Reklama

Polska

Rozpoczęło się budzenie olbrzyma - II Kongres Nowej Ewangelizacji

[ TEMATY ]

biskup

ewangelizacja

www.przystanekjezus.pl

Mszą świętą w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie rozpoczął się II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W homilii podczas wieczornej Eucharystii bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, jak ważna jest osobista relacja z Jezusem. - Póki nie wiemy, kim On jest, nie mamy z czym wychodzić na ewangelizację – podkreślił.

- Siła liturgii jest taka, że wydobywa z przeszłości wydarzenia zbawcze, czyni je aktualnymi a nas czyni ich uczestnikami – mówił homilii bp Ryś. Jesteśmy uczestnikami tamtej uczty, choć pewnie nawet nie możemy myśleć o sobie, że jesteśmy tymi, którzy zapraszają do siebie Jezusa – zauważył bp odwołując się do czytania Ewangelii, w której mowa o spotkaniu Jezusa z jednym z faryzeuszów i z jawnogrzesznicą. - Jakby na początek naszego spotkania dostajemy mocną przestrogę o tym, jak człowiek może się z tego zaproszenia wycofywać. Szymon zaprosił Jezusa do siebie, więc On przyszedł, bo nigdy nie odmawia. A zaprosić kogoś do stołu to wyraźna deklaracja bliskości: chcę żebyś był w moim świecie – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Bp Ryś przywołując słowa Ewangelii podkreślił, że jeśli Jezus spodziewał się rzeczywistej bliskości ze strony Szymona, to został na progu przez niego schłodzony. - Zaproszenie i dystans, chęć i niechęć, zaproszenie, którego się żałuje. Może tak z nami być. Chrystus nas fascynuje, jednak często mamy ochotę na zwiększenie dystansu, jakbyśmy nie chcieli go wpuścić do samego wnętrza, boimy się takiej relacji, która dotykałaby dna serca – zauważył bp Ryś. Jak podkreślił, to czego nie dał Jezusowi Szymon daje kobieta, którą nazywamy jawnogrzesznicą. On niby Go zaprosił, ale ona daje mu gościnę. - Chrystusowi to nie przeszkadza. Widząc postawę Szymona Chrystus nie trzasnął drzwiami. To jest piękne że On rozmawia z człowiekiem właśnie w tym miejscu, w którym człowiek się znajduje. Jezus się nie obraża. Ma w sobie tyle pokory, by rozmawiać z człowiekiem na takich warunkach jakie ten człowiek dyktuje. Z tego punktu wyjścia, który człowiek chce Mu wyznaczyć – podkreślił.

Reklama

Bp Ryś zauważył w homilii, że Szymon "postawił szlaban przed swoim sercem". Nie wpuścił Jezusa do środka choć siedział z Nim przy stole. Najważniejsze pytanie pada na końcu tej Ewangelii: kim On jest, co jest między mną a Nim. Nie rozmieniajmy tego pytania na różne rzeczy: programy, projekty duszpasterskie, metody pracy w parafii, strategie ewangelizacji. Kim On jest? Co nas łączy? Co relacja z Nim we mnie uruchamia? Czy w spotkaniu z Nim doświadczam zbawienia? - pytał zebranych w ursynowskim kościele bp Ryś. Szymon myślał, że Chrystus jest prorokiem, Jawnogrzesznica widziała w Nim Zbawiciela. On nie jest prorokiem, On jest zbawicielem. Nie opisuje rzeczywistości ale ją zmienia. Nas nie interesuje tylko refleksja, wiedza, nas interesuje to, co się dzieje w sercu, doświadczenie zbawienia – podkreślił krakowski biskup pomocniczy.

Bp Ryś zachęcił uczestników kongresu do modlitwy, by Jezus czynił ich prawdziwymi, by przełamywał opory i lęki, dystanse, które ustanawiamy. Jak podkreślił, nie chodzi o zrozumienie ale o zbawienie, które jest dziełem miłości. Póki nie wiemy, kim On jest, nie mamy z czym wychodzić na ewangelizację – zakończył bp Ryś.

Pierwszą kongresową Eucharystię bp Ryś sprawował w intencji wszystkich polskich parafii.

2013-09-20 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To biskup dla ludzi

Mówił często, że w ludziach jest wiele „nieodkrytych pokładów dobra”. Kiedyś przyszedł do niego jeden z księży i narzekał na kogoś. Odpowiedział mu krótko: „To przyciągnij go do Pana Boga. Zadbaj o jego nawrócenie. Nie narzekaj!”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję