Reklama

Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia

Na rozpoczynający się 2 października 67. Tydzień Miłosierdzia w Polsce przeżywany pod hasłem: „Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia” biskup legnicki Stefan Cichy wystosował specjalny komunikat, w którym napisał m. in. „Niech również te szczególne dni, kiedy bardziej staramy się pamiętać o potrzebujących, modlić się za nich i pomagać im, będą wielkim kontynuowaniem i dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Bł. Jan Paweł II to apostoł Bożego miłosierdzia, człowiek modlitwy, pielgrzym świata o wielkiej odwadze. Tak wyraźnie pokazuje całą jego osobę litania do Niego. Módlmy się nią często. Już za życia Jan Paweł II dokonał rzeczy po ludzku niemożliwych, „odwracając tendencję, która mogła się wydawać nieodwracalna” (1.05.2011, Benedykt XVI). Jestem przekonany, że dalej będzie nas wspierał i nam pomagał.
Pasterz diecezji przypomniał, że powstanie Caritas Diecezji Legnickiej, która na co dzień niesie pomoc potrzebującym, związane jest właśnie wizytą Jana Pawła II na naszej ziemi. „Nasza diecezja od samego powstania tak wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II, tak wiele łączy Jana Pawła II z Caritas Diecezji Legnickiej. Ten czas jest naszym wielkim dziękczynieniem, za to, że byliśmy na beatyfikacji i od 1 maja 2011 r. mamy w niebie wielkiego patrona i orędownika, ma go Polska i świat. To przed historyczną wizytą Jana Pawła II w naszej diecezji, Caritas Diecezji Legnickiej uruchamiała w Legnicy Centrum Formacji Charytatywnej im. Jana Pawła II, w którym podjęły posługę Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus. To pierwszymi gośćmi w Centrum byli pielgrzymi przybyli do Legnicy na spotkanie z Następcą św. Piotra, który na polach legnickich odprawił Mszę św. i ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa papieskimi koronami, podkreślając w homilii sprawy społeczne, dotyczące konkretnego człowieka. Znamienny jest też fakt, że w tym samym 1997 r. Jan Paweł II ogłosił patronkę Sióstr Karmelitanek - św. Teresę od Dzieciątka Jezus, doktorem Kościoła powszechnego. Była to jedyna osoba, która za pontyfikatu Wielkiego Papieża została zaliczona w poczet doktorów Kościoła”.
W komunikacie Biskup Legnicki wspomniał najważniejsze dzieła, które podjęła i realizuje diecezjalna Caritas. (Szczegółowe omówienie działalność Caritas zamieściliśmy na stronach IV-VI). Pochwalił też zaangażowanie Caritas w prace I Synodu Diecezji Legnickiej pt.: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. „Czas naszego Synodu diecezjalnego to wspólna droga duchowieństwa i świeckich, aby pomnożyć duchowe dobro wszystkich wiernych diecezji legnickiej. Pontyfikat bł. Jana Pawła II jest dla nas wielkim skarbcem, z którego staramy się stale czerpać. Chcemy Bogu dziękować za pracę także jednej z dziesięciu Komisji, która podjęła sprawy Duszpasterstwa charytatywnego, w której wielu uczestników to pracownicy Caritas Diecezji Legnickiej z kilkunastoletnim stażem i wielkim zaangażowaniem w działalność dobroczynną. Cieszy fakt, że jednym z owoców naszego Synodu ma być Diecezjalny Dom Caritas im. Jana Pawła II, jako ośrodek rekolekcyjno-rekreacyjny dla kapłanów i osób świeckich w Szklarskiej Porębie. Bo przecież nie da się podejmować ewangelizacyjnego trudu bez ożywionej formacji duchowej, o którą kapłani, katecheci powinni stale zabiegać”.
Na zakończenie Ksiądz Biskup podziękował wszystkim, którzy wspierają działalność Caritas swoją pracą, ale także ofiarami składanymi na tacę oraz przekazującymi 1% podatku.

Cały komunikat Biskupa Legnickiego dostępny na stronie: www.diecezja.legnica.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt: z powodu pandemii 45 krajów na rządowej liście z zakazami międzynarodowego ruchu lotniczego

2020-08-07 14:43

[ TEMATY ]

lotnictwo

koronawirus

PAP

Rząd do 25 sierpnia chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa; na liście znalazło się 45 krajów - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Rosję, Izrael, Singapur, Luksemburg.

W piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

"W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - czytamy.

Jak napisano, aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 28 lipca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 11 sierpnia 2020 r. Dodano, że z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, "konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie".

Na rządowej liście znalazło się 45 krajów z zakazem w międzynarodowym ruchu lotniczym. Chodzi m.in, o Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Rosję, Brazylię, Stany Zjednoczone, Luksemburg, Singapur, Oman, Mołdawię.

Jak napisano, rozporządzenie będzie obowiązywało do 25 sierpnia 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Homilia ks. bpa Jacka Kicińskiego:

Niebawem następne materiały!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję