Reklama

Posługa kapłańska - dekanat Police (3)

Ks. Łukasz Kazimierczak, ks. Marcin Miczkuła
Edycja szczecińsko-kamieńska 35/2011

Kończą się wakacje i już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Życząc zatem wszystkim duszpasterzom dobroci Boga Ojca, obfitości łask Jezusa Chrystusa, różnorakich darów Ducha Świętego, a także troski Maryi, Matki Kapłanów, pragniemy ukazać ostatnie trzy parafie dekanatu polickiego i posługę pracujących tam kapłanów.

Parafia pw. św. Kazimierza w Policach

Parafią dziekańską tego dekanatu jest wspólnota pw. św. Kazimierza w Policach. Starania o budowę nowej parafii w Policach na nowo powstałym osiedlu rozpoczął ks. kan. Kazimierz Treder. To właśnie on rozpoczął budowę nowej parafii. 22 czerwca 1985 r. została erygowana parafia pw. św. Kazimierza. Administratorem został ks. kan. Kazimierz, który kontynuował budowę i organizował parafię. Pierwszym proboszczem mianowany został w 1986 r. ks. dr Tadeusz Uszkiewicz. Przygotowywał dwa wielkie przedsięwzięcia duszpasterskie: nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1990 r. oraz wprowadzenie relikwii św. Kazimierza do Polic w 1991 r. W tym czasie trwały również prace budowlane. W latach 1991-99 posługę proboszcza pełnił ks. kan. Jan Kazieczko, kapłan wielkiej radości, darzący uśmiechem każdego. W tym czasie oddał do użytku dom parafialny, zaczął budowę kościoła, przygotował wprowadzenie relikwii św. s. Faustyny, nawiedzenie relikwii św. Wojciecha i figury Matki Bożej Fatimskiej. Zakończywszy posługę w Policach został przeniesiony do szczecińskiej bazyliki katedralnej. W 1999 r. proboszczem w Policach został ks. Leszek Konieczny, kapłan wielkiej otwartości i serdeczności. Przygotował kościół do konsekracji przez abp. Zygmunta Kamińskiego oraz zjazd Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych. W 2006 r. został mianowany proboszczem w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Pyrzycach. Na jego miejsce do Polic przyszedł ks. Waldemar Gasztkowski, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Maki Bożej Bolesnej w Pyrzycach. Jest kapłanem bardzo życzliwym, pełnym optymizmu i radości. Podjął wiele inicjatyw duszpasterskich oraz zajął się wyposażeniem kościoła oraz budynku przyparafialnego. Poświęcone zostały nowe stacje drogi krzyżowej przez abp. Andrzeja Dzięgę, rozpoczęta została budowa organów. Po wewnętrznym przygotowaniu świątyni zostały poświęcone kaplica św. Kazimierza oraz Matki Bożej Fatimskiej i bł. Jana Pawła II. Ks. W. Gasztkowski pełni również urząd dziekana dekanatu Police. Modlitwa o nowe powołania wydała już plon w tej parafii. Z parafii wywodzą się: ks. Krzysztof Jarzynka, ks. Tomasz Mamełka, ks. Robert Szyszko, ks. Sebastian Kazimierski, ks. Norbert Sawicki, s. M. Szczepańska CSDS, s. Iwona Kopacz PDDM, s. Joanna Malinowska OCD, s. Maria Garakowska SAC, s. Bożena Boczek ZSJM, s. Irena Grzyb OCD i s. Agata Pieklak OCD.

Reklama

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy została kanonicznie erygowana 10 marca 1973 r., jednak posługa duszpasterska była tu wcześniej. W latach 1959-69 duszpasterską opiekę sprawował ks. Bronisław Pisarek, wikariusz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Policach. Następnie w duszpasterstwie zastąpił go ks. kan. Mieczysław Tłamacz, który w 1973 r. został pierwszym proboszczem. Na nim spoczęło zadanie organizacji parafii. Tę posługę pełnił do 1978 r. Od tego roku proboszczem był ks. kan. Zenon Borodo. Od początku pieczą objął wszystkich parafian oraz zatroszczył się o kościół parafialny. Starał się również o zabezpieczenie i odbudowanie ruin poaugustiańskiego klasztoru znajdujących się przy kościele. W parafii wciąż trwają modlitwy o nowe powołania. Z końcem sierpnia ksiądz kanonik odszedł na zasłużoną emeryturę. Nowym proboszczem został ks. Waldemar Szczurowski, dotychczasowy proboszcz w Jesionowie.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tanowie

Najmłodszą wspólnotą w tym dekanacie jest parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tanowie. Powstała ona 25 grudnia 1990 r. Pierwszym proboszczem został ks. dr Franciszek Kamiński, wspominany wcześniej przy omawianiu posługi kapłańskiej w Trzebieży. Podjął się on trudu tworzenia nowej wspólnoty parafialnej. W latach 1994-2000 proboszczem był ks. Jan Faron, obecnie proboszcz w Bielicach k. Pyrzyc. Pragnął on, aby mieszkańcy Bartoszewa i Sławoszewa, których w okresie letnim przybywało, mogli uczestniczyć we Mszy św. Rozpoczął sprawować Mszę św. w Sławoszewie, lecz z różnych powodów niemożliwości umiejscowienia kaplicy przeniósł ją do Bartoszewa. W 2000 r. proboszczem został mianowany ks. dr Włodzimierz Olszewski. Jest on absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pracę doktorską przygotował z katechetyki i obronił na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W naszej archidiecezji służył pomocą katechetom, dla których był doradcą metodycznym i wizytatorem, pracując w Wydziale Wychowania Katolickiego Szczecińskiej Kurii Metropolitalnej. Obejmując troską duszpasterską parafian, rozpoczyna budowę nowego kościoła w centrum Tanowa. Po przygotowaniach administracyjnych już zaczynają się prace budowlane. Niech to dzieło będzie również modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Zakończyliśmy naszą wędrówkę po dekanacie polickim. Dziękując za ogrom dobra i łaski Bożej, którą poprzez sakramenty dają nam kapłani, prośmy w modlitwie Pana żniwa, aby nigdy nie brakowało tych, którzy będą głosić Dobrą Nowinę i wzywać do nawrócenia.

Bp Dec podczas Jasnogórskiego Apelu: diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe

2019-08-09 11:19

ako / Świdnica (KAI)

- Nękają nas trudy, rany, choroby życia publicznego, narodowego. Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe. Wierni Kościoła katolickiego bywają dziś boleśnie doświadczani, nie przez więzienia czy zadawanie cierpień fizycznych, jak to było w minionych czas i jak to bywa i dzisiaj w niektórych krajach azjatyckich czy afrykańskich, ale przez kamienowanie medialne za wypowiedzi w obronie wartości katolickich - mówił bp Ignacy Dec.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W przeddzień przybycia XVI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę biskup świdnicki wygłosił rozważanie apelowe w Kaplicy Cudownego Obrazu. - Maryjo, do grona pielgrzymów, którzy tulą się do Twojego matczynego serca, dołączają piesi pielgrzymi z diecezji świdnickiej, która w tym roku świętuje swoje piętnastolecie. Po dziewięciu dniach wędrówki przychodzimy do Ciebie, jako Twoje dzieci, których nęka życia trud i których winy czerni brud. Pytamy się Twoim wizerunkiem, jaki życia trud nas dziś nęka i jakie winy obciążają nasze serca, jakie winy czernią brudem nasze dusze?

Po Apelu pątnicy i pielgrzymi duchowi, którzy z diecezji dojechali do Częstochowy autokarami, uczestniczyli w Jasnogórskim czuwaniu diecezji świdnickiej. O północy biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Biskup świdnicki co roku wygłasza rozważanie podczas Jasnogórskiego Apelu w przeddzień wejścia na Jasną Górę Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archidiecezja poznańska pomaga mieszkańcom Madagaskaru

2019-08-18 19:39

ks. ds / Poznań (KAI)

W Befasie na Madagaskarze odbyły się 17 i 18 sierpnia uroczystości dziękczynne za zbudowanie kościoła, szkoły i przychodni zdrowia – daru dla mieszkańców Madagaskaru z okazji jubileuszu 1050-lecia archidiecezji poznańskiej. „Dziękuję za pomoc w budowie kościoła, szkoły i przychodni, ale jeszcze bardziej dziękuję wam za to, że przybyliście tutaj, aby być z nami” – mówił do polskiej delegacji bp Marie Fabien Raharilamboniaina OCD.

fotolia.com

W uroczystościach w Befasie na Madagaskarze wzięli udział delegat abp. Stanisława Gądeckiego ds. misji ks. Dawid Stelmach, o. Wiesław Chojnowski z prokury misyjnej zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, lekarz Jacek Jarosz, wiceprezes fundacji pomocy humanitarnej Redemptoris Missio i wolontariuszka fundacji, położna Sara Suchowiak.

Goście z Polski zostali wprowadzeni do parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Befasy w diecezji Morondava w uroczystym orszaku przez miejscowych parafian od granic miasteczka aż do kościoła.

18 sierpnia odbyła się Msza św. pod przewodnictwem o. Francisa Donatien Randriamalala, wikariusza generalnego diecezji Morondova. Podczas Eucharystii dziękowano za wkład archidiecezji poznańskiej w sfinansowanie budowy kościoła parafialnego w Befasy. Poświęcono m.in. pamiątkową tablicę z drewna palisandrowego zawierającą napis: „Podziękowanie dla archidiecezji poznańskiej za zbudowanie kościoła w Befasy na Madagaskarze, lata 2018-2019”.

Podczas uroczystości poświęcono także i dokonano otwarcia przychodni zdrowia „Chata Medyka” im. dr Wandy Błeńskiej, zbudowanej przez Fundację Redemptoris Missio przy wsparciu Fundacji dla Afryki i Caritas Polska. Przychodnia będzie służyć wszystkim mieszkańcom Befasy bez względu na wyznanie.

„Radość była przeogromna, pięknie pomalowani i ubrani Malgasze z wojowniczego plemienia Sakalava ze śpiewem na ustach czekali na nas już na progu wioski. Przeprowadzili nas sypiąc kwiaty i klaszcząc. Nigdy nie przeżyłam czegoś podobnego” – mówi o uroczystościach Sara Suchowiak.

„Gdy pierwszy raz myślałam o misjach medycznych, marzyłam, że będzie to właśnie na Madagaskarze. Udało się. Kraj przepiękny, ubogi, jednak nadrabia to malowniczymi krajobrazami, pracowitymi i życzliwymi ludźmi oraz atmosferą, w której pomimo wielu braków czujemy się świetnie” – relacjonuje swoje wrażenia wolontariuszka Redemptoris Missio.

Budowa kościoła i szkoły na Madagaskarze jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za jubileusz 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu. Misja w Befasy jest jednym z miejsc, które archidiecezja poznańska objęła swym patronatem. Archidiecezja wspiera też m.in. misje w Kibeho w Rwandzie, w Puerto Libertad w Argentynie i w Managua na Kubie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem