Reklama

Stalowa Wola

„Eutrapelia” w obronie dziecka poczętego

Niedziela sandomierska 5/2012

Miejscowe Centrum Edukacji Zawodowej bardzo mocno podkreśliło swą obecność w tej edycji Festiwalu „Eutrapelia”. 16 stycznia 2012 r. zaprezentowało w Centrum inscenizację „Sto pytań dziecka nienarodzonego do rodziców”. Członkowie Kapituły Festiwalu, Ewa Sęk, ks. Mariusz Kozłowski, Alicja Szewczyk i Magdalena Sibiga z KDK „ARKA”, wyrazili wdzięczność dyrektorowi Piotrowi Żyjewskiemu i Annie Woś za stwarzanie dobrego klimatu w szkole, w której pod opieką Mirosława Juśkiewicza, Anny Olszewskiej, Anety Wójcik i ks. Krzysztofa wyrasta młodzież, której wpaja się zdrowe zasady moralne.
13 stycznia 2012 r. Zespół Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli zaprosił Kapitułę Festiwalu (Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, ks. Mariusz Kozłowski, ks. Jan Folcik, Agnieszka Kozioł, studentka z KUL, Agnieszkę Goch i Krzysztofa Salę z TV „Stella”) w swoje progi. Na małej auli, w obecności kilku klas wraz z nauczycielami, wszystkich serdecznie powitał dyrektor Paweł Ciołkosz. Wybrani uczniowie z klas III pokazali inscenizację, jak do Bożego Narodzenia przygotowuje się niebo i ziemia. Klamrą spinającą program były autorskie rozważania adwentowe Moniki Walencik-Kadamus. Nad całością opiekę sprawowały s. Łucja, Dorota Wdowiak i Małgorzata Pokora.
22 grudnia 2011 r. młodzież klasy II c z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowała program artystyczny pod kierunkiem Barbary Podsiadło, według autorskiego scenariusza pt. „Pamięć Narodu, to co przemija i to co zostaje na wieki”. Sala gimnastyczna, wypełniona po brzegi młodzieżą, nauczycielami, wychowawcami i reprezentacją rodziców, zamieniła się w rodzinny dom, w którym babcia w wieczór wigilijny przekazuje kronikę rodzinnych tradycji swoim wnuczkom. Chce im w ten sposób przybliżyć klimat Bożego Narodzenia w perspektywie losów Polski w różnych okresach naszych dziejów. Wszystkie zapiski babcinej kroniki mówiły, że nasi przodkowie zdali egzamin z miłości, honoru, solidarności i wytrwałości. W tym programie artyści podkreślili, jak ważna jest bliskość pokoleń i pamięć o tym, co przeminęło, a jednocześnie, co powinno młode pokolenie ponieść w przyszłość i zapełniać kolejne karty kroniki. Bogactwo elementów świątecznych w scenografii, przepiękny śpiew dziewcząt przy akompaniamencie gitar i skrzypiec dopełniły całość prezentacji.
Kapituła w składzie Ewa Sęk, ks. Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk, Joanna Wiech, podziękowała dyrektorowi Jerzemu Nowakowi za serdeczne przyjęcie i ciepłą rodzinną atmosferę w szkole. Telewizja Kablowa „Stella” reprezentowana przez Krzysztofa Salę i Agnieszkę Gach zarejestrowała całe spotkanie.
21 grudnia 2011 r. Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” w składzie Ewa Sęk, Ks. Krzysztof Nowak, i Alicja Szewczyk i Magdalena Stec - studentka KUL, została zaproszona do Zespołu Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na sali gimnastycznej zgromadziła się młodzież całej szkoły wraz z nauczycielami, aby wspólnie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia przeżywać współczesne jasełka, przygotowane przez Lidię Mieczyńską, we współpracy z ks. Emilem Hapakiem, pt. „Tym, którzy są w drodze”. Znaleźliśmy się w Wigilię na dworcu głównym w Ostrowcu Świętokrzyskim, na którym pojawił się Anioł i Rodzina Święta. Byliśmy świadkami różnych zdarzeń, w których ktoś się spieszy, ktoś na kogoś czeka, ktoś dla kogoś nie ma czasu. Spotkało się tam kilka osób, których splot nieprzewidzianych okoliczności zmusił ich do spędzenia Wigilii na dworcu. Kiedy pojawiła się pierwsza gwiazdka każda z tych osób zapomniała o swoich problemach i łącząc się ze zgromadzonymi na sali widzami zasiedła do wigilijnej wieczerzy, łamiąc się opłatkiem. Czas Świąt sprawia bowiem, że wszyscy dzielimy się dobrem, radością i wspólnie podążamy za Jezusem Chrystusem.
Dziękujemy dyrektor Krystynie Biel za to, że szkoła aktywnie uczestnicy w kolejnej już edycji Festiwalu.

Eutrapelia, czyli umiejętność dobrej zabawy

Zabawa odgrywa ważną rolę w życiu ludzkim. Greccy filozofowie wśród wielu różnych cnót wymieniali również dźwięcznie brzmiącą „eutrapelię” czyli umiejętność dobrej zabawy. Dostrzegli ją nie tylko starożytni mędrcy, ale również średniowieczni teologowie, jak np. św. Tomasz z Akwinu. Eutrapelia dosłownie oznacza żartobliwość, wesołość. Św. Tomasz określa ją łacińską nazwą „iucunditas” (dowcipność), ewentualnie „bona conversatio” (dobra rozmowa towarzyska). Najbliżej jej do kardynalnej cnoty umiarkowania. Arystoteles definiuje ją jako umiejętność bawienia znajomych, ale i „doznawania radości z dowcipu”. Eutrapelia ma zatem za zadanie uformować człowieka w obszarze zabawy tak, by unikał on wszelkiej przesady, zarówno w aspekcie jej nadmiaru, jak i niedomiaru. Na jednym jej krańcu stoją żartownisie, czyli ci, którzy nie mają umiaru w błaznowaniu, a na drugim „ponuracy”, nieumiejących się bawić z uwagi na swe nieokrzesanie lub zbytnie wywyższanie się i gardzenie rozrywką.
W naszej diecezji słowo to użyte zostało jako nazwa festiwalu kultury chrześcijańskiej. „Eutrapelia” jest znakiem firmowym wielu ciekawych inicjatyw kulturalnych w całym regionie.
Red.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

biskup

Chiny

Stolica Apostolska

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję