Reklama

Niedziela Lubelska

Cegiełka miłości. Kalendarz chełmskiego hospicjum

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie wydało ścienny kalendarz na rok 2021.

TB

- Kalendarz pokazuje całoroczną pracę naszego hospicjum. Znalazły się na nim zdjęcia z prac medycznego zespołu hospicyjnego, różnych akcji, zbiórek oraz szkoleń organizowanych dla wolontariuszy. W tym kalendarzu najważniejsi są ludzie włączający się w różne formy pracy hospicyjnej. Takie wydawnictwo stało się już tradycją - informuje Justyna Pietrzyk, rzecznik prasowy hospicjum. Całkowity zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym i prace przygotowawcze do budowy domu hospicjum stacjonarnego w Nowinach koło Chełma.

Opieka mimo pandemii

Reklama

Hospicjum obecnie opiekuje się 20 chorymi z Chełma i okolic. - Pomimo pandemii zapewniamy bezpłatną specjalistyczną opiekę medyczną lekarza opieki paliatywnej, pielęgniarek, fizjoterapeuty oraz psychologa i kapelana hospicyjnego. Do dyspozycji chorych na nowotwory i ich rodzin jest też bezpłatna wypożyczalnia sprzętu medycznego. Przy stowarzyszeniu działają dwie grupy wsparcia: dla osób po chorobie nowotworowej i w żałobie. Jednak ich spotkania ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w kraju zostały na pewien czas zawieszone. Członkowie grup kontaktują się ze sobą telefonicznie, podobnie czyni psycholog - wyjaśnia Justyna Pietrzyk.

Zysk duchowy

Chełmskie hospicjum nie ma kontraktu z NFZ, ale oferuje bezpłatną opiekę potrzebującym. Nie odmawia pomocy medycznej ciężko chorym na nowotwory, którzy z różnych powodów nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. - Dla nas liczy się każdy chory, którego zawsze traktujemy z godnością i miłością. Hospicjum to godne życie. Nie zarabiamy na chorych. Nasza działalność nie przynosi zysku materialnego, jednak przynosi zysk duchowy w postaci miłości - mówi Jerzy Masłowski, członek zarządu. Środki na działalność hospicjum pozyskuje głównie z tzw. jednego procenta oraz z różnych akcji charytatywnych i wydawniczych. - Zysk ze sprzedaży kalendarza na rok 2021 również będzie w całości przeznaczony na pomoc chorym z nowotworami i na wykonanie projektu domu hospicjum stacjonarnego wraz z obiektami towarzyszącymi, takimi jak dom opieki długoterminowej i dzienny dom opieki wyręczającej w Nowinach koło Chełma. Zachęcamy do zakupu kalendarza, który jest wyjątkową i symboliczną w wymowie cegiełką - podkreśla Masłowski.

Reklama

Zmiana siedziby

Do końca listopada publikację można nabyć w biurze przy ul. Lwowskiej 12/4. Od grudnia hospicjum zmieni siedzibę. Stowarzyszenie przenosi się z zajmowanego od ponad dziesięciu lat lokalu do budynku klubu osiedlowego Estrada Dziecięca Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Nowy adres biura to ul. Starościńska 4a, dane kontaktowe nie zmienią się (tel. 82 564 50 11, e-mail: hospicjumdomowe.chelm@gmail.com). Biuro czynne jest w dni robocze w godz. 9.00-17.00. Osoby, które chciałyby wesprzeć Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, mogą wpłacać darowizny na konto. Więcej na www.hdchelm.cba.pl2020-11-30 08:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakonny radykalizm i głębia modlitwy

Zakon Paulinów w 2020 r. obchodził rok jubileuszowy – 750. rocznicę śmierci swojego założyciela, bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, Węgry.

Euzebiusz urodził się ok. 1200 r. Podczas najazdu Tatarów w 1241 r., gdy ukrywał się w lasach Pilisium (Pecs), spotkał wielu pustelników. Kilka lat później sam wybrał ten sposób życia. Zgromadził wokół siebie wspólnotę, która dała początek klasztorowi Świętego Krzyża (1250 r.). Wspólnota ta połączyła się następnie z inną – z klasztoru św. Jakuba – istniejącą już wcześniej, a założoną przez biskupa Bartłomieja, i przyjęła tę samą surową regułę. Euzebiusz został jej pierwszym prowincjałem i nadał nowemu zgromadzeniu nazwę: Zakon Braci św. Pawła, Pierwszego Pustelnika. Około 1262 r. zakon otrzymał tymczasowe papieskie zatwierdzenie, a ostateczne – w 1308 r. Euzebiusz tego nie doczekał, zmarł w 1270 r. Jego ciało pochowano ze czcią w klasztorze Świętego Krzyża. Mimo że nigdy nie był beatyfikowany, paulini przypisywali mu tytuł błogosławionego. W 2004 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oficjalnie zaaprobowała ten tytuł.

CZYTAJ DALEJ

5 rad, jak nie zmarnować roku św. Józefa

2021-01-19 14:37

Karol Porwich /Niedziela

Satysfakcjonująca praca, dobry mąż lub żona, nowe mieszkanie, spokojna śmierć… Święty Józef jest niezastąpionym orędownikiem w morzu naszych codziennych spraw, jak i wielkich potrzeb. W jaki sposób dobrze przeżyć rok, któremu patronuje Święty Opiekun Jezusa?

1. Msza święta 19. dnia każdego miesiąca

CZYTAJ DALEJ

Papież do Joe Bidena: niech Bóg obdarzy Pana mądrością i siłą

2021-01-20 18:45

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Joe Biden

youtube.com/vaticannews

Papież Franciszek w depeszy gratulacyjnej do nowego prezydenta USA Joe Bidena zapewnił go o swojej modlitwie o to, by Bóg obdarzył go "mądrością i siłą". Zaapelował do 46. prezydenta o kierowanie się szacunkiem dla praw i godności każdej osoby.

W przesłaniu, opublikowanym przez Watykan w środę natychmiast po zaprzysiężeniu Joe Bidena papież złożył życzenia nowemu prezydentowi USA i zapewnił go o swojej modlitwie do Boga, by obdarzył go "mądrością i siłą w pełnieniu tego wysokiego urzędu".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję