Reklama

Kościół

Ks. Dobrzyński: obrona dziedzictwa Jana Pawła II wiąże się z obroną autentycznego humanizmu

„Zaistniałe okoliczności paradoksalnie mogą przyczynić się do tego, że coraz więcej ludzi zrozumie, iż obrona dziedzictwa Jana Pawła II wiąże się z obroną ich chrześcijańskiej tożsamości, ale również autentycznego humanizmu” - napisał ks. Andrzej Dobrzyński na stronie internetowej Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

wikipedia

Duchowny zauważył też, że papież Polak może być dla wielu niewygodny z powodu jego nauczania o ludzkiej moralności.

Ks. Dobrzyński przypomniał, że śmierć i pogrzeb Jana Pawła II ukazały, że był on dla świata autorytetem, także dla ludzi różnych religii i światopoglądów. „Nie znaczyło to bynajmniej, że wszyscy się z nim zgadzali i wypełniali jego naukę, ale że szanowali go, doceniali jego nauczanie i dzieło. Wielu ludzi zrozumiało, że mogą stawać się lepszymi dzięki takim autorytetom jak Jan Paweł II” - stwierdził.

Reklama

Zaznaczył przy tym, że Jan Paweł II zdawał sobie doskonale sprawę z ogromu i złożoności spraw oraz problemów, za których rozwiązanie brał odpowiedzialność i dlatego w jego życiu panował prymat Boga, który objawiał się bardziej jako realizm niż mistycyzm.

„Był to realizm wynikający z wiary w pomoc Bożą. W tym wyrażała się pewna pokora wobec Boga, ale i świadomość swoich ograniczeń, możliwości popełnienia błędu, choćby w nominacjach biskupów” - podkreślił.

Kapłan zastanawiał się czy decyzja w sprawie byłego kard. McCarrika, „kiedy papież był wprowadzony w błąd i nie dysponował jednoznacznymi dowodami, ma przekreślić dziedzictwo dobra, które Jan Paweł II nam pozostawił?”. „Na pewno nie.

Reklama

Przecież on uczył, że prawe sumienie jest kompasem naszego życia, a zdeprawowane prowadzi do degradacji człowieka jako osoby” - odpowiedział.

Podziel się cytatem

Ocenił, że aktualna krytyka Jana Pawła II wywołana ciągiem ostatnich wydarzeń, jakie miały miejsce nie tylko w Polsce, dowodzi, że należy zamknąć pierwszy etap recepcji pontyfikatu Jana Pawła II, który określił mianem biograficznego, skupiającego się na wspomnieniach, celebracji rocznic czy upamiętnieniu miejsc i wydarzeń.

„Od tej ‘monumentalnej’ recepcji, podkreślającej wielkość i wyjątkowość papieża, pora przejść, moim zdaniem, do recepcji problemowo-egzystencjalnej, polegającej na gruntownym poznawaniu jego nauczania, a przede wszystkim na umiejętnym korzystaniu z tej doktryny, by odpowiedzieć sobie na pojawiające się w życiu trudności” - wskazał.

Dopowiedział, że chodzi mu o recepcję krytyczną, czyli dającą odpowiedź na stawiane wobec Jana Pawła II zarzuty, opartą o dostępną wiedzę, o źródła i dokumenty, ale również umiejscowioną w kontekście doktryny katolickiej i dziejów Kościoła oraz nurtów myślowych, a także istotnych kwestii współczesnego świata. „Taka perspektywa umożliwia dostrzeżenie znaczenia Jana Pawła II dla doktryny katolickiej, dziejów Kościoła, a także myśli ludzkiej i historii współczesności” - zauważył.

Duchowny napomknął też, że dla wielu postać papieża Polaka może być niewygodna. „W dużej mierze ze względu na naukę o ludzkiej moralności, o obiektywnych normach moralnych, które obowiązują każdego człowieka, decydują o tym, czy wzrasta w człowieczeństwie, czy też nie” - wyjaśnił.

Powołując się na swoją pracę w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie opisał, że na przestrzeni ostatnich lat liczba badaczy i studentów korzystających z materiałów placówki malała. „Ale wierzę, że to się zmieni, a nawet że sytuacja podważenia autorytetu Jana Pawła II i zdyskredytowania jego dokonań, obudzi dociekliwość umysłów. Nie na skutek przewrotności natury ludzkiej, lecz w wyniku tego, że osoba Jana Pawła II ma w sobie moc przyciągania, a jego nauczanie siłę wzbudzania zainteresowania” - podkreślił.

„Uważam, że znaczenie tego pontyfikatu będzie lepiej widoczne z większej perspektywy historycznej. Tym niemniej zaistniałe okoliczności paradoksalnie mogą przyczynić się do tego, że coraz więcej ludzi zrozumie, iż obrona dziedzictwa Jana Pawła II wiąże się z obroną ich chrześcijańskiej tożsamości, ale również autentycznego humanizmu” - uwypuklił.

Podziel się cytatem

>Przyznał, że osobiście jest przekonany, że papież Polak był „świętym człowiekiem, oddanym pasterzem, mądrym nauczycielem i intelektualistą oraz zarządcą, który umiejętnie włączał we współpracę innych”.


Podziel się cytatem

„Myślę również, że problemowo-egzystencjalna recepcja nauczania Jana Pawła II, która przełoży się na konkret życia jest najlepszą apologią papieża. Sprawi, że Jan Paweł II będzie jeszcze mocniejszy, bo przyczyni się do ewangelicznego życia ludzi wierzących w Chrystusa, również kolejnych pokoleń. Chciałbym nauczyć się od Jana Pawła II, by w każdym człowieku widzieć przede wszystkim dobro, przykryte nieraz warstwami egoizmu i grzechu. A to nie takie proste…, a tak dziś potrzebne” - podsumował ks. Dobrzyński na stronie www.jp2doc.pl.

2020-11-17 17:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice/ Para prezydencka złożyła kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Wadowice

Andrzej Duda

św. Jan Paweł II

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

źródło: prezydent.pl

Wadowice. Para Prezydencka składa kwiaty przy pomniku Papieża Polaka

Wadowice. Para Prezydencka składa kwiaty przy pomniku Papieża Polaka

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli w poniedziałek wieniec z biało-czerwonych kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II na wadowickim rynku. Para prezydencka odwiedziła rodzinne miasto papieża w setną rocznicę jego urodzin.

Prezydent z pierwszą damą w poniedziałek zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, zajmujące kamienicę, w której 18 maja 1920 r. przyszedł na świat Karol Wojtyła.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję