Reklama

Święto Wojska Polskiego

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 35/2011

Dnia 15 sierpnia obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którą wpisuje się Święto Wojska Polskiego. W tym dniu w świątyniach rozbrzmiewają modlitwy w intencji tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi miały początek już w wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP, w niedzielę 14 sierpnia w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, gdzie została odprawiona Msza św. za poległych i zmarłych polskich żołnierzy. Później przy kwaterze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. na łódzkim cmentarzu św. Anny odbył się uroczysty capstrzyk.
W poniedziałek 15 sierpnia obchody rozpoczęły się w bazylice archikatedralnej. Mszę św. w intencji Ojczyzny sprawował abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, przy współudziale proboszcza parafii archikatedralnej ks. prał. Ireneusza Kuleszy i ks. Ryszarda Szmista. Liturgia zgromadziła przedstawicieli władz rządowych, wojewódzkich i miejskich, parlamentarzystów, reprezentantów Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej i innych służb mundurowych. Przybyli kombatanci, rektorzy łódzkich uczelni wyższych, członkowie związków i organizacji patriotycznych. Nie zabrakło mieszkańców Łodzi. Obecni byli m.in.: minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.
W homilii abp Władysław Ziółek przypomniał, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. swoje pierwsze święto wojsko obchodziło 6 sierpnia na pamiątkę wyruszenia do boju Pierwszej Kompanii Kadrowej pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, co nastąpiło w 1914 r. Później rozegrała się Bitwa Warszawska, która przeszła do historii jako Cud nad Wisłą. W czasie tej bitwy wojska polskie zatrzymały ofensywę Armii Czerwonej. Na pamiątkę tej batalii w 1923 r. zaczęto uroczyście obchodzić Święto Żołnierza. Do dzisiaj, oprócz trwającej czterdzieści pięć lat przerwy w czasach komunistycznych, jest to święto upamiętniające nie tylko jedno z największych zwycięstw oręża polskiego, ale także oddające hołd żołnierzom wszystkich rodzajów wojsk.
Po liturgii abp Władysław Ziółek, przedstawiciel rządu oraz reprezentanci władz wojewódzkich i miejskich postawili zapalone znicze pod pomnikami Jana Pawła II i ks. Ignacego Skorupki. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpiła zmiana warty i wciągnięto na maszt flagę narodową, po czym przemówienie wygłosił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. W dalszej części uroczystości, która przebiegała według ceremoniału wojskowego, Grób Nieznanego Żołnierza pokryły wieńce i wiązanki oraz odbyła się defilada kompanii honorowych.

Abp Wojda: Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy

2019-07-22 14:44

BP KEP / Białystok (KAI)

Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie po wydarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku 20 lipca. "Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój" - wskazał metropolita białostocki.

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Bracia i Siostry,

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” J 13, 34-35.

Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku – Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” Mt 5, 44.

W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać.

Abp Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Białostocki

Białystok, 22 lipca 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Jacek Kiciński w Taizé

2019-07-23 16:20

vaticannews.va / Taizé (KAI)

W minionym tygodniu wspólnotę z Taizé odwiedził wrocławski biskup pomocnicy Jacek Kiciński. Towarzyszyła mu grupa młodych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Tomasz Lewandowski
Bp Jacek Kiciński

Bp Kiciński spotkał się z młodzieżą obecną na wzgórzu, uczestniczył w spotkaniu regionalnym Polaków, wieczorami spowiadał, a rano przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej wraz z wszystkimi kapłanami obecnymi w Taizé.

Natomiast ludzie młodzi spotykali się ze swoimi rówieśnikami, zapraszając ich po Bożym Narodzeniu na spotkanie europejskie do Wrocławia. „Gdy się powie komuś, zwłaszcza z Zachodu – Polska, to od razu przychodzi im na myśl: kraj katolicki - mówi Jan Dańczak. - Szanują nas za naszą tradycję. Polska ma już dobrą markę po Światowych Dniach Młodzieży. Gdy słyszą, że następne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez braci z Taizé odbędzie się w Polsce, to reakcje są jak najbardziej pozytywne. Wszyscy oczekują naszej gościnności, jedzenia, polskiej serdeczności”.

Właśnie do odkrywania w Bogu źródła gościnności zapraszają w ciągu tego lata bracia z Taizé. Jak podkreśla brat Alois, przekracza ona wszelkie granice i przechodzi ponad nimi ucząc nas zaufania do ludzi, których Bóg stawia na naszych drogach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem