Reklama

Aby zauważali potrzebujących

207 szkół z Małopolski wzięło udział w jubileuszowej, piątej edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

Niedziela małopolska 51/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach realizacji wyznaczonych sobie zadań 3635 uczestników - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych udzieliło różnorodnej pomocy 26 970 potrzebującym! W sumie w kolejnych edycjach projektu wzięło udział 15 447 uczniów z 991 małopolskich szkół!
Projekt jest realizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego od 2007 r. Współorganizatorami konkursu są krakowskie instytucje: Kuratorium Oświaty, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Patronat honorowy nad projektem objęli m.in. marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i obecny metropolita katowicki bp Wiktor Skworc.

Idea

Jak informują organizatorzy, projekt ma charakter długofalowy i jest odpowiedzią na przesłanie bł. Jana Pawła II zawarte w homilii wygłoszonej na krakowskich Błoniach w 2002 r. Ojciec Święty mówił wówczas: „W obliczu współczesnych form ubóstwa, których jak wiemy, nie brakuje w naszym kraju, potrzebna jest dziś... «wyobraźnia miłosierdzia» (...) dzięki której pomoc będzie świadectwem braterskiej wspólnoty dóbr...”.
Zadaniem cyklicznego, bardzo popularnego w małopolskich szkołach konkursu jest przygotowanie młodzieży do dawania wsparcia potrzebującym. Ta pomoc jest bardzo różnorodna i zawsze wpisana w lokalne potrzeby społeczeństwa, bowiem uczestniczące w projekcie zespoły realizują zawarte w haśle projektu miłosierdzie na własnym podwórku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Laureaci i wyróżnieni

W październiku i listopadzie szkoły prezentowały swe projekty w pięciu rejonach Małopolski: w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i Wadowicach, a komisja konkursowa oceniła ich dokonania i wyróżniła najlepsze projekty. Ich realizatorzy otrzymali tytuł Laureata Nagrody Głównej.
W tym roku na to zaszczytne wyróżnienie zapracowały zespoły wolontariuszy z następujących szkół: Gimnazjum nr 63 SOSW nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie, Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni, Gimnazjum ZS w Trzetrzewinie, Gimnazjum nr 2 im. kard. S. Wyszyńskiego w Nowym Targu, Gimnazjum nr 1 im. bł. Jana Pawła II w Rabie Wyżnej oraz Gimnazjum im. ks. Stanisława Czartoryskiego ZS w Makowie Podhalańskim. Tytuły laureata projektu przyznano 24 zespołom szkolnym. Ponadto wyróżniono 33 szkoły, które brały udział we wszystkich edycjach projektu.

Reklama

Przykład

Jednym z laureatów tegorocznego konkursu jest grupa z Gimnazjum im ks. dr. Stanisława Czartoryskiego przy ZS w Makowie Podhalańskim. Wśród 33 projektów rejonu Wadowice ten projekt uzyskał najwyższą ocenę. Dziewiętnaścioro uczniów gimnazjalistów pod kierunkiem katechetki Danuty Łopuch i pedagog Anny Giertugi zrealizowało wiele ambitnych zadań, które swą treścią trafnie urealniały wyobraźnię miłosierdzia.
Najpierw wolontariusze wyszli naprzeciw potrzebom z najbliższego im otoczenia, udzielając stałej pomocy w nauce najmłodszym uczniom korzystającym ze szkolnej świetlicy. Ważnym elementem działalności wolontariuszy były kontakty opiekuńcze i kulturalne z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Juszczynie. Uczniowie z Koła Teatralnego np. wystawili dla niepełnosprawnych dzieci „Śpiącą Królewnę”. Zorganizowali także wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i słodkimi poczęstunkami. Ponadto kontynuowali „adopcję na odległość” dziewczynki z Indii, osieroconej podczas tsunami w 2004 r. W tym celu podejmowano wiele inicjatyw dla pozyskiwania środków na pomoc osieroconej Hindusce. Gimnazjaliści zbierali również pieniądze na inne potrzeby, organizując m.in. takie akcje, jak: „Grosz dla trędowatych” oraz „Opatrunek na ratunek”.

Finał i nagrody

Podsumowanie jubileuszowej edycji, połączone z wręczeniem nagród, odbyło się 6 grudnia br. w Filharmonii Krakowskiej. Na uroczyste spotkanie, które poprowadziła Lidia Jazgar, przybyli realizatorzy projektów - wolontariusze z całej Małopolski, ich nauczyciele - opiekunowie, dyrektorzy nagrodzonych i wyróżnionych szkół. Gospodarzem uroczystości był marszałek Marek Sowa, a wśród honorowych gości znaleźli się m.in.: kard. Stanisław Dziwisz i bp Wiesław Lechowicz.
Laureaci nagrody głównej otrzymali statuetki „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” oraz dyplomy. Ponadto wzięli udział w trzydniowych warsztatach przybliżających kulturę i historię naszego regionu, zorganizowanych w Krakowie. Pozostali laureaci i wyróżnieni otrzymali natomiast bony na zakup książek i pomocy naukowych oraz artykułów multimedialnych i sportowych. Wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji projektu (3 635 osób) otrzymali książkę „Odpowiem na Twoje pytanie” z tekstami Jana Pawła II.

Reklama

* * *

POWIEDZIELI O PROJEKCIE

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz:
- Na pewno zaangażowanie młodzieży jest bardzo cenne. Ale dla mnie jest ważne to, co w nich zostaje. Kształtowanie ich osobowości, charakteru, wrażliwości na drugiego człowieka, na nędzę, biedę, na chorobę, to w nich zostanie. Realizacja tego projektu to budowanie społeczeństwa otwartego, szlachetnego, tworzącego wspólnotę, solidarnego, potrafiącego współpracować na rzecz innych. Przez podejmowanie tych działań ubogaca się ich wnętrze. Patrząc na zebraną tu młodzież, można po raz kolejny stwierdzić, że jest wrażliwa na dobro, piękno, na wartości.

Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie:
- Projekt służy przede wszystkim uwrażliwieniu młodego człowieka na potrzeby innych. Chce mu pokazać, że są wokół potrzebujący pomocy. Równocześnie podpowiada, żeby nie szukać daleko, żeby zobaczyć sąsiada, kolegę… Ten projekt ma przyczynić się do wychowania naszego młodego pokolenia w duchu wartości nauczania bł. Jana Pawła II. Zapoznając się ze zrealizowanymi projektami małopolskiej młodzieży, uświadamiamy sobie, że wokół nas są cudowni młodzi ludzie, którzy czynią dobro!

Reklama

Agnieszka Zych - nauczycielka z Gimnazjum 63 im. Jana Pawła II w Krakowie:
- Głównym celem projektu było przełamanie u uczniów niedosłyszących postawy ciągłego otrzymywania, bycia biorcą, beneficjentem. Staramy się uczyć ich dzielenia się tym, co mają, dostrzegania potrzeb innych. Z racji tego, że nasi uczniowie mają zaburzony zmysł słuchu, chcemy rekompensować ich deficyty zmysłem, który nazwaliśmy wyobraźnią miłosierdzia, czyli pracą na rzecz innych.

Małgorzata Wolska, nauczycielka z Gimnazjum 63 im. Jana Pawła II w Krakowie:
- W projekcie bierzemy udział po raz 4. W uczniach - wolontariuszach dostrzegamy duże zmiany. Przede wszystkim to, na czym tak bardzo nam zależy, żeby nie reprezentowali postawy roszczeniowej, żeby nie oczekiwali, że jako niepełnosprawni powinni tylko otrzymywać pomoc. W tej chwili nasi wolontariusze potrafią dostrzec osoby, którym warto pomagać i którym są w stanie pomóc, mimo że sami są niepełnosprawni.

Kamil Gałązkiewicz, uczeń Gimanzjum nr 63 im Jana Pawła II, wolontariusz grupy, która zrealizowała nagrodzony projekt „Wyobraźnia miłosierdzia - szósty zmysł wolontariusza”:
- W naszym projekcie uczestniczyło 18 wolontariuszy. Jego realizacja dała mnie oraz moim kolegom i koleżankom radość, możliwość czynienia dobra. Cieszę się, że mogłem w tym projekcie uczestniczyć. Czuję się wyróżniony i doceniony!

Renata Chrzanowska, katechetka z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie:
- Uczestniczymy w projekcie po raz trzeci z inicjatywy działających od lat w naszej szkole wolontariuszy. Moja rola polega na udzieleniu im wsparcia i pomocy w realizacji zaplanowanych zadań. Udział w takim projekcie sprawia, że uczniowie poprzez działanie rozwijają siebie, pogłębiają swoją wrażliwość, budują trwałe relacje z innymi ludźmi, uczą się odpowiedzialności.

Ks. prof. Tadeusz Panuś, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie:
- Kolejne edycje projektu, ich efekty, są dla mnie potwierdzeniem, że Ewangelia jest wartością, która inspiruje w każdym czasie. Jeżeli potrafimy ją mądrze pokazać, podkreślić jej piękno, to ona pociągnie wolontariusza, który potrafi zauważyć potrzebującego w swoim świecie, potrzebującego w różny sposób. Liczę, że dobro, które przez młodzież się dzieje, przyniesie owoce. Dzisiaj i jutro, i pojutrze. Wielka szkoda, że media nie wykazują większego zainteresowania taką działalnością młodzieży. Ale tak już jest, że temat na newsa pojawia się wtedy, gdy np. ktoś z młodych narozrabia. Ja to tłumaczę, że jedno drzewo padające w lesie, czyni więcej hałasu niż tysiąc tych, które cicho rosną.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję