Reklama

Przemówienia

Wykorzystujmy media do głoszenia Chrystusa

[ TEMATY ]

media

Franciszek

Semilla Luz / Foter / CC BY

Jaką rolę może odegrać Kościół w świecie mediów? Czy jesteśmy w stanie nieść tam Chrystusa i zapewnić ludziom spotkanie z Nim? Czy umiemy odpowiedzieć na wewnętrzne pragnienia ludzi korzystających z mediów i tworzących je; stać się „domem”, punktem odniesienia dla zagubionego człowieka? - pytał Franciszek uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, z którymi spotkał się 21 września w południe w Watykanie.

Reklama

Epoka mediów sieciowych, stanowiących istotny element globalizacji, jest zarazem czasem wielkiej dezorientacji - powiedział papież. Zauważył, że ludzie zanurzeni w tej rzeczywistości są pozbawieni istotnych punktów odniesienia, a zarazem mają problem z nawiązaniem głębszych więzi. Dlatego właśnie Kościół nie powinien wycofywać się z tego pola, lecz musi podejmować rozsądny dialog ze światem nowych technologii. Oznacza to m.in. wymóg duchowej postawy pielgrzyma ze strony Kościoła oraz konieczność dobrego przygotowania, i to nie tylko technicznego tych, którzy podejmują się tego zadania - zaznaczył Ojciec Święty.

„Wielki kontynent cyfrowy nie jest po prostu technologią, ale tworzą go realni ludzie wraz z tym, co mają w sobie: własnymi nadziejami, cierpieniami, lękami, poszukiwaniem prawdy, piękna i dobra. Trzeba umiejętności wskazywania i niesienia Chrystusa, dzieląc te radości i nadzieje, niczym Maryja, która przyniosła Chrystusa sercu człowieka. Trzeba umiejętnego wejścia w tę mgłę obojętności bez błądzenia. Trzeba wejścia w tę najciemniejszą noc, nie dając się ogarnąć ciemnościom i zagubieniu. Trzeba wsłuchiwać się w złudzenia tak wielu, nie pozwalając się jednak uwieść; przyjmować rozczarowania, ale bez popadania w zgorzknienie; dotykać dezintegracji drugiego, ale nie pozbawiając się własnej tożsamości" - tłumaczył Franciszek.

Podkreślił, że "ważna jest uwaga i obecność Kościoła w świecie komunikacji, by prowadzić dialog z dzisiejszym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem". Jednocześnie zwrócił uwagę, że spotkanie to ma charakter osobowy. "Nie wolno manipulować. W naszych czasach mamy w Kościele wielką pokusę manipulowania sumieniami, takiego teologalnego prania mózgu, które ostatecznie prowadzi do spotkania z Chrystusem czysto nominalnym, a nie z żywą Osobą. Tymczasem w tym spotkaniu chodzi o Chrystusa, który jest Osobą, a nie tym, czym chciałby je mieć duchowy inżynier-manipulator. To właśnie jest wyzwanie” – powiedział Papież.

2013-09-21 19:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ravasi: Kościół a media

[ TEMATY ]

media

Franciszek

Wojciech Łączyński

Kościół czeka poważna i krytyczna refleksja nad komunikacją – uważa kard. Gianfranco Ravasi. W jego przekonaniu stymuluje nas do tego Papież Franciszek. Pokazuje on, że przejrzystością i jasnym językiem można zyskać więcej niż kurczową obroną. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury zastrzegł jednak, że trzeba przy tym uwzględnić współczesny kryzys przekazu. Okazuje się bowiem, że nadmiar informacji nie pomaga w komunikacji, ale ją uniemożliwia. Kard. Ravasi podzielił się tymi refleksjami na rzymskim Wolnym Uniwersytecie Matki Bożej Wniebowziętej LUMSA. Uczelnia ta przyznała mu bowiem doktorat honoris causa właśnie w dziedzinie komunikacji społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję