Reklama

Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia

Na rozpoczynający się 2 października 67. Tydzień Miłosierdzia w Polsce przeżywany pod hasłem: „Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia” biskup legnicki Stefan Cichy wystosował specjalny komunikat, w którym napisał m. in. „Niech również te szczególne dni, kiedy bardziej staramy się pamiętać o potrzebujących, modlić się za nich i pomagać im, będą wielkim kontynuowaniem i dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Bł. Jan Paweł II to apostoł Bożego miłosierdzia, człowiek modlitwy, pielgrzym świata o wielkiej odwadze. Tak wyraźnie pokazuje całą jego osobę litania do Niego. Módlmy się nią często. Już za życia Jan Paweł II dokonał rzeczy po ludzku niemożliwych, „odwracając tendencję, która mogła się wydawać nieodwracalna” (1.05.2011, Benedykt XVI). Jestem przekonany, że dalej będzie nas wspierał i nam pomagał.
Pasterz diecezji przypomniał, że powstanie Caritas Diecezji Legnickiej, która na co dzień niesie pomoc potrzebującym, związane jest właśnie wizytą Jana Pawła II na naszej ziemi. „Nasza diecezja od samego powstania tak wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II, tak wiele łączy Jana Pawła II z Caritas Diecezji Legnickiej. Ten czas jest naszym wielkim dziękczynieniem, za to, że byliśmy na beatyfikacji i od 1 maja 2011 r. mamy w niebie wielkiego patrona i orędownika, ma go Polska i świat. To przed historyczną wizytą Jana Pawła II w naszej diecezji, Caritas Diecezji Legnickiej uruchamiała w Legnicy Centrum Formacji Charytatywnej im. Jana Pawła II, w którym podjęły posługę Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus. To pierwszymi gośćmi w Centrum byli pielgrzymi przybyli do Legnicy na spotkanie z Następcą św. Piotra, który na polach legnickich odprawił Mszę św. i ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa papieskimi koronami, podkreślając w homilii sprawy społeczne, dotyczące konkretnego człowieka. Znamienny jest też fakt, że w tym samym 1997 r. Jan Paweł II ogłosił patronkę Sióstr Karmelitanek - św. Teresę od Dzieciątka Jezus, doktorem Kościoła powszechnego. Była to jedyna osoba, która za pontyfikatu Wielkiego Papieża została zaliczona w poczet doktorów Kościoła”.
W komunikacie Biskup Legnicki wspomniał najważniejsze dzieła, które podjęła i realizuje diecezjalna Caritas. (Szczegółowe omówienie działalność Caritas zamieściliśmy na stronach IV-VI). Pochwalił też zaangażowanie Caritas w prace I Synodu Diecezji Legnickiej pt.: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. „Czas naszego Synodu diecezjalnego to wspólna droga duchowieństwa i świeckich, aby pomnożyć duchowe dobro wszystkich wiernych diecezji legnickiej. Pontyfikat bł. Jana Pawła II jest dla nas wielkim skarbcem, z którego staramy się stale czerpać. Chcemy Bogu dziękować za pracę także jednej z dziesięciu Komisji, która podjęła sprawy Duszpasterstwa charytatywnego, w której wielu uczestników to pracownicy Caritas Diecezji Legnickiej z kilkunastoletnim stażem i wielkim zaangażowaniem w działalność dobroczynną. Cieszy fakt, że jednym z owoców naszego Synodu ma być Diecezjalny Dom Caritas im. Jana Pawła II, jako ośrodek rekolekcyjno-rekreacyjny dla kapłanów i osób świeckich w Szklarskiej Porębie. Bo przecież nie da się podejmować ewangelizacyjnego trudu bez ożywionej formacji duchowej, o którą kapłani, katecheci powinni stale zabiegać”.
Na zakończenie Ksiądz Biskup podziękował wszystkim, którzy wspierają działalność Caritas swoją pracą, ale także ofiarami składanymi na tacę oraz przekazującymi 1% podatku.

Cały komunikat Biskupa Legnickiego dostępny na stronie: www.diecezja.legnica.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

2021-06-19 11:27

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Wętkowski

Włocławek

screen

7 czerwca ks. bp Krzysztof Wętkowski z woli Ojca Świętego Franciszka został mianowany 77. biskupem włocławskim. Tym samym objął kanonicznie diecezję włocławską i rozpoczął posługę biskupa diecezjalnego.

Dziś o godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta połączona z ingresem do Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Po uroczystym wejściu do katedry liturgię rozpocznie Nuncjusz Apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio.

Na chwałę Boga

2021-06-19 14:59

Beata Pieczykura/Niedziela

Miłość do muzyki, radość serca i wdzięczność za dar spotkania zjednoczyły uczestników Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które trwają w dniach 19-20 czerwca w parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

– To spotkanie wpisuje się w cykl warsztatów, które odbywają się w całej Polsce, a także za granicą. Ten czas ma nas prowadzić do wspólnego przeżycia liturgii Mszy św. niedzielnej i do tego podprowadzają nas śpiewy w sekcjach i całego chóru. Eucharystia będzie wspólnym uwielbieniem i oddaniem chwały Panu Bogu, również za to, że jest możliwość spotkania się. Będziemy też prosić o umocnienie naszej wiary i nadziei płynącej z tego, że Pan jest ponad wszystkim i nad wszystkim ma władzę – powiedział „Niedzieli” Piotr Pałka 19 czerwca podczas XI Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję