Reklama

Exodus Młodych

Wciąż „Mocni Nadzieją”

Mocni nadzieją”, to jakby echo pielgrzymki Jana Pawła II do Zamościa sprzed 12 lat. Pod takim hasłem odbyło się w Zwierzyńcu tegoroczne spotkanie młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej. „Exodus Młodych” stanowi konkretną realizację papieskiej idei „nowej ewangelizacji”. Chociaż spotkanie zakończyło się już jakiś czas temu, trzeba przyznać, że uformowało się środowisko ludzi związanych z „Exodusem”, tworzy się pokolenia „Exodusu”.
W Internecie na stronie www.exodusmlodych.pl można obejrzeć dynamicznie zmontowany reportaż relacjonujący festiwal. Widać tam rozkładane namioty, scenę, koncerty, radosną młodzież, ale przede wszystkim w tle wyczuwa się bijące serce, prawdziwe życie. Młodzi wiedzą, że spotykają się w Imię kogoś naprawdę wielkiego. Świadczy o tym wypowiedź jednego z uczestników: „Tu przechadza się Bóg”.
„Exodus Młodych” stał się w naszym regionie znaczącym wydarzeniem. Spotkaniem interesowały się telewizja, radio, a w lokalnej prasie opublikowano obszerne reportaże. Wołczyn, Supraśl nad Bugiem, Kalwaria Pacławska, Pliszczyn to miejsca, gdzie odbywają się podobne wydarzenia organizowane przez zakonników. „Exodus Młodych” tworzą natomiast kapłani diecezjalni: ks. Jarosław Kędra, ks. Krystian Bordzań, ks. Piotr Spyra oraz ich liczni współpracownicy: duchowni i świeccy. Wobec wielkiego wysiłku organizatorów bardzo konkretnie brzmią słowa bp. Wacława Depo: „Duża nadzieja, to ofiarować swoje życie innym”.
Strzałem w dziesiątkę jest wybór nazwy spotkania - „Exodus”, czyli „wyjście”. Abp Bruno Forte w książce „Istota chrześcijaństwa” wyjaśnia, że słowo „exodus” oznaczy potrójne wyjście człowieka: po pierwsze - wyjście ku Bogu, po drugie - ku własnemu wnętrzu i po trzecie - ku bliźnim. To wszystko dokonuje się w ciągu kilku dni spotkania. Młodzi uwielbiają niespodzianki i Pan Bóg hojnie ich nimi obdarza. Taką niespodzianką może być spotkanie drugiego człowieka, piękny śpiew albo przebłysk, gdy ktoś odkrywa sens wiary. Nieraz chwila, zapamiętany obraz, słowo albo wewnętrzne natchnienie stają się drogowskazem na całe życie. Wówczas uczestnik takiego spotkania mówi z rozbrajającą szczerością - „dotknął mnie Bóg”. Centrum „Exodusu Młodych” stanowi zawsze spowiedź święta - osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem.
„Exodus” to przecież forma nowoczesnych rekolekcji. W tym roku centralny temat stanowiła nadzieja - jedna z cnót Boskich. Przewodnikami w jej odkrywaniu byli bp Wacław Depo, bp Mariusz Leszczyński, ks. Eugeniusz Derdziuk, o. Rafał Szymkowiak OFM Cap, Lech Dokowicz, Marcin Jakimowicz, Bartek Jaskot, zespół „Siewcy Lednicy”, „Maleo Reggae Rockers”, „Full Power Spirit”. Ks. Krystian Bordzań powiedział: „Odkrywamy Exodus jako miejsce świadków. Świadectwo umacnia i buduje”. Właśnie dlatego, z każdym dniem coraz mocniej, brzmiały słowa wyśpiewywane przez rewelacyjnych „Anielsów”: „Jesteśmy mocni nadzieją”.
Kto przyjeżdża na „Exodus”? Odpowiedź brzmi - ludzie, którzy chcą być szczęśliwi, ludzie, którzy szukają Boga. Ale także ci, którzy usłyszeli, że na „Exodusie” gra niezły zespół, że do Zwierzyńca ma przyjechać osoba znana z pierwszych stron gazet. Później dzieją się jednak niesamowite rzeczy. Świadczą o tym wypowiedzi uczestników, którzy na pytanie - „czym jest dla ciebie «Exodus» - odpowiedzieli:
Ania: „«Exodus» jest szansą dla młodych, którzy nie należą do żadnej wspólnoty młodzieżowej, a tu mogą poznać nowe formy pobożności. Mogą poznać ludzi, którzy żyją w wielkim świecie, a nie wstydzą się świadczyć o Panu Bogu. W żadnym przypadku nie można oddzielać życia prywatnego od wiary”. Ola: „Tych kilka dni było dla mnie odskocznią i zatrzymaniem się w natłoku różnych obowiązków”. Michał: „Sierpniowe spotkanie w Zwierzyńcu uwrażliwia na wszystko, co duchowe. Jest to bardzo potrzebne wobec świata, który jest zajęty wyłącznie tym, co tu i teraz. Przecież prawdziwe życie, to życie wewnętrzne”.
Coraz częściej mówi się, że Polska jest już krajem misyjnym. Takie spotkania jak „Exodus Młodych” są odpowiedzią na potrzeby naszych czasów. Warto zainteresować się ewenementem tego spotkania, które na dziś jest potężnym narzędziem ewangelizacji. Warto wspierać to dzieło poprzez modlitwę i obecność albo nawet przez kliknięcie zakładki „Lubię to”. Czekamy na kolejne inicjatywy, na kolejny „Exodus”. Skoro do tej pory hasła brzmiały: „Radość Wiary” i „Mocni Nadzieją”, a więc w przyszłym roku tematem przewodnim będzie Miłość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak hojny jest Bóg!

Niedziela Ogólnopolska 29/2017, str. 33

[ TEMATY ]

Ewangelia

johnhain/pixabay

Dla mnie dzisiejsza Ewangelia jest przestrogą, abym nie zatwardził swojego serca i nie spełniła się na mnie przepowiednia Izajasza: „Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu (...)”. Jezus mówił w przypowieściach, ponieważ przypowieść ocenia intencje słuchaczy. Kto słuchał Jezusa ze złym nastawieniem, ze złą intencją, niewiele zrozumiał. Kto słuchał bez uprzedzeń, miał czystą intencję, rozumiał więcej. Przecież Jezus mówił do różnych słuchaczy – szpiegów Piłata, faryzeuszy, uczonych w Piśmie i zwykłych ludzi. Czy czasem nie jest w nas zasiana nieufność do Pisma Świętego? Np. że Biblia nie zgadza się z astrofizyką, z odkryciami naukowymi? Nie powstała w tym celu, że ma się zgadzać. Powstała dla naszego pouczenia (por. Rz 15, 4; 1 Kor 10, 6-11). Może zniechęcamy się do jej lektury z tego powodu, że wiele nie rozumiemy. Porównanie słowa do deszczu i śniegu przychodzi nam z pomocą. Gdyby deszcz nie wsiąkł, ale pozostał na wierzchu, zrobiłoby się błoto, a w głębi byłoby nadal sucho. Mamy słuchać, a Bóg zrobi swoje.

Ciekawa jest wypowiedź Jezusa: „Bo kto ma, temu będzie dodane, i w nadmiarze mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą nawet to, co ma”. To zdanie pomaga zrozumieć przypis odsyłający nas do Ewangelii według św. Łukasza 8, 18: „Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma”. Chodzi więc o słuchanie, o to, jak chcemy słuchać, ponieważ wiara rodzi się ze słuchania (por. Rz 10, 17). Czy chcemy, słuchając, stawać się posłuszni słowu Boga?

Następna dziwna rzecz: Kto sieje ziarno po drodze? W glebę skalistą? Między ciernie? Ziarno wsiewa się w glebę uprawną, zaoraną, nawożoną, zabronowaną. Skoro i do mnie jest skierowane to słowo Pana, to stawia mi pytanie: Jaką jestem glebą?

W tym jest nadzieja, że będąc każdym rodzajem gleby, mam szansę być zasianym. Potrzeba, bym wielbił Bożego siewcę, że w taką glebę sieje. Mówiąc brutalnie, trzeba tylko działkę skopać i gnojem obłożyć (por. Łk 13, 8). Bóg przez wydarzenia, nawet te trudne, uprawia moje życie, abym stał się żyzną rolą, na której Chrystus mógłby wzrastać.

Drugie czytanie mówi, co będzie plonem mojego życia: przybranie za synów i odkupienie naszego ciała. Skuteczność słowa Bożego nie tylko wieszczy pierwsze czytanie, ale również plon w życiu człowieka, który słucha i rozumie. Rozumieć coś – to znaczy umieć zastosować to w praktyce. Policz ziarna w kłosie pszenicy i pomnóż przez trzydzieści, przez sześćdziesiąt, przez sto. Ja liczyłem ziarna w kłosie żyta. Sześćdziesiąt razy sto = sześćset ziaren z jednego zasianego. Tak hojny jest Bóg.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Rektor Seminarium pallotynów Mistrzem Polski Duchowieństwa w szachach

2020-07-12 08:48

[ TEMATY ]

szachy

księża

facebook.com/wsdsac

W dniach 6-11 lipca 2020 odbywały się w Kałkowie-Godowie, w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej, XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.

Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Startowało 25 zawodników: 23 księży, 1 kleryk i 1 siostra zakonna. Choć pandemia koronawirusa ograniczyła uczestnictwo duchownych spoza Polski, to jednak nie przeszkodziła w tym absolutnie: w zawodach wystąpił ks. Stanisław Gibziński z Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie (8 pkt.). Jemu też przypadła w udziale nagroda za najpiękniejszą partię. Drugie miejsce zajął ks. Karol Jakubiak z diecezji siedleckiej (7 pkt.), a trzecie ks. Sławomir Pawłowski SAC (7 pkt.).

Najlepszym debiutantem mistrzostw był ks. Błażej Bryk z archidiecezji katowickiej, który zajął 6 miejsce (5,5 pkt.) i zdobył II kategorię szachową. Najlepszym seniorem został ks. Franciszek Grela, emerytowany proboszcz Parafii Św. Józefa w Nisku, który zajął 10 miejsce (5 pkt). Nagrodę fair play otrzymał ks. Bogusław Burgat, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej za trud pogodzenia zawodów z podjętymi wcześniej obowiązkami.

W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami zawodów w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 24-25 lutego 2020 w Konstancinie-Jeziornej) 1 miejsce zajęła diecezja sandomierska, 2 miejsce archidiecezja przemyska, a 3 miejsce ojcowie franciszkanie.

Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli m. in. bp Henryk Tomasik, biskup radomski; pani Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu; pani Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu, pan Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. Jednym z fundatorów nagród był pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Patronat medialny sprawowała Telewizja Kielce (TVP3).

Oprócz zmagań sportowych mistrzostwa były także okazją do modlitwy i spotkań. Wszyscy chwalili klimat ciszy kałkowskiego sanktuarium wraz z jego walorami przyrodniczymi, a przede wszystkim gościnność jego kustosza, ks. Zbigniewa Staniosa.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornej, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 15-16 lutego 2021, a w szachach klasycznych w dniach 5-10 lipca 2021 w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Zapisy oraz inne informacje na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/ .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję