Reklama

Niedziela Przemyska

Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne

W minionym tygodniu odbywało się sympozjum katechetyczne, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń naukowych i katechetycznych archidiecezji przemyskiej.

katechetyka.eu

Prelegenci podczas sympozjum pochylali się nad tematem: Nowa epoka polskiej katechezy. W związku z pojawieniem się nowych dokumentów dotyczących katechezy, a także nowych okoliczności w jakich przyszło podejmować dzieło katechezy odpowiedzialnym za nią stworzyło naglącą potrzebę naukowej refleksji nad tymi wszystkimi znakami czasu – jak tłumaczy organizator wydarzenia - sympozjum było podzielone na dwie części: Pierwsza dotyczyła nowych dokumentów, które teraz właściwie wchodzą do użytku. Mówię o nowym Dyrektorium o katechizacji dla Kościoła powszechnego, bo ono ukazało się niedawno. Jak wielu wie pojawiły się nowe podręczniki dla szkół podstawowych i także na ten temat rozmawialiśmy. Druga część dotyczyła właśnie sytuacji pandemii. Były takie referaty dotyczące tego jak dzisiaj uczyć religii czyli katechezy szkolnej. Jak sobie dać radę w takiej sytuacji kiedy nie spotykamy się fizycznie, a właściwie tylko kontaktujemy się przez Internet – mówił dr hab. Paweł Mąkosa prof. KUL organizator sympozjum

Reklama

To sympozjum generalnie adresowane było do katechetów, bo chcieliśmy z nimi porozmawiać o różnych problemach, które dzisiaj dotykają katechezę. Mówiliśmy o różnych zmianach jeżeli chodzi o wytyczne pochodzące z różnych dokumentów, ale także chcemy się odnaleźć w tej sytuacji pandemii, chcieliśmy wspólnie poszukać odpowiedzi na pytanie: co robić aby młodzież, dzieci jeszcze bardziej przybliżać do Pana Boga - mówił dr hab. Paweł Mąkosa prof. KUL

Sympozjum dobywało się w formule on-line za pomocą aplikacji Zoom 20 listopada.

2020-11-24 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słynny syn słynnego ojca

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

kultura

Archiwum prywatne Artura Chmielewskiego

Artur Chmielewski ze swoim ojcem – słynnym Papciem Chmielem

Artur Chmielewski ze swoim ojcem – słynnym Papciem Chmielem

Zawodowo od 40 lat pracuje z ramienia Jet Propulsion Laboratory dla NASA. Prywatnie jest synem Henryka Chmielewskiego – autora przygód Tytusa, Romka i A’Tomka.

Artur zdał maturę w 1975 r. w LO im. Królowej Jadwigi w Warszawie i wybierał się na studia w Polsce. Wspomina: „Jako pracę maturalną zrobiłem dwa projekty: laser i program komputerowy, który ułatwiał nauczycielom ustalenie rozkładu zajęć. Zainteresował się mną wtedy profesor z Uniwersytetu Michigan”. Po ukończeniu liceum dostał stypendium naukowe i szansę wyjazdu na studia za granicę. Skorzystał z tej oferty i został w USA. Za oceanem mieszka również jego siostra Monique, która jest uznaną artystką tworzącą gobeliny i grafikę. Jej mąż, David Lehman, jest szefem programu kosmicznego NASA.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje ks. Artur Godnarski

2021-01-18 09:59

[ TEMATY ]

śmierć

Ks. Adrian Put

Zmarł ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i koordynator Przystanku Jezus. Informację o tym podał Przystanek Jezus na Facebooku.

„Ja natomiast już składam siebie w ofierze. Nadszedł czas mego odejścia. Stoczyłem piękną walkę. Bieg ukończyłem. Wiarę ustrzegłem. Teraz czeka na mnie wieniec sprawiedliwości, który wręczy mi Pan, sprawiedliwy sędzia - nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy z utęsknieniem oczekują Jego powrotu.” (2 List do Tymoteusza 4, 6-8). Dziękując wszystkim, którzy w tych dniach wspierali ks. Artura modlitwą, spieszymy by przekazać wiadomość, że Pan zdecydował wziąć go do siebie. Patrząc na jego życie i to, co każdy z nas mu zawdzięcza, oraz wierząc w zmartwychwstanie - nie rozpaczajmy - pamiętając, że kiedyś spotkamy się na innym przystanku - twarzą w twarz z Tym, do którego ks. Artur nas prowadził i którego uczył nas kochać i naśladować. Uwielbiajmy dobrego Boga, który dał nam tak wspaniałego Brata i Przyjaciela.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent pogratulował greckokatolickiemu biskupowi Trochanowskiemu przyjęcia święceń

2021-01-23 15:37

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

prezydent.pl/Jakub Szymczuk

List gratulacyjny do greckokatolickiego duchownego Arkadiusza Trochanowskiego z okazji przyjęcia święceń biskupich oraz objęcia przez niego rządów kanonicznych w nowo utworzonej eparchii olsztyńsko-gdańskiej - wystosował prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość wyświęcenia Arkadiusza Trochanowskiego na biskupa eparchii olsztyńsko-gdańskiej odbyła się w sobotę w Olsztynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję