Reklama

Biskup Antoni Dydycz Honorowym Obywatelem Węgrowa

Oprac. Hanna Kietlińska
Edycja podlaska 35/2011

Biskup Antoni Pacyfik Dydycz to pierwszy duchowny w dziejach Węgrowa, uhonorowany tym zaszczytnym tytułem.
„Cieszymy się, że to właśnie pasterz naszej diecezji, bp Antoni, otrzymuje to wyróżnienie w roku jubileuszowym, kiedy świętujemy 570-lecie praw miejskich Węgrowa i 300-lecie konsekracji bazyliki i klasztoru. Dzisiaj obchodzimy także 67. rocznicę wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Krajową. Podczas tej Mszy św. będziemy polecać Bożej Opatrzności wszystkich mieszkańców naszego miasta, gości oraz prosić o potrzebne łaski dla wszystkich”. - Tymi słowami dziekan węgrowski, kustosz bazyliki, ks. prał. Leszek Gardziński zapowiedział doniosłe wydarzenie, jakim było oficjalne odczytanie i przekazanie uchwały Rady Miejskiej z 8 lipca br. w sprawie nadania bp. Antoniemu Dydyczowi tytułu Honorowego Obywatela Węgrowa. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji w węgrowskiej bazylice mniejszej 7 sierpnia br. w ramach obchodów Dni Węgrowa.
Uchwałę odczytał i wręczył przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kietliński w towarzystwie burmistrza Węgrowa Jarosława Grendy i wiceburmistrz Jadwigi Snopkiewicz. W uroczystości wzięli udział posłowie i senatorowie RP, radne Sejmiku Wojewódzkiego, władze samorządowe powiatu ze starostą węgrowskim Krzysztofem Fedorczykiem, komendanci Komendy Powiatowej PSP i OSP, komendant powiatowy Policji, kombatanci AK, przedstawiciele środowisk kultury i nauki, reprezentanci mediów. Licznie przybyły poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.
Wniosek o nadanie tytułu Honorowy Obywatel Węgrowa dla bp. Antoniego Dydycza wystosowali Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady Miejskiej. A oto fragmenty:
„J. E. ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz jako Pasterz diecezji szczególnie ceni częste kontakty z wiernymi oraz władzami samorządowymi Węgrowa. W 2001 r. uczestniczył w uroczystości nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Węgrowie i poświęcenia sztandaru. Od tamtego czasu, każdego roku bierze udział w uroczystych obchodach Dnia Patrona w tej szkole. Świadczy to o głębokiej trosce o młodzież oraz o wielkiej sympatii do najmłodszych (...).
Ksiądz Biskup w dobitny sposób podkreśla więź duchową z mieszkańcami Węgrowa. 28 lutego 1996 r. ustanowił specjalnym dekretem kościół farny - bazylikę mniejszą - diecezjalnym sanktuarium maryjnym Matki Bożej Fatimskiej, a w maju każdego roku przewodniczy uroczystej inauguracji nabożeństw fatimskich. To właśnie z inicjatywy Ekscelencji papież Jan Paweł II podniósł w 1997 r. węgrowską kolegiatę do rangi bazyliki mniejszej.
Ksiądz Biskup dba o podtrzymywanie tradycji narodowej oraz krzewienie patriotyzmu, czego wyrazem jest uczestnictwo w odsłonięciu i poświęceniu pomnika «Solidarności» w naszym mieście 12 sierpnia 2007 r., podczas Dni Węgrowa, z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ «Solidarność» Janusza Śniadka.
1 czerwca 2008 r. w obecności Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa, władz samorządowych Miasta i Powiatu oraz licznie przybyłych mieszkańców poświęcił zalew nad Liwcem.
Ekscelencja obejmuje honorowym patronatem wiele wydarzeń kulturalnych, prelekcji, konferencji naukowych oraz koncertów muzyki klasycznej: np. koncert muzyki organowej «Ave Maria» w 2009 r.; cykl «Mazowsze w Koronie» w 2007 r. i w 2010 r; oraz koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca «Mazowsze» w 2007 r. Jako gość specjalny Ksiądz Biskup uczestniczył w obchodach Dni Węgrowa: w sierpniu 2010 r., kiedy celebrował Mszę św. oraz wziął udział w uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika Armii Krajowej w 66. rocznicę wyzwolenia naszego miasta przez AK (...).
Ksiądz Biskup podkreśla swój związek z naszą społecznością: z okazji jubileuszy: 570-lecia praw miejskich Węgrowa i 300-lecia konsekracji węgrowskich kościołów, wygłosił 16 maja br. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie interesującą prelekcję podczas konferencji. Natomiast 26 maja br. przewodniczył uroczystej Eucharystii w węgrowskiej bazylice i wygłosił uroczystą homilię z okazji oficjalnych obchodów upamiętniających jubileusz miasta i konsekracji fary (...).
Troską otacza również zabytkowy kościół klasztorny, gdzie wziął udział w uroczystości oddania do użytku odnowionych kościelnych podziemi, co było połączone z poświęceniem krypty fundatora obu kościołów, Jana Dobrogosta Krasińskiego. O roli klasztoru, zarówno duchowej, jak i o zabytku wysokiej klasy, mówił 29 maja br. w homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. w Węgrowie z okazji 300-lecia konsekracji kościoła klasztornego”.
Bardzo częste odwiedziny w Węgrowie, ogromna troska o życie duchowe mieszkańców tego miasta, zaangażowanie w liczne inicjatywy zarówno religijne, jak i kulturalno-społeczne oraz wielka życzliwość wobec wiernych ze strony Księdza Biskupa, niewątpliwie uzasadniają nadanie tytułu Honorowy Obywatel Węgrowa.

Marek Jurek: ochrona życia jest obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego

2019-11-13 14:20

dg / Warszawa (KAI)

Marek Jurek, zapytany w rozmowie z KAI, czy Kościół w Polsce podczas przez ostatnie cztery lata zrobił wystarczająco dużo, by wywrzeć presję na rząd w sprawie projektu zwalczającego aborcję eugeniczną, podkreślił, że ochrona życia fizycznego jest przede wszystkim obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

Artur Stelmasiak

- Oświadczenie abp. Gądeckiego jest oczywistą reakcją w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny – mimo oczekiwania Parlamentu i wielkiej dyskusji społecznej – uchylił się od zajęcia stanowiska, na które czekała opinia publiczna. Choć ja sam nie jestem zaskoczony, bo od początku zakładałem, że skierowanie tego wniosku do Trybunału to jedynie pretekst, by nie uchwalić projektu „Zatrzymaj aborcję” – powiedział w rozmowie z KAI Marek Jurek, były marszałek Sejmu.

Przypomniał, że „Zatrzymaj aborcję” powstał w pewnym sensie na zamówienie Prawa i Sprawiedliwości, które uznało wcześniejszy społeczny projekt „Stop aborcji” za „zbyt rozszerzający” prawno-karną ochronę nienarodzonych. „Zatrzymaj aborcję” napisano więc zgodnie z wyraźnymi sugestiami, że dzieciobójstwo prenatalne niepełnosprawnych, tzw. aborcja eugeniczna, to rzecz, na którą władza jest w stanie szybko i zdecydowanie zareagować.

- Mieliśmy niestety do czynienia z serią zwodniczych ruchów, które miały jedynie stworzyć wrażenie, że władza zajmuje się tą sprawą, podczas gdy tak naprawdę nic nie robiła. Głos abp. Gądeckiego wyraża rozgoryczenie i rozczarowanie dużej części opinii publicznej wobec tego, co się działo w tej sprawie w poprzedniej kadencji Sejmu – stwierdził Marek Jurek.

Zapytany, czy Kościół w Polsce podczas przez ostatnie cztery lata zrobił wystarczająco dużo, by wywrzeć presję na rząd, podkreślił, że ochrona życia fizycznego jest przede wszystkim obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

- Kościół w tej sprawie powiedział wszystko, choćby w „Evangelium vitae”, wielokrotnie to powtarzał i powtarza. To nauczanie rezonuje w sumieniach ludzi i nawet jeżeli ktoś nie przyjmuje tego stanowiska ze względu na autorytet moralny Kościoła, to argumenty powinien rozważyć, bo to kwestia zwykłej uczciwości intelektualnej - powiedział Marek Jurek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem