Reklama

Diecezjalny Dzień Młodzieży na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach

„Nie lękajcie się iść pod prąd, w komunii z Kościołem”

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego blisko 3 tys. młodzieży z terenu całej diecezji wraz z katechetami i nauczycielami przybyło na Diecezjalny Dzień Młodzieży do Serpelic. Wraz z nimi w obchodzony w diecezji Tydzień Wychowania włączyli się harcerze z komendantami Chorągwi Białostockiej i Mazowieckiej z okazji obchodów 100-lecia harcerstwa

Niedziela podlaska 40/2011

Tegoroczny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej przebiegał pod hasłem: „Każdy ma swoje Westerplatte” (bł. Jan Paweł II). Obchodzony w doroczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Tygodniu Wychowania był także diecezjalnym, młodzieżowym dziękczynieniem za beatyfikacją Jana Pawła II.
Przed południem młodzież zgromadziła się w zależności od miejsca zamieszkania w wybranych sześciu kościołach: Drohiczyna, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Siemiatycz i Sarnak na konferencję, wspólne śpiewanie i Drogę Krzyżową z bł. Janem Pawłem II. Pierwszy etap spotkania poświęcony problematyce życia w różnych jego aspektach prowadzili duszpasterze młodzieży. Następnie młodzież przybyła do Serpelic, gdzie miał miejsce drugi etap spotkania. Po zgłoszeniu grupy w recepcji młodzi pielgrzymi wyruszyli ścieżkami Kalwarii Podlaskiej w modlitewnej zadumie, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Punktem docelowym było dotarcie na szczyt wzniesienia, gdzie przy kaplicy odbył się koncert modlitewno-ewangelizacyjny, prowadzony przez zespół „Testimonium” z Katowic. Członkowie zespołu nie tylko poprzez śpiew przygotowywali młodzież do eucharystycznego spotkania, ale także zapraszali do udziału w konkursach i dzielili się swoimi refleksjami. Uczestników konkursu nagrodzili koszulkami i płytami zespołu. Była też możliwość nabycia ich płyty CD.
Centralnym punktem dnia była Eucharystia, którą celebrowali bp Antoni Pacyfik Dydycz, gość abp Jaume Pujol Balcells, metropolita Tarragony w Hiszpanii, i duszpasterze młodzieży. W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał przesłanie bł. Jana Pawła II sprzed kilku laty skierowane do młodzieży z jego kraju: „Pokażcie naszemu społeczeństwu, że można być nowoczesnym, a zarazem całkowicie wiernym Jezusowi Chrystusowi”. Podkreślił, że młodzież jest przyszłością społeczeństwa i Kościoła, zatem musi być już teraz czynnie obecna w jego życiu. Hierarcha mówił, że należy mieć korzenie i solidne podstawy. „Nie wierzcie w fałszywe radości i przemijające mody, które często pozostawiają po sobie tragiczną pustkę duchową. Odrzućcie pokusy materializmu, konsumizmu i przemocy. (…) Oddawajcie cześć wyłącznie Chrystusowi, bo tylko On jest skałą, na której możecie zbudować waszą przyszłość i świat bardziej sprawiedliwy i solidarny. Nie lękajcie się otworzyć drzwi waszych serc, nie lękajcie się iść pod prąd, w komunii z Kościołem” - apelował abp Balcells.
Metropolita Tarragony podziękował diecezji drohiczyńskiej za ks. Adama Safiańczuka i ks. Włodzimierza Soszyńskiego, którzy podjęli pracę duszpasterską w tym regionie Hiszpanii. Wskazał również na watek osobisty, albowiem wybór na posługę biskupią w 2004 r. zawdzięcza Janowi Pawłowi II. Na krótko przed śmiercią Papieża miał też sposobność odbyć 15-minutową audiencję z Papieżem.
Ksiądz Arcybiskup spotkał się także przed południem z grupą młodzieży w drohiczyńskim kościele pofranciszkańskim. Podziękował polskiej młodzieży, przybyłej do jego diecezji i zlaicyzowanej tamtejszej społeczności, która w czasie tegorocznych Światowych Dni Młodzieży dała prawdziwe świadectwo wiary.
Bp Antoni Dydycz, wskazując na krzyż Chrystusa tak mocno zakorzeniony w naszej historii, wskazał na symbolikę krzyża harcerskiego, przypomniał ideały harcerskie, które pomagają w procesie wychowania i są ciągle aktualne we współczesnym świecie. Dlatego też młodzież, która w życiu dokonuje wielu wyborów, powinna przed nimi najpierw spojrzeć na ten znak. Harcerze odnowili uroczyście swoje przyrzeczenia. W imieniu harcerzy podziękował za zaproszenie hm. Andrzej Bajkowski, komendant Chorągwi Białostockiej.
Uczestnicy Dnia Młodzieży skierowali telegram łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który odczytał duszpasterz harcerzy ks. Paweł Grzeszek. Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskupi poświecili medale z wizerunkiem bł. Jana Pawła II, które otrzymali wszyscy uczestnicy.
Organizatorzy spotkania ks. dr Andrzej Lubowicki, dyrektor Wydziału Młodzieży, oraz Rafał Siwek, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, kończący na tym stanowisku swoją kadencję, podziękowali za wszelką pomoc i współpracę, dzięki której może dokonywać się wiele dobrych dzieł, służących dzieciom, młodzieży i całemu społeczeństwu.
Diecezjalny Dzień Młodzieży w Serpelicach zakończyło przejście celebransów i wszystkich uczestników przez symboliczną bramę z napisem: „Krzyż jest bramą”. Tak jak każdego roku młodzież przewiozła ze sobą drewniane krzyże, które dołączyły do istniejących tam krzyży, przynoszonych jako znak miłości i szacunku do Chrystusa i tego miejsca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Realizacja poniedziałkowych decyzji kierownictwa PiS - w tym tygodniu

2020-09-21 19:39

[ TEMATY ]

PiS

PAP

Realizacja poniedziałkowych decyzji kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości będzie miała miejsce w tym tygodniu - dowiedziała się PAP ze źródeł w kierownictwie PiS. Poniedziałkowe spotkanie dotyczyło przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, po tym, jak Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS. Jeszcze przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w wyniku różnicy zdań rozmowy o rekonstrukcji zostają zawieszone. Ostatecznie wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje.

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym brali udział najważniejsi politycy partii, w tym: prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Ostatecznie spotkanie władz PiS zakończyło się po trzech godzinach i jak napisała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie".

Według spekulacji medialnych, planowane jest jeszcze w tym tygodniu spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą. (PAP)

tgo/ mro/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

A. Tornielli: chorzy pozwalają zrozumieć, co znaczy kochać

2020-09-22 13:13

[ TEMATY ]

Watykan

Artur Stelmasiak

Andrea Tornielli, włoski pisarz, dziennikarz "La Stampy" i portalu "Vatican Insider", autor wielu książek

Andrea Tornielli, włoski pisarz, dziennikarz

„Nie do uleczenia nie jest nigdy synonimem nie do zatroszczenia się”: oto jest klucz do lektury listu Kongregacji Nauki Wiary „Samaritanus bonus” – „Dobry Samarytanin”, który podejmuje temat „troski o osoby w krytycznej i terminalnej fazie życia”. Dokument, w obliczu zagubienia zbiorowego sumienia odnośnie wartości życia oraz publicznych debat, czasami zbyt uwarunkowanych pojedynczymi przypadkami przewlekłych chorób, przypomina z jasnością, że „najwyższa wartość życia jest prawdą wypływającą z naturalnego prawa moralnego oraz stanowi zasadniczy fundament porządku prawnego”.

Publikujemy tekst komentarza dyrektora programowego mediów watykańskich, Andrea Torniellego.

List jasno podkreśla, że „nie można podejmować bezpośredniego zamachu przeciwko życiu jakiegokolwiek istnienia ludzkiego, również jeśli człowiek o to prosi”. Z tego punktu widzenia nauczanie przedstawione w „Samaritanus bonus” nie zawiera nowości: magisterium wiele razy wyrażało stanowcze „nie” wobec wszelkiej formy eutanazji i wspomaganego samobójstwa, oraz tłumaczyło, że odżywianie oraz nawadnianie są życiowymi podstawami, które należy zabezpieczyć choremu. Magisterium wypowiadało się także przeciwko tzw. „uporczywej terapii”, ponieważ w bliskości nieuchronnej śmierci „właściwym jest podjęcie decyzji o zaniechaniu zabiegów, które prowadziłby jedynie do tymczasowego i bolesnego przedłużania życia”.

List podejmujący nauczanie ostatnich Papieży uznał za potrzebne przypomnienie go, szczególnie w obliczu coraz bardziej permisywnych ustawodawstw dotyczących tych tematów. Jego nowymi elementami są akcenty duszpasterskie, które dotyczą towarzyszenia i troski o chorych znajdujących się na końcowym etapie swojego życia: podjęcie opieki nad tymi osobami nie może być ograniczone jedynie do perspektywy medycznej. Potrzeba zespołowej obecności, aby towarzyszyć z miłością, obecnością, z odpowiednim i zrównoważonym leczeniem, oraz wsparciem duchowym. Znaczące są odniesienia do rodziny, która „potrzebuje pomocy oraz właściwych środków”. Trzeba, aby państwa uznawały pierwszoplanową oraz podstawową funkcję społeczną rodziny „jej niezastąpioną rolę, także w tym obszarze, zabezpieczając odpowiednie środki i struktury, aby ją wspierać”, czytamy w dokumencie. Papież Franciszek przypomina nam, że rodzina „była od zawsze najbliższym szpitalem”. Również dzisiaj, w wielu częściach świata, szpital jest przywilejem dla niewielu, i często znajduje się daleko.

„Samaritanus bonus” oprócz tego, że przywołuje dramat wielu trudnych przypadków, dyskutowanych w mediach, pomaga nam spojrzeć na świadectwa tych, którzy cierpią i tych, którzy się opiekują, na ogrom świadectw miłości, ofiary, poświęcenia dla chorych w stanie terminalnym oraz dla osób z uporczywą utratą świadomości, wspieranych przez matki, ojców, dzieci i wnuków. To są doświadczenia przeżywane na co dzień w milczeniu, często pośród tysięcy trudności. W swojej autobiografii, kard. Angelo Scola opowiedział o historii, która wydarzyła się wiele lat temu: „Podczas jednej z wizytacji duszpasterskich w Wenecji, pewnego dnia, kiedy wychodziłem z domu jednego z chorych, proboszcz parafii wskazał mi na pewnego pana, mniej więcej w moim wieku, który zajmował bardzo dyskretne miejsce. Trzy tygodnie wcześniej umarł jego syn, poważnie upośledzony, który nie mógł mówić ani chodzić, a którym opiekował się on z miłością przez ponad trzydzieści lat, wspierając go w dzień i w nocy oraz umacniając swoją stałą obecnością. Jedynym momentem, w którym oddalał się był niedzielny poranek, kiedy chodził na Mszę. Wobec tej osoby poczułem pewne zakłopotanie, ale jak to często bywa z nami księżmi poczułem przymus powiedzenia czegoś. Bóg to panu wynagrodzi, wybąknąłem trochę nierozważnie. A on mi odpowiedział szerokim uśmiechem: Proszę patriarchy, ja otrzymałem już wszystko od Pana, ponieważ pozwolił mi zrozumieć, co to znaczy kochać”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję