Reklama

Niedziela Lubelska

Śp. ks. Piotr Sikora. Dobrze nam było z Tobą

Do domu Ojca odszedł ks. Piotr Sikora, wikary z archikatedry lubelskiej. Straciliśmy kapłana - syna, brata, przyjaciela, kolegę na ziemi, ale zyskaliśmy orędownika w niebie.

Ewa Kamińska

– Każde życie człowieka wierzącego jest wędrówką do Domu Ojca, do kraju, który nam przyobiecał Bóg, do miasta, które On sam dla nas wybudował. Ta wędrówka skończyła się dla śp. ks. Piotra. Pełni smutku i żalu gromadzimy się wokół ołtarza. Licząc po ludzku, jego życie trwało bardzo krótko, ale światło wiary mówi nam, że Bóg bierze nas do Siebie w tym momencie, który jest dla nas najlepszy dla naszego życia wiecznego – tymi słowami abp Stanisław Budzik rozpoczął 18 listopada w archikatedrze lubelskiej Mszę św. pogrzebową w intencji śp. ks. Piotra Sikory, w której Zmarły przez ostatnie 9 lat był wikariuszem. W koncelebrze był bp Ryszard Karpiński oraz licznie przybyli kapłani. Wśród zgromadzonych była rodzina, przyjaciele, siostry życia konsekrowanego, współpracownicy z parafii i Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie, przedstawiciele lubelskiego środowiska prawników oraz poczty sztandarowe.

Metropolita mówił w homilii o modlitwie, która towarzyszyła ostatnim dniom choroby ks. Piotra i wielkim smutku, z jakim została przyjęta wiadomość o jego śmierci. – Nie musimy się wstydzić naszego smutku i żalu. Przecież sam Pan Jezus wzruszył się i zapłakał nad grobem swego przyjaciela Łazarza – powiedział. Wspomniał, że Jezus trzykrotnie użył swojej Boskiej mocy dla wskrzeszenia – Łazarza, córki Jaira i młodzieńca z Nain – ale przywracanie do życia nie było głównym celem tych cudów, gdyż wymienione postaci ostatecznie musiały się pożegnać ze swoim ziemskim życiem. Metropolita podkreślił, że choć ziemia nadal pozostała doliną łez, w której żywi opłakują swoich zmarłych, to przez łzy widać blask zmartwychwstania, który jest w stanie uciszyć ból. Przywołał słowa Jezusa do Marty, siostry Łazarza, które należą do najważniejszych słów naszej wiary i przywracają sens naszemu istnieniu: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we mnie, nie umrze na wieki”. – Modlimy się […], aby te słowa spełniły się w odniesieniu do śp. ks. Piotra i były umocnieniem wiary i nadziei dla jego mamy, dla sióstr, dla rodziny, dla krewnych i przyjaciół – powiedział Arcypasterz. – Chcemy was zapewnić, że choć straciliście syna, brata, przyjaciela, kolegę na ziemi, zyskaliście go jako orędownika w niebie.

Reklama

Pod koniec Mszy św. ks. Marek Sawicki w imieniu księży z rocznika święceń podziękował Bogu za życie ks. Piotra, za rodzinę z której wyszedł, za lata wspólnej formacji i za pracę w kapłaństwie.

Beata Błotnik, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, w imieniu lubelskich prawników wspominała ze wzruszeniem ks. Piotra. Podkreślała sympatię i autorytet, jakim się cieszył, dobroć i szlachetność. – Nikogo nie nawracał. Po prostu zapraszał na spotkanie z Panem Bogiem i z ludźmi […]. Miał wyjątkowy dar zjednywania ludzi, zachęcania ich do działania razem, bez względu na przeszkody i dzielące nas różnice. […] Z każdym rozmawiał, dla każdego znajdował czas, każdemu pomagał. Był kapłanem na dobre i na złe czasy. […] Wysłuchiwał naszych trosk i zwierzeń, doradzał, przeżywał, z nami płakał i z nami się bawił. Chciał wiedzieć, jak żyjemy, jakie mamy problemy, aby móc lepiej wykonywać posługę kapłańską. Był bardzo dobrym i ciepłym człowiekiem. Zawsze taktowny, wrażliwy, szlachetny i skromny. Dbał o to, aby nikogo nie urazić, nie dotknąć, nie umniejszyć. Zapamiętamy jego słowa i jego uśmiech, jego otwarte dłonie w geście powitania, pojednania i błogosławieństwa, jego dobry humor, którym zarażał nas wszystkich, dziecięcy wprost zachwyt nad światem – powiedziała Beata Błotnik, podkreślając, że kochał ludzi, a oni odwzajemniali tę miłość.

Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie, wspominała ks. Piotra jako wspaniałego pedagoga, uwielbianego przez młodzież, cudownego kolegę i przede wszystkim jako mądrego i dobrego człowieka. – Ks. Piotr był z nami i w dzień powszedni, i w dzień odświętny, w chwilach radosnych ale i bardzo trudnych. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy, duchowego wsparcia i modlitwy – mówiła. Dodała, że dla wielu był opoką, szczególnie w chorobie i w obliczu śmierci bliskich. - Doświadczyłam tego osobiście, kiedy umierał mój mąż, a on przyjechał do niego w środku nocy. Kochał Boga i ludzi miłością bezwarunkową i wielką, ale i my jego kochaliśmy – podkreśliła.

Reklama

Monika Mroczek w imieniu rodziny dziękowała za miłość, jaką nazywany przez bliskich Piotruś, im okazywał. – Byłeś dla nas światłem, które nawet podczas krótkich spotkań rozjaśniało nasze serca. Zawsze mogliśmy liczyć na twoją bezinteresowną pomoc i mądre słowa, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

– Dziękuję ci za to, co wniosłeś do wspólnoty kapłańskiej, za twój uśmiech i radość tak często tu przywoływaną. Piotrze, dobrze nam było z tobą – powiedział ks. prałat Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej, żegnając Zmarłego kapłana.

Ks. Piotr Sikora został pochowany na cmentarzu parafialnym w Nieledwi koło Hrubieszowa.

Piotr Kazimierz Sikora urodził się 6 lutego 1976 r. w Lublinie, jednak dzieciństwo spędził w Nieledwi, a do liceum uczęszczał w niedalekim Hrubieszowie. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 czerwca 2001 r. z rąk arcybiskupa Józefa Życińskiego i rozpoczął pracę w parafii pw. Świętego Ducha w Chełmie. Trzy lata później rozpoczął studia w Instytucie Prawa Kanonicznego w Wenecji. Po uzyskaniu licencjatu z prawa kanonicznego powrócił do Lublina i został wikariuszem w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła. Został też archidiecezjalnym duszpasterzem prawników. W latach 2008-2017 był obrońcą węzła małżeńskiego w lubelskim Sądzie Metropolitalnym. W 2009 r. został wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lublinie, a w 2011 r. w parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Od 2017 r. był członkiem Rady Kapłańskiej, a w 2018 r. - wizytatorem dekanalnym nauki religii. Zmarł 15 listopada 2020 r. w szpitalu w Lublinie.

2020-11-19 19:39

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

2021-01-13 10:58

[ TEMATY ]

Kaja Godek

W warszawskim sądzie 12 stycznia odbyła rozprawa w procesie, w którym pozwana została Kaja Godek przez środowiska promujące homoseksualizm. Niespodziewanie okazało się, że środowiska LGBT przegrały już na pierwszej rozprawie.

Sąd uznał, że 16 aktywistów, którzy pozwali Kaję Godek za słowa o homoseksualistach nie może podawać się za urażonych, bo nie są w stanie udowodnić, że wypowiedź ich bezpośrednio dotyczy.

CZYTAJ DALEJ

(Nie)baw się i (nie)śpij!

2021-01-12 18:42

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Pan zwracał się do młodego Samuela (tylko czy aż?) 3 razy. Z pomocą Helego młodzieniec dość szybko, bo w ciągu jednej nocy, zrozumiał, kto go woła. Kandydat na proroka był młody, otwarty i pojętny. Przebywał w świątyni w towarzystwie kapłana. Ponadto jego matka bardzo wcześnie poświęciła go na służbę Bogu (czy matki to jeszcze czynią?) w sanktuarium w Szilo. To wszystko niewątpliwie sprzyjało podjęciu przez Samuela misji proroka, którego sensem życia i główną treścią każdego dnia było zauważanie bliskości Pana oraz wsłuchiwanie się w Jego słowa i natchnienia. Napisano: „Nie pozwolił upaść żadnemu Jego słowu na ziemię”. Sam czynił je pożywnym pokarmem swej duszy, i co ważne, oświetlał nim drogę ludowi Bożemu, nie ulegając presji niesprzyjających okoliczności.

CZYTAJ DALEJ

Etiopia: biskupi alarmują o dramatycznej sytuacji humanitarnej w Tigraj

2021-01-16 17:16

[ TEMATY ]

Etiopia

www.salvatti.pl

Episkopat Etiopii po raz kolejny zwraca uwagę na pogłębiający się kryzys humanitarny w Tigraj, gdzie toczą się walki pomiędzy siłami rządowymi a lokalnymi bojówkami. „Tysiące ludzi umiera z powodu ran, głodu i braku leków. Inni są zmuszeni do opuszczenia swoich domów z obawy przed śmiercią” – napisał w liście do agencji ACI Africa bp Tesfaselassie Medhin z Adigrat w Etiopii, miasta położonego w rejonie walk.

Hierarcha wezwał do zorganizowania pilnej akcji humanitarnej. Zapewnił o gotowości do pomocy przedstawicieli lokalnego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję