Reklama

Czciciele Bożego Miłosierdzia

2012 rok w diecezji sosnowieckiej przebiega pod znakiem jubileuszu 20-lecia jej powstania. Z tej racji czeka nas więcej niż zwykle wydarzeń bogatych w duchowe przeżycia. Wśród nich peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii krwi bł. Jana Pawła II, które nawiedzą wszystkie parafie naszej diecezji

Początek peregrynacji przewidziano na 25 marca - dzień, kiedy powstała diecezja sosnowiecka. Uroczystość inaugurująca nawiedzenie rozpocznie się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Przy okazji peregrynacji w poszczególnych świątyniach Kościoła sosnowieckiego wierni uczestniczyć będą w misjach parafialnych, rekolekcjach i dniach skupienia. Będą także odmawiać specjalną modlitwę o owoce peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, Apele Jasnogórskie, nabożeństwa różańcowe i Drogi Krzyżowe, Eucharystie (w tym jedną o północy), procesje, adoracje, całonocną spowiedź (tzw. noc konfesjonałów).
Sam dzień, gdy do parafii przyjadą obraz i relikwie, też będzie wyjątkowy. „Ufam, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach naszej diecezji otworzy nas na działanie Boga bogatego w miłosierdzie, a także obudzi naszą wrażliwość na potrzeby bliźnich oraz zintegruje wiernych Kościoła sosnowieckiego” - zaznacza ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak.

Jezu, ufam Tobie

Reklama

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzimy w 1. niedzielę po Wielkanocy. W tym roku przypada 15 kwietnia. Kult Miłosierdzia związany jest z objawieniami s. Marii Faustyny Kowalskiej ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, której w 1935 r. objawił się Jezus, polecając jej, by głosiła orędzie o Bożym miłosierdziu całemu światu. 17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dzisiaj, ponad 60 lat po śmierci „apostołki Miłosierdzia”, na całym świecie są miliony czcicieli Bożego Miłosierdzia. „Jestem miłością i miłosierdziem samym” - mówił o sobie Jezus, prosząc siostrę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Pan Jezus wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

W diecezji sosnowieckiej tylko 3 parafie noszą wezwanie Miłosierdzia Bożego. Pierwsza z nich, w Rokitnie Szlacheckim, erygowana została w 1978 r.; następna - w Sosnowcu - w 1984 r.; kolejna utworzona została w 1994 r. w Jaworznie-Borach. 1 października 2005 r. w Będzinie utworzona została parafia św. Siostry Faustyny, wielkiej Czcicielki Bożego Miłosierdzia. To właśnie w niej 25 listopada 2012 r. zakończy się diecezjalna wędrówka obrazu „Jezu, ufam Tobie” oraz towarzyszących mu relikwii bł. Jana Pawła II. Tutaj obraz dołączy do relikwii Świętej Patronki i pozostanie już na stałe.
Świątynia w Sosnowcu w 2002 r. została podniesiona do godności sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez bp. Adama Śmigielskiego SDB. Tutaj w każdy piątek wierni gromadzą się na modlitwie w Godzinie Miłosierdzia, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wówczas istnieje także możliwość ucałowania relikwii św. Faustyny oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. W prezbiterium kościoła umieszczone są obrazy Miłosierdzia Bożego oraz s. Faustyny, które wyszły spod pędzla Elżbiety i Witolda Bulików - artystów malarzy z Częstochowy. Przed świątynią - popiersie czciciela Bożego Miłosierdzia, bł. Jana Pawła II. Kościół usytuowany jest między szpitalem, Domem Opieki Społecznej, więzieniem, szkołami i uczelniami. „Gdy blisko ćwierć wieku temu rodziła się tutaj nowa wspólnota, pomyślałem, że nam wszystkim wokół potrzeba Miłosierdzia Bożego, choć wtedy jeszcze mało się o tym mówiło” - wyjaśnia proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, kustosz sanktuarium, ks. kan. dr Karol Malasiewicz.

W Dolinie Miłosierdzia

Pragnieniem proboszcza, ks. kan. Stanisława Janickiego jest stworzenie w jaworznickiej wspólnocie Doliny Miłosierdzia, na wzór częstochowskiej Doliny Modlitwy. Ks. Janicki jest gorliwym czcicielem Miłosierdzia Bożego. Wezwanie parafii jest niejako wymodlone przez mieszkańców dzielnicy Bory, bo gdy jeszcze nie było w tym miejscu parafii, wierni zakupili obraz Jezusa Miłosiernego i zawiesili w macierzystej parafii św. Wojciecha i Katarzyny. Po ustanowieniu wikariatu terenowego obraz przeniesiono do kaplicy, a później do obecnego kościoła. Pod obrazem widnieje napis: „Wiara ludu i ten obraz to fundament Kościoła na jaworznickiej Dolinie Miłosierdzia Bożego”. Na uwagę zasługuje witraż w prezbiterium kościoła przedstawiający Jezusa Miłosiernego. Przed każdą Mszą wierni odprawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia, w niedzielę zaś przed jedną Eucharystią spotykają się, by ją odmówić. W każdy 3. piątek miesiąca o 15 gromadzą się na modlitwie, podczas której odmawiają Koronkę, a potem w milczeniu adorują Najświętszy Sakrament aż do Mszy św. wieczornej. Podobnie jak w poprzedniej wspólnocie, tutaj także odprawiana jest 9-dniowa Nowenna przygotowująca do odpustu parafialnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w szachach - arcymistrz Duda pierwszym polskim triumfatorem

2021-08-05 17:16

[ TEMATY ]

szachy

Polak

arcymistrz

Wikipedia

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję