Reklama

W podziękowaniu za pracę duszpasterską

Antoni Chuchla
Edycja rzeszowska 40/2011

14 września br. w kościele parafialnym pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu odbyła się uroczystość 25-lecia posługi duszpasterskiej ks. Stanisława Stęchłego. Mszę św. dziękczynną odprawił Szanowny Jubilat, dziękując Bogu i ludziom za miniony czas, a przedstawiciele parafian, czyli delegacje młodzieży, nauczycieli, strażaków, kół gospodyń wiejskich i rady parafialnej złożyli Księdzu Jubilatowi życzenia i podziękowania za długoletnią pracę duszpasterską.
Dostojny Jubilat, proboszczem niebyleckim - jako następca nieodżałowanej pamięci ks. Jana Obary - mianowany został 20 sierpnia 1986 r., a kanoniczne objęcie parafii nastąpiło 14 września tegoż roku. Upływający czas pozwala zobaczyć Księdza Prałata jako kapłana wielu zalet. Przede wszystkim to dobry duszpasterz dbający o powierzoną Mu owczarnię. Kapłan cichy, skromny, nie dbający o honory i zaszczyty. Można mieć wrażenie, że chciałby, aby Go świat nie dostrzegał. Ks. Stanisław to również dobry kaznodzieja. Jego kazania mają tę wartość, że mówca na podstawie tekstów ewangelicznych odwołuje się do zajmowanych postaw i wskazuje właściwe drogi i wybory życiowe. Szanowny Jubilat to również znawca muzyki. Niewielu wie, że zna muzykę organową i czasem sam prywatnie koncertuje. Stąd też Jego troska o orkiestrę, organy i oprawę muzyczną nabożeństw. Jego postawa, praca duszpasterska, powodują, że wzrasta gorliwość i pobożność parafian, czego wyrazem są powołania kapłańskie z naszej parafii.
Wreszcie Ksiądz Prałat to dobry organizator, umiejący zjednać sobie ludzi z nim współpracujących. Dzięki Jego staraniom i zabiegom ukończono budowę plebanii, przeprowadzono zmianę polichromii w kościele, przebudowano prezbiterium, wykonano witraże oraz zmieniono wnętrze świątyni, poprzez wykonanie boazerii, nowych ławek, konfesjonałów, stacji drogi krzyżowej oraz przez odnowienie wszystkich trzech ołtarzy i zbudowanie kaplicy Matki Bożej. Bardzo poważnym przedsięwzięciem była zmiana pokrycia dachowego z częściową wymianą konstrukcji dachu oraz wykonanie elewacji zewnętrznej kościoła i zbudowanie nowej dzwonnicy. Przeprowadzono również zasadniczą zmianę obejścia kościoła, cmentarzy i plebanii. W roku bieżącym natomiast, dzięki staraniom Księdza Prałata, zmodernizowano dzwony oraz zakupiono - w miejsce uszkodzonego - nowy, który ma zostać nazwany Jan Paweł II.
Ks. Stanisław Stęchły pełnił w Kościele wiele funkcji. Od maja 1991 r. był wicedziekanem, a w latach 2002-10 dziekanem czudeckim. Od marca 2007 r. jest kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Strzyżowie. W uznaniu zasług odznaczony został Ksiądz Prałat przywilejem używania rokiety i mantoletu, na wzór kanoników kapituły katedralnej, a Rada Gminy Niebylec w 2007 r. nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy.
Z okazji jubileuszu, dziękujemy Księdzu Prałatowi za pracę duszpasterską, życzliwość i wszelkie dobro oraz życzymy dużo zdrowia i opieki Bożej na dalsze lata posługi kapłańskiej w Niebylcu.

Włochy: w wyniku trzęsienia ziemi w Toskanii uszkodzone kościoły

2019-12-10 11:09

ts (KAI) / Florencja

Trzęsienie ziemi, jakie 9 grudnia nawiedziło okolice Florencji, spowodowało uszkodzenia w licznych kościołach. Według relacji arcybiskupa Florencji, kard. Giuseppe Betoriego, najbardziej dotknięta jest parafia Barberino koło Mugello. W tej miejscowości odległej od Florencji o 30 km znajdowało się epicentrum trzęsienia.

shotscreen

- W Barberino została poważnie uszkodzona plebania i kolumnada kościoła św. Sylwestra, szkody widoczne są też na fasadzie świątyni, powiedział kard. Betori w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. Dodał, że teraz trzeba wynieść z wnętrza kościoła w bezpieczne miejsce dzieła sztuki i szybko znaleźć miejsce zastępcze, w którym można będzie sprawować nabożeństwa. W tej samej miejscowości w cerkwi należącej do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego runął drewniany strop.

- W stolicy Toskanii, Florencji, nie odnotowano dotychczas strat ani w budynkach publicznych, ani w prywatnych, powiedział SIR burmistrz miasta, Dario Nardella. Także nadzór budowlany florenckiej katedry uspokaja w rozmowie z mediami, że trzęsienie ziemi w okolicach Florencji nie uszkodziło zabytkowych budowli: kopuł Brunelleschiego, sama katedra, wieża zaprojektowana przez Giotta oraz baptysterium są nietknięte.

Trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia nawiedziło Toskanię we wczesnych godzinach porannych 9 grudnia. Według doniesień mediów nie odnotowano ofiar w ludziach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Szwecji

2019-12-10 20:13

wpolityce.pl

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, Olga Tokarczuk, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Ceremonia noblowska odbywa się we wtorek w filharmonii sztokholmskiej.

wikipedia.org

Laureaci Nagrody Nobla dostają złote medale z wygrawerowanym wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla oraz łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”. Są one wykonane ręcznie z 18-karatowego złota i ważą 175 gramów. Dyplomy są wykonane ręcznie przez artystów, jest na nich zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat z uzasadnienia przyznania Nagrody Nobla.

Olga Tokarczuk została poproszona o odebranie wyróżnienia przez Pera Waesterberga z Akademii Szwedzkiej, który wcześniej wygłosił laudację na cześć noblistki.

Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk jego królewskiej mości króla Szwecji — powiedział Waesterberg po polsku.

Polska pisarka - ubrana w czarną, aksamitną suknię do ziemi - wyszła na scenę sztokholmskiej filharmonii jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla.

Podczas odbierania przez polską noblistkę medalu i dyplomu wszystko przebiegło zgodnie z planem, także zapisany w protokole trzykrotny ukłon, który nie udał się w 1996 r. Wisławie Szymborskiej. Poetka w tym właśnie momencie ceremonii pomyliła się. Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek.

Polska literatura błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci — mówił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

Jego zdaniem twórczość Tokarczuk cechuje „połączenie twardej rzeczywistości z ulotną nierealnością, wnikliwa obserwacja i zafascynowanie mitologią”. Cechy te „czynią z niej jednego z najbardziej oryginalnych prozaików naszych czasów, postrzegających rzeczywistość na nowe sposoby”.

Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny: „o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata” — wyjaśnił Waesterberg.

Jej powieść „Bieguni” to niezwykle różnorodny opis podróży, poruszania się po pasażerskich poczekalniach i hotelach, to spotkanie z bohaterami, o których wiemy bardzo niewiele, a także zbiór pojęć ze słowników, baśni i dokumentów. Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice — podkreślił.

Jej mocna i bogata w idee proza to nomadyczna wędrówka przez około 15 książek. Wioski będące w nich miejscem akcji stają się centrum wszechświata, miejscem, w którym losy poszczególnych bohaterów wplatane są w wątki baśniowe i mitologiczne. Żyjemy i umieramy w opowieściach innych osób, gdzie na przykład Katyń raz może być zwykłym lasem, a raz miejscem masakry — ocenił Waesterberg.

„Księgi Jakubowe” laudator nazwał „największym dziełem” pisarki. Dodał, że „z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk oraz jej nadzieja na Europę bez granic”.

Przyszłe pokolenia będą sięgać po owe tysiącstronicowe arcydzieło autorstwa Tokarczuk i odkrywać w nim nowe bogactwo, którego dziś jeszcze wystarczająco nie dostrzegamy. Widzę, jak Alfred Nobel kiwa z uznaniem głową w swoim niebie — podsumował Per Waesterberg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem