Reklama

Jasna Góra: 2 tys. młodych na Forum Szkół Katolickich

2013-09-18 15:25

it / Częstochowa/KAI

Bożena Sztajner

Z udziałem ok. 2 tys. uczniów na Jasnej Górze trwa 13. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Spotkanie, odbywające się pod koniec Roku Wiary przebiega pod hasłem „Wiara jest światłem na mojej drodze”. Forum jest formą wsparcia pracy wychowawczej szkół katolickich.
Każdy z uczestników Forum otrzymał „zeszyt na życie”, czyli specjalną książeczkę, w której znalazły się wybrane teksty dotyczące wiary trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

- Takie spotkania służą umocnieniu wiary – twierdzą młodzi. Agnieszka z liceum w Warszawie podkreśliła, że „ma wrażenie, że świat próbuje w młodych wzbudzić lekkie poczucie wstydu z powodu wiary”. Jej zdaniem głównym zadaniem ludzi wierzących jest dawanie świadectwa „a takie spotkania, jak to jasnogórskie, są bardzo ważne, bo dają poczucie mocy, że nie jesteśmy sami”.

Jednym ze świadków wiary był bp Marek Solarczyk, który nadal jest katechetą w warszawskim liceum. Także jego zdaniem takie spotkanie ma przypominać o tym, że warto wierzyć. - To, co płynie z tego spotkania, to przekonanie, że potrzeba Światła i warto Je przyjmować, bo ono zawsze będzie źródłem pokoju, będzie zawsze budowało, wskazywało drogę – podkreślił bp Solarczyk.

Reklama

Świadectwami obecności Jezusa w życiu i znaczeniem wiary dzielili się z młodymi także: student ASP z Katowic i red. Przemysław Babiarz.

Forum stanowiło również już pewne przygotowanie do Światowego Spotkania Młodzieży w Krakowie. O przeżyciach związanych ze zjazdem w Brazylii i o tym, że było to wielkie święto wierzących i ukazanie drogi dla wciąż poszukujących – przekonywała jedna z uczestniczek światowego spotkania w Rio.

Młodzi tekstami papieża Franciszka z Rio modlili się podczas Drogi Krzyżowej, ofiarowując ją w intencji pokoju na świecie.

Forum Młodzieży na Jasnej Górze organizowane jest od 2000 r. Powstało, jak podkreśla jego pomysłodawczyni s. Maksymiliana Wojnar, z potrzeb przeciwstawienia się propozycjom władz co do kształcenia młodych Polaków.

- Kiedy źle się zaczęło w Polsce dziać, władzę przejęła lewica, wtedy były różne pomysły w środowisku szkół katolickich - co zrobić, jak się przed tym obronić. I wtedy przyszła myśl: „nie protestujmy, ale wychowujmy” i ona została podjęta – powiedziała s. Maksymiliana. Dodała, że Forum to forma wsparcia pracy wychowawczej szkoły katolickiej.

Uczestnicy Forum wzięli udział we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Kaznodzieja apelował o otwarcie na działanie Ducha Świętego, który nie tylko uzdalnia nas do rozpoznawania prawdy o Jezusie, ale także do tego, byśmy byli Jego świadkami. – Potrzebna nam jest wrażliwość serca, dar Ducha Świętego, który najpierw mówi o miłości a nie o wolności, że mi wolno przekraczać granice w imię doświadczenia. Trzeba nam uwierzyć w miłość i w obecność Ducha Świętego, który przychodzi z mocą, po to, byśmy byli świadkami Jezusa – mówił abp Depo.

W Polsce mamy już prawie 600 szkół katolickich różnego szczebla. Kształci się w nich ponad 55 tys. uczniów.

Tagi:
szkoła katolicy

Reklama

Anglia przygotowuje się na kanonizację kard. Newmana

2019-10-03 17:35

vaticannews / Londyn (KAI)

Angielski Kościół przygotowuje się na kanonizację kard. Johna Henry’ego Newmana. Jutro rozpoczyna się specjalna nowenna. Słowo do wiernych skierował też katolicki Prymas Anglii i Walii.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Kard. Nichols zauważa, że jednym z najważniejszych aspektów życia nowego świętego jest długa i trudna droga do pełni wiary w Kościele katolickim. Wiele go to kosztowało, lecz w tym właśnie przejawia się istota jego świadectwa – pisze londyński metropolita. Przypomina, że poszukiwanie prawdy doprowadziło Newmana do dogłębnego poznania podstaw katolickiej wiary w historii Kościoła, a zarazem do uważnej refleksji nad własnymi doświadczeniami i wewnętrznymi poruszeniami, by odkryć w nich natchnienia samego Boga. Newman był przekonany – pisze kard. Nichols – że we wszystkich naszych doświadczeniach Pan Bóg pozwala rozpoznać znaki oraz cienie swej obecności, odcisk swej ręki.

Mając na względzie duchowe przygotowanie do kanonizacji angielski Kościół rozpoczyna jutro specjalną nowennę. Każdy dzień koncentruje się na innym aspekcie życia Newmana. Rozważa się jego pokorę, pobożność maryjną, kapłaństwo i życie modlitewne. Przypomina się, że był stróżem sumienia, doradcą konwertytów, wychowawcą świeckich, sługą Kościoła i wzorem przyjaźni. Na każdy dzień przygotowano też odpowiedni wybór tekstów z twórczości przyszłego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKW podaje oficjalne wyniki wyborów

2019-10-14 20:47

wpolityce.pl

PKW podaje pełne wyniki wyborów parlamentarnych. Wygrywa PiS, zdobywając 43,59 proc. głosów.

Screen TVP Info

W wyborach wzięło udział 18 678 457 Polek i Polaków. Frekwencja wyniosła aż 61,74 proc.! To najlepszy wynik w ostatnim 30-leciu. Liczba głosów nieważnych 207 747, co stanowi 1,11 proc. ogólnej liczby głosów. Jest ona niższa niż w wyborach z 2015 roku - wtedy było ich ponad 394 tysiące.

PSL uzyskało 30 mandatów. PiS zdobyło 235 mandatów. SLD 49 mandatów, Konfederacja 11 mandatów, KO 134 mandaty. Mniejszość niemiecka uzyskała 1 mandat.

Na PiS zagłosowało 8 mln 51 tys. 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 mln 60 tys. 355 głosów, co stanowi 27,40 proc. Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 mln 319 tys. 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 mln 578 tys. 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 mln 256 tys. 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: KW Prawica, na który oddano 1765 głosów (0,01 proc.); KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, na który głosowało 5448 osób (0,03 proc.); KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, na który oddano 144 tys. 773 głosy (0,78 proc.) oraz KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, na który głosowało 18 tys. 918 głosów (0,1 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem