Reklama

Obchody 95. rocznicy strajku dzieci gnieźnieńskich

Przed dziewięćdziesięciu pięciu laty dzieci z Katolickiej Szkoły Ludowej w Gnieźnie walczyły w obronie polskiej mowy. Rocznica ta stała się okazją do uroczystego uczczenia strajku sprzed prawie wieku.

Główne uroczystości odbyły się 8 i 9 kwietnia br., jednak przygotowania do nich trwały znacznie dłużej. Przeprowadzono konkursy: polonistyczny, historyczny, plastyczny, recytatorski i fotograficzny, których rezultaty można było zobaczyć w szkolnych gablotach. Uroczystości rocznicowe rozpoczęto 8 kwietnia br. w Gimnazjum nr 1 sesją naukową: Gniezno na przełomie XIX i XX wieku, na którą zaproszono uczniów z gnieźnieńskich szkół. Patronat nad nią objął ks. Marian Aleksandrowicz, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Następnego dnia o godz. 11.00 uczniowie i nauczyciele zebrali się na Mszy św. w kościele Ojców Franciszkanów. "Gromadzimy się na tej Eucharystii, by dziękować Bogu za historię i ludzi, którzy bronili wiary, religii, polskiej mowy. Chcemy oddać im hołd" - powiedział na początku nabożeństwa o. Piotr Pospieszny. W homilii Kaznodzieja wspomniał uczniów sprzed dziewięćdziesięciu pięciu lat, którzy "stanęli w obronie tego, co dla Polaka najwartościowsze: Boga, honoru i Ojczyzny. Dla nich bronili polskiej mowy". Przywołał też słowa abp. Henryka Muszyńskiego: "Jest taka granica w człowieku, która nie pozwala wydrzeć tego, co jest dla niego najcenniejsze, nie pozwala wydrzeć języka serca, którym modli się każdy człowiek, tego języka, który najczęściej przypomina dom rodzinny, matkę i mowę ojczystą".

O. Piotr Pospieszny zwrócił też uwagę na wartość języka polskiego, tak często dziś niszczonego i wulgarnego. Zwrócił się więc do młodzieży, by walczyła o jego piękno. Po Mszy św. przed budynkiem szkoły zebrali się uczniowie oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in.: przedstawiciel Urzędu Gminy i Miasta Września Eugeniusz Paterka, absolwenci szkoły: ks. Stanisław Pietrzak, Walerian Występski, Jarosław Mikołajewicz, Iwona Kostrzewska, byli nauczyciele: Stanisława Godlewicz-Kaźmierowska, Zofia Walkowiak, Eugeniusz Frąckowiak. Wiceprezydent Gniezna Andrzej Grzelak i dyrektor szkoły Aleksandra Grześkowiak dokonali odsłonięcia tablicypamiątkowej, ufundowanej przez społeczność szkolną. Po jej poświęceniu przez o. Piotra Pospiesznego goście przeszli do budynku szkoły. Jarosław Mikołajewicz dokonał tam otwarcia Izby Pamięci, zaprojektowanej przez nauczycielkę Annę Dziel. W gablotach znalazły się m.in.: dokumenty i rekwizyty związane z ważnymi wydarzeniami szkoły, kroniki szkolne. Darczyńcami byli Walerian Występski oraz Stanisława Godlewicz-Kaźmierowska, która przekazała szkolne krzyże i kroniki oraz jej dokumenty z czasów, gdy była żołnierzem Armii Krajowej.

Kolejnym punktem obchodów był spektakl w Miejskim Ośrodku Kultury, przypominający wydarzenia z początku XX w. w Gnieźnie, przygotowany przez uczniów szkoły. Po nim Eugeniusz Paterka uhonorował Aleksandrę Grześkowiak i Gimnazjum nr 1medalami pamiątkowymi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Rosji: wojna nie rozwiązuje problemów między narodami

2022-09-29 18:33

[ TEMATY ]

biskupi

Rosja

wojna

Episkopat News

Wojna nie rozwiązuje problemów między narodami – napisali katoliccy biskupi w opublikowanym wczoraj apelu po ogłoszeniu „częściowej mobilizacji” w Federacji Rosyjskiej.

Wskazali w nim, że „ostra konfrontacja na Ukrainie przerodziła się w konflikt militarny na wielką skalę, który już spowodował tysiące ofiar, podważył zaufanie i jedność między państwami i narodami i zagraża istnieniu całego świata”.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: ponad 6 tys. pakietów żywnościowych dla ukraińskich żołnierzy

2022-09-30 16:22

[ TEMATY ]

Caritas

Rzeszów

#pomocdlaUkrainy

mat. pras

Ponad 6 tys. pakietów żywnościowych dla ukraińskich żołnierzy przygotowała rzeszowska Caritas. Każdy pakiet zawiera: danie główne, suchary, sztućce i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny.

Nie tylko „zwykli” obywatele Ukrainy, lecz również ukraińscy żołnierze potrzebują pomocy. Wiele państw przekazuje im wsparcie militarne i informacyjne. Ale codzienną potrzebą jest również zaopatrzenie w żywność. Z tego powodu Caritas Diecezji Rzeszowskiej, dzięki dotacji otrzymanej od Fundacji PGE, przygotowała 6 222 pakiety żywnościowe, które za pośrednictwem zaprzyjaźnionej ukraińskiej organizacji trafią do ukraińskich żołnierzy. Każdy pakiet zawiera: danie główne, suchary, sztućce i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję