Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Czas radosnego oczekiwania

- Poświęcimy dziś świece Caritas, to jest także światło dla ubogich i biednych – powiedział w pierwszą niedzielę Adwentu, na zakończenie Mszy św. ks. prałat Jan Franczak z parafii św. Jana Kantego w Krakowie.

Renata Biała

W niedzielę 29 listopada, u progu nowego roku liturgicznego ks. Jan Franczak przypomniał o duchowym znaczeniu objawiającej się Tajemnicy Boga: – Adwent, który dziś rozpoczynamy, jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Nie pozwala nam na obojętność, domaga się aktywności i zaangażowania w oczekiwaniu znaków nadziei na powtórne przyjście Pana.

Reklama

Ta wrażliwość na przychodzące światło Chrystusa w okresie szczególnego wyczekiwania, jakim jest Adwent, rozpoczyna się poniekąd od wrażliwości na bliźniego, w którym jest obecny sam Chrystus. Duchowny dodał: – Światłość kolejnych świec adwentowych ma nas doprowadzić stopniowo do prawdziwego Światła, wschodzącego w Boże narodzenie. Poświęcone w pierwszą niedzielę Adwentu świece i opłatki mają przypominać nam również o potrzebujących, którzy w te święta będą pragnęli być zauważonymi – powiedział ks. Franczak i podkreślił: - To jest także światło dla ubogich i biednych, jeśli przy tej okazji złożymy większą ofiarę, to zaświeci się na kilku sercach.

Ks. prałat przypomniał ponadto, że Adwent staje się czasem, kiedy ponownie przeżywamy tajemnicę jedności Boga i człowieka, szczególnie w Eucharystii, która jest tajemnicą adwentowych znaków miłości. Towarzyszące hasło w nowym roku duszpasterskim pt.: „Zgromadzeni na świętej ofierze”, któremu towarzyszy biblijne hasło „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6, 32), mają się stawać zaczynem w naszym życiu od najprostszych gestów miłości wobec bliźniego.

2020-11-29 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatni dzień konferencji - "Jan Paweł II zawsze wzywał do odważnej rozmowy o miłości"

2021-01-17 19:36

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Ku przyszłości z Janem Pawłem II” – to tytuł międzynarodowej konferencji moderowanej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i transmitowanej online. Podczas ostatniego dnia wydarzenia, głos zabrali m.in. patriarcha Lizbony Kard. Manuel Clemente, przewodniczący Konferencji Katolickiego Episkopatu Rosji abp. Paolo Pezzi, a także rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie ks. dr Przemysław Kwiatkowski. Trzydniowe sympozjum zostało zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

W swoim wystąpieniu patriarcha Lizbony Kard. Manuel Clemente podkreśli, że Jan Paweł II był bardzo ważną postacią, a jego życie to jedno wielkie przesłanie, aż do samej śmierci. - Jego życie było spotkaniem z sercem i z człowiekiem – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

7 ważnych ekumenicznych pytań

2021-01-12 18:42

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. 10-14

[ TEMATY ]

ekumenizm

Adobe.Stock.

Pytanie 1.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebny ojciec i „bibliotekarz Chrystusa”

2021-01-17 23:28

[ TEMATY ]

felieton

ks. Paweł Traczykowski

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie, wykładowca teologii, oraz języków łacińskiego, greckiego i włoskiego w WSD Świdnica

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum
w Rzymie, wykładowca teologii,
oraz języków łacińskiego, greckiego
i włoskiego w WSD Świdnica

W II poł. ubiegłego roku minęło 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

    Ciągle mam w pamięci zdanie usłyszane podczas rekolekcji: U Pana Boga nie ma przypadków, one istnieją tylko w gramatyce. Ostatnie miesiące, naznaczone koniecznością codziennych zmagań z pandemią, troską i lękiem o bliskie osoby, zmuszają do postawienia pytania: gdzie szukać nadziei, czego naprawdę potrzebuje, co w tym czasie może dać mi Bóg i wiara? W tym roku mija 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję