Reklama

Polska

"Jan Paweł II - Papież dialogu" – wkrótce XIII Dzień Papieski

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Arturo Mari

Pan hasłem "Jan Paweł II - Papież dialogu" 13 października obchodzony będzie XIII Dzień Papieski. W całym kraju odbywać się będą dyskusje, koncerty i modlitwy, których głównym motywem będzie potrzeba dialogu. Przed kościołami, jak co roku, zbierane będą pieniądze na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z uboższych rodzin.

W przededniu Dnia Papieskiego wręczone zostaną przyznawane przez Fundację Nagrody TOTUS, natomiast 13 października na Placu Zamkowym odbędzie się specjalny koncert.

Reklama

Obchody Dnia Papieskiego przygotowywane są w wielu miastach całego kraju, oprócz Warszawy będą to m.in. Katowice, Siemianowice, Zabrze i Kraków. Odbędą się tam spotkania, dyskusyjne i koncerty oraz uroczyste Msze św.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia opracowała konspekty zajęć lekcyjnych – dla szkół wszystkich szczebli – nawiązujące do zagadnienia dialogu, który jest głównym motywem tegorocznego Dnia Papieskiego.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. Obecnie objętych pomocą jest już 2500 osób z całego kraju.

Reklama

Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Fundacja prowadzi kwestę kościelną w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Na Fundację można też odpisać 1 proc. podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Obchody Dnia Papieskiego wykroczyły już poza Polskę i są organizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych - zwraca uwagę ks. prał. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Odnosząc się do tematu tegorocznego Dnia Papieskiego ks. Drob ocenia, że dialog w Polsce jest dziś bardzo potrzebny. "Dialog zakłada umiejętność słuchania, tymczasem dziś w debacie publicznej jest to rzadkość: każdy mówi swoje, nie jest nastawiony na słuchanie" - ubolewa przewodniczący Fundacji dodając, że Jan Paweł II był nauczycielem i prawdziwym mistrzem dialogu.

Ks. Drob wyraził radość, że tegoroczny Dzień Papieski zbiega się w czasie z "Dziedzińcem dialogu" – cyklem debat wierzących, poszukujących i ateistów o relacjach nauki, kultury, społeczeństwa i wiary oraz o współodpowiedzialności za świat.

Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk z zarządu Fundacji zwraca uwagę, że zgłębianie papieskiego nauczania w dziedzinie dialogu, "może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga". Jana Pawła II cechował niezwykły wręcz szacunek dla każdego człowieka, z którym się spotykał, a budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności - podkreśla ks. Kowalczyk.

Jego zdaniem, kolejny Dzień Papieski powinien zwrócić uwagę na rangę i konieczność dialogu także wewnątrz samego Kościoła. Przywołuje przy tym słowa samego papieża Wojtyły (z adhortacji Reconciliatio et paenitentia): "Kościół (...) jest świadomy, iż ze swojej natury jest sakramentem powszechnej komunii miłości; ale także jest świadom istniejących w jego łonie napięć, mogących stać się czynnikami podziału".

Papież wskazywał następnie: "Aby przezwyciężyć konflikty i sprawić, by zwykłe napięcia nie szkodziły jedności Kościoła, musimy wszyscy stanąć wobec Słowa Bożego i odrzuciwszy własne subiektywne zapatrywania, szukać prawdy tam, gdzie się ona znajduje, to jest w samym Słowie Bożym i w jego autentycznej interpretacji podawanej przez Magisterium Kościoła". Papież zachęcał do wysłuchania wzajemnych opinii, szacunku, powstrzymywania się od pospiesznych sądów i cierpliwości.

2013-09-16 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Polska tak wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II i kard. Wyszyńskiemu

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

Dzień Papieski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

- Polska i Kościół zawdzięcza tak wiele Janowi Pawłowi II i kard. Wyszyńskiemu, których drogi się skrzyżowały - powiedział kard. Kazimierz Nycz za zakończenie uroczystego, popołudniowego koncertu w świątyni Opatrzności Bożej, który był zwieńczeniem 19. Dnia Papieskiego. Metropolita warszawski podziękował też wszystkim darczyńcom, którzy dziś składali się na fundusz stypendialny Fundacji na rzecz ubogiej i zdolnej młodzieży.

W słowie wieńczącym koncert kardynał Nycz w imieniu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wypwiedział „to jedno piękne słowo: Dziękuję”. Podziękował „za ten piękny, wspaniały koncert, który nie tylko w sposób artystyczny przybliżał osobę Jana Pawła II i jego nauczanie, ale dał nam pełnię przeżyć w wykonaniu tak wspaniałych artystów”. Podziękowania złożył wszystkim wykonawcom oraz Telewizji Polskiej za transmisję na kilku kanałach, dzięki czemu – jak podkreślił - ten koncert stanowi tak ważny punkt Dnia Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Dwa lata na misjach na Kubie - [Wideo]

2021-01-16 08:00

Archiwum prywatne Aleksandry Mieiewczyk

Aleksandra Mielewczyk dwa lata temu wyleciała na misję na Kubę. Będąc we wspólnocie "Domy Serca" była wolontariuszką i codziennie poświęcała swój czas osobom niepełnosprawnym i dzieciom z biednych dzielnic.

Rozmowa ta jest nie tylko świadectwem pobytu za oceanem, ale także świadectwem wiary i ufności Panu Bogu.

CZYTAJ DALEJ

„Ku przyszłości z Janem Pawłem II” – drugi dzień międzynarodowej konferencji online

2021-01-16 20:47

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

“Ku przyszłości z Janem Pawłem II” - to tytuł międzynarodowej konferencji moderowanej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i transmitowanej online. Podczas drugiego dnia wydarzenia głos zabrali m.in. prymas Węgier kard. Peter Erdö, historyk i biograf Jana Pawła II George Weigel, a także ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW. Trzydniowe sympozjum, zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, zakończy się w niedzielę.

- Jeżeli rodzina jest tak ważna dla społeczeństwa, to chrześcijanie, którzy są powołani do stworzenia społeczeństwa w duchu Ewangelii, nie mogą zrezygnować z udziału w życiu publicznym, muszą wspierać te wartości – powiedział w słowie wstępu prymas Węgier kard. Peter Erdö.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję