Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do młodzieży: wiara jest życiem

[ TEMATY ]

krzyż

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

„By ten kościół siłą ducha promieniował na Częstochowę i wszystkich, którzy do tego miejsca przybywają”- mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 14 września przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Uroczystości były połączone z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii. „Z tego miejsca wchodzimy na Jasną Górę. To jest nasza siła i nasza mądrość”- mówił abp Depo.

Uroczystości rozpoczęły się przeniesieniem w procesji relikwii Krzyża Świętego z kościoła pw. Pana Jezusa Konającego. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. prał. Andrzej Sobota - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie i ka. Mariusz Trojanowski - kapelan i sekretarz metropolity częstochowskiego. W uroczystościach wzięli udział kapłani na czele z ks. prał. Andrzejem Filipeckim - dziekanem dekanatu Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. prał. Andrzejem Przybylskim - rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich m. in. Bractwa Męki Pańskiej, Rycerzy Kolumba, Akcji Katolickiej, osoby życia konsekrowanego i duża rzesza wiernych.

W homilii abp Depo, zwracając się do młodzieży, przypomniał o konieczności dawania świadectwa Chrystusowi i Prawdzie. - Musicie być świadkami Tego, któremu uwierzyliście. Dzisiaj wobec tajemnicy relikwii Krzyża Świętego stajecie się szczególnie zobowiązującymi świadkami. Ludzie młodzi nie przyjmują tego sakramentu jako swoistego „wyjścia” z Kościoła, a tak niektórzy dziennikarsko czy antyewangelicznie określają ten sakrament - mówił abp Depo.

„Trzeba, abyście byli nie tylko poznającymi prawdę, ale byście byli świadkami tej prawdy”- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „z tajemnicy krzyża wypływają sakramenty.” Arcybiskup zauważył, że „można być turystą w kościele, obserwatorem piękna, dzieł sztuki i obrzędów”. - Ale czy te obrzędy są życiem, to zależy od nas. Zależy to od tego, czy my uwierzymy, że na ołtarzu jest Ciało i Krew Chrystusa - podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

„Bardzo ważna w przestrzeni wiary jest współpraca i zmaganie”- dodał metropolita częstochowski.

Abp Depo, zwracając się do bierzmowanych, przypomniał, że „Jezus dał nam Ducha Świętego, byśmy mówili o Nim nie tylko słowami, ale naszym życiem, aby ktoś patrząc na nas powiedział: Tak może żyć człowiek który naprawdę wierzy, dla którego wiara jest nie tylko zespołem informacji ale życiem”.

- Niech więc Maryja, która jest najbliżej tajemnicy Syna Bożego, Odkupiciela prowadzi nas w głąb Jego tajemnicy miłości potężniejszej od zła i śmierci - zakończył.

Młodzież otrzymała z rąk abp Depo krzyż oraz Katechizm Kościoła Katolickiego.

„Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Musimy trwać wiernie przy krzyżu Chrystusa”- mówił na zakończenie uroczystości ks. prał. Andrzej Sobota.

Na zakończenie uroczystości wierni ucałowali relikwie Krzyża Świętego.

2013-09-15 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do alumnów WSD: Oparciem dla nadziei jest Jezus Chrystus

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

seminarium

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Zanurzamy się w tajemnicę Kościoła, który słucha i jest w drodze” – mówił 5 października na początku Mszy św. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, przełożeni i wychowawcy seminarium, na czele z rektorem seminarium ks. dr Grzegorzem Szumerą.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję