Reklama

Świat

Władze Białorusi zabroniły organizawania marszu dla życia

[ TEMATY ]

marsz

Białoruś

www.catholic.by

Msza św. w intencji obrony życia, rodzin i dzieci odbyła się 21 września br. w mińskiej archikatedrze pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Współcześnie cały świat przeżywa kryzys rodziny. Białoruś zajmuje w świecie drugie miejsce co do ilości rozwodów, trzecie miejsce co do ilości dokonywanych aborcji oraz czwarte miejsce co do samobójstw.

Na dzień 21 września br. był zaplanowany w Mińsku I Ogólnokrajowy marsz pod hasłem: „Za życie, za rodzinę, za dzieci”. Celem tego marszu miało być zwrócenie uwagi na istniejący problem aborcji dzieci nienarodzonych oraz obrona tradycyjnej rodziny i wartości chrześcijańskich. Jednak z przyczyn organizacyjnych, władze Białorusi nie wyraziły zgody na przemarsz ulicami Mińska, dlatego marsz został odwołany. Wszyscy chętni zgromadzili się na modlitwie w kościele archikatedralnym w Mińsku.

„Obrona życia, jak najbardziej cennego daru od Boga - jest to przede wszystkim wykonanie woli Bożej, - podkreślił metropolita Kondrusiewicz podczas homilii. - Życie jest cudownym darem Boga, który otrzymał człowiek (…) Skoro życie otrzymaliśmy od Boga, i skoro narodziliśmy się dzięki Jego boskiej i bezinteresownej miłości, to czy nie jest to wystarczający powód, żeby spoglądać na życie jak na coś świętego, do czego ma prawo tylko sam Bóg?”.

„Miejscem spotkania ze świętością życia Bóg uczynił rodzinę. Bóg, który jest miłością, objawił dar życia przez miłość mężczyzny i kobiety, żeby więź między nimi stała się prawdziwym sanktuarium miłości i życia” - dodał arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

„Życie zostało powierzone człowiekowi jak nieoceniony skarb, który nie można zmarnować, - przypomniał arcybiskup. - Prawda o nienaruszalności życia wpisana jest w serce człowieka i jego sumienie, i człowiek powinien zdać sprawozdanie przed Bogiem, jak się rozporządzał nieocenionym skarbem życia”.

Reklama

„Człowiek, który zabija życie innych, zabija także samego siebie, swoje sumienie. Jaka jest różnica między tym, kto podnosi rękę na bezbronne dziecię, od tego, który zabija z pistoletu, czy za pomocą broni chemicznej, rakiet czy materiału wybuchowego? Naród, który zabija nienarodzonych, niszczy samego siebie”, - zwrócił uwagę metropolita białoruski.

Według arcybiskupa Kondrusiewicza, współczesna ideologia dąży do zniszczenia tradycyjnej instytucji rodziny, która według Bożego zamysłu jest związkiem mężczyzny i kobiety, mających na celu wzajemną pomoc, zrodzenie i wychowanie potomstwa.

Jak dodał hierarcha „problem rodziny i zachowania życia będzie zawsze w sercu Kościoła, bo rodzina jest nie tylko główną komórką każdej społeczności, ale również według woli Bożej - źródłem życia”.

Na koniec Mszy św. metropolita Tadeusz Kondrusiewicz zwrócił się do wszystkich uczestników liturgii i narodu białoruskiego, by się zjednali we wspólnym dążeniu w obronie życia i rodziny, bo od tego będzie zależeć przyszłość krainy i całej ziemi.

2013-09-23 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wicepremier J. Kaczyński: Wojnę hybrydową już mamy

[ TEMATY ]

Białoruś

granica

PAP/Irek Dorożański/Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Mamy wojnę hybrydową, ale wojna z użyciem broni w tej chwili nie rysuje się na horyzoncie; nie wydaje mi się, żeby Łukaszenka był w stanie odważyć się na coś więcej niż w tej chwili - ocenił we wtorek prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS pytany w Polskim Radiu24 o zagrożenie ze strony Białorusi odparł, że wojna hybrydowa trwa obecnie.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję