Reklama

Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia


Edycja legnicka 40/2011

Na rozpoczynający się 2 października 67. Tydzień Miłosierdzia w Polsce przeżywany pod hasłem: „Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia” biskup legnicki Stefan Cichy wystosował specjalny komunikat, w którym napisał m. in. „Niech również te szczególne dni, kiedy bardziej staramy się pamiętać o potrzebujących, modlić się za nich i pomagać im, będą wielkim kontynuowaniem i dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Bł. Jan Paweł II to apostoł Bożego miłosierdzia, człowiek modlitwy, pielgrzym świata o wielkiej odwadze. Tak wyraźnie pokazuje całą jego osobę litania do Niego. Módlmy się nią często. Już za życia Jan Paweł II dokonał rzeczy po ludzku niemożliwych, „odwracając tendencję, która mogła się wydawać nieodwracalna” (1.05.2011, Benedykt XVI). Jestem przekonany, że dalej będzie nas wspierał i nam pomagał.
Pasterz diecezji przypomniał, że powstanie Caritas Diecezji Legnickiej, która na co dzień niesie pomoc potrzebującym, związane jest właśnie wizytą Jana Pawła II na naszej ziemi. „Nasza diecezja od samego powstania tak wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II, tak wiele łączy Jana Pawła II z Caritas Diecezji Legnickiej. Ten czas jest naszym wielkim dziękczynieniem, za to, że byliśmy na beatyfikacji i od 1 maja 2011 r. mamy w niebie wielkiego patrona i orędownika, ma go Polska i świat. To przed historyczną wizytą Jana Pawła II w naszej diecezji, Caritas Diecezji Legnickiej uruchamiała w Legnicy Centrum Formacji Charytatywnej im. Jana Pawła II, w którym podjęły posługę Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus. To pierwszymi gośćmi w Centrum byli pielgrzymi przybyli do Legnicy na spotkanie z Następcą św. Piotra, który na polach legnickich odprawił Mszę św. i ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa papieskimi koronami, podkreślając w homilii sprawy społeczne, dotyczące konkretnego człowieka. Znamienny jest też fakt, że w tym samym 1997 r. Jan Paweł II ogłosił patronkę Sióstr Karmelitanek - św. Teresę od Dzieciątka Jezus, doktorem Kościoła powszechnego. Była to jedyna osoba, która za pontyfikatu Wielkiego Papieża została zaliczona w poczet doktorów Kościoła”.
W komunikacie Biskup Legnicki wspomniał najważniejsze dzieła, które podjęła i realizuje diecezjalna Caritas. (Szczegółowe omówienie działalność Caritas zamieściliśmy na stronach IV-VI). Pochwalił też zaangażowanie Caritas w prace I Synodu Diecezji Legnickiej pt.: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. „Czas naszego Synodu diecezjalnego to wspólna droga duchowieństwa i świeckich, aby pomnożyć duchowe dobro wszystkich wiernych diecezji legnickiej. Pontyfikat bł. Jana Pawła II jest dla nas wielkim skarbcem, z którego staramy się stale czerpać. Chcemy Bogu dziękować za pracę także jednej z dziesięciu Komisji, która podjęła sprawy Duszpasterstwa charytatywnego, w której wielu uczestników to pracownicy Caritas Diecezji Legnickiej z kilkunastoletnim stażem i wielkim zaangażowaniem w działalność dobroczynną. Cieszy fakt, że jednym z owoców naszego Synodu ma być Diecezjalny Dom Caritas im. Jana Pawła II, jako ośrodek rekolekcyjno-rekreacyjny dla kapłanów i osób świeckich w Szklarskiej Porębie. Bo przecież nie da się podejmować ewangelizacyjnego trudu bez ożywionej formacji duchowej, o którą kapłani, katecheci powinni stale zabiegać”.
Na zakończenie Ksiądz Biskup podziękował wszystkim, którzy wspierają działalność Caritas swoją pracą, ale także ofiarami składanymi na tacę oraz przekazującymi 1% podatku.

Cały komunikat Biskupa Legnickiego dostępny na stronie: www.diecezja.legnica.pl

Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza

2019-11-29 09:16

Red.

Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na politowanie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz Piotr też coraz więcej o niej mówi. Społeczność zgromadzona na Facebooku rozpoczyna post w intencji kaznodziei!

Nagranie „Łagiewnicka »22«, spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, maj 2016”, Faustyna 2016

„Boli?

– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.

– Czyli żartów nie ma?

– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.

– To choroba Parkinsona?

– Tak.

– Można ją zatrzymać?

– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej”. („Idę po śmierć, idę po życie” Krzysztof Tadej)

Organizatorami inicjatywy są profile Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza i Kazania inne niż wszystkie, które ewangelizują na portalu Facebook.

Organizatorzy zapraszają:

Proponujemy tutaj formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy?

Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. 2 grudnia to dzień szczególny – początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami.

„Niektórzy mówią mi o cudzie. Tak, rzeczywiście byłby to spektakularny cud, gdybym z tego wyszedł i rozstał się z panem Parkinsonem”. („Spowiedź ks. Pawlukiewicza” Paweł Kęska)

O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły.

---

Boże Ojcze Wszechmogący

oto My Twoje dzieci

urzeknięci słowami Jezusa,

Twojego jednorodzonego Syna

"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje,

Ja to spełnię." J14,14

Prosimy Cię, abyś dał księdzu Piotrowi Pawlukiewiczowi

zdrowie i siłę oraz uświęcał Duchem Świętym,

aby mógł pełnić Twoja wolę tak,

aby nadal mógł poruszać nasze serca,

abyśmy mogli bardziej rozumieć Twoje słowa,

abyśmy mogli być lepszymi Twoimi dziećmi,

aby na ziemi nastała jedna rodzina.

---

Jako tygodnik "Niedziela" zachęcamy serdecznie do włączania się w akcję modlitewną w intencji ks. Piotra!

strona wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny

2019-12-07 19:50

ako / Toruń (KAI)

- Ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny – powiedział bp Ignacy Dec. W pierwszą sobotę grudnia, ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił katechezę z cyklu “ Z Kościołem w III Tysiąclecie” w studiu Radia Maryja w Toruniu. 7 grudnia rozgłośnia świętowała 28. rocznicę powstania.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas katechezy hierarcha mówił m. in. o przemianach ostatnich dziesiątków lat. - Obserwacja bieżących wydarzeń wskazuje, że walka z prawdą i dobrem nie ustała. Szatan nie opuścił ziemi, nie wyjechał na urlop, wcielił się w nowych ludzi, którzy pod pozorem wzniosłych haseł chcą budować nowy świat bez Boga. Obrali sobie za cel dechrystianizację Europy. Widać, że w świecie ma miejsce zorganizowana i zaplanowana akcja zmierzająca do zniszczenia naszej cywilizacji chrześcijańskiej, zwłaszcza łacińskiej, poniekąd też i całej kultury euroatlantyckiej.

- Wiemy, że wszelkie poprawianie Pana Boga kończy się tragiczne dla ludzi. Nie udało się zniszczyć rodziny przez aborcję i antykoncepcję i podejmuje się próbę zniszczenia tradycyjnej rodziny przez legalizację związków partnerskich, przez seksualizację dzieci i młodzieży. Marksistowską walkę klas zamieniono na walę płci. To co dotąd uznawano za dewiację i patologię usiłuje się uznawać za obowiązującą normę - mówił bp Ignacy Dec.

Biskup świdnicki wskazał także na rolę Radia Maryja w dziele ewangelizacji. - Niesiemy wdzięczność Panu Bogu za ten niezwykły, niecodzienny dar, jaki otrzymaliśmy na trudne czasy życia Kościoła, naszej Ojczyzny, Europy i świata. Przybywamy do kolebki tego radia, by w adwentowym klimacie za Maryją powtórzyć słowa Jej dziękczynienia, uwielbienia i radości: “Wielbi dusza moja Pana, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Radio Maryja uczy nas przede wszystkim modlitwy, pomaga nam w nawiązywaniu i pogłębianiu kontaktu z Bogiem - wskazał bp Ignacy Dec.

“Z Kościołem w III Tysiąclecie” to cykl cotygodniowych, sobotnich katechez głoszonych na antenie RM przez biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem