Reklama

Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia

Na rozpoczynający się 2 października 67. Tydzień Miłosierdzia w Polsce przeżywany pod hasłem: „Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia” biskup legnicki Stefan Cichy wystosował specjalny komunikat, w którym napisał m. in. „Niech również te szczególne dni, kiedy bardziej staramy się pamiętać o potrzebujących, modlić się za nich i pomagać im, będą wielkim kontynuowaniem i dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Bł. Jan Paweł II to apostoł Bożego miłosierdzia, człowiek modlitwy, pielgrzym świata o wielkiej odwadze. Tak wyraźnie pokazuje całą jego osobę litania do Niego. Módlmy się nią często. Już za życia Jan Paweł II dokonał rzeczy po ludzku niemożliwych, „odwracając tendencję, która mogła się wydawać nieodwracalna” (1.05.2011, Benedykt XVI). Jestem przekonany, że dalej będzie nas wspierał i nam pomagał.
Pasterz diecezji przypomniał, że powstanie Caritas Diecezji Legnickiej, która na co dzień niesie pomoc potrzebującym, związane jest właśnie wizytą Jana Pawła II na naszej ziemi. „Nasza diecezja od samego powstania tak wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II, tak wiele łączy Jana Pawła II z Caritas Diecezji Legnickiej. Ten czas jest naszym wielkim dziękczynieniem, za to, że byliśmy na beatyfikacji i od 1 maja 2011 r. mamy w niebie wielkiego patrona i orędownika, ma go Polska i świat. To przed historyczną wizytą Jana Pawła II w naszej diecezji, Caritas Diecezji Legnickiej uruchamiała w Legnicy Centrum Formacji Charytatywnej im. Jana Pawła II, w którym podjęły posługę Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus. To pierwszymi gośćmi w Centrum byli pielgrzymi przybyli do Legnicy na spotkanie z Następcą św. Piotra, który na polach legnickich odprawił Mszę św. i ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa papieskimi koronami, podkreślając w homilii sprawy społeczne, dotyczące konkretnego człowieka. Znamienny jest też fakt, że w tym samym 1997 r. Jan Paweł II ogłosił patronkę Sióstr Karmelitanek - św. Teresę od Dzieciątka Jezus, doktorem Kościoła powszechnego. Była to jedyna osoba, która za pontyfikatu Wielkiego Papieża została zaliczona w poczet doktorów Kościoła”.
W komunikacie Biskup Legnicki wspomniał najważniejsze dzieła, które podjęła i realizuje diecezjalna Caritas. (Szczegółowe omówienie działalność Caritas zamieściliśmy na stronach IV-VI). Pochwalił też zaangażowanie Caritas w prace I Synodu Diecezji Legnickiej pt.: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. „Czas naszego Synodu diecezjalnego to wspólna droga duchowieństwa i świeckich, aby pomnożyć duchowe dobro wszystkich wiernych diecezji legnickiej. Pontyfikat bł. Jana Pawła II jest dla nas wielkim skarbcem, z którego staramy się stale czerpać. Chcemy Bogu dziękować za pracę także jednej z dziesięciu Komisji, która podjęła sprawy Duszpasterstwa charytatywnego, w której wielu uczestników to pracownicy Caritas Diecezji Legnickiej z kilkunastoletnim stażem i wielkim zaangażowaniem w działalność dobroczynną. Cieszy fakt, że jednym z owoców naszego Synodu ma być Diecezjalny Dom Caritas im. Jana Pawła II, jako ośrodek rekolekcyjno-rekreacyjny dla kapłanów i osób świeckich w Szklarskiej Porębie. Bo przecież nie da się podejmować ewangelizacyjnego trudu bez ożywionej formacji duchowej, o którą kapłani, katecheci powinni stale zabiegać”.
Na zakończenie Ksiądz Biskup podziękował wszystkim, którzy wspierają działalność Caritas swoją pracą, ale także ofiarami składanymi na tacę oraz przekazującymi 1% podatku.

Cały komunikat Biskupa Legnickiego dostępny na stronie: www.diecezja.legnica.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyźni pielgrzymowali do Międzyrzecza. Duża fotogaleria.

2020-09-19 15:35

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, już po raz 8. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. W tym roku towarzyszyło jej hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gorzowie w 1997 roku.

Zobacz zdjęcia: VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Pielgrzymka rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu wykładem "Nowe czasy, nowe zadania" ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Z międzyrzeckiego zamku pielgrzymi udali się do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił również okolicznościową homilię skierowaną do mężczyzn. Podczas liturgii panowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wydarzenie zakończył wspólny posiłek. 

CZYTAJ DALEJ

Watykan nie wyraża zgody na wspólnotę eucharystyczną katolików i protestantów

2020-09-21 12:25

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Watykan udzielił uzasadnionej teologicznie odmowy wzajemnego zapraszania katolików i protestantów do wspólnoty eucharystycznej. Różnice w rozumieniu Eucharystii i urzędu kościelnego są „jeszcze tak istotne”, że w chwili obecnej interkomunia między katolikami i ewangelikami jest wykluczona.

Nie ma też podstaw do „indywidualnej decyzji sumienia”, głosi cytowany przez agencję KNA list Kongregacji Nauki Wiary adresowany do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich, bp. Georga Bätzinga. Do listu załączone jest wyjaśnienie teologiczne, krytycznie analizujące poszczególne punkty dokumentu Ekumenicznej Grupy Roboczej teologów katolickich i ewangelickich (ÖAK).

W ten sposób Kongregacja Nauki Wiary wyraziła swoje zastrzeżenia wobec wspólnego dokumentu ÖAK dotyczącego interkomunii katolików i ewangelików. Ogłoszony we wrześniu 2019 roku tekst „Wspólnie przy stole Pańskim”, którego sygnatariuszem był m.in. bp. Bätzing, miał przyczynić się do przełamania wieloletniej „blokady”. Niedawno bp Bätzing zapowiedział, że ten model zostanie zastosowany na Ekumenicznym Zjeździe Kościołów w przyszłym roku we Frankfurcie.

List z datą 18 września podpisali kard. Luis Ladaria Ferrer, prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz jej sekretarz abp Giacomo Morandi. Ich zdaniem niemiecki dokument „w sposób niedostateczny wyjaśnia” kwestie „katolickiego pojęcia Kościoła, Eucharystii i urzędu”. W obecnym stanie rzeczy otwarcie na wspólnotę eucharystyczną z Kościołem ewangelickim w Niemczech stworzyłoby „nieuchronnie nowe przeszkody w dialogu ekumenicznym z Kościołem prawosławnym” poza granicami Niemiec.

Konkretnie Watykan uważa, że niedoceniana jest „relacja między Eucharystią a Kościołem”. Nie zostały też wystarczająco docenione „zasadnicze i niezbędne twierdzenia teologiczne” Soboru Watykańskiego II (1962-1965) oraz wspólna tradycja z prawosławiem. W tekście nie znalazło wyrazu rozumienie Eucharystii i posługi, które nie raz było wyrażane na międzynarodowych forach dialogu katolicko-luterańskiego.

Kongregacja wskazała, że również Konferencja Episkopatu Niemiec sama widzi „konieczność dalszego teologicznego pogłębienia niektórych zasadniczych tematów, takich jak kwestia rzeczywistej obecności Jezusa i pojęcie ofiary Eucharystii”. Wiąże się z tym także kwestia święceń kapłańskich oraz związek pomiędzy chrztem, Eucharystią i wspólnotą Kościoła.

Kongregacja Nauki Wiary wyjaśniła, że zajęła się sprawą po tym, jak 20 maja otrzymała z Kongregacji ds. Biskupów prośbę o ocenę tekstu „Wspólnie przy stole Pańskim”. Wcześniej Stanowisko Ekumenicznej Grupy Roboczej omówili niemieccy biskupi katoliccy na wiosennym zebraniu plenarnym oraz komisja ekumeniczna konferencji episkopatu.

Rzecznik Konferencji Biskupów Niemieckich Matthias Kopp potwierdził, że list z Watykanu wpłynął i będzie przedmiotem dyskusji na jesiennym zebraniu plenarnym episkopatu w przyszłym tygodniu w Fuldzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję