Reklama

Polska

Przygotowania do ŚDM w Krakowie nabierają tempa

Coraz bardziej konkretny charakter mają przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski trwa spotkanie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży, którzy dyskutują o programie duchowego przygotowania, pielgrzymki po Polsce znaków ŚDM oraz „dniach w diecezjach”.

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami bp Henryk Tomasik, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP podkreślił, że pierwszym elementem przygotowań do spotkania młodych z papieżem w Krakowie będzie peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży, a więc krzyża oraz ikony Salus Populi Romani. Znaki te polska młodzież przejmie od młodych Brazylijczyków podczas najbliższej Niedzieli Palmowej, 13 kwietnia. Wiadomo, że peregrynacja znaków ŚDM rozpocznie się od archidiecezji poznańskiej a zakończy w Krakowie. Umownie przyjmuje się, że 14 kwietnia 966 miał miejsce Chrzest Polski, stąd pomysł, by peregrynacja rozpoczęła się właśnie w Poznaniu. Średnio w każdej diecezji krzyż i ikona spędzą ok. 20 dni. Na razie trwa opracowywanie wstępnego kalendarza wędrówki znaków. Zostanie on zatwierdzony podczas październikowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Anna Milewska z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży podkreśliła, że młodym bardzo zależy, by krzyż ŚDM nie został zamknięty jedynie w kościołach czy kaplicach, ale by został wyniesiony na place, do miejsc, gdzie spotyka się młodzież. „Chcielibyśmy za pośrednictwem tej pielgrzymki poprowadzić ewangelizację na ulicach, spotkać się z młodymi na uniwersytetach, w szkołach, trafić też do miejsc cierpienia, czyli do domów dziecka, czy poprawczaków i więzień” - powiedziała Milewska.

Bp Damian Muskus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie podkreślił, że wciąż trwa dyskusja co do miejsca spotkania młodych z całego świata. Przygotowywane są zarówno krakowskie Błonia, które uznawane są za zbyt małe, by pomieścić tak wielką rzeszę młodych, i krakowskie lotnisko Pobiednik.

Reklama

Odbyło się także pierwsze spotkanie z władzami samorządowymi Małopolski. Zarówno prezydent Krakowa, jak i marszałek województwa, wojewoda małopolski wyrazili gotowość do współpracy przy organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

Bp Muskus podkreślił, że choć ŚDM odbywać się będzie w Polsce po raz drugi, to nasze doświadczenia w jego organizacji nie są zbyt wielkie. „Wielu kapłanów posiada doświadczenie Światowych Dni Młodzieży, uczestnicząc w nich, natomiast nie mamy zbyt wielu specjalistów od organizacji. Dlatego liczę na współpracę zarówno z kapłanami, którzy te doświadczenia mają, ze świeckimi, jak również z władzami samorządowymi i centralnymi, a przede wszystkim ludźmi młodymi. Jesteśmy otwarci na sugestie i rady” - zapewnił bp Muskus.

Powstała już siedziba Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Umiejscowiono ją na ul. Kanoniczej 18. Stroną oficjalną wydarzenia jest ww.krakow2016.com. Kontaktować się z organizatorami można za pomocą poczty elektronicznej: sekretariat@krakow2016.com oraz dyrektor@krakow2016.com.

Po raz pierwszy od wielu lat Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się tak blisko Europy Wschodniej. Stąd inicjatywa o nazwie „Bilet dla Brata”. Jak wyjaśniła Dorota Abdelmoula, koordynatorka projektu, chodzi o pomoc skierowaną do pielgrzymów ze Wschodu, by mogli oni przyjechać do Polski na spotkanie z papieżem.

W realizacji pomysłu ma pomóc sieć sklepików parafialnych, w których będzie można kupić drobne przedmioty związane także ze Światowym Dniem Młodzieży, różańce, ikony, czy np. uczestniczyć w loteriach. Cały dochód zostanie przekazany na wsparcie młodych ze Wschodu. Konkretne szczegóły projektu są na razie opracowywane.

2013-09-10 15:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież da świadectwo swojej wiary

Już jutro młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkają się w Świątyni Opatrzności Bożej i wezmą udział w diecezjalnych obchodach 36. Światowego Dnia Młodzieży.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Jego uczestnicy wysłuchają świadectwa 25-letniego Bartka, a później wezmą udział w adoracji połączonej z modlitwą uwielbienia, którą poprowadzi schola z duszpasterstwa akademickiego “Sandał”, działającego przy parafii Najświętszego Zbawiciela. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, która rozpocznie się w południe.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję