Reklama

Polska

Częstochowa/ Od soboty ograniczenie liczby wiernych odwiedzających Jasną Górę

Od soboty zmniejszy się liczba wiernych mogących jednorazowo przebywać w obiektach sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Wprowadzone ograniczenia wiążą się z koniecznością zachowania limitu jednej osoby na 15 mkw. kościoła lub kaplicy.

Dotąd w kościołach strefy czerwonej wymagane było zachowanie dystansu 7 mkw. na osobę.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak poinformował w piątek, że od soboty do jasnogórskiej bazyliki jednorazowo będzie mogło wejść 78 osób (dotąd 160), do kaplicy Matki Bożej 25 (wcześniej 60), a do kaplicy Pokuty 15 (wcześniej 36).

Podziel się cytatem

Gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini – przypominają, że cały dzień trwa transmisja liturgii z kaplicy Matki Bożej na jasnogórskim kanale YouTube.

Reklama

Ograniczenia wstępu na Jasną Górę obowiązywały już wiosną tego roku podczas pierwszej fali epidemii. Wówczas, aby kontrolować liczbę osób przebywających w bazylice i w połączonych z nią kaplicach, zdecydowano o zamknięciu przejścia z bazyliki do kaplicy Matki Bożej, aby do każdego z tych miejsc było oddzielne wejście.

Przybywających na Jasną Górę pielgrzymów obowiązuje – podobnie jak obecnie w całej przestrzeni publicznej – przestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa, a także nakazu zachowywania bezpieczniej odległości między poszczególnymi osobami. Przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu i bazyliki ustawiono pojemniki z płynem dezynfekującym, z których powinni korzystać wierni.

Klasztor 7 października br. poinformował, że 25 paulinów z Jasnej Góry jest zakażonych koronawirusem. Zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2, nie mieli kontaktu z wiernymi. Chorzy zostali odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Obecnie wszyscy zakażeni wrócili już do zdrowia, nie odnotowano też nowych zachorowań.

Reklama

"W tej chwili nie ma nikogo ani na kwarantannie ani w izolacji. Ostatni ojciec powrócił z izolacji. Udało nam się zwycięsko przejść przez doświadczenie tego zakażenia. Decyzje przełożonych – ojca przeora, ojca generała, były bardzo stanowcze i odpowiedzialne, przy pełnej współpracy z sanepidem" – poinformował w piątek o. Waldemar Pastusiak, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Paulini zapewniają, że robią wszystko, by modlitwa i pielgrzymowanie na Jasną Górę było bezpieczne. Przestrzenie dostępne dla pielgrzymów są dezynfekowane, nieczynne są jasnogórskie muzea, przestrzegany jest limit osób w świątyni, a pielgrzymi i paulini zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust.

"Jasna Góra z całą odpowiedzialnością wchodzi w te wytyczne. Wierzymy, że to wszystko pomoże szybkiej uporać się z pandemią tak, abyśmy mogli tutaj służyć wszystkim pielgrzymom, i aby pielgrzymi mogli czuć się u nas bezpiecznie" – powiedział kustosz, podkreślając, że mimo obostrzeń Jasna Góra przez cały czas jest otwarta dla wiernych.

W miniony wtorek na Jasnej Górze rozpoczęła się narodowa nowenna – trwająca dziewięć dni modlitwa o pokój i jedność. Jej kulminacyjnym punktem będą trzydniowe rekolekcje 11-13 listopada, transmitowane w mediach i internecie. Ojcowie paulini zapraszają na nie także protestujących i rozczarowanych Kościołem.

"Jesteśmy podzieleni. Jesteśmy w kryzysowym momencie dla państwa, dla narodu, dla rodzin, dla sumień. I dlatego koniecznie musimy mieć miejsce, w którym jak na SOR-ze spotkamy się wszyscy z naszymi ranami – nie po to, żeby się dalej dzielić, ale po to, by odkryć, że pojednanie, wybaczenie, miłość, miłosierdzie – są możliwe" – mówi w zaproszeniu na rekolekcje rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan.

Katechezy, rozważania i modlitwy online będą prowadzone m.in. przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka oraz częstochowskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Przybylskiego. Tematy spotkań w trzy kolejne wieczory między 11 a 13 listopada to: wspólnota i pojednanie, prawda i dobro oraz miłość i heroizm. Ponadto 12 listopada zaplanowano debatę młodzieży i ludzi Kościoła "Podzieleni/połączeni".

Rzecznik Jasnej Góry wyraził nadzieję, że rekolekcje na Jasnej Górze przyczynią się do zabliźnienia widocznych w Polsce głębokich podziałów, stając się "szpitalem polowym, duchowym SOR-em" oraz miejscem, które jednoczy. Rekolekcje mają być adresowane do wszystkich.

"Dla tych, którzy protestują i tych, którzy nie protestują; dla tych, którzy są zwolennikami i przeciwnikami aborcji; dla tych, którzy doświadczyli głębokiego rozczarowania Kościołem i tych, którzy w Kościele odnaleźli swoje miejsce" – wskazuje rzecznik.

Rekolekcje poprzedza nowenna w dniach 3-11 listopada. Codzienna modlitwa rozpoczyna się codziennie w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godzinie 15.00, "Koronką do miłosierdzia Bożego". Następnie paulini prowadzą krótką modlitwę w intencji kobiet, matek oraz o jedność i pokój w Polsce.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

2020-11-06 16:27

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennik Ustaw: od 15 maja zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu

Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń związanych z epidemią.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

CZYTAJ DALEJ

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję