Reklama

Intencje na wieki... wieków

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 35/2011

Msze św. wieczyste praktykowane są zazwyczaj przez słynące łaskami sanktuaria. Od kilku tygodni do ksiąg długowiecznych intencji może wpisać się każdy darczyńca wspierający budowę Świątyni Opatrzności Bożej

Tego rodzaju modlitwy za darczyńców mają długą historię. Wieczyste Msze św. są bowiem oznaką wdzięczności zgromadzeń zakonnych oraz kustoszów sanktuariów. W ten sposób na prowadzenie swojej działalności zbierają np. księża ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w podwarszawskim Borzęcinie. Również na Jasnej Górze odprawiana jest Msza św. wieczysta w intencji ofiarodawców. - Choć my dopiero zaczynamy, to jednak nasza księga z wpisami już liczy kilkaset stron - pokazuje ks. dr Paweł Gwiazda, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Wilanowie. Eucharystia w intencjach, które wpisane są w tzw. Księdze Mszy św. Wieczystych, będzie sprawowana dopóki istnieć będzie Świątynia Opatrzności Bożej. - W tych samych intencjach modlić się będą również moi następcy - tłumaczy ks. Gwiazda.

Wstawiennictwo Jana Pawła II

Msze św. wieczyste w Świątyni Opatrzności są wyjątkowe jeszcze z jednego powodu. Towarzyszy im modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Podczas sprawowania Eucharystii na ołtarzu jest relikwiarz, w którym znajduje się fragment zakrwawionej sutanny, którą miał na sobie Papież w dniu zamachu, 1981 r. - Jan Paweł II był najbardziej opatrznościowym Polakiem naszego pokolenia. Dlatego też za jego wstawiennictwem rozpoczynamy modlitwę, która będzie trwała przez kolejne pokolenia pielgrzymów, księży i parafian - podkreśla ksiądz proboszcz. - Chcemy, aby te drobne i osobiste losy Polaków łączyły się z nieustającą modlitwą całego narodu.
Wieczysta modlitwa doskonale wpisuje się w ideę budowy Świątyni Opatrzności Bożej. - Przecież to miejsce łączy w sobie rzeczy wielkie, jak wolność, niepodległość i dobro ojczyzny, z codziennymi troskami zwykłych ludzi - mówi ks. Paweł Gwiazda. - Dlatego też w świątyni otaczać będziemy modlitwami tych, którzy tę ojczyznę stanowią. Musimy sobie bowiem uświadomić, że dzieło Bożej Opatrzności w historii Polski jest nierozerwalnie związane z historią Bożego działania w życiu pojedynczych ludzi. Tak ojczyzna, jak i Kościół składa się właśnie z takich drobnych cegiełek.
Msza św. wieczysta należy do grupy Mszy św. zbiorowych i może być ofiarowana zarówno za całe rodziny, za żywych, jak i za zmarłych. Wszystkie osoby polecane we Mszach wieczystych są wpisywane do specjalnej Księgi Intencji Mszy św. Wieczystych, która będzie przechowywana przez kolejnych proboszczów i kustoszy świątyni Opatrzności Bożej. Aby dopisać swoją osobistą intencję, wystarczy jedynie wykupić cegiełkę na rzecz jej budowy. - W naszym punkcie mamy pamiątki, koszulki, plakaty, medale, broszury oraz książki związane z Centrum Opatrzności Bożej, Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim. Jednak największe zainteresowanie budzą właśnie cegiełki przeznaczone na wsparcie budowy świątyni. Od czasu, kiedy są one związane z intencjami Mszy św., ludzie skłaniają się do jeszcze większej ofiarności - podkreśla Małgorzata Filik z punktu informacyjnego Centrum Opatrzności Bożej.

Przybywa pielgrzymów

Świątynia Opatrzności Bożej coraz mocniej tętni też życiem na miarę narodowego sanktuarium. - Mieszkam na Bielanach i byłam tu już wiele razy. Wspieram to wielkie dzieło zarówno drobnym groszem, jak i modlitwą - mówi Helena Nowicka, która do Wilanowa przywiozła swoją rodzinę z Łodzi. - Przyprowadziłam tu swoich gości, bo chcę, żeby Świątynia była ważna dla wszystkich Polaków - podkreśla.
Pielgrzymów i turystów przybywa z miesiąca na miesiąc. W grupach oczekujących na zwiedzanie Panteonu Wielkich Polaków można spotkać zarówno tych, którzy świątynię widzą po raz pierwszy w życiu, jak i osoby, które od lat towarzyszą jej budowie. Często podjeżdżają również zorganizowane pielgrzymki autokarowe. - Indywidualnych osób najwięcej jest w dni wolne od pracy. Wówczas nie trzeba zbyt długo czekać, aby zgromadziła się ok. 30-osobowa grupa. Zwykle trwa to 15-20 min - mówi Małgorzata Langier, przewodnik oprowadzający po świątyni.
Po zejściu do Panteonu Wielkich Polaków pojawia się wiele pytań, na które cierpliwie odpowiadają przewodnicy. Pytają o wysokość budowli, o groby, a także o to, jak świątynia będzie wyglądała w przyszłości. Szczególnym miejscem na trasie zwiedzania jest ołtarz, gdzie spoczywają relikwie bł. Jana Pawła II. Tu niemal wszystkim uginają się kolana. - W tym miejscu rolą przewodnika jest milczeć. Wiem, że wiele osób przyjeżdża tu właśnie po to, by modlić się przy relikwiach Papieża - podkreśla Małgorzata Langier. Ludzie modlą się też przed relikwiami bł. Jerzego Popiełuszki, a także przystają przed grobami, zwłaszcza śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Jana Twardowskiego i ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego.
Największym skarbem panteonu są jednak relikwie. Zdaniem księdza proboszcza, zarówno skromny kapłan z Żoliborza, jak i zwierzchnik całego Kościoła powszechnego doskonale wpisują się w ideę Świątyni Opatrzności Bożej. - Z jednej strony to miejsce powinno być zakorzenione w historii, a z drugiej tę historię ukazać jako żywe i wciąż trwające dzieło Boga i ludzi. Bł. Jan Paweł II i ks. Jerzy Popiełuszko swym życiem pokazali, jak ważna jest dla nich ojczyzna, ale także dali świadectwo o tym, że najważniejsza nasza ojczyzna jest w niebie - podkreśla ks. Gwiazda. - Widzimy też ich znaczenie w najnowszej historii Kościoła, Polski i świata. Zarówno bł. Jan Paweł II, jak i ks. Jerzy Popiełuszko są przykładem tego, że Opatrzność Boża czuwa nad nami.

Reklama

Dynamiczna parafia

Świątynia Opatrzności Bożej jest miejscem, gdzie splata się historia Rzeczypospolitej z patriotyzmem i wiarą. To ma być symbol naszej narodowo-religijnej tożsamości oraz miejsce, gdzie odbywać się będą uroczystości o charakterze państwowo-religijnym. Jednak oprócz tego ogólnopolskiego wymiaru będzie to kościół służący zwyczajnej wielkomiejskiej parafii - mówi ks. Paweł Gwiazda.
Tak jak świątynia, tak i parafia powstaje od zera, parafian cały czas przybywa. Do Miasteczka Wilanów sprowadzają się ciągle nowe rodziny. Są to najczęściej ludzie młodzi, a więc przybywa też dzieci. Najlepiej to widać w niedzielę, kiedy to na zakończenie Mszy św. tłum maluchów podbiega do księży po kapłańskie błogosławieństwo. - Mamy chyba największy odsetek dzieci w całej Warszawie, a może nawet i w Polsce - szacuje ks. Gwiazda. Jego praca duszpasterska w dużej mierze opiera się więc na przygotowywaniu młodych do sakramentu małżeństwa oraz rodziców i chrzestnych do chrztu ich dzieci.
Obecnie w Miasteczku Wilanów mieszka ok. 10 tys. osób. Zaś w przyszłości może być nawet 30 tys., czyli tyle, ile ma średniej wielkości polskie miasto powiatowe. Świątynia Opatrzności ma być więc zarówno religijnym sanktuarium dla całej Polski, jak i duchowym centrum powstającego miasteczka. - Tu wszystko jeszcze jest w fazie budowy. Buduje się świątynia, nowe osiedla mieszkaniowe, a także wspólnota parafialna. Ten proces będzie trwał jeszcze dobrych kilka lat - zauważa ksiądz proboszcz. Przed księżmi stoją więc nie tylko zadania ściśle duszpasterskie, ale także wyzwanie włączenia się w dzieło integracji lokalnej społeczności. - Wszyscy mieszkają tu stosunkowo krótko. Minie sporo czasu, nim te rodziny zakorzenią się i silniej zwiążą zarówno z Miasteczkiem Wilanów, jak i ze swoją parafią i charakter pracy duszpasterskiej się zmieni - podkreśla ks. Paweł Gwiazda.

* * *

Ofiary na budowę

Cegiełki (o wartości: 10, 25, 50 i 100 zł) połączone z wpisami do Księgi Intencji Mszy św. Wieczystych można nabyć w punkcie informacyjnym przy Świątyni Opatrzności Bożej w godz. 10.00-17.00. Każdy darczyńca jest zapraszany na wszelkie uroczystości, odbywające się w obrębie kompleksu Centrum Opatrzności i w pierwszej kolejności otrzyma bilety do otwieranego w przyszłości Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

* * *

Msze święte

W niedziele i święta: godz. 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 20.30
W dni powszednie: godz. 7.00, 18.00
Nabożeństwa stałe
Koronka do Miłosierdzia Bożego - niedziela godz. 15.00
Msza św. wieczysta z błogosławieństwem relikwiami bł. Jana Pawła II - wtorek godz. 18.00
Nabożeństwo do Świętej Bożej Opatrzności - czwartek po Mszy św. o godz. 18.00
Nabożeństwo przez wstawiennictwo bł. Jerzego Popiełuszki - w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15.00 (połączone z Koronką do Miłosierdzia Bożego)

Papież do młodych Wietnamczyków: Kościół jest waszym domem

2019-11-20 16:49

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan (KAI)

„Niech rozbłyśnie wasza piękna katolicka tożsamość” – z tym apelem Papież zwrócił się do młodych Wietnamczyków. Pod hasłem: „Idź do swojego domu, do swoich” w tym kraju odbywa się Dzień Młodzieży.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przypomniał, że temat spotkania nie oznacza jedynie powrotu. Dom nie jest miejscem zamkniętym i ograniczonym, ale wskazuje na drogę, na misyjne wyjście. Zachęcił młodzież do podjęcia dziedzictwa męczenników wietnamskich oraz rodziców i dziadków, którzy podczas wojny utracili wszystko, oprócz siły i piękna wiary. Wezwał do dawania szczerego, odpowiedzialnego i pełnego nadziei świadectwa.

"Nie zapominajcie, że pozostajecie mniejszością pośród swojego ludu. Żyje pośród was większość, która ma prawo usłyszeć orędzie Ewangelii – podkreślił Franciszek w swym przesłaniu. – Wezwanie Chrystusa jest więc tym bardziej naglące dla was dzisiaj. Teraz do was należy zadanie budowania młodego i radosnego, pełnego życia i braterstwa Kościoła-domu. Oby poprzez wasze świadectwo zbawcze przesłanie Boga dotarło do serc waszych bliskich i rodaków. Zawsze świadectwo, nigdy prozelityzm. ”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek zachęcił wyznawców niechrześcijańskich religii Tajlandii do promowania braterstwa

2019-11-21 08:03

st, kg, tom (KAI) / Bangkok

Wobec istniejących różnic i podziałów ważne jest, aby religie ukazywały się coraz bardziej jako światło nadziei, będąc promotorami i gwarantami braterstwa - powiedział papież w buddyjskiej świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram w Bagkoku. Religię tę wyznaje 93 proc. mieszkańców Tajlandii.

Vatican News

O godzinie 10.00 czasu lokalnego Ojciec Święty przybył do świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram -siedziby mnichów buddyjskich i ich najwyższego patriarchy - Somdet Phra Ariyavongsagatanana.

Franciszka powitał przy wejściu do kompleksu sekretarz Patriarchy, a następnie razem udali się do świątyni. Wchodząc do świątyni Ojciec Święty oraz towarzyszące mu osoby zdjęły buty.

Witając papieża 92-letni mnich, będący 20. z kolei najwyższym przywódcą buddyjskim swego kraju, przypomniał w swym przemówieniu, że 35 lat temu w tej samej świątyni w Bangkoku jego poprzednik podejmował Jana Pawła II, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego odwiedził najwyższego patriarchę Tajlandii. Podkreślił, że towarzyszyła temu atmosfera wzajemnego szacunku, ciepłego dialogu a obie strony okazały wzajemną gościnność, "dając w ten sposób świadectwo, że są ludźmi dobrymi i świętymi przywódcami".

Patriarcha oświadczył następnie, że pod posągiem głównego Pana Buddy Angkiros w tej pagodzie znajdują się relikwie króla Chulalongkorna Ramy V, którego w 1897 (według ery buddyjskiej w roku 2440) przyjął na audiencji prywatnej w Watykanie Leon XIII. Nieco dalej spoczywają prochy innych monarchów, również przyjętych przez papieży: Ramy VII i jego małżonki – przez Piusa XI w 1934 (2477) oraz Ramy IX – przez Jana XXIII w 1960 (2503); ten drugi władca podejmował później Jana Pawła II w Bangkoku w 1984 (2527).

Relikwie "naszych umiłowanych poprzedników, spoczywające tutaj, czynią to miejsce świętym dla naszego spotkania, które jest żywym świadectwem mocnej i twórczej przyjaźni między naszymi dwiema religiami a nasi przodkowie w wierze cieszyliby się na nasz widok i widząc postęp w naszej głębokiej i trwałej przyjaźni" – powiedział zwierzchnik buddystów.

Podkreślił, że jest to wizyta nie kogoś nowego, ale "prawdziwego i wypróbowanego przyjaciela naszego narodu", a odległość nie stanowi przeszkody dla naszych bliskich stosunków. Podziękował Ojcu Świętemu, że mimo zmęczenia długą podróżą zechciał go odwiedzić "z sercem pełnym szczerej przyjaźni".

Swe przemówienie sędziwy patriarcha zakończył słowami Buddy: "Ci, którzy nie czynią źle swym przyjaciołom, są szanowani w każdym miejscu".

Z kolei Ojciec Święty w swoim wystąpieniu przypomniał, że większość Tajów wyznaje buddyzm i przepoiła nim swój sposób oddawania czci życiu i swoim przodkom, prowadzenia wstrzemięźliwego stylu życia opartego na kontemplacji, oderwaniu od świata, ciężkiej pracy i dyscypliny, a szczególnym znakiem buddysty jest uśmiech.

Papież przypomniał wkład w dialog katolicki swoich poprzedników, Pawła VI, który prawie 50 lat temu przyjął w Watykanie 17. Najwyższego Patriarchę Somdej Phra Wanarata (Pun Punnasiri) wraz z grupą mnichów buddyjskich oraz Jana Pawła II, który odwiedził w tej samej świątyni, 35 lat temu, Najwyższego Patriarchę Somdej Phra Ariyavongsagatanana (Vasana Vasano). Zwrócił też uwagę, że sam niedawno przyjął osobiście delegację mnichów ze świątyni Wat Pho. "Są to małe kroki, które pomagają świadczyć nie tylko w naszych wspólnotach, ale także w naszym świecie, tak bardzo pobudzającym do propagowania i generowania podziałów i wykluczeń, że możliwa jest kultura spotkania" - zaznaczył Franciszek.

Ojciec Święty wskazał, że wobec istniejących różnic i podziałów ważne jest, aby religie ukazywały się coraz bardziej jako światło nadziei, będąc promotorami i gwarantami braterstwa.

Podziękował tajskiemu ludowi za to, że przybyli cztery i pół wieku temu katolicy korzystają w Tajlandii z wolności w praktykach religijnych i od lat żyją w zgodzie z wyznawcami buddyzmu.

Papież zapewnił o swym osobistym zaangażowaniu i całego Kościoła katolickiego, "na rzecz umocnienia otwartego i nacechowanego szacunkiem dialogu w służbie pokoju i dobrobytu tego narodu".

Franciszek wskazał na wagę we wzajemnych relacjach wymian akademickich pozwalających na lepsze wzajemne zrozumienie, szczególnie w podejmowaniu kontemplacji, miłosierdzia i rozeznania oraz promocję nowych projektów miłosierdzia szczególnie wobec najuboższych. "W ten sposób przyczyniamy się do budowania kultury współczucia, braterstwa i spotkania zarówno tutaj, jak i w innych częściach świata" - zaznaczył Franciszek i na zakończenie zapewnił Najwyższego Patriarchę Buddyjskiego o swojej modlitwie.

Po papieskim przemówieniu nastąpiła wymiana darów. Ojciec Święty wręczył patriarsze Somdet Phra Ariyavongsagatananie między innymi podpisany w lutym b.r. w Abu Zabi Dokument o Ludzkim Braterstwie. Skomentował go słowami: „musimy wspólnie pracować, aby ludzkość była bardziej braterska”. Zauważył, że proces braterstwa polega także na wymianie darów. Papież odbył ponadto krótką rozmowę ze zwierzchnikiem tajskiego buddyzmu i wpisał się do Księgi Honorowej. "Ponawiam moje modlitewne dobre życzenia, aby cenna tradycja wzajemnego zrozumienia między buddystami a katolikami nadal wzrastała i przynosiła obfite owoce pokoju dla ukochanego narodu tajskiego" - napisał Franciszek.

Spotkanie zakończyło się zrobieniem zdjęć oficjalnych z Najwyższym Patriarchą, a następnie na centralnym dziedzińcu zdjęciem grupowym z 35 mnichami z klasztoru Wat Pho.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem