Reklama

Kościół

Wspólnota Sant’Egidio zachęca do większej troski o seniorów w czasie pandemii

Wspólnota Sant’Egidio zachęca do większej troski o seniorów w czasie pandemii. Przypomina o szczególnie trudnej sytuacji tych osób, które żyją w różnego rodzaju domach opieki, gdzie w ciągu ostatnich miesięcy poddawane są wręcz patologicznej izolacji.

[ TEMATY ]

seniorzy

Adobe.Stock

Seniorom, których prawa w ostatnim czasie są nagminnie łamane trzeba dać głos. Jedynym sposobem niesienia im pomocy w czasie pandemii nie może być ich coraz większa izolacja. Wskazuje na to przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio Marco Impagliazzo lansując we Włoszech akcję „Niech żyją seniorzy!”. Przypomniał, że aż połowa wszystkich zgonów wśród seniorów w czasie pierwszej fali pandemii dotyczyła właśnie osób mieszkających w różnego rodzaju ośrodkach i domach spokojnej starości.

„Te dane procentowe są przerażające, pokazują, że natychmiast trzeba coś zrobić przełamując patologię izolacji. Stąd też zachęcamy, aby ten kryzys stał się okazją do przemyślenia na nowo całego systemu bliskości, opieki i troski, który jesteśmy winni naszym seniorom. Nie może być tak, że ci ludzie nie mogą spotykać się teraz z bliskimi. Wszyscy wiemy, że w samotności się umiera, umiera się częściej. Dlatego też mimo drugiego lockdownu domagamy się wprowadzenia we wszystkich strukturach takiego systemu ochrony dla seniorów, który pozwoli im przyjmować wizyty i mieć bezpośredni kontakt z bliskimi na zewnątrz“ - powiedział Impagliazzo.

Impagliazzo wskazał, że obecny kryzys a zarazem niekorzystna demografia jasno pokazują, iż system rezydencyjnej opieki dla seniorów się nie sprawdza. Wspólnota św. Idziego proponuje bardziej przyjazny człowiekowi system co-housingu, czyli wspólnego zamieszkiwania w kilka osób w jednym mieszkaniu lub domu, gdzie niezbędne wsparcie zapewnia wykwalifikowana opiekunka.

2020-11-07 16:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister Maląg podała informacje o 14. emeryturach

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Adobe Stock

Projekt ustawy o 14. emeryturach przeszedł przez rząd, czeka na prace komisji sejmowych, będzie procedowany na początku roku 2021, wypłaty przewidziane są na czwarty kwartał - poinformowała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Zapewniła, że środki na ten cel są zabezpieczone.

Minister rodziny i polityki społecznej pytana na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, o 13. emeryturę powiedziała, że "już w 2020 roku została podjęta ustawa, że na mocy ustawy emeryci będą to świadczenie otrzymywali". "Pierwsze świadczenie, przypomnę, było wypłacone w roku 2019" - dodała.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prośmy Boga, byśmy w obliczu przeciwności byli wytrwali w czynieniu dobra

2022-06-26 12:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

W obliczu przeciwności, niezrozumienia, zwracajmy się do Pana, prosząc Go o wytrwałość w czynieniu dobra – zachęcił papież 26 czerwca w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii czytanego w XIII niedzielę zwykłą roku C (Łk 9, 51-62), mówiącego o tym, że trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem. Zauważył, że tekst ten zaczyna się od podkreślenia, iż Pan Jezus „postanowił udać się do Jeruzalem” (Łk 9, 51), wiedząc, że będzie tam musiał wiele wycierpieć. Następnie opisuje scenę odrzucenia Pana przez Samarytan, na co apostołowie reagują gniewem, proponując Jezusowi, by ukarał tych ludzi, zsyłając na nich ogień z nieba. Tymczasem On ich upomina, wskazując, że „ogień”, który przyszedł przynieść na ziemię (por. Łk 12, 49), to miłosierna miłość Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Przydacz: zdjęcie polskiej flagi w Katyniu pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych odeszła Rosja

2022-06-26 21:11

[ TEMATY ]

Katyń

Rosja

Alyeksyey Melkin - Praca własna, Domena publiczna

Próba zdejmowania flagi z polskiego cmentarza jest absolutnie nieakceptowalna, ale też pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj odeszła Rosja - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Wiceszef MSZ był w niedzielę gościem Wiadomości na antenie TVP Info. Podczas rozmowy Marcin Przydacz został zapytany o zdjęcie przez władze rosyjskie polskich flag z cmentarza wojennego w Katyniu. "Polski konsul podjął natychmiastową interwencję w strukturach władzy rosyjskich tam na miejscu. Zresztą dochodziło do bardzo nieprzyjemnych scen, bo polski konsul w naturalny sposób powoływał się na dotychczasowe ustalenia, ale także powoływał się na normy cywilizacyjne" - podkreślił wiceminister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję