Reklama

Duszpasterskie wykłady akademickie 2011

Czas rodziny - czas nadziei

Agnieszka Strzępka
Edycja lubelska 35/2011

Duszpasterskie Wykłady Akademickie zostały zainaugurowane w KUL w 1935 r. Po przerwie w latach II wojny światowej i reaktywowaniu w 1947 r. przez bp. Stefana Wyszyńskiego cieszą się niegasnącym zainteresowaniem duchownych i świeckich. W tym roku wakacyjne wykłady odbędą się w dniach 29-30 sierpnia pod hasłem „Czas rodziny - czas nadziei”, a ich organizację powierzono Instytutowi Nauk o Rodzinie KUL.
Tradycją DWA jest podejmowanie tematu, jaki bezpośrednio odnosi się do aktualnych wydarzeń i problemów doświadczanych przez społeczeństwo i Kościół w Polsce. Ponieważ tegoroczny organizator wykładów prowadzi rozległe badania nad rodziną, nie mogło być innego tematu, jak poświęconego życiu rodziny.
- Współcześnie rodzina jest poddawana wielorakim próbom - od problemów ekonomicznych, tożsamości rodziny, aż po kryzys wartości. Dążenie do zrównania tradycyjnej rodziny ze związkami partnerskimi czy homoseksualnymi powoduje, iż ta podstawowa komórka społeczna musi walczyć o zachowanie swojej tożsamości - mówi ks. dr Witold Janocha z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL. - W wykładach duszpasterskich nie chcemy koncentrować się jedynie na problemach i trudnościach związanych z funkcjonowaniem rodziny, wręcz przeciwnie, chcemy ukazać, że rodzina jest nadzieją dla człowieka, społeczeństwa i świata. Z nadzieją również należy spoglądać w przyszłość, wierząc, że kryzysy zostaną pokonane i nastąpi duchowe i aksjologiczne odrodzenie rodziny - dodaje.
Duszpasterskie Wykłady Akademickie kierowane są przede wszystkim do duszpasterzy, którzy „żyjąc wśród swoich parafian i pełniąc rozmaite funkcje, bezpośrednio dotykają życia rodzin w swoich wspólnotach, dzieląc z nimi radości i troski, obserwując następujące w nich przemiany”. Organizatorzy mają nadzieję, że udział w DWA pomoże im lepiej rozumieć sytuację współczesnej rodziny oraz będzie inspiracją do rozmów z rodzinami potrzebującymi wsparcia duchowego. Adresatami DWA są także środowiska duszpasterstwa rodzin, osoby zaangażowane w stowarzyszenia na rzecz rodziny oraz prowadzące przygotowania przedmałżeńskie, a także katecheci podejmujący podczas katechez zagadnienia związane z życiem małżeńskim i rodzinnym. W pogłębieniu znajomości problemów, a także wskazaniu dróg rozwoju współczesnych rodzin, uczestnikom pomogą prelekcje i dyskusje prowadzone przez duszpasterzy i specjalistów różnych dziedzin nauki. Wśród podjętych tematów znajdą się dotyczące wychowania (związki niesakramentalne jako problem wychowawczy, wizja płciowości i miłości małżeńskiej w nauczaniu Kościoła), roli psychologa i duszpasterza w obliczu kryzysów, promocji wartości małżeństwa i rodziny podczas katechezy szkolnej, jakości życia rodziny w zdrowiu i chorobie, a także znaczenia rodziny w przeciwdziałaniu patologii społecznych. Nie zabraknie również treści dotyczących migracji zarobkowej, miejsca rodziców w procesie wychowania oraz roli małżeństwa i rodziny w epoce gender.
Mierząc się z organizacją tegorocznych Duszpasterskich Wykładów Akademickich Instytut Nauk o Rodzinie KUL ma nadzieję, że duszpasterze i wszyscy uczestnicy DWA spojrzą na rodzinę z nadzieją, ukazując jej niezastąpione miejsce w strukturze społecznej, a widząc trudności, z jakim się boryka, będą akcentować jej piękno, niepodważalną wartość i związaną z nią nadzieję. - Śp. abp Józef Życiński, kiedy omawialiśmy tematykę wykładów, apelował, by ukazywać pozytywne strony funkcjonowania rodziny i akcentować nadzieję, która związana jest z rodziną. I to jest zachęta, by koncentrować się na pięknie i pozytywnych stronach rodziny - mówi ks. dr Witold Janocha. - Wierzymy, że wymiernym owocem DWA będzie wzrost świadomości u duszpasterzy i osób świeckich oraz jeszcze lepsze rozumienie zagadnień związanych z małżeństwem i rodziną.

Reklama

Lech Dokowicz o filmie "Nieplanowane"

2019-10-04 17:10

Magdalena Wojtak / mat. prasowe

Od 1 listopada na ekrany polskich kin wchodzi film „Nieplanowane”. To mocny przekaz w obronie życia poczętego, pokazujący prawdziwą historię kobiety, która przez osiem lat pracowała w jednej z klinik aborcyjnych Planed Parenthood. Dziś działa w ruchu pro-life

kadr z filmu "Nieplanowane"/Youtube

Film nikogo nie oskarża. Pokazuje zło, jakim jest zabijanie nienarodzonych dzieci przez aborcyjne lobby, które pod pretekstem zmniejszenia niechcianych ciąż i decydowania o sobie, namawia kobiety do aborcji. Po premierze w Stanach Zjednoczonych dziewięć amerykańskich stanów zdecydowało się na uchwalenie prawa chroniącego nienarodzone dzieci, a blisko sto osób pracujących w aborcyjnej branży postanowiło z niej odejść. Dzięki ćwierć miliona polskich podpisów pod petycją do amerykańskich producentów filmu z prośbą o udostępnienie go naszym widzom, film trafi do kin w Polsce od listopada. Dystrybucją jego zajmuje się Rafael Film oraz Fundacja Solo Dios Basta, organizatorzy m.in. akcji „Polska pod krzyżem” i „Różaniec do Granic”.

- Autorom filmu „Nieplanowane” udało się zrobić coś niezwykłego, pokazać prawdziwą historię z centrum zła - mówił producent filmowy i dokumentalista Lech Dokowicz podczas czwartkowego przedpremierowego pokazu dla dziennikarzy, który odbył się w Warszawie.

Przez blisko dwie godziny śledzimy losy byłej dyrektorki placówki aborcyjnej, należącej do znanej korporacji Planed Parenthood, która wykonuje rocznie ponad 300 tys. aborcji, co stanowi około jednej trzeciej aborcji w USA (w ciągu roku przeprowadzanych w Ameryce jest przeprowadzanych ok. miliona aborcji). Abby Johnson od czasów studiów pracowała w klinice, szybko awansowała, stała się jej dyrektorką. Choć nigdy nie towarzyszyła aborcjom, z łatwością przychodziło jej namawianie do tego ciężarnych kobiet do. Sama dwukrotnie dokonała aborcji. Uodporniła się na śmierć nienarodzonych dzieci. Prowadziła podwójne życie. To rodzinne przy boku męża i córki, i to w klinice aborcyjnej. Jej przemiana dokonała się, gdy na USG zobaczyła 13-tygodniowe dziecko, podczas gdy wezwano ją do asystowania przy aborcji. 

 „Nieplanowane” to fabularyzowana prawdziwa historia oparta na świadectwie Abby Johnson, spisanym w książce, która stała się bestsellerem. Ale to także sceny, które pokazują siłę modlitwy nawet nielicznie stojących pod klinkami aborcyjnymi obrońców życia. Dzięki ich niezłomnej postawie, wiele kobiet w ciąży postanawia nie wchodzić do klinik. W ten sposób uratowanych zostaje wiele istnień ludzkich.

Film zarazem wstrząsa i wzrusza. Niesie też wiele nadziei. Pokazuje, że przemiana serca, nawrócenie i doświadczenie Bożej miłości może nastąpić w każdym człowieku, dopuszczającym się najgorszego zła. Abby była współodpowiedzialna za 22 tys. aborcji. W cztery godziny jej zespół, którym kierowała potrafił przeprowadzić 38 aborcji. Pracowała w przemysłowej machinie zabijającej nienarodzone dzieci. Gdy to sobie uświadomiła, stanęła po drugiej stronie płotu pod kliniką aborcyjną - razem z broniącymi życia od poczęcia.

I jeszcze jedna ważna informacja. Cary Solomon i Chuck Konzelman, scenarzysta i reżyser filmu, trafili na książkę Abby Johnson. Postanowili znaleźć możliwie jak najlepszą osobę do tej roli. Zdecydowali na Ashley Bratcher, charyzmatyczną dziewczynę z Karoliny, która świetnie wciela się w rolę głównej bohaterki.Ashley nie wiedziała, że to opatrzność Boża doprowadziła ją do tego filmu. Gdy z przefarbowanymi już włosami i scenariuszem w ręku zadzwoniła do swojej mamy, by się podzielić z nią informacją o nowej roli, ta niespodziewanie zalała się łzami i wyznała, że w wieku 16 lat, zanim urodziła Ashley, dokonała aborcji. Co więcej, będąc w ciąży z nią, również planowała dokonać takiego samego zabiegu. „Nie wiesz tego, ale leżałam na stole w klinice aborcyjnej, gotowa cię usunąć. Wtedy na salę weszła ciężarna pielęgniarka, a ja zeskoczyłam ze stołu i wyszłam” – wyjawiła zszokowanej córce.

Po reakcjach, które wśród Amerykanów wywołał film „Nieplanowane” należy mieć nadzieję, że coraz więcej osób będzie porzucać aborcyjną cywilizację śmierci. Film cieszy się także popularnością m.in. w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii i Meksyku. Trafi również na ekrany całej Ameryki Łacińskiej.

Lista kin, w których film będzie wyświetlany dostępna będzie na stronie www.rafaelfilm.pl/nieplanowane/ . Dystrybutorzy filmu zachęcają do wspierania tej ekranizacji i organizowania pokazów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem