Reklama

„Gryf Mierzęcicki” dla proboszcza Targoszyc

Władzie gminy Mierzęcice po raz pierwszy przyznały nagrodę „Gryf Mierzęcicki”. Statuetkę otrzymali: Barbara Słania - emerytowana nauczycielka, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Toporowicach oraz proboszcz parafii św. Mikołaja w Targoszycach - ks. kan. Janusz Rakoczy. Wręczenie statuetek odbyło się 11 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach. Poprzedził je koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego

Wójt gminy Grzegorz Podlejski zaznacza, że „ideą przyznania nagrody jest podjęcie działań w celu wyróżnienia i uhonorowania osób fizycznych, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz innych osób prawnych, które całokształtem swojej działalności zawodowej, społecznej oraz realizacją swoich zadań wybitnie przyczyniają się do gospodarczego, kulturalnego, a także społecznego rozwoju oraz promocji gminy. Ma również nadzieję, że brązowa figura stanie się corocznym elementem wyróżniania osób szczególnie zasłużonych dla kultury i rozwoju regionu.

Otwarte serce

Proboszcz parafii w Targoszycach, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej, dziekan dekanatu siewierskiego, ks. Janusz Rakoczy z gminą Mierzęcice i Targoszycami związany jest od 1980 r. Przez wiele lat sprawował funkcję duszpasterza rolników, teraz opiekuje się leśnikami i pracownikami ochrony środowiska. Od 2004 r. jest duszpasterzem druhów Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego. Jako kapłan żywo angażuje się w sprawy środowiska lokalnego. Niezwykle ceniony, szanowany i lubiany przez parafian przede wszystkim za naturalność, spontaniczność i szczerość, ale także za zawsze otwarte serce, lojalność, uśmiech i poczucie humoru, którego można pozazdrościć. Mocno zatroskany o duchowy rozwój parafian w czasie całego roku liturgicznego. Ma dzień po brzegi wypełniony obowiązkami. Jego praca to nie tylko codzienna Eucharystia, odprawienie pogrzebu, udzielenie chrztu, ślubu czy posługa w konfesjonale - to także spotkania z różnymi grupami, stowarzyszeniami, ruchami działającymi przy parafii; to organizacja wyjazdów, pielgrzymek czy okolicznościowych uroczystości, spotkań ze znanymi ludźmi.
Tradycją w targoszyckiej wspólnocie są piękne koncerty bożonarodzeniowe, a także festyny parafialne organizowane z racji odpustu parafialnego czy diecezjalnego święta plonów. Ks. Proboszcz swoim wiernym stwarza także możliwość poznania artystów regionu, np. zwycięzców OFKiP w Będzinie, którzy w prastarej świątyni św. Mikołaja śpiewają bożonarodzeniowe pieśni. Laureat „Gryfa” cyklicznie organizuje wyjazdy do kina, teatru, a wierni tej wspólnoty mają szeroki dostęp do wielu tytułów pism katolickich. Mając na względzie ciągłość kultury i tradycji stał się inicjatorem powstania monografii o targoszyckiej wspólnocie. Głęboko zatroskany o Kościół żywych kamieni, ale także o parafialną świątynię. Dzięki jego staraniom została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków. Ks. Rakoczy systematycznie dba o odnawianie kościoła i ochronę zgromadzonych w nim dzieł sztuki. Dzięki niemu świątynia stała się też lokalnym centrum kultury. Parafia ma swoją stronę internetową i wydaje własne czasopismo „Mikołajek targoszycki”.

Animator lokalnej kultury

Reklama

Od wielu lat ks. Rakoczy skutecznie pełni funkcję animatora lokalnej kultury. „Człowiek dialogu i kompromisu, który potrafi rozładować nawet najbardziej napiętą sytuację. Takiego wszyscy go znamy i za to też cenimy” - mówi wójt gminy, G. Podlejski. „Zawsze łączył mieszkańców gminy i wspierał dobre inicjatywy gminnego samorządu” - dodaje. Nic więc dziwnego, że kapituła decydująca o wyborze laureata „Gryfu” jednogłośnie poparła kandydaturę Proboszcza Targoszyc. „Zawdzięczamy mu bardzo dużo, nie tylko parafianie, ale także mieszkańcy naszej gminy. To dzięki jego życzliwości i zrozumieniu powstała Biblioteka Publiczna im. bł. Jana Pawła II w Mierzęcicach, na potrzeby której przekazał budynek tzw. katechetki oraz wiele swoich prywatnych zbiorów książkowych.

Nie pierwsze, nie ostatnie

„Gryf Mierzęcicki” to nie pierwsze i zapewne nie ostatnie wyróżnienie przyznane Proboszczowi z Targoszyc, który m.in. został uhonorowany Nagrodą Starosty Będzińskiego za upowszechnianie kultury, a także jest laureatem prestiżowej nagrody „Mater Verbi” przyznawanej przez Redaktora Naczelnego „Niedzieli” za promowanie i czytelnictwo katolickiej prasy w parafii. Sam laureat niezwykle skromnie i z pewnym wzruszeniem podczas przyjmowania statuetki „Gryfa” wyznał: „Nie wiem, co powiedzieć. Myślę, że jest w gminie wiele innych postaci, które można byłoby uhonorować taką statuetką, ale skoro tak zdecydowała kapituła, bardzo dziękuję za wyróżnienie. Cieszę się, że władze gminy doceniają to, co robię. Jestem też bardzo wdzięczny Panu Wójtowi za wielką przychylność dla mojej osoby”.

Dwa razy w Targoszycach

Ks. Janusz Rakoczy urodził się w rodzinie górniczej, w dąbrowskiej parafii Chrystusa Króla. Zarówno szkołę podstawową, jak i średnią - Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego ukończył w rodzinnym mieście. Potem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1979 r. z rąk bp. Stefana Bareły. Przystajń, Targoszyce, parafia św. Barbary w Częstochowie - to placówki, w których pracował jako wikariusz. W 1988 r. już jako proboszcz powrócił do Targoszyc i tak jest do dzisiaj. Lubi dobrą książkę i dobrą muzykę, przy której najczęściej przygotowuje kazania. Dużą uwagę przykłada do przygotowania liturgii. „To zostało mi we krwi, bo przez 5 lat byłem ceremoniarzem” - podkreśla. Najlepiej wypoczywa na łonie natury; uwielbia spacery po lesie, bo tam najlepiej wypoczywa, nabiera sił do dalszej posługi duszpasterskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję