Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 2 tys. młodych na Forum Szkół Katolickich

[ TEMATY ]

szkoła

katolicy

Bożena Sztajner

Z udziałem ok. 2 tys. uczniów na Jasnej Górze trwa 13. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Spotkanie, odbywające się pod koniec Roku Wiary przebiega pod hasłem „Wiara jest światłem na mojej drodze”. Forum jest formą wsparcia pracy wychowawczej szkół katolickich.
Każdy z uczestników Forum otrzymał „zeszyt na życie”, czyli specjalną książeczkę, w której znalazły się wybrane teksty dotyczące wiary trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

- Takie spotkania służą umocnieniu wiary – twierdzą młodzi. Agnieszka z liceum w Warszawie podkreśliła, że „ma wrażenie, że świat próbuje w młodych wzbudzić lekkie poczucie wstydu z powodu wiary”. Jej zdaniem głównym zadaniem ludzi wierzących jest dawanie świadectwa „a takie spotkania, jak to jasnogórskie, są bardzo ważne, bo dają poczucie mocy, że nie jesteśmy sami”.

Jednym ze świadków wiary był bp Marek Solarczyk, który nadal jest katechetą w warszawskim liceum. Także jego zdaniem takie spotkanie ma przypominać o tym, że warto wierzyć. - To, co płynie z tego spotkania, to przekonanie, że potrzeba Światła i warto Je przyjmować, bo ono zawsze będzie źródłem pokoju, będzie zawsze budowało, wskazywało drogę – podkreślił bp Solarczyk.

Reklama

Świadectwami obecności Jezusa w życiu i znaczeniem wiary dzielili się z młodymi także: student ASP z Katowic i red. Przemysław Babiarz.

Forum stanowiło również już pewne przygotowanie do Światowego Spotkania Młodzieży w Krakowie. O przeżyciach związanych ze zjazdem w Brazylii i o tym, że było to wielkie święto wierzących i ukazanie drogi dla wciąż poszukujących – przekonywała jedna z uczestniczek światowego spotkania w Rio.

Młodzi tekstami papieża Franciszka z Rio modlili się podczas Drogi Krzyżowej, ofiarowując ją w intencji pokoju na świecie.

Reklama

Forum Młodzieży na Jasnej Górze organizowane jest od 2000 r. Powstało, jak podkreśla jego pomysłodawczyni s. Maksymiliana Wojnar, z potrzeb przeciwstawienia się propozycjom władz co do kształcenia młodych Polaków.

- Kiedy źle się zaczęło w Polsce dziać, władzę przejęła lewica, wtedy były różne pomysły w środowisku szkół katolickich - co zrobić, jak się przed tym obronić. I wtedy przyszła myśl: „nie protestujmy, ale wychowujmy” i ona została podjęta – powiedziała s. Maksymiliana. Dodała, że Forum to forma wsparcia pracy wychowawczej szkoły katolickiej.

Uczestnicy Forum wzięli udział we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Kaznodzieja apelował o otwarcie na działanie Ducha Świętego, który nie tylko uzdalnia nas do rozpoznawania prawdy o Jezusie, ale także do tego, byśmy byli Jego świadkami. – Potrzebna nam jest wrażliwość serca, dar Ducha Świętego, który najpierw mówi o miłości a nie o wolności, że mi wolno przekraczać granice w imię doświadczenia. Trzeba nam uwierzyć w miłość i w obecność Ducha Świętego, który przychodzi z mocą, po to, byśmy byli świadkami Jezusa – mówił abp Depo.

W Polsce mamy już prawie 600 szkół katolickich różnego szczebla. Kształci się w nich ponad 55 tys. uczniów.

2013-09-18 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: katolicy nadal największym wyznaniem

[ TEMATY ]

katolicy

Szwajcaria

Wikipedia/Tschubby

Jezioro genewskie, Szwajcaria

Mimo utrzymującej się fali wystąpień z Kościoła katolicy nadal stanowią największą pod względem liczby wiernych wspólnotę wyznaniową w Szwajcarii.

Świadczą o tym wyniki badań „Języki i religie w 2018 roku”, opublikowanych 31 stycznia przez urząd statystyczny tego kraju.

Według tego dokumentu w 2018 r. członkami Kościoła rzymskokatolickiego było 35,2 proc. Szwajcarów, a 23,1 proc. stanowili wyznawcy Kościoła reformowanego.
W badanym okresie, tzn. w latach 2010-18, udział katolików zmniejszył się o 3, a protestantów o 5 proc. w ogólnej liczbie ludności. W tym samym okresie najsilniej, bo o 8 proc., wzrosła grupa bezwyznaniowców i obecnie stanowią oni ok. 25 proc. mieszkańców kraju.

Do pozostałych wspólnot chrześcijańskich należy 5,6 proc. badanych. Jest ich one nieco więcej niż muzułmanów, którzy stanowią 5,3 proc. ludności. Jak wynika z badań, udział grup muzułmańskich i wywodzących się z islamu wzrósł w omawianym okresie jedynie o jeden punkt procentowy. Wyznawcy judaizmu stanowią prawie niezmiennie 0,2 proc. mieszkańców.

Swoje dane statystyczne ogłosił w listopadzie 2019 r. także szwajcarski Instytut Pastoralno-Socjologiczny (SPI). Wynika z nich, że do Kościoła katolickiego należy około 2,9 mln Szwajcarów. Liczbę 25 366 osób, które w 2018 wystąpiły z Kościoła, określono jako „historycznie wysoką”. Według SPI ma to związek z dużą liczbą uchodźców oraz utrzymujące się negatywne reakcje na przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych i tuszowania tych czynów.

Najbardziej wzrasta grupa osób nieprzyznających się do żadnego wyznania: autorzy opracowania odnotowali jej wzrost o 8 punktów procentowych w latach 2010-18 i obecnie stanowiła ona 28 proc. ludności kraju. Najwięcej bezwyznaniowców jest wśród przybyszów z Oceanii (około 70 proc.), Francji (niemal 60 proc.), Niemiec (50) i USA (nieco powyżej 40 proc.), natomiast spośród osób pochodzących z państw bałkańskich i Afryki Subsaharyjskiej tylko co 10. osoba deklaruje się jako bezwyznaniowa.

Szczególnie silne różnice odnotowuje się między mieszkańcami miast i wsi w Szwajcarii: bezwyznaniowcy tworzą liczne środowiska w dużych miastach, jak Zurych czy Bazylea, gdzie co drugi mieszkaniec nie przyznaje się do jakiegokolwiek wyznania. Natomiast w katolickich regionach wiejskich, jak Appenzell, Innerrhoden i Uri bezwyznaniowcy stanowią niecałe 10 proc, a udział katolików w społecznościach tych kantonów wynosi ponad 70 proc.

CZYTAJ DALEJ

Bielsko-Biała: ponad 180 tys. od księży diecezjalnych dla szpitala w Cieszynie

2020-04-03 15:23

[ TEMATY ]

koronawirus

źródło: wPolityce.pl

Ponad 180 tys. złotych na zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazali w ramach jałmużny wielkopostnej księża diecezji bielsko-żywieckiej. Cieszyński szpital jest jedynym na terenie diecezji, który ma oddział zakaźny. Leczeni są tu pacjenci z COVID-19.

Oddział zakaźny cieszyńskiego szpitala jest w trudnej sytuacji, gdyż mieści się w tymczasowych pomieszczeniach i brakuje w nim podstawowych elementów wyposażenia.

Bp Roman Pindel, dziękując kapłanom za ofiarny gest miłosierdzia, podkreślił, że dyrektor szpitala wraz z całym personelem, a szczególnie ordynator oddziału zakaźnego, są pod wrażeniem przekazanych środków i bardzo serdecznie dziękują w imieniu własnym i pacjentów.

Po konsultacji z dyrektorem szpitala zebrane przez księży środki przeznaczone zostaną na zakup najbardziej potrzebnych sprzętów: respiratora z ARD (100 000 zł), fumigatora (15 000 zł), 2 kardiomonitorów (24 000 zł) 8 pulsoksymetrów (1 200 zł), komory laminarnej (30 000 zł) i środków ochrony osobistej: maski, kombinezony (ok. 9000 zł).

Diecezja bielsko-żywiecka jednocześnie zachęca wiernych do włączenia się w akcję w akcję pomocy w walce z koronawirusem organizowaną przez Caritas diecezjalną.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Zobacz zdjęcia: Gorzów rok po śmierci papieża
CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję