Reklama

Co dalej z Muzeum Piłsudskiego

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 35/2011

Utworzenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to nasz narodowy obowiązek - stwierdził kilka dni temu premier Tusk. Dlaczego więc przez lata rząd nie zrobił nic, by ruszyła budowa?

Projekt muzeum ma być wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rodzina Józefa Piłsudskiego przekazała teren, kilka budynków oraz cenne pamiątki. Również samorząd Sulejówka wypełnił swoje zobowiązanie, wydzierżawiając grunt pod nowoczesne, narracyjne muzeum. Gmina poniosła olbrzymie koszty. Przekazując fundacji budynki i teren, musiała bowiem wybudować nowe przedszkole oraz przychodnię. Jedynie rząd do tej pory nie wywiązał się ze swoich obietnic. - Cały czas zmieniane były decyzje. Wprowadzano nowe koncepcje. Choć wielokrotnie słyszeliśmy zapewnienia i obietnice, to jednak nie szły za nimi żadne konkrety i wciąż tkwimy w punkcie wyjścia - mówi Anna Klammer z biura Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Taka sytuacja trwa już od kilku lat. Jednak tym razem Krzysztof Jaraczewski, wnuk Marszałka Piłsudskiego oraz dyrektor muzeum, stanowczo zaprotestował. Oświadczył, że Fundacja może zerwać z rządem umowę. W efekcie projekt upamiętnienia Naczelnika Państwa i współtwórcy II Rzeczypospolitej odszedłby w bliżej nieokreśloną przyszłość. - Jeśli nie będzie decyzji rządu, muzeum marszałka w Sulejówku może w ogóle nie powstać - mówił Krzysztof Jaraczewski.
W odpowiedzi na te słowa resort kultury oświadczył, że z „uwagi na zakwestionowanie przez ministra finansów planowanych wydatków budżetowych, prace nad dotychczasowym dokumentem w sprawie muzeum zostały zawieszone”. W komunikacie medialnym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził jednak przekonanie, że „uda mu się poprawić dokument z uwzględnieniem wyżej przedstawionych zmian i skierować go do ponownej akceptacji poszczególnych ministrów”. - Nie ma już praktycznie szans, aby muzeum było gotowe tak jak planowaliśmy, czyli na 100. rocznicę powstania Legionów Piłsudskiego - uważa Anna Klammer.
Groźba ze strony rodziny Piłsudskiego okazała się jednak skuteczna. W kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej do Sulejówka niespodziewanie przyjechał Donald Tusk. - Budowa tego muzeum to nasz narodowy obowiązek - mówił premier. Przeprosił za opieszałość i obiecał, że decyzje zapadną w najbliższych dniach. Czy tym razem rząd wywiąże się ze swoich obietnic? - Teraz będziemy dążyć do tego, aby muzeum zostało otwarte w 2016 r. - podkreślił Krzysztof Jaraczewski.
Historia powołania tej instytucji sięga 2008 r. Wtedy premier Donald Tusk na spotkaniu z członkami fundacji zapewnił, że muzeum powstanie. Kilka miesięcy później, 10 listopada 2008 r., w przeddzień 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w świetle kamer minister kultury Bogdan Zdrojewski wraz z córką marszałka Piłsudskiego Jadwigą Jaraczewską podpisali umowę o utworzeniu muzeum. W ubiegłym roku w resorcie kultury powstał nawet projekt uchwały, która miała zapewnić finansowanie tej inwestycji. W latach 2011-2014 muzeum miało dostać 169 mln zł. Do tej pory pieniądze te były jedynie na papierze.
W ostatnich miesiącach rząd próbował jednak częściowo wycofać się z inwestycji. Według propozycji, muzeum miało dostać zaledwie 10 mln na remont dotychczasowych budynków. Zaś budowa głównego pawilonu z nowoczesną, multimedialną ekspozycją zostałaby zrealizowana później, jednak bez określenia terminu. Takie stanowisko rządu sprawiło, że przeciągająca się w nieskończoność inwestycja stanęła pod znakiem zapytania. Zgodnie z umową dzierżawy terenu, podpisaną z władzami Sulejówka, pawilon budynku muzealnego do 2014 r. powinien stanąć przynajmniej w stanie surowym. Jeśli nie - gmina będzie miała prawo wypowiedzieć dzierżawę oraz odebrać teren. - Na razie ze strony władz Sulejówka takiego zagrożenia nie widać. One raczej nam kibicują - mówi Anna Klammer z biura Muzeum Józefa Piłsudskiego. Jednak wydzierżawiona przez samorząd ziemia nie może bez końca leżeć odłogiem. Co będzie w 2014 r., gdy okaże się, że to wielkie przedsięwzięcie wciąż widnieje tylko na papierze? Wówczas przychylność radnych może się skończyć. Istnieje ryzyko zmiany umowy dzierżawy albo z powrotem przejęcie gruntu przez miasto.

Jak w Żelazowej Woli

Projekt ten można porównać z Żelazową Wolą. Według planów, Muzeum Józefa Piłsudskiego ma powstać na 4 ha parkowo-willowej przestrzeni, która zachowała swój unikalny przedwojenny charakter. Umowa fundacji z Ministerstwem Kultury o wspólnym przedsięwzięciu obejmuje zaprojektowanie, budowę i wyposażenie nowego budynku muzealno-edukacyjnego z narracyjną multimedialną ekspozycją stałą oraz gruntowne odnowienie trzech willi - Dworku Milusina, który był darem podkomendnych dla Piłsudskiego, gdzie mieszkał z rodziną od 1923 r., tzw. Drewniaka, czyli pierwszego domu Piłsudskich, zakupionego w 1921 r., oraz Willi Bzów.
Integralną częścią kompleksu muzealnego ma być też unikatowy ogród i park. Całość miała być realizowana w ramach wieloletniego programu rządowego. Do dziś nie podjęto jednak ostatecznych decyzji umożliwiających realizację tej wizji. Można co prawda zwiedzać Dworek Milusin, ale najcenniejsze eksponaty przekazane przez rodzinę - w tym szablę, mundur czy buławę Marszałka - zdeponowano w magazynach Zamku Królewskiego, bo nie ma gdzie ich pokazać. - Fundacja ma wiele cennych pamiątek dotyczących zarówno samego Marszałka, jak i historii II Rzeczypospolitej. Niektóre dokumenty nie są znane i nie były badane jeszcze nawet przez historyków - mówi Anna Klammer.

Reklama

Jedyne takie muzeum

Historia muzeum Józefa Piłsudskiego sięga czasów II Rzeczypospolitej. Pierwsza tego typu placówka powstała w Belwederze tuż po śmierci Marszałka. Została ona jednak zniszczona podczas II wojny światowej. Również dworek Milusin - dom rodzinny w Sulejówku został ograbiony i zdewastowany w okresie PRL-u. - Choć w III Rzeczypospolitej tak często politycy odwołują do Piłsudskiego, to jednak wciąż nie doczekał się on muzeum, które godnie upamiętniłoby współtwórcę niepodległej Polski. To wielkie zaniechanie - uważa Klammer.
Po 1989 r. nie powstała żadna placówka kultury, która w sposób całościowy dokumentowałoby na tle epoki dokonania Józefa Piłsudskiego - człowieka, który całe swoje życie poświęcił idei służby, walki i pracy dla Polski. Dopiero zaangażowanie licznych środowisk i fundacji spowodowały, że rząd podjął się (na papierze) dzieła współfinansowania tego przedsięwzięcia.
W ministerialnych dokumentach czytamy piękne zdania o tym, jak ważna dla rządu jest ta inwestycja. Muzeum ma bowiem „ukazywać rolę i znaczenie Józefa Piłsudskiego w dziejach Polski, przedstawić jego koncepcję polityczną oraz wpływ zwycięstwa w 1920 r. na kształt Europy Środkowo-Wschodniej oraz jej rozwój w pierwszej połowie XX wieku”.
Okazuje się więc, że w III Rzeczypospolitej politycy potrafią jedynie pięknie mówić o zasługach Marszałka. Do tej pory słowa te pozostawały bez pokrycia. Czy teraz będzie inaczej? - Wciąż mamy taką nadzieję. Marszałek Józef Piłsudski nie zasługuje bowiem na takie traktowanie przez władze wolnej Polski - podkreśla Klammer.

Reklama

Włocławek: drugie dziecko w oknie życia

2019-07-18 13:21

ks.an / Włocławek (KAI)

W oknie życia zainstalowanym w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi pozostawiono noworodka – małą dziewczynkę. Jest to drugie dziecko znalezione we włocławskim oknie życia. W 2015 r. również była to dziewczynka. Wydarzenie, o którym dziś poinformowano, miało miejsce 16 lipca po godz. 21.

Tomasz Lewandowski

Zgodnie z procedurą, na miejsce zostały wezwane Policja i Pogotowie Ratunkowe. Lekarz określił stan dziewczynki jako dość dobry. Jeśli uda się odnaleźć matkę dziecka, a ta zrzeknie się praw rodzicielskich, sąd rodzinny zdecyduje o umieszczeniu dziewczynki w pieczy zastępczej. Matka ma jednak sześć tygodni na zmianę swojej decyzji.

Siostry Wspólnej Pracy opiekujące się oknem życia nazwały małą Miriam Agata. „Tak się składa, że 16 lipca obchodziliśmy Święto Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel. Modlimy się o tę dziewczynkę oraz o jej rodziców. Musiała to być dla nich bardzo trudna decyzja” – mówi wikaria generalna, siostra Agata Błaszczyk. Siostry odwiedzają noworodka w szpitalu, a tuż po znalezieniu same fachowo zajęły się dziewczynką.

Włocławskie okno życia im. św. Jana Pawła II, znajduje się w Domu Generalnym Sióstr Wspólnej Pracy, od strony ul. Wojska Polskiego. Powstało ono w 2011 r. jako inicjatywa związana z obchodami jubileuszu 600-lecia konsekracji włocławskiej katedry. Poświęcił je biskup włocławski Wiesław Mering w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2011 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem