Reklama

Świętowanie w Wiśniowej

W imieniu swoim i wszystkich parafian pragniemy serdecznie zaprosić na uroczyste obchody 40-lecia parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata i konsekracji kościoła. Przeżywać je będziemy w duchu modlitwy, radości i dziękczynienia. Pragniemy, aby wszyscy - dawni i obecni parafianie, mieszkańcy okolicznych miejscowości wraz ze swymi duszpasterzami, a także ci, którym bliska jest nasza wspólnota świętowali razem z nami. Uroczysta Msza św. połączona z konsekracją kościoła i ołtarza odbędzie się 9 października br. o godz. 10.30 pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego, ordynariusza diecezji rzeszowskiej.
Serdecznie zapraszamy!
Duszpasterze Parafii

Niedziela rzeszowska 40/2011

Parafia Wiśniowa to malowniczy zakątek dekanatu frysztackiego. Zamiar utworzenia tu samodzielnej parafii powstał jeszcze przed II wojną światową, ale nie udało się go zrealizować, chociaż hrabia Mycielski, który był w posiadaniu Wiśniowej, chciał w tym pomóc. Obok pięknej alei parkowej, wśród starych drzew stoi kaplica w stylu neoklasycystycznym z podziemiami do grzebania zmarłych członków rodziny, wybudowana przez rodzinę Mycielskich w latach 1903-08. Przed wojną przyjeżdżał tu kapelan i odprawiał nabożeństwa, w których uczestniczyła tylko rodzina i pracownicy majątku. Po 1945 r. odprawiano tu tylko majówkę i inne nabożeństwa okolicznościowe, a z biegiem czasu kaplica została zamknięta.
Na niedzielną Mszę św. mieszkańcy Wiśniowej i Jazowej uczęszczali do Niewodnej. Górzysty teren dodatkowo utrudniał drogę.
W latach powojennych coraz trudniej było o pozwolenie na utworzenie odrębnej placówki duszpasterskiej. Ludzie myśleli, jak wykorzystać istniejącą kaplicę. Na przełomie lat 1970/71 podjęto starania o erygowanie odrębnej parafii. W czerwcu 1971 r. bp Ignacy Tokarczuk oddelegował ks. Antoniego Woźniaka do zorganizowania placówki duszpasterskiej. Do 1985 r. władze państwowe nie uznawały nowej parafii oraz nowo mianowanego proboszcza. Później wydano decyzję o przekazaniu kaplicy do celów kultu religijnego. Kaplicę rozbudowano. Wykonano metalową konstrukcję wspartą na 16 metalowych słupach. W noc poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla, z 19 na 20 listopada 1971 r. ludzie przygotowali dach i ściany.
31 maja 1972 r. bp Ignacy Tokarczuk poświęcił tak przygotowany kościół. Następny etap wiązania parafii to organizacja plebanii, cmentarza parafialnego i punktu katechetycznego. Parafia rozwijała się. W 1989 r. ks. Antoni Woźniak rozpoczął poszukiwania miejsca pod budowę nowego kościoła. Zdecydowano, że będzie to miejsce w pobliżu istniejącej kaplicy, także w parku dworskim, skąd rozciąga się wspaniały widok na całą Wiśniową.
Na zakończenie renowacji misji parafialnych 27 października 1994 r. bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła i stojącego na nim krzyża. Przystąpiono do gromadzenia funduszy i zakupu materiałów. Prace budowlane rozpoczęto 5 września 1995 r. Uroczystego poświęcenia kościoła i plebanii dokonał 27 października 2002 r. bp Kazimierz Górny.
Po 32 latach ofiarnej, pełnej poświęcenia pracy na rzecz parafii 31 sierpnia 2003 r. ks. Antoni Woźniak przeszedł na emeryturę, a obowiązki proboszcza przejął ks. Marek Matera, który przez kolejne lata wykańcza nową świątynię. Obok tych widocznych znaków dokonywała się także nieustanna przemiana duchowa w sercach parafian mająca prowadzić do świadomego i pięknego przeżycia jubileuszu i konsekracji świątyni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

2020-08-04 20:23

[ TEMATY ]

koronawirus

franciszkanie.pl

"Jeden z naszych ojców przebywa w szpitalu z powodu zarażenia koronawirusem" - piszą na stronie internetowej i w mediach społecznościowych franciszkanie z klasztoru w Wieliczce. Kościół, w którym znajduje się m.in. cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, został zdezynfekowany.

Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną. Bracia objęci kwarantanną mieszkają w odosobnionej części klasztoru, zaś pozostali, którzy pełnią posługę w kościele, mieszkają w Liceum Franciszkańskim z oddzielnym wejściem, kuchnią i refektarzem, i nie mają kontaktu ze współbraćmi objętymi kwarantanną.

Kościół został poddany dezynfekcji. Msze św. i nabożeństwa są sprawowane przez tych kapłanów, którzy byli w ostatnim czasie na urlopie i nie mieli styczności z pozostałymi, przebywającymi do tej pory w klasztorze.

Franciszkanie apelują, aby przed wejściem do świątyni zakładać maski i dezynfekować dłonie. Osoby, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z chorym o. Arturem, winny zgłosić się do wielickiego sanepidu.

"Informujemy również, że współbracia objęci kwarantanną nie mają żadnych objawów choroby i czują się dobrze. Będą przebywać w klasztorze przez dwa tygodnie bez możliwości kontaktu z innymi" - dodają zakonnicy, zawierzając Matce Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki przebywającego w szpitalu kapłana oraz braci objętych kwarantanną.

Franciszkanie w Wieliczce są kustoszami sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, która otaczana jest czcią przez mieszkańców miasta, zwłaszcza górników. Tutaj spoczywa również sługa Boży Alojzy Kosiba. Zakonnicy prowadzą także w Wieliczce liceum ogólnokształcące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję