Reklama

Duszpasterskie wykłady akademickie 2011

Czas rodziny - czas nadziei

Agnieszka Strzępka
Edycja lubelska 35/2011

Duszpasterskie Wykłady Akademickie zostały zainaugurowane w KUL w 1935 r. Po przerwie w latach II wojny światowej i reaktywowaniu w 1947 r. przez bp. Stefana Wyszyńskiego cieszą się niegasnącym zainteresowaniem duchownych i świeckich. W tym roku wakacyjne wykłady odbędą się w dniach 29-30 sierpnia pod hasłem „Czas rodziny - czas nadziei”, a ich organizację powierzono Instytutowi Nauk o Rodzinie KUL.
Tradycją DWA jest podejmowanie tematu, jaki bezpośrednio odnosi się do aktualnych wydarzeń i problemów doświadczanych przez społeczeństwo i Kościół w Polsce. Ponieważ tegoroczny organizator wykładów prowadzi rozległe badania nad rodziną, nie mogło być innego tematu, jak poświęconego życiu rodziny.
- Współcześnie rodzina jest poddawana wielorakim próbom - od problemów ekonomicznych, tożsamości rodziny, aż po kryzys wartości. Dążenie do zrównania tradycyjnej rodziny ze związkami partnerskimi czy homoseksualnymi powoduje, iż ta podstawowa komórka społeczna musi walczyć o zachowanie swojej tożsamości - mówi ks. dr Witold Janocha z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL. - W wykładach duszpasterskich nie chcemy koncentrować się jedynie na problemach i trudnościach związanych z funkcjonowaniem rodziny, wręcz przeciwnie, chcemy ukazać, że rodzina jest nadzieją dla człowieka, społeczeństwa i świata. Z nadzieją również należy spoglądać w przyszłość, wierząc, że kryzysy zostaną pokonane i nastąpi duchowe i aksjologiczne odrodzenie rodziny - dodaje.
Duszpasterskie Wykłady Akademickie kierowane są przede wszystkim do duszpasterzy, którzy „żyjąc wśród swoich parafian i pełniąc rozmaite funkcje, bezpośrednio dotykają życia rodzin w swoich wspólnotach, dzieląc z nimi radości i troski, obserwując następujące w nich przemiany”. Organizatorzy mają nadzieję, że udział w DWA pomoże im lepiej rozumieć sytuację współczesnej rodziny oraz będzie inspiracją do rozmów z rodzinami potrzebującymi wsparcia duchowego. Adresatami DWA są także środowiska duszpasterstwa rodzin, osoby zaangażowane w stowarzyszenia na rzecz rodziny oraz prowadzące przygotowania przedmałżeńskie, a także katecheci podejmujący podczas katechez zagadnienia związane z życiem małżeńskim i rodzinnym. W pogłębieniu znajomości problemów, a także wskazaniu dróg rozwoju współczesnych rodzin, uczestnikom pomogą prelekcje i dyskusje prowadzone przez duszpasterzy i specjalistów różnych dziedzin nauki. Wśród podjętych tematów znajdą się dotyczące wychowania (związki niesakramentalne jako problem wychowawczy, wizja płciowości i miłości małżeńskiej w nauczaniu Kościoła), roli psychologa i duszpasterza w obliczu kryzysów, promocji wartości małżeństwa i rodziny podczas katechezy szkolnej, jakości życia rodziny w zdrowiu i chorobie, a także znaczenia rodziny w przeciwdziałaniu patologii społecznych. Nie zabraknie również treści dotyczących migracji zarobkowej, miejsca rodziców w procesie wychowania oraz roli małżeństwa i rodziny w epoce gender.
Mierząc się z organizacją tegorocznych Duszpasterskich Wykładów Akademickich Instytut Nauk o Rodzinie KUL ma nadzieję, że duszpasterze i wszyscy uczestnicy DWA spojrzą na rodzinę z nadzieją, ukazując jej niezastąpione miejsce w strukturze społecznej, a widząc trudności, z jakim się boryka, będą akcentować jej piękno, niepodważalną wartość i związaną z nią nadzieję. - Śp. abp Józef Życiński, kiedy omawialiśmy tematykę wykładów, apelował, by ukazywać pozytywne strony funkcjonowania rodziny i akcentować nadzieję, która związana jest z rodziną. I to jest zachęta, by koncentrować się na pięknie i pozytywnych stronach rodziny - mówi ks. dr Witold Janocha. - Wierzymy, że wymiernym owocem DWA będzie wzrost świadomości u duszpasterzy i osób świeckich oraz jeszcze lepsze rozumienie zagadnień związanych z małżeństwem i rodziną.

USA: kasowy sukces antyaborcyjnego filmu „Nieplanowane”

2019-08-19 12:50

rk (KAI) / Los Angeles

„Unplanned”(Nieplanowane) – film o nawróconej aborcjonistce Abby Johnson, która niegdyś kierowała jedną z największych amerykańskich klinik aborcyjnych, bije rekordy popularności w USA. Mimo nieprzychylnego nastawienia dystrybutorów i wielu krytyków filmowych, pełnometrażowa produkcja okazała się nie tylko hitem kasowym, lecz tytuł ten już w pierwszym tygodniu sprzedaży zajmuje pierwsze miejsce wśród filmów DVD oferowanych przez sklep Amazon.

unplannedfilm.com

W filmie, który w Polsce zobaczyć będzie można w kinach jesienią tego roku, występuje Ashley Bratcher w roli szefowej teksańskiej filii aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Produkcja kosztowała 6 mln dolarów, a po 19 tygodniach wyświetlania jej w 1500 kinach w USA zarobiła prawie 19 mln dolarów. Dochodzą do tego nieobjęte statystyką zyski z pokazów za granicą.

Tymczasem sukces kinowy przełożył się także na sprzedaż filmu w formie DVD. Od ubiegłego tygodnia, kiedy ukazał się w formie wideo, dotąd sprzedano około 225 tys. jego kopii. Można go nabyć też na dysku Blu-ray oraz obejrzeć za pomocą streamingu na Amazon Prime Video.

Film pokazywany jest też w kinach Kanady, Wielkiej Brytanii, Filipin oraz krajach latynoamerykańskich. Planowana jest jego dystrybucja w Pakistanie.

Wyświetlanie film niejednokrotnie napotykało na trudności. Największą miało być przyznanie kategorii „R” – stosowanej wobec filmów z obrazami przemocy i seksu – przez stowarzyszenie filmowców Motion Picture Association of America.

Opisana w filmie i książce historia Abby Johnson dowodzi, iż liczne czuwania modlitewne obrońców życia przed klinikami aborcyjnymi mają olbrzymi sens. Bohaterka przeszła niemal wszystkie szczeble kariery w największej proaborcyjnej organizacji na świecie. W pewnym momencie zrezygnowała z pracy i stała się gorącą obrończynią życia. Przełom nastąpił w chwili, gdy na obrazach ultrasonograficznych zobaczyła, jak nienarodzone trzynastotygodniowe dziecko broni się przed aborcją. „Widziałam, jak to dziecko walczyło o życie” – wspominała Johnson, dziś członkini grupy „Koalicja dla Życia”. Johnson zaapelowała do działaczy pro-life, by się nie poddawali, i zawsze byli tak obecni, żeby mogło to „odmienić serca zwolenników aborcji”.

Autorka w swej książce opowiada także o osobistej tragedii, gdy, mimo stosowania środków antykoncepcyjnych, dwukrotnie poddała się aborcji, zabijając swoje nienarodzone dzieci. Organizacja Planned Parenthood bezskutecznie próbowała sądownie zabronić swej byłej pracownicy mówienia o swoich doświadczeniach na stanowisku dyrektorskim.

Johnosn założyła organizację „And Then There Were None” (I nie było już nikogo). Pomaga też byłym pracownikom klinik aborcyjnych w trudnym procesie przejścia z pracy dla „przemysłu aborcyjnego” do normalnego funkcjonowania na co dzień. Ci, którzy zdecydują się odejść z pracy w klinikach aborcyjnych, otrzymują pomoc prawną i finansową. Osobom takim zapewniona jest także duchowa opieka ze strony kapłanów, pastorów czy duchownych różnych wyznań i religii.

Reżyserami i autorami scenariusza są Cary Solomon i Chuck Konzelman.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

2019-08-22 14:01

Marian Florek

Na Jasnej Górze trwają przygotowania duchowe do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, która to uroczystość będzie miała miejsce w dniu 26 sierpnia br.

Marian Florek

Rozważania nowennowe każdego dnia głosi o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Pretekstem treści rozważań homilety jest 40 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę i pierwsze słowa jakie wypowiedział do zgromadzonych, że przybywa tutaj jako człowiek zawierzenia. I ta deklaracja – jak mówi w rozmowie z „Niedzielą” o. Sebastian Matecki – zawiodła go do świętości. I tę właśnie drogę św. Jana Pawła II wskazuje w swoich homiliach o. Lukoszek, jako drogę każdego z nas.

O. Sebastian Matecki w imieniu ojców paulinów serdecznie zaprasza w kolejne dni do odwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Msza św. przez kolejne dziewięć dni nowennowych gromadzi pielgrzymów z poszczególnych częstochowskich i podczęstochowskich parafii, wszak jest to też święto samej Częstochowy. Przed Mszą św. pielgrzymi mogą zobaczyć na telebimie fragmenty pobytu Jana Pawła II na Jasnej Górze przed 40 laty.

Msze św. w czwartek 22 VIII i piątek 23 VIII są o godz. 18.30, a w sobotę 24 VIII i niedzielę 25 VIII o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem