Reklama

Kościół

Katowice: ruszyła zbiórka Zupy w Kato dla biednych i bezdomnych

„Ubodzy, osoby w kryzysie bezdomności jeszcze mocniej odczuwają skutki pandemicznej rzeczywistości” – pisze Zupa w Kato. By zapewnić im wsparcie mimo pandemii, wolontariusze z Katowic uruchomili internetową zbiórkę pieniędzy. To tylko jeden ze sposobów pomocy w ramach 4. Światowego Dnia Ubogich i 3. urodzin Zupy w Kato.

[ TEMATY ]

bezdomni

zupa

Archiwum Straży Miejskiej

„Teraz, chyba jak nigdy wcześniej, widać, jak cienka jest granica pomiędzy spokojnym, dostatnim życiem a utratą wszystkiego w krótkim czasie” – czytamy na www.zrzutka.pl/zupawkato. Pod tym adresem można wesprzeć osoby ubogie, często w kryzysie bezdomności. W czasie pandemii znalazły się one w szczególnie trudnej sytuacji.

– Nieraz trafiają do nas osoby, które odczuły większą niż wcześniej samotność i bezradność, są pozbawione fizycznego kontaktu z różnymi instytucjami działającymi obecnie raczej zdalnie – mówi Wioletta Iwanicka-Richter z Zupy w Kato. To inicjatywa, w ramach której od trzech lat osoby w potrzebie mogą co tydzień w Katowicach liczyć na wsparcie wykraczające poza ciepły posiłek, którego podstawą jest zawsze pyszna zupa gotowana przez wolontariuszy w Klubie Wysoki Zamek.

Najważniejszym punktem cotygodniowych spotkań jest jednak rozmowa przy zupie i możliwość budowania relacji niezależnie od statusu materialnego, w poczuciu równości każdego z uczestników spotkania.

Gdy świat zatrzymał się z powodu koronawirusa, nie zatrzymali się wolontariusze Zupy w Kato. Nawet w czasie największych obostrzeń związanych z pandemią Zupa w Kato zadbała, by osoby w potrzebie miały zapewnioną ciepłą zupę w słoikach i środki higieniczne. W czasie pandemii co tydzień z pomocy Zupy w Kato korzysta ok. 50 osób więcej niż wcześniej, w ciągu miesiąca przekłada się to na ok. 600 porcji zupy, kanapek, ciepłych napojów i emocjonalnego wparcia.

Podziel się cytatem

Reklama

Aby w trudnym czasie zapewnić potrzebującym odpowiednie wsparcie, Zupa w Kato postanowiła zorganizować zbiórkę, z której środki zostaną przeznaczone nie tylko na wsparcie inicjatywy wzorowanej na krakowskiej Zupie na Plantach. Pieniądze ze zbiórki mają także zasilić działalność Punktu Misyjnego Wspólnoty Dobrego Pasterza na ul. Opolskiej 9 w Katowicach, by, jak czytamy w opisie zbiórki, ubodzy mogli tam otrzymać „ciepłą kawę czy herbatę, posiłek” i mieć „ciepłe pomieszczenie, w którym mogą znaleźć schronienie w ciągu dnia oraz potrzebne wsparcie”.

Zbiórka ma także pomóc w działalności Sióstr Misjonarek Miłości, których katowicki adres jest doskonale znany wielu osobom w kryzysie bezdomności. Do zebrania na www.zrzutka.pl/zupawkato jest 30 tys. zł, by „każde z tych miejsc mogło nadal niezmiennie funkcjonować i wspierać Ubogich”.

Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na przygotowanie posiłków, kawy i herbaty, zakup pakietów higienicznych i środków czystości, koce i śpiwory, opłacenie rachunków za ogrzewanie, wodę i prąd. Do soboty 7 listopada udało się zebrać ok. 6 tys. zł.

Zbiórka powstała przed zbliżającym się 4. Światowym Dniem Ubogich i 3. urodzinami Zupy w Kato. Jej ideą jest jednak to, by pomagać stale. – Pieniądze ze zrzutki pomogą przetrwać codziennej służbie wśród ubogich, nie jest to pomoc wyłącznie od święta do święta, a potrzeb jest naprawdę wiele – podkreśla Wioletta Iwanicka Richter.

Reklama

Organizatorzy katowickich obchodów święta ubogich, czyli Zupa w Kato, Wspólnota Dobrego Pasterza oraz Zakon Maltański, zorganizowali także akcję zbierania wielu przydatnych produktów, które zostaną przekazane tym, którzy bardzo ich potrzebują. Ofiarowane przez darczyńców ubrania, kosmetyki czy jedzenie 15 listopada uszczęśliwią wiele osób.

To właśnie 15 listopada przypada w tym roku Światowy Dzień Ubogich. Zainicjowane przez papieża Franciszka święto w tym roku odbywa się pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32).

Świętowanie w Katowicach rozpoczęło się już 6 listopada czuwaniem modlitewnym „Solidarni z Ubogimi” w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W sobotę 14 listopada w Punkcie Misyjnym na ul. Opolskiej 9 odbędzie się kiermasz „uBoga Moda”, podczas którego każdy będzie mógł kupić dla siebie ubranie, wspomagając działalność Punktu oraz Zupy w Kato.

Z kolei w niedzielę 15 listopada o 11.00 na Placu Przyjaciół z Miszkolca na uczestników świętowania czeka pyszny obiad. Oprawę muzyczną posiłku zapewni duet GGDuo tworzony przez wokalistkę Gabrielę Gąsior i jej męża Wojciecha Gąsiora. Po obiedzie, o 14.30 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się msza święta w intencji ubogich, a po niej wręczenie upominków i produktów, które mają pomóc uczestnikom spotkania przetrwać zimę.

2020-11-07 17:38

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: ciepła zupa dla każdego od Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

zupa

Adobe.Stock.pl

Każda osoba, która w czasie stanu epidemii zgłosi się na stołówkę Caritas Diecezji Płockiej, otrzyma ciepłą zupę: - Wydajemy ją wszystkim, którzy się zgłoszą. Nie sprawdzamy, czy osoby te są do nas skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku – zapewnia ks. kan. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej. Dziennie jest to około 300 obiadów.

W czasie stanu epidemii w kraju Caritas Diecezji Płockiej postanowiła pomóc osobom potrzebującym, oferując im ciepły posiłek. Darmowe obiady wydawane są w stołówce Caritas, codziennie, w godzinach 11:15 – 14:00. Dziennie po posiłek przychodzi około 300 osób. Każda osoba zabiera obiad do swojego miejsca zamieszkania, ponieważ stołówka nie może obecnie normalnie działać.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Caritas prosi o ciepłą odzież

2023-02-07 16:32

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

materiały Caritas

W związku z trwającym sezonem zimowym diecezjalna Caritas przypomina, że wciąż zbierana jest ciepła odzież, która rozdawana jest najbardziej potrzebującym. Warto zajrzeć do swoich szaf i sprawdzić, czy mamy się czym podzielić.

- Pilnie potrzebujemy odzież męską. Najbardziej potrzebne są swetry, bluzy, koszulki, spodnie, kurtki, czapki, szaliki i rękawice – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik Caritas diecezjalnej. - Prosimy, by przekazywać odzież czystą i zdatną do noszenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję