Reklama

Wizytacja w Chocianowcu

Srebrne jubileusze

Niedziela legnicka 18/2002

18 kwietnia br. w Chocianowcu przeżywano wyjątkową uroczystość. Złożyły się na nią trzy okoliczności. Pierwsza to wizytacja kanoniczna parafii przeprowadzona przez bp. Tadeusza Rybaka wraz z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania. Następnie 25-lecie sakry biskupiej Pasterza diecezji i 25-lecie kapłaństwa proboszcza z Chocianowca ks. Czesława Komuszyny, który przed 25 laty przyjął święcenia kapłańskie we wrocławskiej katedrze, a miesiąc później, 24 czerwca, ks. dr Tadeusz Rybak, ówczesny wicerektor Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przyjął sakrę biskupią.

Przybyłego do parafii Księdza Biskupa powitali przed kościołem chlebem i solą przedstawiciele parafii. W kościele dzieci, młodzież i rodzice wypowiedzieli słowa powitania i wyrazili radość z przybycia Księdza Biskupa do wspólnoty parafialnej. Ksiądz Proboszcz przedstawił sprawozdanie, w którym powiedział m.in.: "Mieszkańcy parafii to ludzie, którzy w ramach repatriacji przybyli z parafii Tuligłowy, Gródek Jagielloński oraz górale z okolic Wadowic oraz innych regionów naszej Ojczyzny. W latach powojennych Chocianowiec był filią parafii Chocianów, od roku 1966 wikariatem samodzielnym, a od 12 kwietnia 1972 r. parafią, w której skład wchodzą następujące miejscowości: Chocianów, Raków i Zagórze.

Parafia liczy 888 mieszkańców. Najpierw wierni gromadzili się w kaplicy zaadaptowanej po 1947 r. z sali zabaw, a w roku 1989 w stanie surowym wznieśli obecny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowany przez bp. Adama Dyczkowskiego 16 sierpnia 1992 r. Po II wojnie światowej z parafii wyszli następujący księża: ks. Grzegorz Witka SDB, śp. ks. Jan Maziej, ks. Ryszard Sroka SDB. W parafii nie ma żadnej szkoły z powodu małej ilości dzieci. Dzieci i młodzież uczą się w Chocianowie, Lubinie, Polkowicach, Chojnowie, Legnicy, Chróstniku. Życie religijne i duszpasterskie skupione jest wyłącznie wokół kościoła parafialnego, w którym codziennie sprawowana jest Eucharystia i wszystkie nabożeństwa okresowe."

Podczas kazania Ksiądz Biskup najpierw wyraził uznanie dla parafian za wybudowanie kościoła i podziękował za troskę. Zwrócił uwagę, że obok kościoła materialnego równie ważna jest wspólnota żywego kościoła, którą tworzą ochrzczeni chrześcijanie gromadzący się na Mszy św. czy nabożeństwach. I tak jak należy dbać o budynek kościoła, tak również trzeba troszczyć się o żywy kościół, aby mógł wzrastać w świętości i osiągnąć zbawienie w Chrystusie.

W dalszym ciągu kazania Ksiądz Biskup zwrócił się do kandydatów do bierzmowania, wskazując im, jak wielki dar przyjmują w tym sakramencie oraz do ich rodziców, aby tworzyli w domach chrześcijańską atmosferę umożliwiającą religijne wychowanie swoich dzieci.

Wspominając swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Pasterz diecezji podziękował Bogu za otrzymaną łaskę, za możliwość pasterskiej posługi przez 15 lat w diecezji wrocławskiej i od 10 lat na ziemi legnickiej. Prosił obecnych o modlitwę, aby mógł dalej w zdrowiu i pełni sił służyć Ludowi Bożemu.

Ze szczególnie serdecznymi słowami zwrócił się do kapłanów, którzy przybyli, aby wraz z ks. Komuszyną obchodzić jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Ksiądz Biskup jeszcze jako wicerektor Seminarium Duchownego we Wrocławiu był opiekunem kursowym rocznika 1971-1977, a więc Księży Jubilatów. I to Ksiądz Biskup prowadził ich przez lata seminaryjnego dojrzewania do Chrystusowego kapłaństwa. Dziękując kapłanom za pełną poświęcenia pracę duszpasterską, życzył im, aby jeszcze przez długie lata owocnie trudzili się na niwie Pańskiej. Po Mszy św. wszyscy udali się przed kościół. Ksiądz Biskup poświęcił grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej, przyjął podziękowania od młodzieży i rodziców. Przedstawiciele parafii złożyli Jubilatom życzenia i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jakub z Marchii

[ TEMATY ]

święty

Św. Jakub z Marchii (1394-1476) ukończył studia prawnicze, był legatem Stolicy Apostolskiej i wybitnym kaznodzieją. Jako misjonarz przemierzył całe ojczyste Włochy oraz inne kraje Europy.

Jakub przyszedł na świat w 1394 roku w Monteprandone, we Włoszech. Wychował się w wielodzietnej i ubogiej rodzinie, ciężko pracował już w latach dziecięcych, zajmował się pasieniem owiec. W zdobyciu wykształcenia pomógł mu wuj, który był kapłanem. Jakub ukończył studia prawnicze, studiował na kilku włoskich uniwersytetach.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję