Reklama

Na krawędzi

Niemodny patriotyzm

Majowe święta nastrajają mnie zawsze do rozważań nad naszym polskim patriotyzmem. Nie mnie jednego: miesięcznik Znak opublikował w kwietniowym numerze wiele bardzo ciekawych artykułów pod wspólnym tytułem Jak być patriotą? Dobrze, że opublikował, bo temat miłości Ojczyzny nie jest modny, niemal nikt na ten temat nie prowadzi publicznej rozmowy. Tymczasem taka patriotyczna rozmowa jest absolutnie niezbędna, bowiem na odpowiedź czeka mnóstwo niesłychanie ważnych pytań. Spójrzmy na niektóre z nich:

Jaka ma być przyszłość polskiego narodu w kontekście takich zagadnień, jak integracja europejska, globalizacja, wielkie przemiany w Europie Wschodniej? Przecież żyjemy w epoce, gdy skończył się jeden świat, jedna cywilizacja, a tworzy się nowa. Tempo przemian jest ogromne, ich końca nie widać, ale nie widać też jakiejś jednoznacznej i porywającej wizji, która jednoczyłaby mieszkańców naszego kraju. Ujednolicanie się świata jest faktem, pomijając decyzje polityczne sama łatwość komunikacji powoduje, że świat staje się coraz bardziej malutki, a każdy kąt tego świata coraz podobniejszy do innych kącików. A chcielibyśmy przecież zachować jakąś "osobność", coś dobrego, co odróżnia nasz polski dom od innych domów...

Jaką dać odpowiedź na pokusy agresywnego nacjonalizmu środowisk sfrustrowanych i wykorzenionych? W dobie trudnych przemian może ich być niemało: niełatwo pogodzić się z nową rzeczywistością dawnym pracownikom rozwiązanych Państwowych Gospodarstw Rolnych, bezrobotnym ofiarom gospodarczych restrukturyzacji, bezdomnym ofiarom eksmisji i innym. Nawet jeśli uznamy, że przemiany były konieczne i ostatecznie tylko one mogą nas w końcu wyprowadzić z kryzysu, to przecież żyją wśród nas ludzie, którym jest źle... To podstawowy wymóg patriotycznej solidarności.

Co zrobić z pozbawionymi fundamentów w świecie wartości postawami, które określić można jako "honor kibica"? Oto w miejsce patriotyzmu pojawia się postawa przypominająca emocje kibica wobec własnego klubu piłkarskiego - uczucie powierzchowne, a zarazem emocjonalnie intensywne i nacechowane niechęcią do "innych". Niestety, działa tu zasada kopernikańska: lepszy pieniądz jest wypierany przez pieniądz gorszy, patriotyzm wypierany jest przez postawy "kibicowskie"...

Jak budować społeczeństwo właścicieli i obywateli, ludzi i środowisk o silnych więzach solidarności i szerokim, a zarazem kompetentnym i uczciwym udziale w życiu publicznym? Właściciel i obywatel to człowiek, który dobrze wie, że jego przyszłość zależy przede wszystkim od jego pracy i uczciwej pomysłowości, nie od czyjejkolwiek łaski. Wie on także, że od niego zależy los innych ludzi. I nie chodzi tu o wielkich właścicieli, chodzi o postawy ludzi zatrudnionych jako pracownicy najemni.

Wreszcie, jak budować potrójną, a niezbędną w każdym społeczeństwie solidarność pojmowaną jako obywatelski i patriotyczny obowiązek? Chodzi najpierw o solidarność z ludźmi pokrzywdzonymi dzisiaj, z ludźmi, którzy dzisiaj cierpią niedostatek. Następnie chodzi o solidarność z tymi, którzy stworzyli dzisiejszą wolność, którzy są autorami, twórcami tego wszystkiego, co dzisiaj jest dobre i budzi nadzieję. Wreszcie chodzi o solidarność z tymi, którzy kiedyś będą żyli na tej ziemi, którym zostawimy ją pięknie zagospodarowaną lub wyniszczoną. I nie chodzi tu wyłącznie o ekologię.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski o nominacji dla Ewy Kusz: ma szerokie rozeznanie i kompetencje

2022-09-30 13:48

[ TEMATY ]

prymas

Karol Porwich/Niedziela

Za tą nominacją przemawia wielki profesjonalizm, wiedza i praktyka - tak abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży skomentował wiadomość o nominacji dla Ewy Kusz. Papież Franciszek powołał ją 30 września do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję. - Przyjąłem tę wiadomość z radością i wielką nadzieją - mówi prymas Polski.

W tej nominacji abp Polak odczytuje „uznanie dla wszystkich wysiłków pani Ewy Kusz na gruncie polskim, ale także w różnych gremiach międzynarodowych, które zmierzają do zapobiegania wykorzystywaniu małoletnich i tworzenia całościowego systemu prewencji”.

CZYTAJ DALEJ

Spowiedź czy psychoterapia?

Coraz wyraźniej widoczne są dzisiaj tendencje do dłuższych i „głębszych” spowiedzi. To zresztą dzisiaj swego rodzaju moda. Ludzie wychodzą poza sztampę i chętnie spowiadają się poza Mszą św., co widać choćby po kolejkach, jakie ustawiają się do konfesjonałów w kościołach, w których są całodzienne dyżury. Ale nawet taka spowiedź nie jest formą ani namiastką terapii. Podobnie jak wyznawanie grzechów u stałego spowiednika.

Dzisiaj istnieje coraz większe zapotrzebowanie na łączenie duchowości i psychologii. Ale czym innym jest spowiedź, a czym innym psychoterapia.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nauczanie jest uczynkiem miłosierdzia względem duszy

2022-09-30 14:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Edukacja ofiaruje sens życia i wydobywa z ludzi to co najlepsze” – napisał Papież w przekazanym przemówieniu do Bractwa Wspólnot św. Tomasza z Akwinu (FASTA) obchodzącego 60-lecie istnienia. To międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawie papieskim zostało powołane do życia przez brata Aníbala Fosbery’ego w 1962 roku jako wyraz wielkiego pragnienia aktualizacji wskazań Soboru Watykańskiego II, szczególnie poprzez uświadomienie praw i powinności świeckich w zakresie misji ewangelizacyjnej.

Ojciec Święty zaznaczył, że Bractwo podjęło przesłanie Soboru poprzez realizację różnych projektów w dziedzinie ewangelizacji kultury, młodych oraz rodzin, tworząc różne instytucje edukacyjne, takie jak szkoły i uniwersytety w wielu częściach świata. Kontekst historyczny, w którym działał św. Tomasz z Akwinu niósł wiele wyzwań, szczególnie związanych z odkryciem pism greckiego filozofa Arystotelesa. Św. Tomasz wykazał, iż duża część tych tekstów może współbrzmieć z treścią Objawienia chrześcijańskiego. Podkreślał, że istnieje naturalna harmonia pomiędzy wiarą i rozumem, co także dzisiaj pozostaje istotne w przezwyciężaniu fundamentalizmów, fanatyzmów i ideologii oraz otwiera szeroką przestrzeń dotarcia z Dobrą Nowiną do różnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję