Reklama

Kościół

Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce: stawajmy się głosem prześladowanego Kościoła

W XII Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym Mszę św. w intencji prześladowanych chrześcijan odprawił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Stawajmy się poprzez naszą modlitwę, zainteresowanie i wsparcie materialne głosem Kościoła prześladowanego w świecie - mówił w wygłoszonej homilii ks. Waldemar Wcisło.

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

materiał prasowy

Duchowny na wstępie podziękował za wsparcie duchowe i materialne, które w ubiegłym roku Polacy okazali Sudanowi Południowemu - krajowi, o którym papież Franciszek powiedział, że pokój jest podstawowym warunkiem, by jego mieszkańcy nie cierpieli.

- Na wszystko tam brakuje pieniędzy - na żywność, na leki. Dzięki waszej pomocy wsparliśmy działania Kościoła w tym państwie kwotą 4 mln złotych. Dzięki Wam tysiące dzieci mogły uczęszczać do szkoły i nie było głodnych, bo nasi misjonarze dawali im posiłki. To Wasza zasługa - powiedział ks. Cisło.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodał, że w tym roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce pochyla się nad Republiką Środkowej Afryki, często nazywanej sercem Czarnego Lądu. - To, co go charakteryzuje, to okropna korupcja, które nie pozwala mieszkańcom korzystać z dostępnych zasobów naturalnych kraju. Do tego dochodzą różne bojówki, które powodują niepokoje i cierpienia - wymienił, zaznaczając, że wszystkim tym problemom stara się zaradzić Kościół misyjny.

Ks. Cisło wskazał, że z powodu panujących rebelii i konfliktów w RŚA najbardziej cierpią najsłabsi. - Około 60% dzieci nie ma możliwości regularnego uczęszczania do szkoły, czego konsekwencją jest stawanie się łatwym łupem dla różnych band, które na siłę wcielają je do swoich armii jako żołnierzy przymusowych. Często taki młody człowiek jest prowadzony do swojej wioski z lufą karabinu przystawioną do skroni - musi kogoś zabić albo sam zostanie zastrzelony - mówił duchowny.

Ks. Cisło wskazywał, że ogromnym problemem RŚA jest analfabetyzm. Wśród mężczyzn w wieku 16-24 lat wskaźnik alfabetyzacji wynosi około 70%, a wśród kobiet jest o 10% niższy. Odpowiednie nauczanie może również zapewnić tworzenie więzi w szkolnych ławkach między różnymi religiami, co może także pomóc opanowywać późniejsze kryzysy.

Reklama

Kapłan podkreślił, że solidarność z prześladowanymi braćmi i siostrami w wierze jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. - Oni dzisiaj doświadczają krzyża. Często nawet fizycznie, gdyż zdarzało się, że na Bliskim Wschodzie krzyżowano ich za wiarę. Stawajmy się więc poprzez naszą modlitwę, zainteresowanie i wsparcie materialne głosem Kościoła prześladowanego w świecie - wezwał ks. Cisło.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany corocznie w drugą niedzielę listopada przez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski.

Co roku, jako przewodni motyw obchodów, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy Kirche in Not – Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. z inicjatywy papieża Piusa XII pochodzący z Holandii norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Podziel się cytatem

Jako fundacja na prawie papieskim, dzieło wspiera pracę duszpasterską tam, gdzie Kościół poddawany jest uciskowi, pomagając szczególnie prześladowanym i zagrożonym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pragnie w ten sposób pomóc przetrwać wspólnotom chrześcijańskim i przywrócić do normalnego stanu ich życie w tym regionie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura krajowe ma w 23 krajach, w tym od stycznia 2006 r. także w Polsce (w Warszawie). Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Kościoła w Potrzebie.

2020-11-08 10:02

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wsparcie dla ubogich i prześladowanych kapłanów

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

kapłani

ubodzy

Adobe. Stock

Papieska Fundacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zwraca się z apelem do wiernych, aby wspominając w Dniu Zadusznym swoich bliskich ofiarowali również intencje ofiar Mszy św. dla najuboższych i najbardziej prześladowanych kapłanów i w ten sposób udzielili im wsparcia materialnego.

Ofiary zostaną przeznaczone na wsparcie duchowe i materialne wspólnot chrześcijańskich, które szczególnie dotkliwie cierpią z powodu ograniczenia wolności religijnej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję