Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Zbudowani na skale

Jesteśmy w tym momencie naszej małej historii, historii tego miejsca jakim jest kościół na Skałce, w którym Jezus chce, abyśmy mu powiedzieli: „Dziękuję” za 50 lat Duszpasterstwa Akademickiego „SKAŁKA”. Tymi słowami przywitał zebranych wiernych na Mszy świętej o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie.

2020-11-22 11:32

Leszek Gniewek

Dziś duszpasterstwo kontynuuje tradycje poprzedników, wprowadzając w formację nowy powiew. Obecny duszpasterz o. Ireneusz Wybraniak, paulin, absolwent dyrygentury chóralnej w UMFC w Warszawie, sięga po narzędzie ewangelizacji, jakim jest śpiew. – Myślę, że śpiew włączymy w naszą strukturę formacji - przyznaje i podkreśla: - Śpiew to kerygmat, czyli głoszenie Jezusa. Kiedy modlimy się na spotkaniach DA, śpiew i wołanie do Ducha Świętego nas jednoczą. Formacyjne spotkania DA w każdą środę zaczynają się Mszą świętą o godz. 19:00. Po Mszy rozważamy wybrane teksty o Józefie, Oblubieńcu Najświętszej Maryi Panny, na bazie powieści Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”. Odkrywamy, że Józef jest bardzo podobny do nas współczesnych i zastanawiamy się, czy my jesteśmy podobni do niego w wyznawaniu wiary, w gorliwości, w rozeznawaniu i wypełnianiu woli Bożej. Na spotkaniach dyskutujemy, dzielimy się swoimi refleksjami. Czytamy Słowo Boże i studiujemy Katechizm Kościoła Katolickiego. Moim pragnieniem jest, żeby duszpasterstwo akademickie obok intelektualnego wzrostu nie zatraciło kwestii wiary, aby te spotkania były doświadczeniem wspólnoty, znakiem bycia razem w imię Jezusa Chrystusa – dodaje o. Ireneusz. W młodych upatruje potencjał: – Widzę ogromną gorliwość w studentach, chęć do duchowej pracy, żeby nie zwątpić i nie porzucić tego, co w życiu najważniejsze – wiary, która nie jest sprawą indywidualną. Nie mam swojej wiary i nie wierzę swoją wiarą, tylko wierzę wiarą Kościoła, tak jak Kościół.

Reklama

Duszpasterstwo SKAŁKA jest otwarte także na osoby postakademickie. Utrzymuje kontakty z tymi, którzy współtworzyli wspólnotę w latach 70-80 i później. Jedną z takich osób jest pani Elżbieta Szumska oraz pan Leszek Gniewek, który należał do duszpasterstwa od 1977 roku. Pan Leszek opowiedział o działalności ówczesnej wspólnoty: – Razem z moją małżonką Elżbietą animowaliśmy śpiewy w duszpasterstwie i na pielgrzymce. Dodaje: – Spotkania akademickie odbywały się w Piwnicy Akademickiej, która zbudowali studenci. Zaadaptowaliśmy na potrzeby duszpasterstwa piwnicę, w której paulini trzymali jabłka. Spotkania w duszpasterstwie zawsze rozpoczynały się Mszą świętą, a potem mieliśmy czas na integrację i wysłuchanie słowa, które duszpasterz chciał nam przekazać. Był czas na treści patriotyczne, z racji miejsca męczeństwa biskupa Stanisława. 11 listopada - wyjście na Kopiec Piłsudskiego itp. W roku 1979 na Skałce miało miejsce spotkanie Jana Pawła II z ludźmi kultury i nauki oraz młodzieżą. Podczas oczekiwania na przyjazd Ojca Świętego, nasze duszpasterstwo przygotowało prapremierę poematu „Stanisław” Karola Wojtyły. Pan Leszek wspomina, że działalność duszpasterstwa w czasach, komunistycznych wzmacniała członków wspólnoty - młodzieży, której przyszło żyć w tych trudnych czasach: – Bądźcie sobą! Zachowajcie wiarę, nadzieję i miłość. Kochajcie Ojczyznę, patrzcie na jej niełatwą historię i idźcie w kierunku Boga.

-Dziękujemy za 50.lat D.A. Skałka - powiedział o. Mariusz Tabulski i zaznaczył:  - Pragniemy z wdzięcznością przeżyć rok jubileuszowy, przenieść to piękne dziedzictwo – ku następnym pokoleniom krakowskich studentów. Zapraszamy do nas!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Łódzka: Komunikat Abp Grzegorza Rysia

2020-11-24 17:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W związku z pandemią koronawirusa Covid-19 i ciągłym wzrostem zachorowań oraz zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie w swoich domach metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś – udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 27 grudnia br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Poniżej publikujemy treść dyspensy.

ARCYBISKUP
METROPOLITA ŁÓDZKI

Łódź, dnia 24 listopada 2020 roku

Abp–1.1-1183/2020

Dyspensa

Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 27 grudnia br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

+ Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki

ks. dr Zbigniew Tracz
Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: o tym, którą szczepionkę otrzyma pacjent, będzie decydował lekarz

2020-11-24 20:57

[ TEMATY ]

szczepionka

Adam Niedzielski

PAP

Stosujemy kryterium bezpieczeństwa pacjenta. Żadna szczepionka, która nie będzie miała zatwierdzenia przez Europejską Agencję nie będzie w ogóle kupiona.

Natomiast, którą szczepionkę pacjent otrzyma, będzie decydował lekarz - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wyjaśnił, że "każda ze szczepionek będzie miała troszeczkę inne wskazania dotyczące np. grupy wiekowej czy osób ze schorzeniami współistniejącymi".

Na antenie szef resortu zdrowia pytany był o notowany w ostatnich dniach spadek przypadków zakażeń. "Dziś liczba spadła do 10 tys. - to poziom niespotykany od dłuższego czasu" - przyznał minister Niedzielski.

Wyjaśnił, że ministerstwo przeszło na nowy system sprawozdawczy, który jest systemem sprawniejszym, bo podaje dane, które są wpisywane bezpośrednio przez laboratoria. Tymczasem wcześniej bazowaliśmy na systemie sprawozdawczym z sanepidu, czyli raportowaliśmy te wyniki, które z laboratoriów trafiły do sanepidów, a wiadomo, że jest opóźnienie w przepływie tej informacji, bo tam też są kwarantanny, tam też pracownicy chorowali" - powiedział Adam Niedzielski.

"Być może obecna redukcja liczby zachorowań wynika z tego, że przeskoczyliśmy pewien etap opóźnienia w sprawozdawczości informacyjnej. Ta, którą dziś pokazujemy, jest bliższa rzeczywistemu stanowi epidemii" - ocenił szef resortu zdrowia. Dodał, że opóźnienia mogły liczyć nawet kilka dni.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że w Polsce ilość badań świadczy o skali zachorowań. "Głównym elementem badania są zlecenia z POZ. Jeśli one maleją, to znaczy, że mniej pacjentów zgłasza się z objawami koronawirusa. W związku z tym, lekarze w ramach wywiadu epidemicznego, czy diagnozowania pacjenta - po prostu zlecają mniej zleceń na badania" - powiedział Niedzielski.

Pytany o wciąż wysoką śmiertelność, szef resortu zdrowia powiedział, że "podawane liczby są najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Tu nie ma przestrzeni do jakiegokolwiek zniekształcenia systemem sprawozdawczym" - oświadczył minister. Wyjaśnił, że liczba zgonów odzwierciedla falę zachorowań sprzed dwóch tygodni, kiedy notowaliśmy ok. 25 tys. zachorowań. "Najpierw są zachorowania, później hospitalizacje, następnie intensywna terapia i w końcu może się pojawić problem zgonów" - powiedział Niedzielski.

Zwrócił również uwagę, że pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza, a wówczas dużo trudniej jest im efektywnie pomóc. "Często podanie osocza czy remdesiviru nie pomaga i pozostaje już tylko respirator i intensywna terapia" - zauważył minister.

Wspomniał jednocześnie o programie związanym z pulsoksymetrami. "Obecnie podłączonych pod nich jest ok. 400 osób. Żeby w odpowiednim momencie zawiadomić zespół ratownictwa medycznego i przekazać pacjenta do szpitala, zostało powołane specjalne centrum monitoringu" - powiedział Niedzielski.

Zapowiedział, że na początku przyszłego roku zaczną napływać szczepionki i rozpocznie się masowa akcja szczepień. "Kulminacja nastąpi pewnie w lutym-marcu, kiedy to szczepienie będzie powszechne wykonywane w społeczeństwie" - powiedział minister.

Zapytany, czy obywatele będą mogli sami wybrać sobie jedną z kilku szczepionek na koronawirusa, które pojawią się na rynku, szef resortu zdrowia odpowiedział, że decyzja będzie zależała od lekarza. "Stosujemy kryterium bezpieczeństwa pacjenta. Żadna szczepionka, która nie będzie miała zatwierdzenia przez Europejską Agencję nie będzie w ogóle kupiona. To jest warunek całej transakcji" - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że "każda szczepionka będzie gwarantowała ten sam poziom bezpieczeństwa". "Każda musi przejść te same fazy badań klinicznych, te same zapewnienia, muszą być przedstawione obiektywne wyniki badań poszczególnych faz, musi być również odpowiedni poziom populacji, testowany tą szczepionką" - wyjaśnił minister.

Powiedział, że to, czy ktoś otrzyma szczepionkę opartą na tradycyjnych technologiach czy nowoczesnych "będzie zależało w pierwszej kolejności od lekarza, który będzie decydował". "Każda ze szczepionek będzie miała troszeczkę inne wskazania dotyczące np. grupy wiekowej, osób ze schorzeniami współistniejącymi, bo w jednym przypadku dane choroby mogą być przeciwskazaniem, a w innym nie muszą" - wyjaśnił Niedzielski.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję