Reklama

Etyka na co dzień

Hierarchia obchodów liturgicznych

Niedziela legnicka 5/2012

Uniwersalnym pojęciem na określenie dni, w których wspólnota Kościoła pragnie zaakcentować jakieś wydarzenie, mające dla niej szczególne znaczenie, jest obchód liturgiczny. Pod tym terminem kryje się bowiem całe bogactwo zdarzeń obchodzonych w ciągu roku. Z nich najważniejsze jest przeżycie odkupieńczej męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poszczególne dni, w których uwaga Kościoła skupia się na jednej z prawd z życia Jezusa lub związana jest z historią świętych (na czele z Najświętszą Maryją Panną), mają własną liturgiczną rangę. Każdy zatem obchód liturgiczny może być różnie przeżywany: jako uroczystość, święto lub wspomnienie (obowiązkowe lub dowolne. Ponadto, obchód może mieć charakter ogólny lub własny (rozumiany, jako lokalny, związany z określonym miejscem lub regionem).
Jak rozpoznać, że w danym dniu w moim kościele parafialnym przeżywamy uroczystość? Najprostszą wskazówką dla określenia takiego stanu rzeczy będzie śpiewany podczas celebracji jest hymn „Chwała na wysokości Bogu” (śpiewa się go także podczas Wielkiego Postu, np. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego - 25 III), ponadto cała wspólnota recytuje wyznanie wiary; a także w Liturgii Słowa czytane są trzy czytania (łącznie z Ewangelią). W uroczystość przewodniczący liturgii posługuje się własnymi tekstami formularza mszalnego, a także zobowiązany jest wygłosić homilię. Kolejnym w randze obchodów liturgicznych jest dzień określany mianem święta. Można powiedzieć, że ten dzień charakteryzuje wszystko to, co odnosi się do uroczystości, z tym, że nie ma konieczności recytacji Credo (wyznania wiary), a Liturgia Słowa posiada dwa czytania (chyba, że święto tzw. Pańskie - odnoszące się do Chrystusa, jak np. Przemienienie Pańskie 6 VIII - przypada w niedzielę). Wspomnienie, podobnie jak uroczystość i święto, posiada swój własny formularz mszalny. Posłużmy się teraz przykładami w odniesieniu do diecezji legnickiej. Wspólnym obchodem liturgicznym dla metropolii wrocławskiej (tworzą ją: archidiecezja wrocławska, diecezja legnicka i diecezja świdnicka) jest uroczystość św. Jadwigi Śląskiej (16 X). Warto dodać, że wraz z Dolnym Śląskiem dzień ten w randze uroczystości przeżywa także metropolia katowicka (archidiecezja katowicka, diecezja gliwicka, diecezja opolska); w innych dzielnicach Polski obchód ten ma rangę wspomnienia obowiązkowego.
Patronami diecezji legnickiej są Święci Apostołowie Piotr i Paweł (29 VI) oraz św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny (19 III), dlatego też te dni przeżywamy jako uroczystości (podobnie jak w całym Kościele powszechnym; dodajmy, że aktualnie nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w tych dniach). Natomiast czymś własnym dla nas jest rocznica poświęcenia legnickiej katedry (20 IX). W katedrze dzień ten jest uroczystością, natomiast na terenie całej diecezji przeżywany jest, jako święto. Diecezja Legnicka, istniejąca zaledwie 20 lat, „dorobiła się” jak na razie jednego własnego wspomnienia. Dniem tym jest 2 VI - wspomnienie obowiązkowe Matki Bożej Łaskawej. Dwa miasta i kilka miejscowości na terenie naszej diecezji mają swoje własne obchody liturgiczne. I tak np., gdy w kalendarzu powszechnym wspomina się św. Marię de Mattias (4 lutego), to w parafiach Bolesławca, dzień ten obchodzony jest w randze uroczystości, dlatego że Święta ogłoszona została patronką tego miasta.
Na koniec warto wspomnieć o uczestnictwie we Mszy św. w tzw. drugie dni uroczystości Narodzenia lub Zmartwychwstania Pańskiego. Odpowiedź jest krótka: nie ma takiego obowiązku chyba, że dzień ten przypada na niedzielę. Choć nie ma obowiązku, to jednak bardzo zachęca się, aby w dniu wolnym od pracy włączając się w świąteczną radość Kościoła, przynajmniej w tym jednym dniu podczas trwania oktawy (8 dni) uczestniczyć w Eucharystii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

2021-07-22 14:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja.info

Diecezja warszawsko-praska rozpocznie wkrótce duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą Msze św. a proboszczowie poprowadzą Nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. Beatyfikacja dwojga kandydatów na ołtarze odbędzie się w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję