Reklama

Kościół

40. rocznica śmierci bp. Gołębiowskiego – obrońcy jedności Kościoła w czasach komunistycznych

Kościół radomski modlił się 7 listopada o rychłą beatyfikację sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego. Mszy świętej w radomskiej katedrze przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W tym roku przypada 40. rocznica śmierci biskupa Gołębiowskiego.

[ TEMATY ]

biskup

Archiwum Kurii Diecezjalnej w Radomiu

W homilii bp Tomasik mówił, że „ówczesne władze państwowe nie lubiły księdza Piotra Gołębiowskiego, że karały niepokornego biskupa w różny sposób”. Przypomniał słowa Antoniego Mierzwińskiego, przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach, który w 1967 r. napisał, że „bp Gołębiowski nie może liczyć z naszej strony na jakiekolwiek przychylności". Nawiązując do wydarzeń w Wierzbicy w latach 60. wskazał, że była to „konsekwencja zaangażowania księdza biskupa w obronę jedności Kościoła, gdzie władze chciały dokonać Jego rozbicia”.

Przypomnijmy, że model wierzbicki komuniści chcieli przenieść do innych miejscowości. Niezależne parafie udało się jeszcze utworzyć w Gądkowie i Kamionce. Ale dzięki zaangażowaniu biskupa Piotra Gołębiowskiego i wreszcie samego Prymasa Wyszyńskiego, udało się zażegnać kilkuletni konflikt.

Reklama

Bp Tomasik przypomniał również porwanie księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego z kurii sandomierskiej. - Był przewożony samochodem. W trakcie podróży jeden z pasażerów nogą przytrzymywał głowę księdza biskupa Gołębiowskiego na wykładzinie auta. To symbol, który mówi o tym, jakie cierpienia przeżywał bp Piotr – powiedział celebrans.

Bp Tomasik przytoczył również fragmenty notatek biskupa Gołębiowskiego z 1932 roku, że „chwilami wydaje się, że Zbawiciel opuścił swoją Oblubienicę”, że „ jesteśmy świadkami ciężkich przeżyć Kościoła, bo w niektórych krajach srożą się krwawe prześladowania za wiarę, wrogowie Kościoła walczą z Nim zajadle piórem i słowem”, i że „patrzymy na tę zaciekłą walkę z przerażeniem i smutkiem”. - Jak bardzo te słowa są aktualne w dzisiejszych czasach. Dlatego potrzeba mocnego zakotwiczenia umysłów i serc w Chrystusie i kierowanie się wiarą – powiedział biskup radomski.

Bp Tomasik nawiązał do spotkania z 1978 r. gdy podczas spotkania w Wierzbicy księża wspominali postać bp Szczepana Sobalkowskiego z Kielc, który zmarł na Jasnej Górze, dzień po przyjęciu sakry biskupiej. - Mówiono, że taka śmierć przed obrazem Matki Bożej to wielka łaska a ksiądz biskup Piotr Gołębiowski powiedział, że największą łaska dla kapłana jest śmierć w czasie mszy świętej po przyjęciu Komunii Świętej i takiej łaski doświadczył ksiądz biskup Piotr 2 listopada w 1980 roku – powiedział bp Tomasik.

Reklama

Dalej bp Tomasik mówił, że „dzisiaj z wdzięcznością wspominamy osobę i pracę duszpasterską księdza biskupa Piotra”. Mówił, że „zawsze cieszył się ogromnym szacunkiem” a po jego śmierci Ojciec Święty Jan Paweł II wystosował telegram do wiernych diecezji sandomierskiej w którym napisał, że "ze wzruszeniem wspomina tego dobrego i nieustraszonego pasterza Kościoła, który z taką wiarą, nadzieją i miłością oddał się bez reszty na służbę Ewangelii, nie bacząc na trudy i cierpienia".

Na koniec powiedział, że szczególnym rysem pobożności bpa Piotra Gołębiowskiego był kult Matki Bożej i troska o sanktuaria maryjne. - Dzisiaj składamy naszą modlitwę błagalną, aby - jeśli jest taka wola Boża - dokonała się beatyfikacja księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego – zakończył bp Henryk Tomasik.

Bp Piotr Gołębiowski pochodził z Jedlińska koło Radomia. Pełnił posługę pasterską z wielkim poświęceniem przez 23 lata, organizował duszpasterstwo na miarę czasów posoborowych, koncentrując się na rodzinie, budzeniu powołań duchownych, niesieniu pomocy potrzebującym, zabiegał o trzeźwość narodu. Przeciwstawił się skutecznie władzy komunistycznej, która próbowała rozbijać jedność Kościoła w Polsce poprzez tworzenie tzw. parafii niezależnych. Doznał z tego powodu wielu niesprawiedliwości, upokorzeń i krzywd.

Bp Gołębiowski stał zawsze przy boku Prymasa Tysiąclecia i popierał wszystkie jego działania. Swoją zdecydowaną postawę przypłacił "negatywną oceną", nadaną mu przez rządzących komunistów. Skutki tego były dotkliwe, nie mógł np. wyjechać do Rzymu na obrady Soboru Watykańskiego II. Mimo usilnych zaproszeń i ponagleń, jakie w imieniu papieża kierował do niego prymas Wyszyński, bp Gołębiowski był jednym z dwóch polskich biskupów, którym komunistyczne władze odmówiły możliwość udziału w Soborze.

Bp Gołębiowski zmarł nagle podczas sprawowania Mszy św. w Nałęczowie 2 listopada 1980 r. Pochowano go w katedrze sandomierskiej. W kwietniu 1994 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, zakończony na szczeblu diecezjalnym 4 lipca 1998 r. Obecnie akta sprawy znajdują się w Rzymie i tam toczy się dalsza część procesu.

2020-11-07 16:48

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: potrzeba prawdziwej narracji o Kościele

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

bierzmowanie

sakrament bierzmowania

nowaewangelizacja.com

- Modlą się tu ludzie pragnący kontaktu z Bogiem, dbający o swoje rodziny, kochający swoje dzieci, dobrze wykonujący swoją pracę, pomagający innym. To jest prawdziwa narracja o Kościele - powiedział bp Mirosław Milewski do wiernych w kościele parafii Rogowo w diecezji płockiej.

Dokonał tam poświęcenia odnowionego, zabytkowego kościoła i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję