Reklama

Wakacyjny cykl Aspektów (7)

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Mówi się, że czym Jasna Góra jest dla całej Polski, tym Rokitno jest dla ziemi lubuskiej, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego. W tutejszym sanktuarium znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej to kościół barokowy z rokokowym wnętrzem. Został wzniesiony w latach 1740-62, autorem projektu był architekt królewski Karol Marcin Frantz. Kościół konsekrował w 1848 r. abp Leon Przyłuski.
Ołtarz główny, stanowiący centrum wystroju świątyni, został wykonany przez Grünewalda z Legnicy w 1760 r. - ówczesny opat bledzewski Józef Loka zadbał o to, by wnętrze kościoła było godne przyjęcia Cudownego Obrazu.
Wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej pochodzi z I połowy XVI wieku. Został namalowany na drewnie lipowym przez nieznanego artystę, prawdopodobnie ze szkoły niderlandzkiej. Możliwe, że obraz był fragmentem większego dzieła. Odsłonięte ucho Maryi jest charakterystycznym znakiem tego wizerunku, stąd też pochodzi tytuł obrazu.

Dzieje obrazu

Najstarsze zachowane zapiski świadczą o tym, że pierwotnie obraz znajdował się w posiadaniu rodziny Stawickich, mieszkańców Kujaw. Obraz zmieniał właścicieli - trafił m.in. do Wacława Leszczyńskiego, kanclerza koronnego Królestwa Polskiego, a później do Jana Opalińskiego, opata bledzewskiego. Ten umieścił go w swojej rezydencji, a następnie w bocznym ołtarzu klasztornego kościoła. Przed obrazem gromadziły się rzesze wiernych, szczególnie kiedy rozeszła się wieść o cudownym uzdrowieniu opata. Ze względu na szerzący się kult Matki Bożej obraz został przeniesiony do specjalnie przygotowanego kościoła w Rokitnie, co ułatwiło dostęp do niego. Rosnąca liczba otrzymanych łask sprawiła, że powołano komisję, która zbadała zeznania świadków - komisja potwierdziła prawdziwość ich słów i 4 marca 1670 r. obraz uznano za cudowny.
Słynącą łaskami ikonę zabrał ze sobą król Michał Korybut Wiśniowiecki na wyprawę pod Lublin - po zwycięstwie wdzięczny król ofiarował Matce Bożej koronę królewską oraz umieścił na obrazie białego orła z napisem „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj pokój, Panie, dniom naszym”. Wizerunek wrócił do Rokitna 24 listopada 1671 r.
15 sierpnia 1946 r. obraz w uroczystej procesji przybył do Gorzowa Wlkp. - tu nastąpiło oddanie administracji gorzowskiej Niepokalanemu Sercu Maryi, a Matkę Cierpliwie Słuchającą ogłoszono jej patronką.
O ukoronowanie Cudownego Obrazu koronami papieskimi zabiegał sługa Boży bp Wilhelm Pluta, po jego śmierci to zamierzenie zrealizował bp Józef Michalik. W latach 1986-89 trwało bezpośrednie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. 18 czerwca 1989 r. nastąpiła koronacja Cudownego Obrazu w obecności prawie całego Episkopatu Polski i ponadstutysięcznej rzeszy pielgrzymów z Polski i z zagranicy. 20-lecie tego wydarzenia uroczyście obchodzono w dniach 12-13 czerwca 2009 r. - wtedy w świątyni uroczyście wykonana została Kantata Rokitniańska, kompozycja nieżyjącego już Marka Jasińskiego, który napisał ten utwór specjalnie na 20. rocznicę koronacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sanktuarium dzisiaj

Rokitno - uznane za duchową stolicę diecezji - nieustannie się rozwija. Zachwyca kościół i jego wnętrze - np. XVIII-wieczny fresk na sklepieniu nawy głównej, gloria anielska w zwieńczeniu ołtarza głównego, późnobarokowe stalle w prezbiterium czy ołtarze boczne. Pielgrzymi mogą nie tylko pomodlić się w kościele, ale również przespacerować się po dróżkach rokitniańskich (odprawiane są tu m.in. nabożeństwa różańcowe i Droga Krzyżowa), wstąpić do stojących tam kaplic, pomodlić się przy grocie Matki Bożej z Lourdes, zajrzeć do pustelni poświęconej Męczennikom Międzyrzeckim czy napić się wody z rokitniańskiego źródełka. Można zwiedzić muzeum, w którym znajdują się pamiątki po Janie Pawle II i bp. Wilhelmie Plucie.
Warto również pomodlić się na trasie Kalwarii Rokitniańskiej, której budowy podjęli się nieżyjący już kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Kondracki oraz obecny kustosz ks. Józef Tomiak. Budowa wciąż trwa, a na Kalwarię mają złożyć się 32 stacje boleści Maryi i męki Pana Jezusa. Poszczególne stacje fundują rodziny, mieszkańcy miast, kapłani, stowarzyszenia, wspólnoty itd. Kalwaria Rokitniańska została uświęcona modlitwą w Wielki Piątek 14 kwietnia 2001 r. przez bp. Edwarda Dajczaka, wtedy też po raz pierwszy przeszło tą drogą 54 pielgrzymów. W tym roku w nabożeństwie na Kalwarii wzięło udział ponad 2 tys. pątników.
Rokitno jest miejscem nie tylko pielgrzymek. Odbywają się tu liczne rekolekcje, m.in. Oazy Dzieci Bożych, Oazy Rodzin czy KAMUZO w czasie ferii zimowych.

Reklama

Dla przybywających

Przy sanktuarium funkcjonują dwa ośrodki, w których mogą zatrzymać się pielgrzymi - całe grupy i osoby indywidualne. W Domu Rekolekcyjnym im. Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty znajdują się kaplica oraz dwie sale - jedna mogąca pomieścić 200 osób i druga, konferencyjna, na ok. 70 osób. Do dyspozycji są pokoje jedno-, dwu-, trzy-, cztero- i pięcioosobowe z łazienkami, gwarantowane jest też pełne wyżywienie.
Osoby mniej wymagające mogą skorzystać z oferty Domu Pielgrzyma. Mieszczą się tu pokoje trzy-, cztero- i pięcioosobowe ze wspólnymi łazienkami. W budynku znajduje się sala konferencyjna na 200 osób. Istnieje też możliwość przygotowania pełnego wyżywienia.
Pielgrzymi mogą skorzystać z trzech bezpłatnych parkingów - na rokitniańskich błoniach (mieści ok. 120 autobusów), przy bramie wjazdowej na teren sanktuarium oraz na sanktuaryjnym dziedzińcu (dla samochodów osobowych).
Na terenie sanktuarium znajduje się również Herbaciarnia (czynna w sezonie letnim od godz. 9 do godz. 15, a poza sezonem zależnie od potrzeb) i nowa, niedawno otwarta Kawiarnia (czynna przez cały rok od godz. 12 do godz. 19) oraz sklep z pamiątkami (czynny w dni powszednie od godz. 9 do godz. 17, w niedziele i święta od godz. 10 do godz. 19).

* * *

Informacje dla pielgrzymów

Porządek Mszy św.:
w dni powszednie - o godz. 11 i 18,
w niedziele i święta - o godz. 9, 12, 15, 18
Kontakt:
Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej
Rokitno 37
66-340 Przytoczna
woj. lubuskie
tel. (95) 749-30-43
jtomiak@zgora-gorzow.opoka.org.pl

* * *

Słowo od kustosza:

Ks. kan. Józef Tomiak: - Do Rokitna przybywa rocznie ok. 300 tys. pielgrzymów. Kult Matki Bożej jest wciąż żywy, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy społeczeństwem maryjnym i to jest jakoś wpisane w nasze życie. Obserwuję, że ten kult się rozwija i widać to na przykładzie ludzi, którzy w ostatnich czasach nawiedzają nasze sanktuarium. Przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski, zorganizowane pielgrzymki autokarowe i jest ich naprawdę dużo- wcześniej nigdy nie było aż takiego zasięgu oddziaływania tego miejsca.
Ludzie modlą się przed Cudownym Obrazem i mówią, że otrzymują łaski. Oczywiście żeby potwierdzić cud, musi się zebrać specjalna komisja. Ale wiem, że są osoby, które mówią, że doznały np. uzdrowienia po modlitwie za wstawiennictwem Pani Cierpliwie Słuchającej.

2011-12-31 00:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojownicy Maryi zapraszają w swoje szeregi młodych chłopców!

2024-02-27 15:24

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Magdalena Lewandowska

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

We Wrocławiu powstaje pierwsza w Polsce wspólnota Młodych Wojowników Maryi!

Spotkanie organizacyjne, w którym wziął udział salezjanin ks. Dominik Chmielewski, założyciel męskiej wspólnoty Wojowników Maryi, odbyło się w parafii Opieki św. Józefa i Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzi na wrocławskim Ołbinie. To właśnie tam, u ojców karmelitów, odbywać się będą spotkania dla Młodych Wojowników Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Alicja Ostolska: Wierzę w Jego plan

2024-02-20 14:07

Niedziela Ogólnopolska 8/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Alicja Ostolska

Archiwum prywatne

Alicja Ostolska

Alicja Ostolska

Alicja Ostolska – aktorka młodego pokolenia, która odważnie przyznaje się do wiary. Ufa, że nawet nieudane decyzje czegoś uczą.

Znana z ról w serialach Telewizji Polskiej takich jak "M jak miłość" czy "Klan". Wiele osób kojarzy ją też z obecności w mediach społecznościowych, gdzie z obserwującymi dzieli się swoją codziennością. 1 marca do kin wchodzi film "Powołany" 2 z jej udziałem. To okazja, aby zapytać Alę o wiarę, wartości i o to, czym dla niej jest zagranie w ewangelizacyjnej produkcji.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs plastyczny: Męczennicy końca tysiącleci - św. Wojciech i bł. ks. Jerzy Popiełuszko

2024-02-27 14:54

[ TEMATY ]

konkurs

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję