Reklama

„Pozwólcie nam, dzieciom, nacieszyć się Wami…”

Co myślimy widząc policjanta? - Twardziel, człowiek mocno trzymający się życia itp. Poniższy tekst ukazuje ludzki wymiar tej służby - rodzinne troski, tęsknotę za dziećmi, które nagle trzeba zostawić w trakcie wspólnej zabawy, bo telefon wzywa do pracy

Niedziela przemyska 40/2011

Ta niedziela wrześniowa była nieco inna niż zwykle w życiu policyjnych rodzin. Policjanci z przemyskiej komendy poświęcili ją swoim najbliższym. To rekompensata za trudy służby, które często muszą dzielić ze swoimi rodzinami. Lecz rodzinny piknik miał jeszcze jeden cel - poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Zdaniem uczestników całe przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem.
O tym jak trudna i nieprzewidywalna jest praca policjanta najwięcej mogą powiedzieć członkowie rodzin funkcjonariuszy. Każdy z nich nie raz musiał tłumaczyć swym dzieciom, dlaczego w czasie, kiedy inni odpoczywają, on musi pełnić służbę. Dlaczego niejednokrotnie przyszło pracować dłużej, niż było to wcześniej zakładane. Często konsekwencją zapewnienia bezpieczeństwa obywateli jest pokrzyżowanie rodzinnych planów stróżów prawa. Podczas analizy powyższych problemów zrodził się pomysł zorganizowania dnia, który funkcjonariusze i pracownicy policji spędzą wspólnie ze swoimi rodzinami. Nie chodziło jednak tylko o samo przebywanie razem. Tego dnia całe rodziny, podczas wspólnej, bezalkoholowej zabawy, miały zwrócić uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych. Miała to być także okazja do nauki bezpiecznych zachowań i utrwalania właściwych postaw młodzieży.
Za realizację tego pomysłu wzięły się związki zawodowe wspomagane przez kadrę kierowniczą przemyskiej komendy. To z ich inicjatywy we wrześniową niedzielę do gospodarstwa agroturystycznego „Swoboda” w Hawłowicach przybyło ponad 300 osób związanych z policyjnym mundurem. Honorowym gościem był nadinspektor Józef Gdański, podkarpacki komendant wojewódzki Policji, który przybył wraz z swoimi najbliższymi. Jak przystało na rodzinne święto, impreza rozpoczęła się wspólną modlitwą. Polową Mszę św. odprawił kapelan przemyskiej policji ks. Janusz Mączka. Zwracając się do zgromadzonych wskazał na trud codziennej policyjnej pracy, jednocześnie ukazując rolę rodziny w życiu każdego człowieka. Mówił o wielu próbach, na które wystawiane są więzi rodzinne, kiedy jednemu z jej członków przychodzi pełnić odpowiedzialną i wymagającą poświęceń służbę.
Nie tylko o problemach, ale także o sukcesach policjantów mówił Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji otwierając piknik „Bezpieczna droga do szkoły”.
Wraz z otwarciem imprezy licznie zgromadzone dzieci oddały się atrakcjom, które przygotowali dla nich organizatorzy. A wybór nie był łatwy. Czekały na nie karuzela, zamek - zjeżdżalnia, wirtualna strzelnica, przejażdżki bryczką. Bardziej odważni mogli samodzielnie usiąść w siodle na grzbiecie konia lub kucyka. Do wyboru pozostał także kącik kulinarny, gdzie bez ograniczeń serwowano lody, popcorn, watę cukrową, dania z grilla i napoje.
Zgodnie z założeniami przeprowadzono także szereg działań mających za zadanie poprawę bezpieczeństwa dzieci nie tylko w szkołach. Na specjalnym stoisku przygotowanym przez Wydział Ruchu Drogowego wszyscy, którzy osiągnęli odpowiedni wiek mogli przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. Pierwsze prawo jazdy zdobyło dziesięciu uczestników. Tam również, przeprowadzono szereg pogadanek i konkursów dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych. Był także pokaz i praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy prowadzona przez harcerzy z Harcerskiego Klubu Ratowniczego, którzy czuwali także nad bezpieczeństwem uczestników imprezy.
Na swym stoisku uwijali się funkcjonariusze Wydziału Prewencji wspomagani przez Straż Miejską. Aby zdobyć nagrody, najmłodsi musieli wysłuchać szeregu ważnych informacji dotyczących bezpiecznych zachowań, które później mogli wykorzystać w trakcie udziału w konkursach. Tak zdobyta i ugruntowana wiedza z pewnością będzie procentować przez całe życie. Najmłodsi uczyli się jak bezpiecznie przejść przez jezdnię i jak korzystać z drogi jadąc rowerem. Usłyszeli wiele o sytuacjach, które mogą być groźne dla ich zdrowia i życia. Młodzież wysłuchała pogadanek dotyczących problematyki uzależnień oraz agresji i przemocy.
Poza licznymi nagrodami w konkursach, każdy uczestnik na zakończenie otrzymał upominek od organizatorów. Związkowcy zadbali, aby podarowane przedmioty posiadały wartość edukacyjną. Kończąc imprezę wszyscy zgodnie stwierdzili, że cel przedsięwzięcia został osiągnięty w całości. Najlepszym podziękowaniem dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji pikniku, były uśmiechy dzieci i niekończące się pytania - kiedy będzie kolejny taki dzień.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ: od piątku 18 powiatów objętych obostrzeniami

2020-08-13 14:32

[ TEMATY ]

koronawirus

PAP/Paweł Supernak

Od piątku 18 powiatów będzie objętych obostrzeniami - strefami żółtymi i czerwonymi - czyli o jeden mniej niż dotychczas - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński zauważył podczas konferencji prasowej, że spośród wszystkich powiatów w Polsce 95 proc. jest w strefie "zielonej". Wyjaśnił również, że podział na strefy, oprócz "zielonych", na "żółte" i "czerwone" ma na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do sytuacji w danym powiecie.

Podkreślił, że przy początkowym ogłoszeniu tego podziału powiatów wyróżnionych jako te, z obostrzeniami było 19. Od jutra - podał Cieszyński - będzie ich 18.

Od piątku strefa czerwona obejmie powiaty i miasta na prawach powiatu: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Rudę Śląską, ostrzeszowski, wieluński, Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój, które - zauważył Cieszyński - dotychczas było w strefie żółtej.

Z kolei w strefie żółtej znajdą się powiaty: pszczyński, który był w strefie czerwonej, cieszyński, wieruszowski i Żory. Ponadto, do tej strefy dołączają powiaty, które dotychczas były "zielone", czyli: raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska, gdzie na poziom zakażeń koronawirusem, jak wskazał wiceminister, miały wpływ przede wszystkim wesela.

Tym samym z listy powiatów z obostrzeniami skreślone zostały powiaty: nowosądecki, jarosławski, przemyski i Przemyśl, kępiński, oświęcimski i pińczowski.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Dotychczas strefa czerwona obejmowała w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmowała w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Koronawirus nie osłabił prześladowań chrześcijan w Nigerii

2020-08-13 17:13

[ TEMATY ]

prześladowania

Nigeria

koronawirus

Vatican News

Nie słabną prześladowania chrześcijan w Nigerii ze strony islamskich ekstremistów. W ciągu ostatnich dwóch dekad za wiarę zginęło tam co najmniej 60 tys. wyznawców Chrystusa – wynika z raportu przedstawionego przez Rycerzy Kolumba.

Prześladowania nasilają się zwłaszcza w północnej części kraju, gdzie dochodzi do zabójstw i porwań ze strony Boko Haram i pasterzy Fulani. Sytuacji nie poprawiła pandemia koronawirusa. Zdaniem Rycerzy Kolumba rozwiązaniem może być pomoc z zewnątrz. „Uważamy, że zaangażowanie amerykańskiej dyplomacji i pomocy humanitarnej ma szansę zmienić los prześladowanych w tej części Nigerii” – uważa Carl Anderson, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba.

Jednym z ostatnich incydentów był atak na chrześcijańską wioskę w pobliżu Kaduny, w wyniku którego zginęło 62 chrześcijan. Z kolei w zeszłym miesiącu dżihadyści chwalili się w internecie zabiciem sześciu pracowników organizacji pomocowych.

Według szacunków ks. Josepha Fidelisa z diecezji Maidugui od 2009 roku Boko Haram wypędziło ponad połowę z 300 tys. katolików zamieszkujących te ziemie. Chociaż tamtejsi wierni nadal otwarcie odprawiają Mszę, to jednak muszą podjąć rygorystyczne środki bezpieczeństwa przeciwko zamachowcom-samobójcom.

Problemem jest też wewnętrzna imigracja. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy kraju, gdzie w obozach dla uchodźców przebywają tysiące chrześcijan. „W całym kraju liczba przesiedleńców dochodzi już do 2,5 miliona” – ujawnia ks. Fidelis.

Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest w dużej mierze nigeryjski rząd złożony głównie z muzułmanów, który nie reaguje na cierpienia chrześcijan. „Rządzący nie robią nic, aby ograniczyć przelew krwi. Prawa, które ustanawiają, faworyzują muzułmanów i podsycają antagonizmy” – uważa bp Emmanuel Badejo z południowej diecezji Oyo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję