Reklama

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej mają wieloletnią tradycję i, jak co roku, obfitują w różnorodne propozycje szerokiego spektrum wydarzeń na styku religii i kultury. Organizatorem cyklu imprez trwających od połowy września do końca października jest gorzowski Klub Inteligencji Katolickiej, a patronat nad nimi objął biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt

Podczas uroczystej inauguracji, która odbyła się 16 września w gorzowskiej katedrze, wierni uczestniczący we Mszy św. usłyszeli hasło tegorocznych Dni: „Służba dla dobra wspólnego”. Aby zrozumieć pogłębione znaczenie tych słów Biskup Ordynariusz przywołał postacie dwóch patronów owego dnia - św. Cypriana i Korneliusza Papieża.
Żyli oni w najtrudniejszych dla chrześcijaństwa czasach, pierwszych wiekach, kiedy prześladowania były na porządku dziennym, trzeba było się ukrywać, spotykać potajemnie. Ludzie wówczas cierpieli i tracili stanowiska za sprzyjanie i pomoc chrześcijanom, ale wiedzieli, że trzeba pomagać innym. Obaj oddali życie za wiarę. Św. Cyprian, choć był bogatym adwokatem, gdy się nawrócił na chrześcijaństwo, rozdał wszystko ubogim, służąc Chrystusowi przez resztę życia. Jako chrześcijanin nie oddawał czci pogańskim bożkom, choć wielu innych prześladowanych tej siły nie miało. Św. Cyprian chciał, aby jego jednoznaczna postawa posłużyła jako wsparcie wątpiącym, zastraszonym i wszelkim potrzebującym.
Wspominając św. Cypriana, Ksiądz Biskup przywołał jego słynne zdanie: „Nie można mieć Boga za Ojca, gdy Kościoła nie traktuje się jak Matki” i przypomniał, że życie wielu męczenników było przez całe lata oddane Bogu i innemu człowiekowi. Byli to więc ludzie, którzy poprzez służbę budowali dobro wspólne.
Taką osobą był też św. Maksymilian Maria Kolbe. Tak jak św. Cyprian i Korneliusz Papież w pierwszych wiekach, o. Kolbe podczas II wojny światowej pokazał, jak można przejść ten trudny etap, nieustannie służąc innym, zarówno w obozach przejściowych (Gębice), jak i docelowo w Auschwitz. Jego służba to była spowiedź, odprowadzanie zmarłych na miejsce spoczynku, a najczęściej - dodawanie współwięźniom otuchy.
Czy Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej przybliżą nam zagadnienie służby dla wspólnego dobra? Wczytując się w ciekawy i różnorodny program, można być pewnym. Ksiądz Biskup podczas homilii życzył wszystkim uczestnikom, aby pochylili się nad dobrem wspólnym, rozwijając życie skoncentrowane nie na sobie, lecz na dobru innego człowieka i życiu Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie ma zgody na wykorzystywanie płodów do produkcji szczepionek

2020-08-07 18:57

[ TEMATY ]

szczepionka

Anglia

COVID‑19

płód

Vatican News

Episkopat Anglii i Walii wydał dokument, w którym zajął stanowisko wobec moralnych aspektów procesu tworzenia i stosowania szczepionek. Biskupi przypominają oficjalne nauczanie Kościoła i kładą szczególny nacisk na konieczność ochrony życia najsłabszych i najbardziej zagrożonych, w kontekście prac nad powstaniem szczepionki przeciw wirusowi COVID-19.

Biskupi wyrazili nadzieję, że możliwe jest uzyskanie w sposób etyczny szczepionki, zapobiegającej zarażeniu się koronawirusem. Podkreślili również, że Kościół zdecydowanie rozróżnia nieetyczne pozyskiwanie szczepionek w dzisiejszych czasach, a stosowanie historycznych linii komórkowych, pochodzących z abortowanych płodów w latach 70.

Episkopat Anglii i Walii przywołuje więc stanowisko Kościoła, który nieprzerwanie sprzeciwia się produkcji szczepionek z wykorzystaniem takich tkanek i zarazem uznaje cierpienie, którego doświadcza wielu katolików, gdy stają przed wyborem nieszczepienia własnego dziecka gdyż w swoim odczuciu mogliby stać się współwinnymi aborcji. Jak przypominają biskupi, Kościół naucza iż: „ogromne znaczenie zdrowia dziecka i innych osób, szczególnie narażonych, może pozwolić rodzicom na użycie szczepionki, która w przeszłości została opracowana przy użyciu diploidalnych linii komórkowych”.

Dokument episkopatu nawiązuje również do notatki opublikowanej przez Papieską Akademię Życia w 2017 r., w której stwierdzono, że „wszystkie zalecane klinicznie szczepionki mogą być przyjmowane z czystym sumieniem, a ich stosowanie nie oznacza jakiegokolwiek współudziału w aborcji na życzenie”.

W lipcu 2019 roku biskup John Sherrington stojący na czele komisji ds. obrony życia episkopatu Anglii i Walii wezwał rząd Wielkiej Brytanii do promowania przyszłej produkcji szczepionek z materiałów pochodzących z komórek innych niż ludzkie lub pozyskiwanych w sposób etyczny.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję