Reklama

W podziękowaniu za pracę duszpasterską

14 września br. w kościele parafialnym pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu odbyła się uroczystość 25-lecia posługi duszpasterskiej ks. Stanisława Stęchłego. Mszę św. dziękczynną odprawił Szanowny Jubilat, dziękując Bogu i ludziom za miniony czas, a przedstawiciele parafian, czyli delegacje młodzieży, nauczycieli, strażaków, kół gospodyń wiejskich i rady parafialnej złożyli Księdzu Jubilatowi życzenia i podziękowania za długoletnią pracę duszpasterską.
Dostojny Jubilat, proboszczem niebyleckim - jako następca nieodżałowanej pamięci ks. Jana Obary - mianowany został 20 sierpnia 1986 r., a kanoniczne objęcie parafii nastąpiło 14 września tegoż roku. Upływający czas pozwala zobaczyć Księdza Prałata jako kapłana wielu zalet. Przede wszystkim to dobry duszpasterz dbający o powierzoną Mu owczarnię. Kapłan cichy, skromny, nie dbający o honory i zaszczyty. Można mieć wrażenie, że chciałby, aby Go świat nie dostrzegał. Ks. Stanisław to również dobry kaznodzieja. Jego kazania mają tę wartość, że mówca na podstawie tekstów ewangelicznych odwołuje się do zajmowanych postaw i wskazuje właściwe drogi i wybory życiowe. Szanowny Jubilat to również znawca muzyki. Niewielu wie, że zna muzykę organową i czasem sam prywatnie koncertuje. Stąd też Jego troska o orkiestrę, organy i oprawę muzyczną nabożeństw. Jego postawa, praca duszpasterska, powodują, że wzrasta gorliwość i pobożność parafian, czego wyrazem są powołania kapłańskie z naszej parafii.
Wreszcie Ksiądz Prałat to dobry organizator, umiejący zjednać sobie ludzi z nim współpracujących. Dzięki Jego staraniom i zabiegom ukończono budowę plebanii, przeprowadzono zmianę polichromii w kościele, przebudowano prezbiterium, wykonano witraże oraz zmieniono wnętrze świątyni, poprzez wykonanie boazerii, nowych ławek, konfesjonałów, stacji drogi krzyżowej oraz przez odnowienie wszystkich trzech ołtarzy i zbudowanie kaplicy Matki Bożej. Bardzo poważnym przedsięwzięciem była zmiana pokrycia dachowego z częściową wymianą konstrukcji dachu oraz wykonanie elewacji zewnętrznej kościoła i zbudowanie nowej dzwonnicy. Przeprowadzono również zasadniczą zmianę obejścia kościoła, cmentarzy i plebanii. W roku bieżącym natomiast, dzięki staraniom Księdza Prałata, zmodernizowano dzwony oraz zakupiono - w miejsce uszkodzonego - nowy, który ma zostać nazwany Jan Paweł II.
Ks. Stanisław Stęchły pełnił w Kościele wiele funkcji. Od maja 1991 r. był wicedziekanem, a w latach 2002-10 dziekanem czudeckim. Od marca 2007 r. jest kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Strzyżowie. W uznaniu zasług odznaczony został Ksiądz Prałat przywilejem używania rokiety i mantoletu, na wzór kanoników kapituły katedralnej, a Rada Gminy Niebylec w 2007 r. nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy.
Z okazji jubileuszu, dziękujemy Księdzu Prałatowi za pracę duszpasterską, życzliwość i wszelkie dobro oraz życzymy dużo zdrowia i opieki Bożej na dalsze lata posługi kapłańskiej w Niebylcu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Duet na Wieczorach u św. Elżbiety

2020-08-13 16:26

[ TEMATY ]

koncert

organy

archiwum organizatorów

Duet, który wystąpi w niedzielę w Cieszynie.

Anna Utmańczyk oraz Tomasz Barcik będą gośćmi sierpniowego koncertu w ramach „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej u św. Elżbiety”.

Będzie to już siódmy koncert z cyklu „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej u św. Elżbiety”. Odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia o godz. 19 w kościele św. Elżbiety w Cieszynie.

Anna Utmańczyk z Bielska-Białej zagra na altówce, a Tomasz Barcik z Żywca na organach.

Anna Utmańczyk już w wieku 7 lat rozpoczęła naukę w klasie skrzypiec, a następnie w klasie altówki oraz organów. W 2018 roku ukończyła ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Tomasz Barcik, mając zaledwie kilka lat, zaczął uczyć się grać na pianinie. Uczył się gry na organach w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II st. w Bielsku-Białej, a następnie – w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cieszynie. W czerwcu 2020 roku ukończył studia licencjackie o specjalności Muzyka Kościelna, w klasie organów prof. dr hab. Elżbiety Karolak w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Pasjonuje się budową organów, realizując swoją pasję w budowie, renowacji i naprawie organów piszczałkowych.

W Cieszynie wykonają dzieła takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Wojciech Kilar czy Astro Piazzollo.

Po koncercie będzie można złożyć ofiarę na remont blisko 120-letnich organów. Wieczory organizowane są głównie z tą myślą, aby pokazać brzmienie instrumentu i zebrać fundusze na jego remont, aby jeszcze długie lata mógł służył w tutejszym kościele. Koncerty organizuje parafia św. Elżbiety. Patronat objęła „Niedziela”. Szczegóły na Facebooku: „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej u św. Elżbiety”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję