Reklama

Exodus Młodych

Wciąż „Mocni Nadzieją”

Ks. Grzegorz Bartko
Edycja zamojsko-lubaczowska 40/2011

Mocni nadzieją”, to jakby echo pielgrzymki Jana Pawła II do Zamościa sprzed 12 lat. Pod takim hasłem odbyło się w Zwierzyńcu tegoroczne spotkanie młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej. „Exodus Młodych” stanowi konkretną realizację papieskiej idei „nowej ewangelizacji”. Chociaż spotkanie zakończyło się już jakiś czas temu, trzeba przyznać, że uformowało się środowisko ludzi związanych z „Exodusem”, tworzy się pokolenia „Exodusu”.
W Internecie na stronie www.exodusmlodych.pl można obejrzeć dynamicznie zmontowany reportaż relacjonujący festiwal. Widać tam rozkładane namioty, scenę, koncerty, radosną młodzież, ale przede wszystkim w tle wyczuwa się bijące serce, prawdziwe życie. Młodzi wiedzą, że spotykają się w Imię kogoś naprawdę wielkiego. Świadczy o tym wypowiedź jednego z uczestników: „Tu przechadza się Bóg”.
„Exodus Młodych” stał się w naszym regionie znaczącym wydarzeniem. Spotkaniem interesowały się telewizja, radio, a w lokalnej prasie opublikowano obszerne reportaże. Wołczyn, Supraśl nad Bugiem, Kalwaria Pacławska, Pliszczyn to miejsca, gdzie odbywają się podobne wydarzenia organizowane przez zakonników. „Exodus Młodych” tworzą natomiast kapłani diecezjalni: ks. Jarosław Kędra, ks. Krystian Bordzań, ks. Piotr Spyra oraz ich liczni współpracownicy: duchowni i świeccy. Wobec wielkiego wysiłku organizatorów bardzo konkretnie brzmią słowa bp. Wacława Depo: „Duża nadzieja, to ofiarować swoje życie innym”.
Strzałem w dziesiątkę jest wybór nazwy spotkania - „Exodus”, czyli „wyjście”. Abp Bruno Forte w książce „Istota chrześcijaństwa” wyjaśnia, że słowo „exodus” oznaczy potrójne wyjście człowieka: po pierwsze - wyjście ku Bogu, po drugie - ku własnemu wnętrzu i po trzecie - ku bliźnim. To wszystko dokonuje się w ciągu kilku dni spotkania. Młodzi uwielbiają niespodzianki i Pan Bóg hojnie ich nimi obdarza. Taką niespodzianką może być spotkanie drugiego człowieka, piękny śpiew albo przebłysk, gdy ktoś odkrywa sens wiary. Nieraz chwila, zapamiętany obraz, słowo albo wewnętrzne natchnienie stają się drogowskazem na całe życie. Wówczas uczestnik takiego spotkania mówi z rozbrajającą szczerością - „dotknął mnie Bóg”. Centrum „Exodusu Młodych” stanowi zawsze spowiedź święta - osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem.
„Exodus” to przecież forma nowoczesnych rekolekcji. W tym roku centralny temat stanowiła nadzieja - jedna z cnót Boskich. Przewodnikami w jej odkrywaniu byli bp Wacław Depo, bp Mariusz Leszczyński, ks. Eugeniusz Derdziuk, o. Rafał Szymkowiak OFM Cap, Lech Dokowicz, Marcin Jakimowicz, Bartek Jaskot, zespół „Siewcy Lednicy”, „Maleo Reggae Rockers”, „Full Power Spirit”. Ks. Krystian Bordzań powiedział: „Odkrywamy Exodus jako miejsce świadków. Świadectwo umacnia i buduje”. Właśnie dlatego, z każdym dniem coraz mocniej, brzmiały słowa wyśpiewywane przez rewelacyjnych „Anielsów”: „Jesteśmy mocni nadzieją”.
Kto przyjeżdża na „Exodus”? Odpowiedź brzmi - ludzie, którzy chcą być szczęśliwi, ludzie, którzy szukają Boga. Ale także ci, którzy usłyszeli, że na „Exodusie” gra niezły zespół, że do Zwierzyńca ma przyjechać osoba znana z pierwszych stron gazet. Później dzieją się jednak niesamowite rzeczy. Świadczą o tym wypowiedzi uczestników, którzy na pytanie - „czym jest dla ciebie «Exodus» - odpowiedzieli:
Ania: „«Exodus» jest szansą dla młodych, którzy nie należą do żadnej wspólnoty młodzieżowej, a tu mogą poznać nowe formy pobożności. Mogą poznać ludzi, którzy żyją w wielkim świecie, a nie wstydzą się świadczyć o Panu Bogu. W żadnym przypadku nie można oddzielać życia prywatnego od wiary”. Ola: „Tych kilka dni było dla mnie odskocznią i zatrzymaniem się w natłoku różnych obowiązków”. Michał: „Sierpniowe spotkanie w Zwierzyńcu uwrażliwia na wszystko, co duchowe. Jest to bardzo potrzebne wobec świata, który jest zajęty wyłącznie tym, co tu i teraz. Przecież prawdziwe życie, to życie wewnętrzne”.
Coraz częściej mówi się, że Polska jest już krajem misyjnym. Takie spotkania jak „Exodus Młodych” są odpowiedzią na potrzeby naszych czasów. Warto zainteresować się ewenementem tego spotkania, które na dziś jest potężnym narzędziem ewangelizacji. Warto wspierać to dzieło poprzez modlitwę i obecność albo nawet przez kliknięcie zakładki „Lubię to”. Czekamy na kolejne inicjatywy, na kolejny „Exodus”. Skoro do tej pory hasła brzmiały: „Radość Wiary” i „Mocni Nadzieją”, a więc w przyszłym roku tematem przewodnim będzie Miłość.

Reklama

Powodem opóźnienia beatyfikacji abp. Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano

2019-12-06 07:19

abpsheen.pl

Przedstawiciel diecezji Peoria, ks. prałat James Kruse, który jest zaangażowany w proces beatyfikacyjny Fultona Sheena, postanowił zabrać głos w sprawie odwołania zaplanowanej na 21 grudnia br. uroczystości. Okazuje się, że powodem opóźnienia beatyfikacji arcybiskupa Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano z diecezji Rochester (którą Fulton Sheen kierował w latach 1966 – 1969).

pl.wikipedia.org
Abp Fulton Sheen

Po ogłoszeniu daty beatyfikacji Fultona Sheena, biskup Matano zwrócił się do Watykanu z ostrzeżeniem, że nazwisko Sheena może znajdować się wśród ponad 70 spraw o molestowanie dzieci, które prowadzone są przeciwko diecezji Rochester.

Konkretnie chodzi o byłego księdza Geralda Guli, który służył w Rochester na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Zanim Fulton Sheen przybył do Rochester, ks. Guli został oskarżony o molestowanie seksualne i przeniesiony do parafii w stanie Zachodnia Wirginia.

W 1967 r., gdy biskup Sheen kierował diecezją Rochester, ks. Guli powrócił do tego miasta, by zająć się chorymi rodzicami. Poprosił też o przydzielenie do jednej z parafii, lecz Sheen odmówił. Ponadto Gerald Guli, który ma 95 lat i wciąż żyje w Rochester, rozmawiał z prałatem Kruse kilka miesięcy temu i potwierdził, że Sheen nigdy nie przydzielił go do żadnej parafii w Rochester. Jednakże w 1969 r., niedługo po tym, jak Fulton Sheen opuścił Rochester, jego następca, biskup Hogan, przydzielił księdza Guli do jednej z parafii, gdzie ów został oskarżony o ponowny przypadek molestowania seksualnego.

Zarówno Peoria, jak i Watykan bardzo dokładnie zbadały tę sprawę i oczyściły Fultona Sheena z wszelkich podejrzeń. A mimo to właśnie sprawa księdza Guli stała się pretekstem i podstawą do odwołania przez Stolicę Apostolską uroczystości beatyfikacyjnych abpa Sheena. Wniosek biskupa Matano miał być konsultowany przez kilku prominentnych arcybiskupów amerykańskich, a ostateczną decyzję podjął ksiądz kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Zalinkowany artykuł podaje dalsze przyczyny takiego obrotu sprawy. Sugeruje się w nich nienawiść Rochester wobec biskupa Sheena za decyzje podejmowane przez niego w latach, w których kierował tą diecezją. Sugeruje się ponadto, że lokalny biskup nie odważyłby się na taką interwencję bez zgody aktualnego ordynariusza archidiecezji nowojorskiej, kardynała Dolana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas Polski: nawet najbardziej luksusowe dobra nie zastąpią człowieka

2019-12-06 19:20

bgk / Łubowo (KAI)

„Święty Mikołaj staje przed nami jako świadek ludzkiej dobroci i miłosierdzia. Uczy jej w świecie, który pragnąc zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, jakby ciągle nie rozumiał, że nawet najbardziej luksusowe dobra nie zastąpią człowieka i jego serca” – mówił dziś w Łubowie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Episkopat.pl

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w miejscowym, zabytkowym kościele pw. św. Mikołaja uroczystościom odpustowym ku czci patrona. Przypominając w homilii najbardziej znany obraz skromnego biskupa Miry – zapożyczony i zniekształcony przez popkulturę – podkreślił, że historyczny biskup Mikołaj „nie potrzebował reklamy dla uczynków miłości”.

„Nie tylko się z nimi nie obnosił, ale wręcz je ukrywał, by nie czynić niczego na pokaz – mówił abp Polak dodając za papieżem Franciszkiem, że choć miłosierdzie ma oczy, by widzieć, uszy, by słyszeć i ręce, by konkretnie pomagać, samo często pozostaje w ukryciu.

„Pragnie bowiem uszanować człowieka i jego godność” – podkreślił Prymas wskazując dalej, że uczynki miłosierdzia to nie tylko te mające materialny wymiar. Uczynkiem miłosierdzia jest modlitwa za żywych i umarłych. Jest nim niesienie pokoju tam, gdzie go brakuje, co w naszych czasach jest coraz pilniejszych wezwaniem. Uczynkiem miłosierdzia – i to tym najbardziej czytelnym – jest także troska o chorych i cierpiących.

„Uśmiech, trochę czułości, uścisk dłoni, to proste gesty, ale bardzo ważne dla ludzi chorych, którzy tak często czują się pozostawieni samymi sobie” – mówił za papieżem Franciszkiem abp Polak dodając, że świadkiem takiej właśnie ludzkiej dobroci i chrześcijańskiej miłości jest właśnie św. Mikołaj.

„Uczy jej w świecie, który pragnąc zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, jakby ciągle nie rozumiał, że nawet najbardziej luksusowe rzeczy i dobra nie zastąpią samego człowieka. Nie zastąpią jego serca, jego dłoni, jego oczu. Wśród kolorowych prezentów, które rozdają dziś przydrożni mikołaje nie spotkasz bowiem prezentu z napisem człowiek. Bo człowiek może prawdziwie tylko sam siebie darować drugiemu: może dać swój czas, swoje słowo, zwykły gest ludzkiej solidarności, dobroci, uśmiechu, nawet przez łzy” – mówił na koniec Prymas Polski.

Odpustowa Msza św. w zabytkowym kościele w Łubowie była także dziękczynieniem za zakończenie remontu i renowacji tej XVII-wiecznej świątyni parafialnej – jednego z najstarszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce. Prace rozpoczęły się w 2017 roku i zostały przeprowadzone w ramach projektu „Renowacja i konserwacja drewnianych zabytków archidiecezji gnieźnieńskiej celem stworzenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej”. 

Podobnie jak kościół, także parafia w Łubowie jest jedną z najstarszych w regionie. Erygowano ją już w XII wieku. Wtedy też stanęła pierwsza drewniana świątynia, spalona doszczętnie podczas wojen szwedzkich. Po odbudowie kościół (służący wspólnocie do dziś) został poświęcony przez biskupa Stanisława Dzianotta, sufragana kijowskiego, kanonika gnieźnieńskiego i przełożonego Zakonu Maltańskiego – stąd na wieży umieszczono zachowany do dziś krzyż maltański.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem