Reklama

Nowa ewangelizacja u bernardynów w Rzeszowie

W jaki sposób można ewangelizować, czyli wskazywać ludziom - zwłaszcza młodym - drogę życia z Chrystusem? Sposobów nowej ewangelizacji jest wiele. Jednym z nich są katechezy audiowizualne organizowane przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym Matki Bożej Rzeszowskiej oraz Franciszkańską Młodzież Oazową działające przy Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 5/2012

Katechezy odbywające się przynajmniej raz w miesiącu (od września do czerwca), przeznaczone są zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych. Począwszy od pierwszego spotkania, które miało miejsce w październiku 2009 r., cieszą się dużym zainteresowaniem; tym bardziej, że poświęcone są sprawom aktualnym i ważnym. Zaproszeni goście, wśród których znajdują się osoby duchowne i świeckie, przybliżają wiernym zagadnienia związane z duchowością i moralnością oraz kwestiami społecznymi. Dzielą się również swoim świadectwem wiary, umacniając w innych przekonanie o działaniu Bożej Opatrzności w codziennym życiu.
- „Audiowizualność” katechez polega na tym, że spotkania są rejestrowane za pomocą kamery, a potem wydawane na płytach DVD i publikowane na naszym portalu ewangelizacyjnym. Dzięki temu materiały te docierają nie tylko do osób, które przychodzą do naszego kościoła, ale także do ludzi mieszkających w bardzo odległych miejscach Polski i poza jej granicami. Cieszymy się też, że rzeszowski dodatek „Niedzieli” podjął współpracę z nami, dzięki czemu niektóre z płytek trafią do mieszkańców całej diecezji rzeszowskiej. Jest to też możliwe dzięki sponsorom, którym sprawa ewangelizacji leży mocno na sercu - mówi o. Wiktor P. Tokarski OFM, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, pomysłodawca katechez.
Katechezy rozpoczynają się około godziny 19.10 i trwają około 1,5 godziny. Harmonogram spotkań można znaleźć na stronie www.katechezy.bernardyni.rzeszow.pl
Każde spotkanie w kościele składa się z dwóch części: w pierwszej zaproszony gość przedstawia zagadnienie będące przedmiotem danej katechezy, natomiast w części drugiej uczestnicy mają możliwość zadawania pytań. Po zakończeniu katechezy można osobiście porozmawiać z prelegentem oraz zakupić książki i płyty związane z prezentowanym tematem.
„Pokusa, dręczenie, opętanie”, „Dlaczego Nie antykoncepcji”, „Wmanipulowani w media”, „Wszystko jest po coś”, „Niewygodna Ewangelia”, „Niech żyje słabość!”, „Aktor na ołtarzu” - to zaledwie kilka spośród 24 zorganizowanych do tej pory katechez, które odbyły się w Bazylice Ojców Bernardynów. Wszystkie wniosły mnóstwo cennych informacji, ale spotkanie z dr Wandą Półtawską, lekarzem medycyny w zakresie psychiatrii, wybitnym znawcą zagadnień bioetycznych i nauczania Kościoła katolickiego w tej dziedzinie, a prywatnie - długoletnią przyjaciółką Karola Wojtyły było szczególne jeszcze z jednego powodu; uczestnicy mogli zapoznać się z argumentami specjalisty przemawiającymi za niestosowaniem antykoncepcji.
Dziennikarz telewizyjny i publicysta Tomasz P. Terlikowski przybliżając funkcjonowanie mediów i mechanizmów nimi rządzących, podjął problem manipulacji w mediach.
Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z Krzysztofem Ziemcem, znanym i cenionym dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym oraz Małgorzatą Kożuchowską, aktorką teatralną i filmową. Ziemiec podzielił się swoim przeżywaniem Boga i rolą wiary w jego życiu. Opowiedział też o traumatycznych przeżyciach związanych z pożarem, jaki wybuchł w jego mieszkaniu w 2008 r. Dziennikarz uratował swoją żonę i dzieci, ale sam uległ dotkliwym poparzeniom. Po wielu miesiącach spędzonych w szpitalu i długotrwałej rehabilitacji, jest przekonany, że każde trudne doświadczenie w życiu ma sens. Małgorzata Kożuchowska, która u Bernardynów gościła w grudniu opowiedziała o swoim przeżywaniu wiary, kontaktu z Bogiem i roli, jaką pełni w jej życiu modlitwa.
Ze wszystkich katechez płynie głęboka nauka o sile, jaką daje Ewangelia. Tylko życie zgodne z Dekalogiem może zapewnić człowiekowi prawdziwe szczęście.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, pragnąc pomóc wątpiącym i poszukującym odnaleźć drogę do Boga, a wierzącym pogłębić wiarę, stworzyła portal o charakterze ewangelizacyjnym „Żywa Wiara”. Oprócz relacji z katechez audiowizualnych, na portalu zamieszczane są poruszające świadectwa, kazania, m.in. o. Augustyna Pelanowskiego OSPPE, ks. Piotra Pawlukiewicza czy o. Leona Knabita z Tyńca. Wsłuchując się w przepełnione troską o drugiego człowieka słowa kaznodziejów, nie można pozostać obojętnym na wypływające z nich przesłanie, że Bóg, który jest Miłością szalenie kocha każdego z nas; nawet kiedy grzeszymy, wątpimy.
Skłaniające do przemyśleń filmy dokumentalne oraz propozycje wartościowych książek religijnych także mają zbliżać nas do Boga; podobnie jak informacje o rekolekcjach i innych wydarzeniach religijnych (m.in. konferencjach, sympozjach, spotkaniach z interesującymi ludźmi).

www.żywawiara.pl
www.katechezy.bernardyni.rzeszow.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: objęcie urzędu przez nowego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa

2021-08-02 11:17

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Swoje obowiązki jako prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa objął dzisiaj pochodzący z Korei Południowej arcybiskup Lazarus You Heung-sik.

Emerytowany biskup Daejeon przybył do Rzymu w piątek, a na lotnisku Rzym-Fiumicino powitało go około 20 osób, w tym ambasador Korei przy Stolicy Apostolskiej Choo Kyu-ho oraz jego odpowiednik przy Kwirynale, Kwon Hee-seog.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję