Reklama

Wizytacja w Chocianowcu

Srebrne jubileusze

Niedziela legnicka 18/2002

18 kwietnia br. w Chocianowcu przeżywano wyjątkową uroczystość. Złożyły się na nią trzy okoliczności. Pierwsza to wizytacja kanoniczna parafii przeprowadzona przez bp. Tadeusza Rybaka wraz z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania. Następnie 25-lecie sakry biskupiej Pasterza diecezji i 25-lecie kapłaństwa proboszcza z Chocianowca ks. Czesława Komuszyny, który przed 25 laty przyjął święcenia kapłańskie we wrocławskiej katedrze, a miesiąc później, 24 czerwca, ks. dr Tadeusz Rybak, ówczesny wicerektor Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przyjął sakrę biskupią.

Przybyłego do parafii Księdza Biskupa powitali przed kościołem chlebem i solą przedstawiciele parafii. W kościele dzieci, młodzież i rodzice wypowiedzieli słowa powitania i wyrazili radość z przybycia Księdza Biskupa do wspólnoty parafialnej. Ksiądz Proboszcz przedstawił sprawozdanie, w którym powiedział m.in.: "Mieszkańcy parafii to ludzie, którzy w ramach repatriacji przybyli z parafii Tuligłowy, Gródek Jagielloński oraz górale z okolic Wadowic oraz innych regionów naszej Ojczyzny. W latach powojennych Chocianowiec był filią parafii Chocianów, od roku 1966 wikariatem samodzielnym, a od 12 kwietnia 1972 r. parafią, w której skład wchodzą następujące miejscowości: Chocianów, Raków i Zagórze.

Parafia liczy 888 mieszkańców. Najpierw wierni gromadzili się w kaplicy zaadaptowanej po 1947 r. z sali zabaw, a w roku 1989 w stanie surowym wznieśli obecny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowany przez bp. Adama Dyczkowskiego 16 sierpnia 1992 r. Po II wojnie światowej z parafii wyszli następujący księża: ks. Grzegorz Witka SDB, śp. ks. Jan Maziej, ks. Ryszard Sroka SDB. W parafii nie ma żadnej szkoły z powodu małej ilości dzieci. Dzieci i młodzież uczą się w Chocianowie, Lubinie, Polkowicach, Chojnowie, Legnicy, Chróstniku. Życie religijne i duszpasterskie skupione jest wyłącznie wokół kościoła parafialnego, w którym codziennie sprawowana jest Eucharystia i wszystkie nabożeństwa okresowe."

Podczas kazania Ksiądz Biskup najpierw wyraził uznanie dla parafian za wybudowanie kościoła i podziękował za troskę. Zwrócił uwagę, że obok kościoła materialnego równie ważna jest wspólnota żywego kościoła, którą tworzą ochrzczeni chrześcijanie gromadzący się na Mszy św. czy nabożeństwach. I tak jak należy dbać o budynek kościoła, tak również trzeba troszczyć się o żywy kościół, aby mógł wzrastać w świętości i osiągnąć zbawienie w Chrystusie.

W dalszym ciągu kazania Ksiądz Biskup zwrócił się do kandydatów do bierzmowania, wskazując im, jak wielki dar przyjmują w tym sakramencie oraz do ich rodziców, aby tworzyli w domach chrześcijańską atmosferę umożliwiającą religijne wychowanie swoich dzieci.

Wspominając swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Pasterz diecezji podziękował Bogu za otrzymaną łaskę, za możliwość pasterskiej posługi przez 15 lat w diecezji wrocławskiej i od 10 lat na ziemi legnickiej. Prosił obecnych o modlitwę, aby mógł dalej w zdrowiu i pełni sił służyć Ludowi Bożemu.

Ze szczególnie serdecznymi słowami zwrócił się do kapłanów, którzy przybyli, aby wraz z ks. Komuszyną obchodzić jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Ksiądz Biskup jeszcze jako wicerektor Seminarium Duchownego we Wrocławiu był opiekunem kursowym rocznika 1971-1977, a więc Księży Jubilatów. I to Ksiądz Biskup prowadził ich przez lata seminaryjnego dojrzewania do Chrystusowego kapłaństwa. Dziękując kapłanom za pełną poświęcenia pracę duszpasterską, życzył im, aby jeszcze przez długie lata owocnie trudzili się na niwie Pańskiej. Po Mszy św. wszyscy udali się przed kościół. Ksiądz Biskup poświęcił grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej, przyjął podziękowania od młodzieży i rodziców. Przedstawiciele parafii złożyli Jubilatom życzenia i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję