Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmierć kapłana diecezji świdnickiej

Nagła śmierć częstym losem kapłana - Kaczorów pożegnał ks. Piotra Mycana

W sobotnie przedpołudnie 7 listopada wierni par. św. Mikołaja w Kaczorowie (dekanat Bolków) pożegnali ks. Piotra Mycana, który przez ostatnie dwa lata zarządzał miejscową parafią.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

pogrzeb kapłana

Kaczorów

ks. Piotr Mycan

Archiwum prywatne

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej przewodniczył bp senior Ignacy Dec. W wygłoszonej homilii w kościele parafialnym w pierwszy biskup świdnicki przypominał, że każdy kapłan posługujący w duszpasterstwie spełnia trzy podstawowe zadania.

Podstawowe zadania kapłana

Kapłan jest najpierw siewcą Bożego słowa, głosi homilie i kazania, a wielu księży, zwłaszcza młodszych, prowadzi w szkołach katechezę. Drugim zadaniem zleconym kapłanowi jest sprawowanie świętych sakramentów, przede wszystkim sprawowanie codziennie a szczególnie w niedziele i święta Mszy św. Natomiast trzecim głównym zadaniem kapłana jest posługa miłości, troska o chorych, o biednych i potrzebujących.

- Te właśnie zadania wypełniał wasz pasterz przez dwa lata wśród was. Dzisiaj jest już w wieczności. Pan Bóg nie pozwolił mu doczekać sędziwej starości. Jakby z marszu powołał go już do Siebie. Pan Bóg wybrał mu czas poczęcia i narodzin, wybrał mu także czas odejścia z tej ziemi do wieczności - mówił bp Dec. 

Archiwum prywatne

Niech Bóg da ci pić, ze źródła wody życia - mówił bp Dec nad trumną ks. Mycana

Niech Bóg da ci pić, ze źródła wody życia - mówił bp Dec nad trumną ks. Mycana

Reklama

W dalszej części homilii, biskup przedstawił drogę życiową jaką przebył ks. Piotr. (Życiorys zmarłego kapłana można przeczytać w artykule: Zmarł ks. Piotr Mycan, miał 47 lat)

Słowa pożegnania

- Drogi Księże Piotrze, wierzymy, że żyjesz, że odszedłeś do lepszego świata. Oto przychodzi godzina pożegnania się z Tobą. Dziękujemy dziś Bogu za Ciebie, za to wszystko, co Bóg przekazał ludziom i nam przez twoją posługę, przez Twoje kapłańskie życie, na wszystkich placówkach twego kapłańskiego posługiwania. Żegnają Cię koledzy kursowi, wdzięczni ci za przyjaźń, za modlitwy. Żegnają Cię tutejsi parafianie, którym służyłeś przez ostatnie dwa lata. Spoczywaj w pokoju Boży, dobry kapłanie. My się dziś wstawiamy za tobą przed Panem. 

Archiwum prywatne

Trumnę z ciałem zmarłego księdza wynieśli z kościoła strażacy z miejscowej OSP

Trumnę z ciałem zmarłego księdza wynieśli z kościoła strażacy z miejscowej OSP

Do zobaczenia w wieczności - tymi słowami pożegnał bp Ignacy Dec zmarłego kapłana, którego ciało przewieziono następnie do Lubomierza, gdzie odbył się pogrzeb i złożenie ciała do grobu.

Słowa pożegnania wypowiedzieli: burmistrz Bolkowa i mieszkaniec parafii w Kaczorowie - Grzegorz Kucab, a także ks. Marek Kruk, wicedziekan i proboszcz parafii Kwietniki, ks. Jan Gargasewicz, pochodzący ze Świdnika w par. Kaczorów, proboszcz par. Podwyższenia Krzyża Św. w Wałbrzychu, a także przedstawiciele parafian. 

2020-11-07 21:43

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nazywany był „Patriarchą Wałbrzycha”

Niedziela świdnicka 22/2020, str. IV

[ TEMATY ]

pogrzeb

Msza św.

bp Ignacy Dec

Mirosław Benedyk

Ostatniemu pożegnaniu przewodniczył biskup senior Ignacy Dec

Ostatniemu pożegnaniu przewodniczył biskup senior Ignacy Dec

W ostatnich tygodniach pożegnaliśmy wieloletniego proboszcza parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, wybitnego duszpasterza ks. inf. Juliana Źrałkę.

Podczas dwudniowych ceremonii żałobnych zasłużonego infułata żegnali biskupi świdniccy, kapłani, siostry zakonne, najbliższa rodzina, aktualni i dawni parafianie. W tym czasie popłynęło wiele słów wdzięczności za jego oddanie Bogu i ludziom, a także podziękowania dla tych, z których pomocy korzystał w ostatnim okresie swego życia. Przywoływano wspomnienia związane z jego osobą, jako księdza, duszpasterza, kapelana, ojca duchownego, przewodnika, praktyka teologii pastoralnej. – Z szacunku zwany był „Patriarchą Wałbrzycha” – powiedział Leszek Olszewski, wieloletni przewodniczący rady parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję