Reklama

Zabiło „SERCE ŁODZI”

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 40/2011

Po raz pierwszy nowy katedralny dzwon „Serce Łodzi” zabrzmiał w niedzielę 18 września o godz. 21.37. Łodzianie tłumnie zgromadzeni na pl. Katedralnym mogli słuchać jego bicia przez pięć minut. W tym czasie rozległy się dzwony z innych łódzkich kościołów.
Uroczystości związane z poświęceniem „Serca Łodzi” rozpoczęły się przed dawną fabryką Johna (ul. Piotrkowska 219), w której przed stu laty został odlany pierwszy dzwon katedralny „Zygmunt”. Z tego miejsca o godz. 13.30 wyruszył w kierunku bazyliki archikatedralnej orszak z „Sercem Łodzi” wiezionym na lawecie przystrojonej kwiatami. Przed lawetą na specjalnym powozie ciągniętym przez konie wieziono serce nowego dzwonu katedralnego. W przemarszu uczestniczyły m.in.: poczty sztandarowe, asysty z łódzkich parafii, delegacje policji, straży miejskiej, uczelni, szkół. Przybyła wielka rzesza łodzian.
Przed bazyliką archikatedralną naprzeciw procesji z dzwonem wyszli: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski wraz z duchowieństwem Kościoła łódzkiego. Metropolita łódzki w asyście Księży Biskupów poprowadził procesję do ołtarza polowego usytuowanego na tyłach archikatedry.
Na rozpoczęcie Mszy św. abp Władysław Ziółek poświęcił dzwon. Świadkami tego wydarzenia było tysiące łodzian, wśród których znajdowali się reprezentanci czterech wyznań: rzymskokatolickiego, luterańskiego, prawosławnego i judaistycznego.
Następnie wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska odczytała akt przekazania dzwonu proboszczowi parafii katedralnej ks. Ireneuszowi Kuleszy. W homilii Metropolita łódzki w sposób szczególny mówił o tym, że głos „Serca Łodzi” zawsze powinien ludzi łączyć, a nie dzielić.
Po Mszy św. „Serce Łodzi” zostało zamontowane na przygotowanej konstrukcji umiejscowionej nieopodal głównego wejścia do bazyliki. W tym czasie na pl. Katedralnym trwał festyn rodzinny z wieloma różnymi atrakcjami, z którego dochód przeznaczony został na rzecz oddziałów kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. O godz. 17 rozpoczął się program artystyczny, w którym zaprezentowali się uczniowie łódzkich szkół, zespoły muzyczne, a na zakończenie Ryszard Rynkowski. Przed godz. 21.37 ogromna rzesza łodzian zgromadziła się przed archikatedrą, aby usłyszeć pierwsze bicie „Serca Łodzi”.
Na kilkanaście minut przed godz. 21.37 przy „Sercu Łodzi” stanęli patroni honorowi, członkowie Komitetu Przywrócenia Dzwonu i świadkowie jego poświęcenia. Wspólnie rozkołysali dzwon, a pomagali im w tym łodzianie, którzy stali najbliżej tymczasowej dzwonnicy. W godzinie odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do domu Ojca „Serce Łodzi” zabrzmiało w tonacji cis. Potem wystrzeliły w niebo fajerwerki.
Dzwon pozostanie przed bazyliką katedralną do czerwca przyszłego roku. Po raz kolejny „Serce Łodzi” zabije 13 czerwca 2012 r. - w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Łodzi.

Reklama

50. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka

2019-12-13 08:23

KAI

13 grudnia papież Franciszek będzie świętował 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu. Z tej okazji mieszkańcy diecezji Rzymu będą modlić się specjalną modlitwą.

Grzegorz Gałązka

“Módlmy się za papieża Franciszka, który 13 grudnia będzie obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich. Niech Pan, który powołał go do bycia szafarzem Świętych Misteriów i biskupem Rzymu, prowadzi go i wspiera łaską Swego Ducha oraz obdarza pociechą, pochodzącą z modlitwy całego Kościoła” – tak brzmi specjalna intencja modlitwy wiernych, którą w najbliższą niedzielę 8 grudnia będą modlić się wierni we wszystkich kościołach rzymskiej diecezji.

Vatican.news

Poczta Watykańska uczciła dwoma znaczkami przypadającą 13 grudnia 50. rocznicę święceń kapłańskich Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka.

Pierwszy znaczek, o wartości 1,10 euro, przedstawia młodego Bergoglio w czarnej sutannie na tle jego parafialnego kościoła św. Józefa w Buenos Aires i wizerunku Matki Bożej Rozwiązującej Węzły, który odkrył w Niemczech i upowszechnił w stolicy Argentyny. Drugi znaczek, o wartości 1,15 euro, przedstawia Franciszka w białej sutannie na tle bazyliki św. Piotra w Watykanie i wizerunku Jezusa Miłosiernego (z wizji św. Faustyny Kowalskiej), przypominającego słowa papieża, że „kapłan, na wzór Dobrego Pasterza, jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliski swojemu ludowi i sługą wszystkich. Kapłan jest tym, kto leczy rany”.

Autorem wykorzystanych na znaczkach obrazów jest malarz Raúl Berzosa z Malagi w Hiszpanii. Jest on autorem m.in. portretu Benedykta XVI.

Z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich papieża Franciszka, wikariusz generalny Rzymu kard. Angelo de Donatis, napisał do wiernych list, w którym zachęca do wspólnego dziękczynienia za posługę kapłańską obecnego papieża. Wspomina też dzień wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową i przypomina o nieustającej prośbie papieża Franciszka o modlitwę w jego intencji.

Papież Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu 13 grudnia 1969 r. z rąk abp. Ramón José Castellano. Z okazji jubileuszu Poczta Watykańska wprowadziła do obiegu pamiątkowe znaczki pocztowe o nominale 1,10 oraz 1,15 euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: więźniowie pomogli w budowie gigantycznej szopki w Bradze

2019-12-13 19:19

mz (KAI/AE) / Braga

Więźniowie z zakładu karnego w Bradze w północno-zachodniej Portugalii pomogli przygotować jedną z największych w tym kraju żywych szopek w miejscowości Priscos. Na powierzchni ponad 30 tys. m kw. powstała tam scenografia z czasów narodzin Jezusa. Do 12 stycznia kilkuset statystów będzie przedstawiało sceny biblijne. Współodpowiedzialny za budowę szopki ks. João Torres powiedział, że w pracach przy budowie 90 scen uczestniczyło łącznie ponad 40 więźniów.

Ks. Jerzy Uchman

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do których odwiedzenia co roku zachęca archidiecezja Bragi. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w tamtejszej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalny projekt w Priscos ruszył po raz pierwszy jako owoc wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem