Reklama

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Robert Jałowy
Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty) 40/2011

Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej mają wieloletnią tradycję i, jak co roku, obfitują w różnorodne propozycje szerokiego spektrum wydarzeń na styku religii i kultury. Organizatorem cyklu imprez trwających od połowy września do końca października jest gorzowski Klub Inteligencji Katolickiej, a patronat nad nimi objął biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt

Podczas uroczystej inauguracji, która odbyła się 16 września w gorzowskiej katedrze, wierni uczestniczący we Mszy św. usłyszeli hasło tegorocznych Dni: „Służba dla dobra wspólnego”. Aby zrozumieć pogłębione znaczenie tych słów Biskup Ordynariusz przywołał postacie dwóch patronów owego dnia - św. Cypriana i Korneliusza Papieża.
Żyli oni w najtrudniejszych dla chrześcijaństwa czasach, pierwszych wiekach, kiedy prześladowania były na porządku dziennym, trzeba było się ukrywać, spotykać potajemnie. Ludzie wówczas cierpieli i tracili stanowiska za sprzyjanie i pomoc chrześcijanom, ale wiedzieli, że trzeba pomagać innym. Obaj oddali życie za wiarę. Św. Cyprian, choć był bogatym adwokatem, gdy się nawrócił na chrześcijaństwo, rozdał wszystko ubogim, służąc Chrystusowi przez resztę życia. Jako chrześcijanin nie oddawał czci pogańskim bożkom, choć wielu innych prześladowanych tej siły nie miało. Św. Cyprian chciał, aby jego jednoznaczna postawa posłużyła jako wsparcie wątpiącym, zastraszonym i wszelkim potrzebującym.
Wspominając św. Cypriana, Ksiądz Biskup przywołał jego słynne zdanie: „Nie można mieć Boga za Ojca, gdy Kościoła nie traktuje się jak Matki” i przypomniał, że życie wielu męczenników było przez całe lata oddane Bogu i innemu człowiekowi. Byli to więc ludzie, którzy poprzez służbę budowali dobro wspólne.
Taką osobą był też św. Maksymilian Maria Kolbe. Tak jak św. Cyprian i Korneliusz Papież w pierwszych wiekach, o. Kolbe podczas II wojny światowej pokazał, jak można przejść ten trudny etap, nieustannie służąc innym, zarówno w obozach przejściowych (Gębice), jak i docelowo w Auschwitz. Jego służba to była spowiedź, odprowadzanie zmarłych na miejsce spoczynku, a najczęściej - dodawanie współwięźniom otuchy.
Czy Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej przybliżą nam zagadnienie służby dla wspólnego dobra? Wczytując się w ciekawy i różnorodny program, można być pewnym. Ksiądz Biskup podczas homilii życzył wszystkim uczestnikom, aby pochylili się nad dobrem wspólnym, rozwijając życie skoncentrowane nie na sobie, lecz na dobru innego człowieka i życiu Kościoła.

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rokitno: Maryja, młodzi i Eucharystia

2019-12-07 22:30

Kamil Krasowski

W Rokitnie i Grodowcu 7 grudnia odbyły się Adwentowe Wieczory Młodych. Ich hasłem były słowa: "Eucharystia daje życie", nawiązujące do nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Karolina Krasowska
Do Rokitna przyjechała młodzież z północnych dekanatów diecezji

- Chcemy tutaj czuwać wraz z Maryją, oczekując na przyjście Pana Jezusa, a zarazem uświadamiać sobie, że On kiedyś przyjdzie na końcu czasów, ale też czuwać by dobrze duchowo przeżywać zbliżające się wspomnienia tajemnicy Wcielenia  - mówi diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Łukasz Malec, który czuwał z młodymi w Rokitnie.

Hasłem tegorocznych spotkań modlitewnych dla młodych były słowa nawiązujące do programu nowego roku duszpasterskiego w Polsce.

- Kościół mówiąc o Eucharystii chce wskazać miejsce, skąd młodzi mogą czerpać siłę i inspirację do tego, aby dobrze przeżyć swoje życie, wskazując że w Eucharystii spotykamy żywego Jezusa. Tu młodzi mogą przyjść ze swoimi troskami, problemami i uzyskać pokrzepienie, zrozumienie. Gdy przyjmują Pana Jezusa do swojego serca, On osobiście dotyka ich wszystkich przeciwności, trudności, problemów, ale także umacnia ich swoim Ciałem i swoją Krwią do tego, aby pokonywali grzech i byli mężnymi świadkami - mówi ks. Łukasz Nycz, koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który skierował do młodych homilię w czasie Mszy św. i wygłosił katechezę.

Do Rokitna przyjechało ok 600 młodych ludzi. - Przyjechałem tutaj razem z uczestnikami rekolekcji z Jackówki z Paradyża jako dopełnienie służby liturgicznej. Jako młodzi chcieliśmy tutaj uczestniczyć. Spotkanie młodych ludzi w takim miejscu, jak Rokitno, bardzo umacnia. Mam nadzieję, że jak stąd wyjadą będą mieli silniejszego ducha i na pewno wyjadą stąd mocniejsi - powiedział Jacek ze ŚwiebodzinaCZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem