Reklama

Zajączki przyjmują Jezusowy Krzyż

Jadąc od Częstochowy w kierunku Wielunia DK 43 i skręcając za Krzepicami na prawo, trafimy do parafii Zajączki, gdzie św. Franciszek z Asyżu patronuje świątyni wybudowanej w dwudziestoleciu międzywojennym i gdzie proboszczem jest ks. kan. Zdzisław Gwiazda

Przed Misjami Ewangelizacyjnymi zanosiliśmy do Boga specjalne modlitwy o duchowe owoce tych jakże specyficznych rekolekcji, które od 25 września do 2 października miały miejsce w mojej parafii, a prowadził je o. Zenon Burdak OFM z sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy k. Zamościa - mówi „Niedzieli” Ksiądz Proboszcz. Razem z ks. Marcinem Kręciwilkiem, tutejszym wikariuszem, pełnią duszpasterską posługę w parafii liczącej 2100 wiernych.
Ksiądz Kanonik jest tu już szósty rok, a Ksiądz Wikariusz - trzeci. Na pierwszy rzut oka widać, że dobrze im się współpracuje. - Ofiary zbierane na tacę podczas misji wesprą odbudowę spalonego kompleksu kościelno-klasztornego w Alwernii k. Krakowa - dopowiada ks. Gwiazda.

Parafia, która żyje

Ksiądz Proboszcz z uśmiechem opowiada o swoich parafianach w samych superlatywach. Mówi, że to ludzie pobożni i ofiarni, którzy dbają o to, by ich świątynia była wizytówką całej parafii. - Ludzie tu są dobrzy. Sami zawiązali komitet budowy dachu na kościele. Sami się organizują. Ja im nie przeszkadzam i cieszę się z każdej podejmowanej inicjatywy - mówi Ksiądz Kanonik. Kościół jest ogrzewany, a na cmentarzu położono nowy chodnik (kostka).
Ks. Gwiazda zamierza w przyszłości wyremontować organy i rewitalizować prezbiterum.
- Jeśli chodzi o misje i peregrynację relikwii Krzyża Świętego, to każda rodzina dostała szczegółowy plan misji - precyzuje nasz rozmówca. Relikwie przybyły do parafii w środę 28 września. Eucharystii na ich powitanie przewodniczył bp Antoni Długosz, znany ze szklanego ekranu z programu „Ziarno”. Wtedy też o północy odprawiono uroczystą Mszę św. dziękczynno-błagalną sprawowaną przez księży pochodzących z tutejszej parafii. Pochodzą z niej m.in.: ks. inf. Marian Mikołajczyk, wikariusz generalny oraz ks. prał. Zenon Mońka, profesor liturgiki.
W parafii, której patronuje Biedaczyna z Asyżu, doskonale funkcjonują: Róże różańcowe, Akcja Katolicka, chór parafialny i Domowy Kościół. - Można powiedzieć, że ks. Marcin zajmuje się młodymi, np. ministrantami itd., a ja zaś tymi trochę posuniętymi w latach - nieco żartobliwie mówi ks. Gwiazda. Jeśli chodzi o frekwencję, to ok. 800 wiernych uczęszcza regularnie do kościoła na Msze święte w niedzielę, święta i uroczystości.

Reklama

Przeszłość i teraźniejszość

Od 1565 r. była w Zajączkach filia parafii w Dankowie. W latach 1565-1641 sprawowano tu liturgię, bo kościół w Dankowie zajęli kalwini. Parafia została erygowana 21 kwietnia 1904 r. przez bp. Stanisława Zdzitowieckiego.
Pierwszy kościół zbudowano na mocy dekretu króla Zygmunta Augusta z 25 listopada 1565 r. Druga świątynia powstała w 1750 r. Obecną zaś budowano w latach 1924-32 staraniem ks. Adolfa Gozdka. Konsekrował ją 7 sierpnia 1932 r. bp Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski. Na terenie parafii w Zajączkach Drugich jest jeszcze kościół filialny. Zbudowano go w latach 1989-91, kiedy proboszczem był ks. Tadeusz Gonera. Poświęcił go ówczesny bp Stanisław Nowak 1 września 1991 r.
Jeśli chodzi o czasy współczesne i mieszkających tu ludzi, to wielu z tych stron pracowało na Śląsku. Był nawet pociąg, tzw. „Świat pracy”, którym dojeżdżano na południe. - Przemysł upadł, więc i pracy nie ma. Kilku gospodarzy uprawia jeszcze rolę - mówi Ksiądz Proboszcz.
Wielu młodych ludzi wyjechało do pracy np. do Holandii czy Anglii. - Przyjeżdżają po jakimś czasie, zawierają związki małżeńskie, chrzczą dzieci… Czy wrócą? Trudno powiedzieć. Tłumaczą, że tam lepiej. Ich rodzice mają nadzieję, że może za pięć, dziesięć lat ich dzieci wrócą na ojcowiznę - podsumowuje Ksiądz Kanonik.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: trzy tysiące zakażonych koronawirusem po modlitwie w Hagii Sophii

2020-08-10 20:37

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Katarzyna & Hakan Kaner

Około trzech tysięcy zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku, epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.

Choć 500 zaproszonych gości, przebywających wewnątrz Hagii Sophii, znajdowało się w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem, to czterej oficjele rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, którzy modlili się w pobliżu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, jest w gronie zakażonych. Dystans zachowywano również w pobliżu Hagii Sophii, ale z dala od kamer telewizyjnych ludzi tłoczyli się tłumie.

Profesor Sarp Üner z Instytutu Zdrowia Publicznego na uniwersytecie Hacettepe w Ankarze zaznaczył, że na modlitwę do Stambułu przybyło wielu ludzi z całego kraju i to oni przekazali wirusa. – Myślę, że masowe zgromadzenie w Hagii Sophii zwiększy liczbę przypadków w Stambule. Na pewno czekają nas ciężkie dni – wskazał naukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję