Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ryś do kapłanów: przegapiamy wartość jaką jest spotkanie z człowiekiem!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dokąd będziemy przeliczać ludzi na takie wymierne wartości, jakie mogę dostać w spotkaniu?

Dokąd będziemy ślepi na wartość jaką jest człowiek sam w sobie, z którym się możesz spotkać, który nic ci nie może dać, bo jest bezradny. Może jest odchodzący, umierający, pobity do nieprzytomności, może jest okradziony – więc nic od niego nie dostajesz. Przegapiamy wartość jaką jest spotkanie z człowiekiem! – mówił w ostatniej nauce rekolekcyjnej arcybiskup Grzegorz.

Reklama

W trzecim i ostatnim dniu rekolekcji kapłańskich odbywających się w łódzkiej bazylice archikatedralnej duchowni diecezjalni i zakonni wspólnie celebrowali Eucharystię, której przewodniczył i naukę rekolekcyjną wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś.

- Co zyskał samarytanin?- pytał w homilii metropolita łódzki. - W jaki sposób został w tym spotkaniu obdarowany? W pierwszej chwili mamy pokusę myśleć, że w tym spotkaniu on tylko traci. Traci czas, bo się zatrzymał, wraz z zatrzymaniem traci coś więcej – bo był w podróży, może stracił okazję co do swoich zamierzeń. Traci oliwę, wino i pieniądze. Co by miał zyskać od człowieka pobitego, okradzionego i ledwo żywego? Czego miałby oczekiwać od niego dla siebie? – mówił abp Grzegorz.

- Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie, to przypowieść o spotkaniu i ucieczce od spotkania! – tłumaczył w homilii metropolita łódzki. - Kapłan i lewita uciekają od spotkania. Uciekają – przechodząc na drugą stronę - mijając drugą stroną. Nie wiem jak wam, ale mnie się zdarzało w życiu. Widzisz człowieka, ale nie chcesz, by on cię zobaczył. Widzisz człowieka, ale nie chcesz się z nim spotkać wzrokiem. Widzisz człowieka, ale chcesz zejść z pola jego widzenia, bo boisz się spotkania, które może być krępujące, które może się okazać zobowiązujące, angażujące, bo jest przecież jakoś nie w porę! – zauważył rekolekcjonista.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że - nasze działanie, które nazywamy miłosierdziem, czy miłością – w najgłębszym wymiarze jest dopowiedzią. Zwracam się miłością miłosierną do Jezusa, który wobec mnie jest miłosierny jako pierwszy! Tracę czas dla Kogoś, kto dał mi życie – dał mi cały swój czas. Tracę swoje plany dla Kogoś, kto stracił dla mnie swoje życie! Daję trochę jedzenia Komuś, od kogoś otrzymałem całe moje jedzenie, i każdego dnia mnie karmi. Udzielam mieszkania Komuś, kto dał do zamieszkania całą ziemię. Daję pieniądz Komuś, od kogo mam pełną własność. Świadczę miłosierdzie Komuś, kto się odwiecznie nade mną zmiłował, bez żadnej mojej zasługi! – dodał.

Tradycyjnie - w czasie każdych rekolekcji - w ostatnim dniu odbywa się kolekta kapłańska na jeden z wybranych wcześniej celów. W tym roku abp Grzegorz wraz z dyrektorem łódzkiej Caritas podjęli decyzję, by jałmużną rekolekcyjną wspomóc program stypendialny dla dzieci w Aleppo zatytułowany – Pierwszy Krok. Każdy, kto chciałby ufundować stypendium dla dzieci może to uczynić wchodząc na adres www.pierwszykrok.domwschodni.pl

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię ks. dr Tomasz Falak – diecezjalny ojciec duchowny – podziękował metropolicie łódzkim za przygotowanie i wygłoszenie rekolekcji, a ksiądz arcybiskup wyraził swoją radość związaną z obecnością duchownych w katedrze, ale także wirtualnie - poprzez transmisję internetową.

Przez ostatnie trzy wieczory – jak co roku – duchowni z poszczególnych dekanatów Archidiecezji Łódzkiej przyjeżdżali do bazyliki archikatedralnej, aby uczestniczyć w wieczorach ze Słowem Bożym. W tym roku – z uwagi na pandemię covid19 – duchowni, którzy z różnych przyczyn nie mogli przyjechać do katedry, mieli możliwość uczestniczyć w rekolekcjach on-line poprzez transmisję internetową. To już czwarta edycja Rekolekcji Kapłanów Archidiecezji Łódzkiej. Pierwsze tego typu rekolekcje miały miejsce we wrześniu 2017 roku – tuż przed ingresem arcybiskupa Grzegorza do katedry łódzkiej.

2020-11-27 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój tata przygotował mnie do Pierwszej Komunii Świętej

W parafii pw. św. Archaniołów Michała i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim, w pierwszą niedzielę czerwca, dzieci przystąpiły do pierwszej Komunii Świętej. Z powodu pandemii koronawirusa przygotowanie do tego ważnego dla nich i ich rodzin wydarzenia odbyło się inaczej niż zwykle. Rozmawiałem z dwiema rodzinami, które, jako jedne z pierwszych, podjęły decyzję o przystąpieniu dzieci do tzw. rodzinnej Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Anglia: biskup O'Toole oraz bioetycy przeciwni eutanazji Polaka

2021-01-19 08:53

[ TEMATY ]

eutanazja

Wielka Brytania

Adobe Stock

Biskup angielskiej diecezji Plymouth Mark O'Toole potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

"Towarzyszę modlitwą pacjentowi, jego żonie, rodzinie i wszystkim, którzy są zaangażowani w jego opiekę. Decyzja sądu zezwalająca na zaprzestanie nawadniania i żywienia jest bardzo niepokojąca. Tym bardziej, że jest uważana za leżącą w najlepszym interesie pacjenta. Zapewnienie jedzenia i wody ciężko chorym pacjentom - nawet w przy użyciu sztucznych metod - jest podstawowym poziomem opieki. Musimy walczyć o zapewnienie tej opieki, kiedy tylko jest to możliwe" - napisał bp Mark O'Toole, ordynariusz diecezji Plymouth, nawiązując do sytuacji Polaka, który w szpitalu na terenie jego diecezji ma zostać poddany eutanazji poprzez odłączenie od aparatury, zapewniającej pożywienie i nawodnienie.

CZYTAJ DALEJ

Noce Józefowe w Sulechowie

2021-01-19 21:42

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Kamil Krasowski

Papież chciał pokazać, że Józef ma w sobie siłę jako mężczyzna

Papież chciał pokazać, że Józef ma w sobie siłę jako mężczyzna

W parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie 19 stycznia odbyły się pierwsze Noce Józefowe. To czuwania modlitewne poświęcone Opiekunowi Świętej Rodziny.

- Papież Pius IX patrząc na ogromne wstawiennictwo św. Józefa, postanowił przed 150 laty uczynić go patronem Kościoła świętego. Widział bardzo mocno potrzebę zauważenia tego milczącego świadka, ale podczas tych katechez chcemy przełamać schematy i zobaczyć, że on wcale nie był taki milczący. Papież chciał pokazać, że Józef ma w sobie siłę jako mężczyzna, jako głowa rodu, że ma w sobie siłę jako ojciec, jako mąż, jako osoba pracująca, a także później, przy końcu jego życia - jako osoba starsza, schorowana, jako osoba, która patronuje tym, którzy odchodzą z tego świata" - mówił prowadzący katechezę o św. Józefie ks. Dariusz Korolik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję