Reklama

Europa

Rektor UPJPII o sympozjum w Avili: wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

W hiszpańskiej Avili rozpoczęło się sympozjum naukowe z udziałem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt. „Construir Europa desde un humanismo integral”. - Myślę, że to sympozjum wpisuje się jako wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II i historycznej prawdy o nim - powiedział podczas jego rozpoczęcia ks. dr hab. Robert Tyrała, rektor krakowskiej uczelni papieskiej.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Hiszpania

diecezja.pl

Ks. dr hab. Robert Tyrała

Ks. dr hab. Robert Tyrała

Kapłan podziękował, że sympozjum odbywa się w istotnym momencie dziejów, w którym zostały wyartykułowane pod adresem św. Jana Pawła II bezpodstawne zarzuty. - Myślę, że to sympozjum wpisuje się jako wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II i historycznej prawdy o nim. Dziękuję, że w sytuacji laicyzacji w jakiej jesteśmy w Europie, to sympozjum stawia ważne pytania o duchowość - stwierdził.

Przypomniał, że organizatorzy postawili sobie za cel przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale także twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego.

- Ważne jest to, że stawiacie pytanie o oddziaływanie nauczania Jana Pawła II oraz chcecie wyznaczyć perspektywy dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej w Europie - wskazał ks. dr hab. Tyrała, dziękując jednocześnie wszystkim prelegentom i gościom.

Zacytował przy tym słowa papieża Polaka, który 11 października 1988 r. w Parlamencie Europejskim, zaznaczył, że „inspirowana wiarą chrześcijańską kultura tak głęboko naznaczyła dzieje wszystkich ludów naszej Europy, ludów greckich i łacińskich, germańskich i słowiańskich, mimo wszelkich dziejowych tragedii, ponad systemami społecznymi i ideologiami”.

- Może właśnie jeszcze bardziej aktualne są te słowa właśnie teraz, gdy trzeba przypominać o chrześcijańskich korzeniach Europy, o fundamentach wiary i wielkiej nadziei i to właśnie ponad wszelkimi podziałami - ocenił duchowny, dodając, że św. Jan Paweł II powiedział kiedyś również, że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

- Wszystkich życzę pięknych przemyśleń podczas tego sympozjum i dziękuję, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest obecny w tym bardzo ważnym naukowym i duchowym wydarzeniu. Niech św. Jan Paweł towarzyszy nam wszystkim - podsumował rektor UPJPII.

Reklama

Celem sympozjum „Construir Europa desde un humanismo integral” w Avila jest nie tylko przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego.

W ramach prelekcji organizatorzy chcą również przemyśleć papieskie nauczanie w świetle dokonujących się przemian na Starym Kontynencie oraz oszacować jego oddziaływania i wskazać, na czym polega jego aktualność oraz wyznaczyć perspektywy dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej Starego Kontynentu. Wydarzenie zakończy się w niedzielę.

2020-11-21 13:30

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teologowie uznali cud za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ryszard Rzepecki

Komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznała cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II, do którego doszło już po jego beatyfikacji - donosi portal watykanistów Vatican Insider. W kwietniu konsulta medyczna Kongregacji uznała przedstawiony jej przypadek wyzdrowienia za niewytłumaczalny z punktu widzenia nauki. Do kanonizacji Jana Pawła II potrzebna jest jeszcze zgoda kardynałów i biskupów - członków Kongregacji, którzy - według Vatican Insider - mają zebrać się w najbliższych tygodniach, i ostateczna decyzja papieża Franciszka. Portal zauważa, że dopóki ta decyzja nie zapadnie, przedwczesne byłoby wskazywanie daty kanonizacji Papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję