Reklama

Intencje na wieki... wieków

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 35/2011

Msze św. wieczyste praktykowane są zazwyczaj przez słynące łaskami sanktuaria. Od kilku tygodni do ksiąg długowiecznych intencji może wpisać się każdy darczyńca wspierający budowę Świątyni Opatrzności Bożej

Tego rodzaju modlitwy za darczyńców mają długą historię. Wieczyste Msze św. są bowiem oznaką wdzięczności zgromadzeń zakonnych oraz kustoszów sanktuariów. W ten sposób na prowadzenie swojej działalności zbierają np. księża ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w podwarszawskim Borzęcinie. Również na Jasnej Górze odprawiana jest Msza św. wieczysta w intencji ofiarodawców. - Choć my dopiero zaczynamy, to jednak nasza księga z wpisami już liczy kilkaset stron - pokazuje ks. dr Paweł Gwiazda, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Wilanowie. Eucharystia w intencjach, które wpisane są w tzw. Księdze Mszy św. Wieczystych, będzie sprawowana dopóki istnieć będzie Świątynia Opatrzności Bożej. - W tych samych intencjach modlić się będą również moi następcy - tłumaczy ks. Gwiazda.

Wstawiennictwo Jana Pawła II

Msze św. wieczyste w Świątyni Opatrzności są wyjątkowe jeszcze z jednego powodu. Towarzyszy im modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Podczas sprawowania Eucharystii na ołtarzu jest relikwiarz, w którym znajduje się fragment zakrwawionej sutanny, którą miał na sobie Papież w dniu zamachu, 1981 r. - Jan Paweł II był najbardziej opatrznościowym Polakiem naszego pokolenia. Dlatego też za jego wstawiennictwem rozpoczynamy modlitwę, która będzie trwała przez kolejne pokolenia pielgrzymów, księży i parafian - podkreśla ksiądz proboszcz. - Chcemy, aby te drobne i osobiste losy Polaków łączyły się z nieustającą modlitwą całego narodu.
Wieczysta modlitwa doskonale wpisuje się w ideę budowy Świątyni Opatrzności Bożej. - Przecież to miejsce łączy w sobie rzeczy wielkie, jak wolność, niepodległość i dobro ojczyzny, z codziennymi troskami zwykłych ludzi - mówi ks. Paweł Gwiazda. - Dlatego też w świątyni otaczać będziemy modlitwami tych, którzy tę ojczyznę stanowią. Musimy sobie bowiem uświadomić, że dzieło Bożej Opatrzności w historii Polski jest nierozerwalnie związane z historią Bożego działania w życiu pojedynczych ludzi. Tak ojczyzna, jak i Kościół składa się właśnie z takich drobnych cegiełek.
Msza św. wieczysta należy do grupy Mszy św. zbiorowych i może być ofiarowana zarówno za całe rodziny, za żywych, jak i za zmarłych. Wszystkie osoby polecane we Mszach wieczystych są wpisywane do specjalnej Księgi Intencji Mszy św. Wieczystych, która będzie przechowywana przez kolejnych proboszczów i kustoszy świątyni Opatrzności Bożej. Aby dopisać swoją osobistą intencję, wystarczy jedynie wykupić cegiełkę na rzecz jej budowy. - W naszym punkcie mamy pamiątki, koszulki, plakaty, medale, broszury oraz książki związane z Centrum Opatrzności Bożej, Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim. Jednak największe zainteresowanie budzą właśnie cegiełki przeznaczone na wsparcie budowy świątyni. Od czasu, kiedy są one związane z intencjami Mszy św., ludzie skłaniają się do jeszcze większej ofiarności - podkreśla Małgorzata Filik z punktu informacyjnego Centrum Opatrzności Bożej.

Przybywa pielgrzymów

Świątynia Opatrzności Bożej coraz mocniej tętni też życiem na miarę narodowego sanktuarium. - Mieszkam na Bielanach i byłam tu już wiele razy. Wspieram to wielkie dzieło zarówno drobnym groszem, jak i modlitwą - mówi Helena Nowicka, która do Wilanowa przywiozła swoją rodzinę z Łodzi. - Przyprowadziłam tu swoich gości, bo chcę, żeby Świątynia była ważna dla wszystkich Polaków - podkreśla.
Pielgrzymów i turystów przybywa z miesiąca na miesiąc. W grupach oczekujących na zwiedzanie Panteonu Wielkich Polaków można spotkać zarówno tych, którzy świątynię widzą po raz pierwszy w życiu, jak i osoby, które od lat towarzyszą jej budowie. Często podjeżdżają również zorganizowane pielgrzymki autokarowe. - Indywidualnych osób najwięcej jest w dni wolne od pracy. Wówczas nie trzeba zbyt długo czekać, aby zgromadziła się ok. 30-osobowa grupa. Zwykle trwa to 15-20 min - mówi Małgorzata Langier, przewodnik oprowadzający po świątyni.
Po zejściu do Panteonu Wielkich Polaków pojawia się wiele pytań, na które cierpliwie odpowiadają przewodnicy. Pytają o wysokość budowli, o groby, a także o to, jak świątynia będzie wyglądała w przyszłości. Szczególnym miejscem na trasie zwiedzania jest ołtarz, gdzie spoczywają relikwie bł. Jana Pawła II. Tu niemal wszystkim uginają się kolana. - W tym miejscu rolą przewodnika jest milczeć. Wiem, że wiele osób przyjeżdża tu właśnie po to, by modlić się przy relikwiach Papieża - podkreśla Małgorzata Langier. Ludzie modlą się też przed relikwiami bł. Jerzego Popiełuszki, a także przystają przed grobami, zwłaszcza śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Jana Twardowskiego i ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego.
Największym skarbem panteonu są jednak relikwie. Zdaniem księdza proboszcza, zarówno skromny kapłan z Żoliborza, jak i zwierzchnik całego Kościoła powszechnego doskonale wpisują się w ideę Świątyni Opatrzności Bożej. - Z jednej strony to miejsce powinno być zakorzenione w historii, a z drugiej tę historię ukazać jako żywe i wciąż trwające dzieło Boga i ludzi. Bł. Jan Paweł II i ks. Jerzy Popiełuszko swym życiem pokazali, jak ważna jest dla nich ojczyzna, ale także dali świadectwo o tym, że najważniejsza nasza ojczyzna jest w niebie - podkreśla ks. Gwiazda. - Widzimy też ich znaczenie w najnowszej historii Kościoła, Polski i świata. Zarówno bł. Jan Paweł II, jak i ks. Jerzy Popiełuszko są przykładem tego, że Opatrzność Boża czuwa nad nami.

Reklama

Dynamiczna parafia

Świątynia Opatrzności Bożej jest miejscem, gdzie splata się historia Rzeczypospolitej z patriotyzmem i wiarą. To ma być symbol naszej narodowo-religijnej tożsamości oraz miejsce, gdzie odbywać się będą uroczystości o charakterze państwowo-religijnym. Jednak oprócz tego ogólnopolskiego wymiaru będzie to kościół służący zwyczajnej wielkomiejskiej parafii - mówi ks. Paweł Gwiazda.
Tak jak świątynia, tak i parafia powstaje od zera, parafian cały czas przybywa. Do Miasteczka Wilanów sprowadzają się ciągle nowe rodziny. Są to najczęściej ludzie młodzi, a więc przybywa też dzieci. Najlepiej to widać w niedzielę, kiedy to na zakończenie Mszy św. tłum maluchów podbiega do księży po kapłańskie błogosławieństwo. - Mamy chyba największy odsetek dzieci w całej Warszawie, a może nawet i w Polsce - szacuje ks. Gwiazda. Jego praca duszpasterska w dużej mierze opiera się więc na przygotowywaniu młodych do sakramentu małżeństwa oraz rodziców i chrzestnych do chrztu ich dzieci.
Obecnie w Miasteczku Wilanów mieszka ok. 10 tys. osób. Zaś w przyszłości może być nawet 30 tys., czyli tyle, ile ma średniej wielkości polskie miasto powiatowe. Świątynia Opatrzności ma być więc zarówno religijnym sanktuarium dla całej Polski, jak i duchowym centrum powstającego miasteczka. - Tu wszystko jeszcze jest w fazie budowy. Buduje się świątynia, nowe osiedla mieszkaniowe, a także wspólnota parafialna. Ten proces będzie trwał jeszcze dobrych kilka lat - zauważa ksiądz proboszcz. Przed księżmi stoją więc nie tylko zadania ściśle duszpasterskie, ale także wyzwanie włączenia się w dzieło integracji lokalnej społeczności. - Wszyscy mieszkają tu stosunkowo krótko. Minie sporo czasu, nim te rodziny zakorzenią się i silniej zwiążą zarówno z Miasteczkiem Wilanów, jak i ze swoją parafią i charakter pracy duszpasterskiej się zmieni - podkreśla ks. Paweł Gwiazda.

* * *

Ofiary na budowę

Cegiełki (o wartości: 10, 25, 50 i 100 zł) połączone z wpisami do Księgi Intencji Mszy św. Wieczystych można nabyć w punkcie informacyjnym przy Świątyni Opatrzności Bożej w godz. 10.00-17.00. Każdy darczyńca jest zapraszany na wszelkie uroczystości, odbywające się w obrębie kompleksu Centrum Opatrzności i w pierwszej kolejności otrzyma bilety do otwieranego w przyszłości Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

* * *

Msze święte

W niedziele i święta: godz. 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 20.30
W dni powszednie: godz. 7.00, 18.00
Nabożeństwa stałe
Koronka do Miłosierdzia Bożego - niedziela godz. 15.00
Msza św. wieczysta z błogosławieństwem relikwiami bł. Jana Pawła II - wtorek godz. 18.00
Nabożeństwo do Świętej Bożej Opatrzności - czwartek po Mszy św. o godz. 18.00
Nabożeństwo przez wstawiennictwo bł. Jerzego Popiełuszki - w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15.00 (połączone z Koronką do Miłosierdzia Bożego)

Niemcy: ludzie polityki i Kościoła w 75. rocznicę zamachu na Hitlera

2019-07-21 16:03

ts (KAI) / Berlin

Wysokiej rangi przedstawiciele świata polityki i Kościoła w Niemczech oddali hołd uczestnikom zamachu na Hitlera sprzed 75 lat, 20 lipca 1944 roku. Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, ta rocznica jest przestrogą dla wszystkich, że należy „być czujnym i występować przeciwko rasizmowi i nacjonalizmowi we wszystkich jego formach”.

pl. wikipedia.org
Sala konferencyjna zniszczona na skutek wybuchu, 20 lipca 1944 r.

Podczas uroczystej przysięgi nowych żołnierzy Bundeswehry w Berlinie Merkel określiła bojowników ruchu oporu jako przykład dla wszystkich ludzi współcześnie. „Także i my opowiadajmy się za człowieczeństwem, prawem i demokracją, pokazujmy odwagę cywilną stykając się z rasizmem i antysemityzmem” - powiedziała Merkel. Na zakończenie uroczystości złożyła kwiaty w miejscu, w którym 21 lipca 1944 zostali rozstrzelani Claus Schenk von Stauffenberg i inni uczestnicy nieudanego zamachu na Hitlera.

„Wszyscy, którzy stawili opór, ryzykowali wolnością, zdrowiem i życiem” - powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w przesłaniu wideo. Przypomniał też losy innych grup oporu antyhitlerowskiego, m.in. Sophii Scholl z „Białej Róży”, ściętej na gilotynie w Monachium w 1943 r. i innych. Prezydent Niemiec stwierdził, że zbyt długo odmawiano tym ludziom uznania, mimo iż stanowią „tak ważną część wolnościowej historii Niemiec”.

Także wielu biskupów niemieckich wyraziło uznanie dla działań uczestników Akcji Walkiria przeprowadzonej przez oficerów Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa von Stauffenberga.

Kard. Rainer Maria Woelki na Twitterze wyraził wdzięczność dla „ludzi 20 lipca”, którzy „przed 75 laty, w najbardziej mrocznym rozdziale historii Niemiec, ukazali smugę światła”. "Fakt, że wówczas odważnie poszli za głosem sumienia, dodaje odwagi również i dziś" - stwierdził arcybiskup Kolonii.

Arcybiskup Berlina, Heiner Koch uważa, że zamach Staufenberga jest dowodem, iż istniały jeszcze inne Niemcy, niż tylko Niemcy nacjonalistów. „Socjaldemokraci, konserwatyści i liberałowie, chrześcijanie – wśród nich wielu duchownych – połączyli się, by wystąpić przeciwko władzy bezprawia" - powiedział abp Koch w wypowiedzi dla diecezjalnej rozgłośni radiowej.

Podkreślił, że „masowe mordowanie Żydów, prowadzenie wojny przez nazistów i ucisk wielu narodów na terenach okupowanych przeczył wszelkiemu człowieczeństwu i godności człowieka”. Jednocześnie arcybiskup Berlina przypomniał postać błogosławionego proboszcza berlińskiej katedry Bernharda Lichtenberga, który w czasach hitlerowskich otwarcie bronił prześladowanych Żydów i za to został aresztowany. Ks. Lichtenberg zmarł na początku listopada 1943 w drodze do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Również arcybiskup Fuldy, Michael Gerber, w specjalnym oświadczeniu wyraził „wielki szacunek i uznanie” dla kobiet i mężczyzn związanych z zamachem z 20 lipca 1944 i misję płynącą z tego odważnego czynu. Przypomniał jednocześnie, że w przygotowaniach do zamachu dom biskupi w Fuldzie służył jako ważne miejsce obrad niektórych jego uczestników. Dowodzą tego spotkania hrabiego Helmutha Jamesa von Moltke z jezuita Alfredem Delpem u ówczesnego biskupa Fuldy Johannesa Dietza.

Przed 75 laty, 20 lipca 1944, grupa osób skupionych wokół hrabiego Clausa Schenka von Staufenberga usiłowała dokonać zamachu bombowego na Adolfa Hitlera i w ten sposób zniszczyć terrorystyczny reżim narodowych socjalistów niemieckich. Zamach miał miejsce w baraku narad w kwaterze najwyższego dowództwa wojskowego – Wilczym Szańcu - niedaleko Kętrzyna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież planuje kongres na temat zrównoważonego rozwoju

2019-07-22 13:23

ts (KAI) / Asyż

Z inicjatywy papieża Franciszka młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą dyskutować wiosną przyszłego roku w Asyżu na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie ok. 500 młodych poniżej 35. roku życia w dniach 24 i 25 marca będzie wstępem do trzydniowego kongresu z udziałem światowej sławy ekonomistów i działaczy społecznych.

Grzegorz Gałązka

Swój udział w kongresie w Asyżu zapowiedzieli m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Amartya Sen, szef amerykańskiej sieci zrównoważonego rozwoju Jeffrey Sachs i krytykująca globalizację Vandana Shiva. Potwierdzona też została obecność w tym czasie w Asyżu papieża Franciszka, powiedział rzecznik organizatorów pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Według wstępnego programu wśród referentów i dyskutantów będą też laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów, szwajcarski ekonomista Bruno S. Frey, twórca „Slow-Foodów” Carlo Petrini, Tony Meloto z Filipin, inicjator programu walki z ubóstwem w jego kraju oraz Kate Raworth, zajmująca się badaniami nad zrównoważonym rozwojem.

Organizatorem konferencji jest zakon franciszkanów w Asyżu. W odróżnieniu od tradycyjnych kongresów, ten w mieście św. Franciszka będzie też zawierał takie elementy, jak refleksja i cisza, sztuka i duchowość, zapowiadają franciszkanie.

O swojej inicjatywie poinformował papież Franciszek już w maju w specjalnym przesłaniu. Podkreślił wówczas, że los naszej planety zależy od nowej gospodarki. W konferencji będą uczestniczyć ludzie, którzy w swoich badaniach naukowych oraz w praktyce zajmują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w gospodarce, „takiej, która nie zabija, a pozwala żyć, która włącza, a nie wyklucza”, zapowiedział papież i podkreślił, że potrzebny jest model gospodarczy oparty na zasadzie solidarności i równości.

Hasło kongresu „The Economy of Francesco” nawiązuje do założyciela wspólnoty franciszkańskiej, św. Franciszka z Asyżu (1181/82-1226), którego wielkimi cechami było ubóstwo i wielbienie dzieła stworzenia. Papież Franciszek nazwał go „wzorem do naśladowania w dziedzinie troski o słabszych oraz o całą ekologię”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem