Reklama

Kościół

Betlejemskie Światło Pokoju motywem znaczków Poczty Watykańskiej

Motywem tegorocznego znaczka Poczty Watykańskiej na Boże Narodzenie jest Światło Betlejemskie upamiętniające narodziny Jezusa jako światła pokoju dla świata. Media kilku krajów opublikowały 31 października zdjęcie dwóch znaczków udostępnione przez Watykański Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny.

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

poczta polska

Bożena Sztajner/Niedziela

Na złotym tle całostki przedstawiono dwa motywy znaczków : na jednym widoczny jest papież Franciszek trzymający w ręce latarnię, a w tle widoczny jest rysunek bazyliki św. Piotra. Drugi motyw, to Dzieciątko Jezus oraz rysunek kościoła pielgrzymkowego Christkindl w Steyr w Górnej Austrii.

Znaczki o nominale 1,10 oraz 1,15 euro są wspólną inicjatywą Państwa Watykańskiego i Austrii. Nawiązują do zainicjowanej przez radio ORF w Górnej Austrii akcji Betlejemskiego Światła Pokoju. Zgodnie z liczącą już 34 lata tradycją, każdego roku w Adwencie ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapala dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. Przywiezione do Austrii światełko przekazuje następnie podczas specjalnej ceremonii delegacjom skautów z różnych miejsc w Austrii, w Europie, a także w USA i kilku krajach Ameryki Łacińskiej, w sumie do ponad 30 krajów świata, w tym też harcerzom polskim.

„Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”.

Podziel się cytatem

Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach. Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskiego Światła Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji stały się już stałym elementem czasu Adwentu.

2020-11-02 17:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światło Nadziei

Niedziela podlaska 52/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

Betlejemskie Światło Pokoju

Archiwum autora

Phm. Sławomir Pasik, komendant sokołowskiego hufca

Phm. Sławomir Pasik, komendant sokołowskiego hufca

Światło, pełne ciepła i miłości ma rozświetlić naszą codzienność blaskiem lepszego życia prosto z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem – powiedział phm. Sławomir Pasik.

Monika Kanabrodzka: Proszę przybliżyć symbolikę przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju oraz jego przebieg w Sokołowie Podlaskim.

Phm. Sławomir Pasik: Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano pierwszy raz w 1986 r. w Linz, w Austrii. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”, rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem odbierane jest przez wybrane dziecko, a następnie transportowane do Wiednia, gdzie ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie, raz na Słowacji, raz w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

ME w kolarstwie torowym - brązowy medal Wielowskiej w wyścigu scratch

2022-08-12 20:08

[ TEMATY ]

kolarstwo

medal

Mistrzostwa Europy

PAP/CHRISTIAN BRUNA

Nikola Wielowska

Nikola Wielowska

Nikola Wielowska zdobyła na torze kolarskim w Monachium brązowy medal mistrzostw Europy w wyścigu scratch. Zawodniczkę z Darłowa wyprzedziły tylko Norweżka Anita Yvonne Stenberg i Brytyjka Jessica Roberts.

To drugi medal dla polskiej reprezentacji w pierwszym dniu finałów ME. Wcześniej po brąz sięgnęły Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak w sprincie drużynowym.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: prezydent Zełeński rozmawiał z papieżem

2022-08-13 16:53

[ TEMATY ]

Franciszek

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W piątek, 12 sierpnia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński rozmawiał telefonicznie z Franciszkiem, mówiąc mu m.in. o "strasznych zbrodniach, jakich okupant rosyjski dopuszcza się na Ukrainie. O wydarzeniu tym powiadomił wszystkich sam szef państwa na swoim Twitterze. Był to trzeci kontakt telefoniczny obu mężów stanu od czasu rozpoczęcia agresji Rosji przeciw Ukrainie.

Na oficjalnej stronie prezydenta zaznaczono, że rozmowa ta była okazją do poinformowania papieża o przebiegu wojny w tym kraju i o związanych z nią "strasznych zbrodniach" a zarazem do podziękowania Ojcu Świętemu za jego modlitwę za Ukrainę. "Naród nasz potrzebuje poparcia ze strony światowych przywódców duchowych, którzy przekazywać światu prawdę o okrucieństwach, popełnianych przez agresora na Ukrainie" – czytamy w oświadczeniu internetowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję