Reklama

Wakacyjny cykl Aspektów (7)

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Katarzyna Jaskólska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 33/2011

Mówi się, że czym Jasna Góra jest dla całej Polski, tym Rokitno jest dla ziemi lubuskiej, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego. W tutejszym sanktuarium znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

Bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej to kościół barokowy z rokokowym wnętrzem. Został wzniesiony w latach 1740-62, autorem projektu był architekt królewski Karol Marcin Frantz. Kościół konsekrował w 1848 r. abp Leon Przyłuski.
Ołtarz główny, stanowiący centrum wystroju świątyni, został wykonany przez Grünewalda z Legnicy w 1760 r. - ówczesny opat bledzewski Józef Loka zadbał o to, by wnętrze kościoła było godne przyjęcia Cudownego Obrazu.
Wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej pochodzi z I połowy XVI wieku. Został namalowany na drewnie lipowym przez nieznanego artystę, prawdopodobnie ze szkoły niderlandzkiej. Możliwe, że obraz był fragmentem większego dzieła. Odsłonięte ucho Maryi jest charakterystycznym znakiem tego wizerunku, stąd też pochodzi tytuł obrazu.

Dzieje obrazu

Najstarsze zachowane zapiski świadczą o tym, że pierwotnie obraz znajdował się w posiadaniu rodziny Stawickich, mieszkańców Kujaw. Obraz zmieniał właścicieli - trafił m.in. do Wacława Leszczyńskiego, kanclerza koronnego Królestwa Polskiego, a później do Jana Opalińskiego, opata bledzewskiego. Ten umieścił go w swojej rezydencji, a następnie w bocznym ołtarzu klasztornego kościoła. Przed obrazem gromadziły się rzesze wiernych, szczególnie kiedy rozeszła się wieść o cudownym uzdrowieniu opata. Ze względu na szerzący się kult Matki Bożej obraz został przeniesiony do specjalnie przygotowanego kościoła w Rokitnie, co ułatwiło dostęp do niego. Rosnąca liczba otrzymanych łask sprawiła, że powołano komisję, która zbadała zeznania świadków - komisja potwierdziła prawdziwość ich słów i 4 marca 1670 r. obraz uznano za cudowny.
Słynącą łaskami ikonę zabrał ze sobą król Michał Korybut Wiśniowiecki na wyprawę pod Lublin - po zwycięstwie wdzięczny król ofiarował Matce Bożej koronę królewską oraz umieścił na obrazie białego orła z napisem „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj pokój, Panie, dniom naszym”. Wizerunek wrócił do Rokitna 24 listopada 1671 r.
15 sierpnia 1946 r. obraz w uroczystej procesji przybył do Gorzowa Wlkp. - tu nastąpiło oddanie administracji gorzowskiej Niepokalanemu Sercu Maryi, a Matkę Cierpliwie Słuchającą ogłoszono jej patronką.
O ukoronowanie Cudownego Obrazu koronami papieskimi zabiegał sługa Boży bp Wilhelm Pluta, po jego śmierci to zamierzenie zrealizował bp Józef Michalik. W latach 1986-89 trwało bezpośrednie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. 18 czerwca 1989 r. nastąpiła koronacja Cudownego Obrazu w obecności prawie całego Episkopatu Polski i ponadstutysięcznej rzeszy pielgrzymów z Polski i z zagranicy. 20-lecie tego wydarzenia uroczyście obchodzono w dniach 12-13 czerwca 2009 r. - wtedy w świątyni uroczyście wykonana została Kantata Rokitniańska, kompozycja nieżyjącego już Marka Jasińskiego, który napisał ten utwór specjalnie na 20. rocznicę koronacji.

Sanktuarium dzisiaj

Rokitno - uznane za duchową stolicę diecezji - nieustannie się rozwija. Zachwyca kościół i jego wnętrze - np. XVIII-wieczny fresk na sklepieniu nawy głównej, gloria anielska w zwieńczeniu ołtarza głównego, późnobarokowe stalle w prezbiterium czy ołtarze boczne. Pielgrzymi mogą nie tylko pomodlić się w kościele, ale również przespacerować się po dróżkach rokitniańskich (odprawiane są tu m.in. nabożeństwa różańcowe i Droga Krzyżowa), wstąpić do stojących tam kaplic, pomodlić się przy grocie Matki Bożej z Lourdes, zajrzeć do pustelni poświęconej Męczennikom Międzyrzeckim czy napić się wody z rokitniańskiego źródełka. Można zwiedzić muzeum, w którym znajdują się pamiątki po Janie Pawle II i bp. Wilhelmie Plucie.
Warto również pomodlić się na trasie Kalwarii Rokitniańskiej, której budowy podjęli się nieżyjący już kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Kondracki oraz obecny kustosz ks. Józef Tomiak. Budowa wciąż trwa, a na Kalwarię mają złożyć się 32 stacje boleści Maryi i męki Pana Jezusa. Poszczególne stacje fundują rodziny, mieszkańcy miast, kapłani, stowarzyszenia, wspólnoty itd. Kalwaria Rokitniańska została uświęcona modlitwą w Wielki Piątek 14 kwietnia 2001 r. przez bp. Edwarda Dajczaka, wtedy też po raz pierwszy przeszło tą drogą 54 pielgrzymów. W tym roku w nabożeństwie na Kalwarii wzięło udział ponad 2 tys. pątników.
Rokitno jest miejscem nie tylko pielgrzymek. Odbywają się tu liczne rekolekcje, m.in. Oazy Dzieci Bożych, Oazy Rodzin czy KAMUZO w czasie ferii zimowych.

Reklama

Dla przybywających

Przy sanktuarium funkcjonują dwa ośrodki, w których mogą zatrzymać się pielgrzymi - całe grupy i osoby indywidualne. W Domu Rekolekcyjnym im. Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty znajdują się kaplica oraz dwie sale - jedna mogąca pomieścić 200 osób i druga, konferencyjna, na ok. 70 osób. Do dyspozycji są pokoje jedno-, dwu-, trzy-, cztero- i pięcioosobowe z łazienkami, gwarantowane jest też pełne wyżywienie.
Osoby mniej wymagające mogą skorzystać z oferty Domu Pielgrzyma. Mieszczą się tu pokoje trzy-, cztero- i pięcioosobowe ze wspólnymi łazienkami. W budynku znajduje się sala konferencyjna na 200 osób. Istnieje też możliwość przygotowania pełnego wyżywienia.
Pielgrzymi mogą skorzystać z trzech bezpłatnych parkingów - na rokitniańskich błoniach (mieści ok. 120 autobusów), przy bramie wjazdowej na teren sanktuarium oraz na sanktuaryjnym dziedzińcu (dla samochodów osobowych).
Na terenie sanktuarium znajduje się również Herbaciarnia (czynna w sezonie letnim od godz. 9 do godz. 15, a poza sezonem zależnie od potrzeb) i nowa, niedawno otwarta Kawiarnia (czynna przez cały rok od godz. 12 do godz. 19) oraz sklep z pamiątkami (czynny w dni powszednie od godz. 9 do godz. 17, w niedziele i święta od godz. 10 do godz. 19).

* * *

Informacje dla pielgrzymów

Porządek Mszy św.:
w dni powszednie - o godz. 11 i 18,
w niedziele i święta - o godz. 9, 12, 15, 18
Kontakt:
Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej
Rokitno 37
66-340 Przytoczna
woj. lubuskie
tel. (95) 749-30-43
jtomiak@zgora-gorzow.opoka.org.pl

* * *

Słowo od kustosza:

Ks. kan. Józef Tomiak: - Do Rokitna przybywa rocznie ok. 300 tys. pielgrzymów. Kult Matki Bożej jest wciąż żywy, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy społeczeństwem maryjnym i to jest jakoś wpisane w nasze życie. Obserwuję, że ten kult się rozwija i widać to na przykładzie ludzi, którzy w ostatnich czasach nawiedzają nasze sanktuarium. Przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski, zorganizowane pielgrzymki autokarowe i jest ich naprawdę dużo- wcześniej nigdy nie było aż takiego zasięgu oddziaływania tego miejsca.
Ludzie modlą się przed Cudownym Obrazem i mówią, że otrzymują łaski. Oczywiście żeby potwierdzić cud, musi się zebrać specjalna komisja. Ale wiem, że są osoby, które mówią, że doznały np. uzdrowienia po modlitwie za wstawiennictwem Pani Cierpliwie Słuchającej.

Reklama

Każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do matury w terminie

2019-04-25 10:19

red/wpolityce.pl

Gdy nauczyciel, wychowawca lub rada pedagogiczna nie wystawią ocen albo nie przeprowadzą klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący – stanowi rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt trafił w środę do Sejmu.

Ks. Jerzy Babiak

Przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowelizację ustawy Prawo oświatowe.

„Państwo polskie musi zagwarantować to, że w każdej, bez wyjątku, polskiej średniej szkole, każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do matury w terminie” - podkreślił szef rządu.

Informacje o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe przekazał na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu szef KPRM Michał Dworczyk. Jak poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska, będzie on prezentował projekt podczas prac w Sejmie.

Gdy nauczyciel, wychowawca lub rada pedagogiczna nie wystawią ocen albo nie przeprowadzą klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Projekt przewiduje również, że jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdąży przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaną świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 r.

W ocenie autorów rządu nowelizacja zagwarantuje „uczniom ukończenie szkoły i wydanie im świadectw ukończenia szkoły na wypadek, gdyby zakłócona została realizacja zadań i kompetencji ustawowych organów szkoły”.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że nowelizacja o systemie oświaty na stanowić „uzupełnienie dotychczasowych regulacji przez wskazanie, że w przypadku, gdy nauczyciel, wychowawca oddziału, osoba prowadząca praktyczną naukę zawodu lub rada pedagogiczna nie wykonują zadań i kompetencji w zakresie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów lub przeprowadzania egzaminów (…) zadania te będzie obowiązany zastępczo wykonać dyrektor szkoły”.

W nowelizacji proponuje się, aby dyrektor mógł również „upoważnić do realizowania tych zadań nauczyciela. Gdyby dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel nie wykonał tych zadań i kompetencji, wykona je nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę”.

Zmiana w ustawie Prawo oświatowe polega na tym, że „dyrektor szkoły będzie organem odpowiedzialnym za dokonanie klasyfikacji i promocji uczniów w sytuacji, gdy rada pedagogiczna nie podjęła uchwały w tej sprawie (…). Natomiast w przypadku gdyby również dyrektor szkoły nie dokonał klasyfikacji i promocji uczniów, rozstrzygnięcie w tej sprawie podejmie nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę”.

„Jeżeli dyrektor szkoły lub nauczyciel – czytamy w uzasadnieniu do projektu rządowego – wyznaczony przez organ prowadzący szkołę, zgodnie z powyższą zasadą, będzie dokonywał klasyfikacji i promocji uczniów, dokumentację dotyczącą klasyfikacji i promocji uczniów oraz ukończenia przez nich szkoły będzie podpisywał odpowiednio dyrektor szkoły lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę.”

Zgodnie z projektem nowelizacji rozwiązania te będą miały również zastosowanie w okresie przejściowym do: dotychczasowego egzaminu gimnazjalnego, który po raz ostatni zostanie przeprowadzony w styczniu 2020 r. dla słuchaczy gimnazjów dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym; dotychczasowego egzaminu maturalnego przeprowadzanego na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, o której mowa w przepisach o systemie oświaty (egzamin ten po raz ostatni zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2028/2029); dotychczasowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, który po raz ostatni zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2027/2028.

W uzasadnieniu wyjaśnia się, że w sytuacji, „gdy zaistnieje konieczność rozstrzygania o wynikach klasyfikacji i promocji uczniów przez dyrektora szkoły lub nauczyciela wyznaczonego przez organ prowadzący szkołę, zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, w obecnie trwającym roku szkolnym 2018/2019 jako datę wydania świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły przyjmuje się datę rozstrzygnięcia przez dyrektora szkoły lub nauczyciela wyznaczonego przez organ prowadzący szkołę o wynikach klasyfikacji i promocji uczniów”.

W odniesieniu do uczniów klas „najwyższych liceów ogólnokształcących i techników przewiduje się (w noweli – PAP) również, że ww. rozstrzygnięcie może nastąpić po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, które (…) kończą się w dniu 26 kwietnia 2019 r.”

Przygotowaliśmy prawo, które zagwarantuje ok. 300 tysiącom uczniów możliwość przystąpienia do matur. W razie konieczności klasyfikację przeprowadzi dyrektor szkoły lub samorząd terytorialny, zaś czas na zdanie egzaminu ustnego będzie wydłużony. To rola odpowiedzialnego państwa — napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm uchwalił nowelizację ws. rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko

2019-04-26 07:52

wpolityce.pl

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił rządową nowelizację w sprawie rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus". Zgodnie z nią prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

Bożena Sztajner/Niedziela

Za ustawą głosowało 379 posłów, 20 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z punktów tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia zyskają również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej - od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej - od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin - liczony od dnia urodzenia dziecka - na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje - co do zasady - od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Projekt umożliwi także przyznanie - z zachowaniem ciągłości - świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Jak wynika z danych Centrum Informacyjnego Rządu, od 1 kwietnia 2016 r., czyli od uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. - ok. 41 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem