Reklama

Kultura

Sosnowiec: Targi dla Kościołów SACRO SILESIA

[ TEMATY ]

targi

Premierowa edycja Targów dla Kościołów SACRO SILESIA odbędzie się w Centrum Targowo – Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu. Podczas dwóch dni targowych: 21-22 września odwiedzający będą mogli zapoznać się z innowacyjnymi, energooszczędnymi systemami ogrzewania obiektów sakralnych, jedyną w Polsce wystawą intarsji a także wziąć udział w seminariach z zakresu renowacji obiektów sakralnych oraz odpowiedzialności cywilnej podmiotów kościelnych.
„Expo Silesia organizując wydarzenie, jakim są Targi SACRO SILESIA, chce ułatwić bezpośredni kontakt osób pełniących odpowiedzialną służbę zarządzania parafią, oraz innych instytucji o charakterze religijnym z firmami specjalizującymi się w produktach i usługach dla obiektów sakralnych poczynając od etapu projektowania poprzez liczne rozwiązania technologiczne wynikłe w trakcie budowy i remontów kościołów, parafii, domów rekolekcyjnych, a na wyposażeniu kończąc” – informuje Anna Szwedkowicz, menedżer Targów. Stąd w ofercie wystawców: usługi i produkty związane z branżą budowlaną, specjalistyczne systemy służące ogrzewaniu obiektów sakralnych, rzeźby, systemy multimedialne do kościołów, wytwarzanie i renowacja naczyń liturgicznych, tabernakula, kompleksowe wyposażanie kościołów, programy do zarządzania cmentarzami, dewocjonalia, turystyka pielgrzymkowa, czy konserwacja dzieł sztuki.

Targom towarzyszył będzie Salon Renowacji Obiektów Zabytkowych i Sakralnych RENOVATIO, który skupi się na najnowszych technologiach i materiałach pozwalających na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich w tym segmencie rynku. Pierwszego dnia Targów Organizator zaprasza na seminarium „Możliwości i zasady ochrony zabytków sakralnych”, w ramach którego ks. dr Leszek Makówka – Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, przybliży zagadnienia pozyskiwania środków na konserwacje obiektów sakralnych, skanowanie 3D oraz stały system gaśniczy typu FOG w ramach nowych technologii w służbie ochrony zabytków oraz zasady dbałości o zabytkowe wnętrza sakralne.

Reklama

Tego samego dnia odbędzie się również drugie seminarium „Odpowiedzialność cywilna podmiotów kościelnych. Najważniejsze problemy. Przykłady zdarzeń i roszczeń”. Spotkanie poprowadzi Barbara Kowalska – broker ubezpieczeniowy z 16-letnią praktyką, współpracująca z Kurią Metropolitarną w Katowicach. Jego tematyka będzie oscylowała wokół odpowiedzialności cywilnej w podmiotach kościelnych, rodzajów szkód, zarysu programu ubezpieczeniowego.

„SACRO SILESIA kierujemy przede wszystkim do: inwestorów kościelnych, przedstawicieli diecezjalnych, proboszczów parafii, przedstawicieli diecezjalnych komisji architektoniczno-artystycznych opiniujących projekty, ekonomów diecezjalnych, administratorów parafii, firm wykonawczych, firm zajmujących się projektowaniem i konserwacją obiektów sakralnych – wyliczają organizatorzy. Wystawa ma na celu pomoc duchownym oraz osobom odpowiedzialnym za budowę i rozbudowę obiektów sakralnych w wyborze produktów, przybliżyć rozwiązania techniczne, ekonomiczne i artystyczne stosowane w budownictwie sakralnym” – dodają.

Podczas Targów zostanie pokazana po raz pierwszy w Polsce i na świecie nietypowa kolekcja kilkunastu dzieł sztuki o tematyce biblijnej pt. „Obrazy malowane drewnem” wykonana techniką intarsji przez artystę - ebeistę Zbigniewa Rząsę. W tym samym czasie odbędą się również Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz SIBEX 2013 oraz Salon BRAMexpo, które uzupełnią tematykę Targów SACRO SILESIA i umożliwią osobom duchownym zapoznanie się z produktami i usługami od momentu rozpoczęcia inwestycji jaką jest obiekt sakralny do jego zakończenia w sposób komplementarny.

Patronatu honorowego nad Targami udzielili: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, bp Tadeusz Rakoczy – biskup bielsko-żywiecki, bp Jan Kopiec – biskup gliwicki oraz bp Andrzej Czaja – biskup opolski. Inicjatywę Targów dla Kościołów wsparł również kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski.

2013-09-18 16:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książki, dyskusje, warsztaty – ruszają Targi Wydawców Katolickich

[ TEMATY ]

nagroda

targi

Artur Stelmasiak

Blisko 130 oficyn książkowych zaprezentuje swoją ofertę podczas 21. Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli 16-19 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Szczególną atrakcją tegorocznej edycji będzie Salon Stolicy Apostolskiej, który zaprezentuje m.in. fragment rękopisu "Boskiej Komedii" Dantego. W namiocie "Muza Dei" będzie można uczestniczyć w warsztatach dla blogerów.

Spotkania autorskie, prezentacje, debaty i promocje odbędą się także w specjalnym namiocie w pobliżu Arkad Kubickiego. "Poprzednie edycje naszych Targów ukazały, że to dobre miejsce dla naszej wciąż rozwijającej się imprezy targowej" – ocenia ks. Roman Szpakowski, organizator imprezy i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję